Disleksija i prijemni za srednje

Da pomogne.
Zloupotreba dece da bi se istripovala sopstvena veličina. Odvratno.

Jedva čekam da se upoznate lično pa da je vodaš kod svojih veza po kliničkim centrima i privatnim ordinacijama i da joj platiš "terapiju" za nešto što će ionako naučiti, samo je pitanje kad. Znači slobodno javi kad to uradiš i pošalji slike.
 
Da pomogne.
Zloupotreba dece da bi se istripovala sopstvena veličina. Odvratno.

Jedva čekam da se upoznate lično pa da je vodaš kod svojih veza po kliničkim centrima i privatnim ordinacijama i da joj platiš "terapiju" za nešto što će ionako naučiti, samo je pitanje kad. Znači slobodno javi kad to uradiš i pošalji slike.
Nisam rekla da mogu ja licno da pomognem vec da je tema otvorena da pomogne savetom neko ko moze, neko ko je strucan.
Temu sam pocela da pratim iz radoznalosti.
Nemam nikakve iluzije o svojoj velicini i znacaju ni po jednom pitanju, ali sebi nikada ne bih dozvolila da likujem nad nekim ko ima problem koji ja nemam i o kome znam malo ili nimalo.
 
Nisam rekla da mogu ja licno da pomognem vec da je tema otvorena da pomogne savetom neko ko moze, neko ko je strucan.
Temu sam pocela da pratim iz radoznalosti.
Nemam nikakve iluzije o svojoj velicini i znacaju ni po jednom pitanju, ali sebi nikada ne bih dozvolila da likujem nad nekim ko ima problem koji ja nemam i o kome znam malo ili nimalo.
Slobodna si da mi objasniš gde je "likovanje", a možeš i citat.

I da, mislim da lažeš ne samo mene i ovaj forum, nego i sebe. Ideja da ugaziš ono što sam napisala bez da si uopšte pročitala šta, samo rečima "likuješ" a bez (ah, naravno) argumenata za nekakav razgovor... nego buhu Lexa je loša a ja sam velika moćna zaštitnica tuđe dece.

Kao što rekoh, pravi problem ovog tipa ima možda dva čoveka u zemlji. Nadam se da to dete nije baš toliki baksuz :neutral: nego da ima ono što ima 50% dece u školi - problem da nešto nauči u ranim godinama. A pošto "likujem" (rečnik?) valjda treba da se nadovežem kako sam ja najsuper i sjajna naspram deteta od sedam godina. Pa da, aj i to da napišem. To je likovanje.

Forum ne služi da bi se nekome pomoglo, to je nemoguće. Osim ako je neko stvarno zainteresovan da dođe kod nje i tera je da uči do iznemoglosti. Forum je za diskusiju.
 
Izvini Lexo ali to je kao da kažeš da je kratkovidost izmišljena i da se kratkovida deca prave da ne vide slova na tabli, samo neka dovoljno dugo gledaju u tablu i videće slova.
Ne. Kratkovidost je fizički problem koji postoji i koji je vrlo lako dijagnostikovati. Ovo je bulšit.
A posebno mi je odvratna ova tema bila kad su krenuli da pišu kako su "disleksična deca ustvari geniji", mislim koliko daleko čovek može da ode :neutral:
 
Disleksija podrazumeva teskocu ili nesposobnost da se ovlada citanjem, nesrazmernu opstim intelektualnim sposobnostima dece (znaci IQ nije snizen). Obicno se otkriva polaskom deteta u skolu tj sa pocetkom obuke u citanju i pisanju. Ne moze se pripisati edukativnoj zanemarenosti deteta. Disleksija (pored razvojne diskalkulije, disgrafije i disortografije) spada u grupu specificnih/razvojnih smetnji ucenja.
Dakle dijagnostikuje se i sto ranije je potrebno zapoceti sa tretmanom. Najcesce preporucivane intervencije su koristiti snimke knjiga i lekcija pri ucenju, logopedske vezbe, forsirati citanje lakih tekstova (poznate, frekventne reci) u sebi uz fokus na prepricavanju sadrzaja, vezbe segmentiranja, mesanja i analize glasova, vezbe bimodalne facilitacije...
Nije izmisljena bolest i sa napretkom tehnologije funkcionalnog snimanja mozga naziru se mogucnosti jos boljeg razumevanja neurobioloske osnove disleksije...
 
