Metarazgovor

mikki88

Domaćin
Banovan
Poruka
3.888
Tema o razgovoru o razgovoru (na Internetu i uopste u svakodnevnom zivotu).

Mislim da je mnogo bolje kad se sav metarazgovor stavi na jednom mestu i ne ubacuje na drugim temama. Tako da, rekoh, zasto ne bismo imali jednu temu posvecenu samo metarazgovoru?

Evo ja cu zapoceti pricu.

Jedna od stvari koje me u neku ruku odusevljavaju kod Internet sagovornika je njihova tendencija da u jednom postu:

1) umesaju nekoliko razlicitih tema tako da se manje snalazljivi sagovornicu osecaju preopterecenim
2) da na takve poruke odgovoraju jednom obilnim porukom koja odgovara na sve teme iz poruke sagovornika, cineci raspravu veoma nepreglednom i teskom za odrzati

Kad kazem "teme poruke" mislim na delove teksta koji pozivaju na skretanje sa glavne teme. Mozda je to argument u vezi tvoje iskrenosti? Mozda je to argument o nekim tvojim ranijim porukama? Mozda je tvoje znanje dovedeno u pitanje? Mozda je to neka anegdota koja izaziva skretanje sa teme? Mozda je to neko potpitanje koje se ne tice teme direktno?

Iz iskustva znam da odgovoranje na vise razlicitih tema istovremene ne vodi nikud. Te mi nije jasno zasto neki ljudi nisu naucili do sada da se u raspravi treba drzati samo jedne teme i ignorisati ostale, manje bitne teme.
 
Tema o razgovoru o razgovoru (na Internetu i uopste u svakodnevnom zivotu).

Mislim da je mnogo bolje kad se sav metarazgovor stavi na jednom mestu i ne ubacuje na drugim temama. Tako da, rekoh, zasto ne bismo imali jednu temu posvecenu samo metarazgovoru?

Evo ja cu zapoceti pricu.

Jedna od stvari koje me u neku ruku odusevljavaju kod Internet sagovornika je njihova tendencija da u jednom postu:

1) umesaju nekoliko razlicitih tema tako da se manje snalazljivi sagovornicu osecaju preopterecenim
2) da na takve poruke odgovoraju jednom obilnim porukom koja odgovara na sve teme iz poruke sagovornika, cineci raspravu veoma nepreglednom i teskom za odrzati

Kad kazem "teme poruke" mislim na delove teksta koji pozivaju na skretanje sa glavne teme. Mozda je to argument u vezi tvoje iskrenosti? Mozda je to argument o nekim tvojim ranijim porukama? Mozda je tvoje znanje dovedeno u pitanje? Mozda je to neka anegdota koja izaziva skretanje sa teme? Mozda je to neko potpitanje koje se ne tice teme direktno?

Iz iskustva znam da odgovoranje na vise razlicitih tema istovremene ne vodi nikud. Te mi nije jasno zasto neki ljudi nisu naucili do sada da se u raspravi treba drzati samo jedne teme i ignorisati ostale, manje bitne teme.

...88-co ,
- zrela primjedba ali mislim da internet-poruke kao i svake druge , govore o nasem odnosu na zadatu temu ili nasa replika na vec napisanu , pa se mijesa licni stav na 'autora' kao i iritirajuci ili neiritirajuci nas odnos prema navedenom... umijesa se i nase trenutno stanje jer se hvatamo rasprava pretezno u dva slucaja, raspolozenje ili neraspolozenje i tako i bojimo tastaturom...

...meta,- iza, poslije...
Razgovor koji slijedi poslije razgovora , moze biti kao nastavak a moze kao zelja da se prvi raspadne ?
 
Poslednja izmena:
Ja ovo radim....

Skupljanje sve u jednu poruku ti je prosto zahtev mnogih moderatora foruma...jer vise im znaci broj nego duzina posta, poruke....
Nepreglednost je pojava koja se kod mene javlja usled problematicnosti interfejsa , koji je sad jos i dobar, ali je jedno vreme bio los, pa sam sa naprednih opcija i koriscenja boja morao da predjem na iskljucivo brze odgovore, jer nije drugacije ni moglo da se posalje post....

Preopsirnost ima vise razloga ili uzroka....ili cak i motiva...

