(Fizika) UTC vreme i vremenske deformacije na zemlji

U bermudskom i zmajevom trouglu su kao najvece deformacije magnetnog polja, a i G polja (G to je opste prihvaceno zbog kretanja magme ispod)....

Odakle ti ove informacije? Deformacije gravitacionog polja (koje su cak i u najizrazenijim slucajevima veoma maloe) nikako nisu najvece u tim podrucjima (jesu najkompleksnije u regionu jugoistocne Azije, zbog kompleksnosti tektonike u toj oblasti, ali nisu najvece).

grav581.jpg


Sto se magnetnog polja tice, tu je situacija jos suprotnija recenom. Magnetno polje je neuoporedivo vise deformisano na raznim drugim mestima; bermudski i zmajevi "trouglovi" su medju mirnijim regionima po tom pitanju.

_44211070_magnetic_earth_629.jpg


Koliko to ima uticaja na UTC vreme....tj na pojedinacne rezultate koji ulaze u UTC vreme...

UTC je dogovorni konstrukt, kojim je vreme definisano pomocu vremenskih zona u odnosu na standardno UT1 vreme u Grinicu. Znaci, nikakvi lokalni efekti ne uticu na UTC vreme. Cak i ako bi nekako "zaustavio vreme" u bermudskom trouglu, UTC vreme bi ostalo isto - UT1 - 5 sati.

Gravitacione razlike mogu imati uticaj na lokalni protok vremena, ali je on cak i u slucaju najvecih anomalija veoma, veoma mali - manji nego nasa preciznost u merenju.
 
Jao ja sam procuvao taj efekat Bermudoskog trougla. Evo na sta ti se on ukratko bazira. Cinjenica je da ljudi pamte neke neobicne sitnice. Npr. ono verovanje da se u punom mesecu radja vishe decaka. Jednostavno ljudi to zapamte, jer deluje zanimljivo, iako statisaticki nije tacno. U Bermudskome trouglu, kojim dnevno saobraca preko par miliona ljudi iz Centralne, Juzne i Severne Amerike dnevno, ima svega 12 nesreca u 50 godina. Ipak, ljudi zapamte. Zashto? Zato sto deluje simpaticno, zanimljivo. A legenda o ukletome trouglu potice josh iz 16 veka i doba pirata. Mi smo je samo modifikovali na moderne brodove i avione. Dodaj tome i one preslatke momke mmmm....
 
UTC vreme se dobija kao srednja vrednost 100 verifikovanih atomskih casovnika u svetu....zato se utvrdjuje na 15 dana ...Sto bi znacilo da promena protoka vremena u tim tackama utice malo na UTC kao zbir i kao prosek....

Uticaj ne znam koliki je....znam da sam video izvestaj 14,5 milijarditih delova sekunde kasne u odnosu na UTC, a inace su +1 zona...znaci +0:59:59,999999976 zona....
 
UTC vreme se dobija kao srednja vrednost 100 verifikovanih atomskih casovnika u svetu....zato se utvrdjuje na 15 dana ...Sto bi znacilo da promena protoka vremena u tim tackama utice malo na UTC kao zbir i kao prosek....

Opet, odakle ti ovi podaci? Mislim da brkas Internacionalno Atomsko Vreme (TAI) sa UTC.

Postoji masa atomskih casovnika koji odrzavaju lokalno UTC vreme, ali njima se ne dozvoljava da vise 0.9 sekundi odmaknu od UT1.

Uticaj ne znam koliki je....znam da sam video izvestaj 14,5 milijarditih delova sekunde kasne u odnosu na UTC, a inace su +1 zona...znaci +0:59:59,999999976 zona....

Svaki casovnik postavljen u okvir bilo kakve gravitacione anomalije ce davati malkice drugacije vreme. Ali ovde visina i latituda imaju neuporedivo veci uticaj od bilo kakvih anomalija. Casovnik na vrhu i casovnik na dnu iste planine ce davati malkice drugacije vreme, i razlika ce biti mnogo veca nego zbog anomalija. Slicno vazi sa razlikom izmedju casovnika na ekvatoru i casovnika na polu - razlicite pozicije u rotacionom okviru reference.

Ne znam za koga govoris da je +1 zona? Centralna Evropa je +1, oni trouglovi svakako nisu.
 
Npr podatak je da je dubina u atlantiku 11k metara a u zmajevom trouglu cak 14k metara....

???

Najdublje mesto u Atlantiku je Portorikanski rov, oko -8k metara. Najdublje mesto u Pacifiku je Marijana rov, nesto plici od -11k metara.

Gravitacionih anomalija nema ni u jednom slucaju - u oba postoji standardna promena nivoa gravitacije u skladu sa udaljenoscu od Zemljinog jezgra, ali to je potpuno ocekivano i nista posebno (isto kao i promena gravitacije izmedju vrha i dna planine). Magnetnih anomalija takodje nema, bar ne snaznih - one u centralnoj Africi, na primer, su daleko jace.
 
UTC definiciju sam cuo na vise mesta, i postoji zamak u parizu koji se bavi samo time....izracunavanjem UTC vremena...tj TAI ako ga tako zoves, internacionalno tacno vreme, sve preko atomskin cezijumskih casovnika....
Znam da za svaku zemlju treba da postoji lokalni atomski casovnik ,koji ne ulazi u definiciju onoga sto ja zovem UTC vremena...vec samo se sinhronizuje na osnovu nekog drugog referentnog atomskog casovnika....
Znam da Srbija nema referentni atomski casovnik, vec ima samo lokalni atomski casovnik, koji kupi svoju sinhronizaciju od drugih....
 
UTC (coordinated universal time) vreme se dobija iz TAI vremena, tako što mu se dodaju sekunde da bi se približilo UT vremenu, što ga već prilično čini vrstom atomskog vremena.

TAI se inače dobije kada se efemeridskom vremenu doda (tj. oduzme) konstanta, kako je efemeridsko vreme (ET) rezultat predočavanja koje ne zavisi od prirodnih fenomena (onoga što ne ulazi u unapred pretpostavljeno ponašanje), prilično sam sigurna da gravitaciono i magnetno polje nemaju nikakvog uticaja na UTC vreme, već eventualno na neku od prirodnih vremenskih skala. Recimo UT1 koja brine o kretanju polova, mada je i to proizvod nutacije i precesije (valjda) što je uslovljeno gravitacijom drugih tela, preciznije - kretanjem Sunca, Meseca i ostalih planeta.
Stvar terminologije, ali ne kapiram šta hoćeš da pitaš.
 

Back
Top