Dakle da ponovim ponovljeno. Da, svako drugo dete u srbiji ima tu "dijagnozu" :neutral: kako ona gore napisa, "ima znake disleksije".

A ako je takva situacija onda nije različito od levorukosti. Jao, tragedije, kako ću da koristim makaze u životu kad toliko žuljaju.

Zanima me da li negirate postojanje glupe dece i ako ne negirate (jebemliga jednostavno postoje :neutral: ) zašto je tuđoj deci dozvoljeno da budu glupa, levoruka, ružna..... a vašoj nije? Mislim, ovo nabrojano nisu "dijagnoze" to je pogrdno, je l da.
 
Prevalencija disleksije varira u zavisnosti od zemlje u kojoj je radjeno istrazivanje. Navodi se opseg izmedju 3%-4% u nekim istrazivanjima do 10%
Levorukost je vezana za lateralizaciju.
Nije politicki korektno za bilo koga reci da je glup.
U danasnjem vremenu se tezi napustanju medicinskog modela koji problem vidi u osobi koja mora da se prilagodi socijalnom okruzenju. Nasuprot ovome stoji socijalni model po kome je potrebno menjati stavove i prilagoditi okruzenje osobi koja ima odredjene potrebe.
Kvalitetno skolovanje ne podrazumeva jednak pristup svoj deci vec suprotno tome individualan
pristup svakom detetu!
Bez namere da vredjam, zamisli kakav bi dalji tok i kvalitet tvog obrazovanja bili da ti je neko u toku tvog skolovanja prilagodio ono sto ucis na nacin koji tebi odgovara i na koji ce razviti do maksimuma tvoje potencijale...
 
Nasuprot ovome stoji socijalni model po kome je potrebno menjati stavove i prilagoditi okruzenje osobi koja ima odredjene potrebe.
U tom slučaju ništa nije problem i ni za šta ne treba dijagnoza već smo svi dozvoljeno ludi :neutral: to je simpatično, ali svodi samu tu priču o disleksiji na još veću banalnost nego što sam ja opisivala kod imitacija.

A sad, možda teorija obrazovanja u budućnosti i pokušava nešto, ja kako vidim obrazovanje a i vaspitanje postaju sve teži i sve lošije obavljan zadatak.
I da, nije "politički korektno" ali bez definicije problema nema ni odgovarajućeg rešenja. Stvarno ne znam gde se tu onda umeće model po kome se obrazovanje prilagođava individui, koja je >> glupa << (uz niz drugih izraza...) ako nije ni smislilo program za takve jer nije politički korektno. A ako pak jeste smislila, šta? Nazvala ih je pritajenim genijima, kao ovde što zovu navodno disleksičnu decu?
Mnoga deca ne budu dobra u nižim razredima, jednostavno im ne ide ovo ili ono. Pa zamislite, tu ponegde upadne i srpski (čitanje). Ima li u mozgu centar za biologiju, da damo i za to kakav medicinski izraz?
Posle ili upišu privatne fakultete pa prođu bolje nego ovi "pametni", ili ne urade ništa, a neki se čak i uozbilje i uvežbaju pa detinjstvo deluje kao jedan čudan početak razvoja vrlo bistre i sposobne osobe.


I dalje ne vidim kako ovo pomaže bilo kome. Samo diskusija.
 
Nekome je život dovoljno dosadan da ne vidi da u njemu ima mnogo problema. Dete zdravo, pravo, ali nije genije, hajde da posvetim ovu godinu života raspravljanju o tome koliko ono zapravo jeste pametno, na neki već način... ma jeste, kako moje dete da ne bude mnogo, baš mnogo pametno.
Ja nisam zadovoljna što je ono zdravo i srećno (uslovno rečeno), potrebno je i da ima sve petice u školi i da zadivljuje učiteljicu svaki dan, jer nemam drugih jebenih problema u životu od toga da sedim na forumu i ubeđujem sebe kako se neka velika misterija krije iza nespremnosti mog deteta da nauči da čita u ovim godinama.
Baš sam nedavno gledala ono davljenje kučića na tjubu i strahovite suze beskrajne koje su ih ispratile u reku. Devojčica koju bi svi u mentalnu ustanovu. Isti sindrom. Eto vam sindroma :lol:

Dosada.
 

Back
Top