-zelja da se udovolji razlicitim nivoima posmatranja , znanja i iskustva, pa onda svako proredjivanje dovodi do pogresnog tumacenja ili svodjenja na nesto sto nije ili nerazumevanja...
-zelja da se obuhvati vecina cinilaca na jednom mestu jer ljudska percepcija i svega i pojmova je preko vise stvari, npr nominalne definicije, komparativne definicije, iskljucivosti (negacija) itd....
-demagogija i tehnike demagogije, posledica hijararhijskog nadmetanja....sirenje teme, preusmeravanje na nebitan pojam, izbegavanje komunikacije kod kriticnih detalja....itd....

E sad svako argumentovano pominjanje je u stvari meta razgovor, kao kad si ono rekao u prosloj poruci...

Ovde je medjutim prisutno i zelja za nekom socijalizacijom , bar ja to vidim kod drugih i cesto me prekorevaju sto ne prihvatam tu igru....
Eto ti jos jednog razloga za meta razgovor, gde je razgovor samo izgovor za nesto van toga....
 
preopširnost je pokazatelj nemogućnosti vladanja jezičkom sintaksom, jezičkom ekononomijom i razboritošću da se sa što manje reči kaže suština. tema je tu za njih metatema, pa kroz svaku svoju ili na tuđu temu daju isti odgovor, kojim se propagiraju lični stavovi, odnosno ubeđenja, obično bez ikakvog zaključka koji nije ni odgovor na svoju ili tuđe teme, ali je pokzatelj valjda nekakvog razmišljanja...+ pisana forma je idealna za atakovanje na čitače jer biste u običnom, živom govoru, od takvog pobegli koliko vas noge nose. jedna te ista priča o nečemu što je poznato samo autoru i o kojoj on može da gradi svoje lične teorije dok oko njega ne popadaju nesvest. svuda su takvi sagovornici neozbiljni, ali u formi pisanog medija koji je dostupan svima, mogu da prave svoje poligone. da im date laserski pokazatelj i da označe bitne tačke ili uopšte o čemu to govore- neće znati ili će se sve svesti na paroksizam- pričam radi priče, suština je nebitna...
metajezik čine sintaksa, semantika i pragmatika i bilo bi jako dobro da se učesnici na Filozofiji barem delimično toga pridržavaju.
 
Poslednja izmena:
Ja imam losa iskustva, jer kad kazem kratko uvek se neko nadje da se slozi i demagoski izokrene stvar na najbanalniji nacin....
Cak i kad je precizno receno....

A plus sto je ovo omladinski forum ,pa imas raznih pitanja i nivoa znanja....

Pedagogija je suprotno od konciznosti....
 
Za Tuznog Patka

Nemas nikakvog razloga da branis svoju nejasnocu pred banalnocu ,kako kazes, ucesnika foruma.... a pogotovu nemas razloga da se svojom nejasnocom hvalis. Kao sto je Nice rekao u ovih par reci dole , onaj ko ima dubinu pokusava da bude jasan, a onaj ko je plitak pokusava da ispadne dubok i to tako sto ce zamutiti vodu i sakriti na taj nacin od ljudi cinjenicu da je plitak.
Tako da u vecini tvojih postova vecina videce iluzornu dubinu i ostace na tome , a onaj ko ipak skocu u tu "dubinu" ako ne povredi glavu od plitkoce, imace sta i da vidi....NISTA. Tako da se suzdrzi od samouzdizanja svog ega jer izgleda ruzno.
Neki su na ovom forumu zarad znanja filozofije ne zarad uzdizanja bilo cijeg ega.

Onaj ko zna da je dubok trudi se oko jasnoće; onaj ko bi gomili hteo da izgleda dubok, trudi se da budi mutan. Jer gomila smatra dubokim sve čiji temelj ne može da vidi: ona je toliko plašljiva i toliko nerado ulazi u vodu.
citat Fridrih Nice
 
Stvar motiva....

Ja ne zivim kao filozof u svom svetu...
Ja zivim u svetu gde jedno gostovanje na jednoj televiziji donosi kroz nekoliko dana pomeraj u ljudskim stavovima i ponasanju....
Ja zivim u drustvu gde se koljes za prostor da bi mogao da imas priliku da zivis onako kako hoces...
Ovde je forum bio pre nekog vremena prenatrpan afirmativnim postovima za homoseksualce i za lezbose, svako ko je zeleo skromnog muskarca je bio ismejan kao konzervativan....a tu su dolazili mladi, novi, kojima prica o Niceovoj dubini ne bi nista znacila .....1‰ je ono sto se kasnije izgubi u gomili mediokriteta kao mimikrija...radi sopstvenog prezivljavanja....

Razumem ja tvoj stav, taj samodovoljni elitizam...
Ali ti ne razumes prakticizam koji mene tera da odstupim od tog intelektualnog samozadovoljavanja i elitizma....Skoro da je cosic bio idealan primer tih gordih intelektualaca koji misle da je dovoljno reci rec....

Dakle imam razloga, a tebi su neprihvatljivi i nejasni....
 
Razmisljao sam o selekciji i aktivi ....pa da konciznim izjavama , koje nikako ne smeju dobiti na pompeznosti i na dvolicnosti , jer onda nista nismo uradili, takvih izjava ima gro....

Mora da se izmeni i filozofija da bi to imalo smisla van elitistickog i hijararhijskog....ali je dobar selekcioni metod....
 
Ja imam losa iskustva, jer kad kazem kratko uvek se neko nadje da se slozi i demagoski izokrene stvar na najbanalniji nacin....
Cak i kad je precizno receno....

A plus sto je ovo omladinski forum ,pa imas raznih pitanja i nivoa znanja....

Pedagogija je suprotno od konciznosti....

Ja mislim da nema potrebe uopste da se brines ako neko pogresno protumaci tvoje poruke. Sasvim neizbezna stvar. Jednostavno ako ti je toliko bitno onda odgovoris na njegov post tako sto kazes da te je pogresno protumacio i kraj. Ako mu je zaista stalo do diskusije onda ce razmisliti o tome i odgovoriti na tvoju poruku. Onda kada pokaze da je zainteresovan i da si dobio njegovu paznju, tada je vredno pisati opsirnije.

Kratke poruke cita vecina. Dugacke cita manjina. Ja mislim da upravo zbog toga kratke poruke bivaju cesce izokrenute od onih dugackih. U principu sve procitane poruke su podlozne pogresnom tumacenju.

Naravno, daleko od toga da kazem da su kratke poruke bolje od dugackih. Cak se i ne slazem da je moguce sve dugacke poruke zameniti kratkim a da se ne izgube neki detalji.
 
Odgovaram ovde podstaknut onom smesnom raspravom na temi "Pojam". Koliko je smisleno razgovarati o nekim tananim , suptilnim stvarima filozofije sa nekima koji u to mogu gledati samo kao tele u sarena vrata ? Koja je svrha toga? Takav nista nece shvatiti , niti nauciti, a onaj ko ima tu nesrecu da mu bude sagovornik, mozda ce pred navalom sirovog, tupog rezonovanja, izgubiti izmedju prstiju onu tananu suptilnu nit do koje se tesko dolazi, a do koje nas vodi filozofska refleksija.

Da li moramo stalno imati na umu ove reci velikog Getea
Ako cujes glupost kada, ne protivureci, ne zbori
mudrac u neznanje pada kad se s neznalicom spori.
Gete

Ili ove reci Nicea
Ali ovo nije kazano za duge uši. Nije ni svaka reč za svaka usta. To su tanane daleke stvari: one se ne smeju hvatati ovnujskim papcima.
Nice iz Zaratustre
 
preopširnost je pokazatelj nemogućnosti vladanja jezičkom sintaksom, jezičkom ekononomijom i razboritošću da se sa što manje reči kaže suština. tema je tu za njih metatema, pa kroz svaku svoju ili na tuđu temu daju isti odgovor, kojim se propagiraju lični stavovi, odnosno ubeđenja, obično bez ikakvog zaključka koji nije ni odgovor na svoju ili tuđe teme, ali je pokzatelj valjda nekakvog razmišljanja...+ pisana forma je idealna za atakovanje na čitače jer biste u običnom, živom govoru, od takvog pobegli koliko vas noge nose. jedna te ista priča o nečemu što je poznato samo autoru i o kojoj on može da gradi svoje lične teorije dok oko njega ne popadaju nesvest. svuda su takvi sagovornici neozbiljni, ali u formi pisanog medija koji je dostupan svima, mogu da prave svoje poligone. da im date laserski pokazatelj i da označe bitne tačke ili uopšte o čemu to govore- neće znati ili će se sve svesti na paroksizam- pričam radi priče, suština je nebitna...
metajezik čine sintaksa, semantika i pragmatika i bilo bi jako dobro da se učesnici na Filozofiji barem delimično toga pridržavaju.
Upravo zbog toga sam otvorio temu INTELEKT ali me ocigledno ljudi nisu shvatili.
Po mome skromnom misljenju na ovom forumu nema puno ljudi sa kojima mozes voditi normalan razgovor.....
 
Kako bi bilo da svako nastoji pisati najbolje što zna i ume, da se drži što je moguće bliže temi, ali da se ne iritira što i drugi nisu kadri činiti isto.
Pitao bih, ko bi šta trebao pitati i ko bi kome mogao biti uzor kojem treba težiti ako bismo svi već bili savršeni i savršeno znali.
Otkrio sam na Forumu postove osobe čije umeće pisanja me očarava (naravno ne i sadržina) i koje bih vrlo rado da razvijem.
Sa druge strane, video sam postove koji vladaju svim kvalitetima koje je naveo Moonja ali da sem toga oni nemaju šta reći.
Otuda, treba biti majstor pa iz svog tog iznešenog balasta izvući ono dragoceno koje lično ne umemo sagledati ali druga strana jeste iako joj manjka "umeće komunikacije."
 
Poslednja izmena:
...razgovor je moguc samo ako postoje bar dvije osobe ili sagovornika koji imaju sta reci i znaju to izreci. razgovori sa sobom ili momolozi su cesto najzahvalniji ali ih nazivaju sutnjom i mudroscu sto je naravno pogresno ,,,cute dvije vrste ljudi , oni koji nemogu izreci ono sto imaju jer je bez plasmana i druga cutnja kao zamor od neslusanja vec cekanja pauze da tamo neko izrece nekakvu bajatu vec slusanost...metarazgovori su rezervisani za one koji hoce naceti polje -nenaceto ali kako . Tako sto moraju naci prvo to polje ili ga bar naslutiti i onda prosiriti koliko je moguce polje svojeg poimanja a onda osjetiti slicnog sagovornika ,ne da bi debatirali nego se ,-mucili ....

Tako misli ,
Faraon Tumnopoteh
 
Ponizavajuci druge uzdizemo sebe- ego na delu. Treba raditi na njegovom iskorenivanju.

Da li moramo stalno imati na umu ove reci velikog Getea
Citat:
Ako cujes glupost kada, ne protivureci, ne zbori
mudrac u neznanje pada kad se s neznalicom spori.
Gete
Ili ove reci Nicea
Citat:
Ali ovo nije kazano za duge uši. Nije ni svaka reč za svaka usta. To su tanane daleke stvari: one se ne smeju hvatati ovnujskim papcima.
Nice iz Zaratustre
:think:
 
Bilo bi dobro da se slozimo oko jedne stvari a to je da niko od nas nije altruista,
u smislu da je ponizan, tj. uvidjavan i pun postovanja prema malim i velikim.
Osim Louiskrstica koji se trudi i ne nastupa egoisticno.
Posto nismo altruisti onda je nesuvislo svoje izrazavanje modifikovati
prema "drustvenom nivou inteligencije" jer kad nas ni tada ne shvate
onda necemo imati strpljenja i dobre volje (jer nismo altruisti) da nekome razlazemo temu na proste faktore
a pri tom nas jos i vredjaju.
Zato neka svak pise svojim jezikom, stilom i mislju, autenticnost nastaje jedino licnim pecatom,
svi pokusaji da se ostavi utisak pametnom a malokrvnom pricom kad tad padaju u vodu.
Naravno, upravo ovi malokrvni imaju najvecu Potrebu da postanu rasni pa se laktaju i ciche po
svim medijima i ne mogu svi da stanu u ekran televizora kolike su im glave.
Sto se tice nejasnog pisanja, iako je Nice sve rekao, ja bih dodao i Rundeka;
"ja bi mogo da mogu, ja bi znao da znam"
 
preopširnost je pokazatelj nemogućnosti vladanja jezičkom sintaksom, jezičkom ekononomijom i razboritošću da se sa što manje reči kaže suština.

:)

mislim da bi ovo duboko uvredilo Huserla koji je o fenomenologiji napisao trichavih 40 hiljada stranica ;)


...elem, moram da se ne usaglasim sa tobom povodom toga... pojedini pojmovi, situacije, dogadjaji su toliko kompleksni da bi bilo kakko skracivanje upravo znacilo nipodistavanje znacaja onoga o cemu se govori...

...i u tvom i u mom stvau postoje "rupe"... ono sto ce da predstavi kategoriju na osnovu koje ce se odrediti sta je to sto "zasluzuje" vise a sta manje reci jeste upravo vrednost... sta je paradigma vrednosti- autentichnost...

...zato ce se na primer Huserlu ne samo progledati kroz prste za njegovih 40 hiljada strana, nego ce se traziti jos... ;)

...postavlja se pitanje- koja "filozofija" tokom citave istorije filozofije nije autentichna... ima ih valjan broj ;)


@louiskrstic, nazalost "najbolje sto znas i umes" u mnogo vece broju slucajeva nije ni dovoljno dobro... kamoli "najbolje sto znas i umes" :)
 

Back
Top