Nesumnjivo Hrvati

Ma nije točno.
Jednostavno se toj manjini, glasnoj i precijenjenoj, daje prevelika važnost u medijima.

Kako to onda da niko od medija nije izrazio žaljenje onoj devojci što od detinjstva živi strahu? Ili makar ti ovde, ovako neformalno. Nego si došao ovde sa suprotnom pričom i ubeđuješ nas da su to fiksacije. A ti isti mediji su počeli da pominju i da je Jasenovac fiksacija. I nikako da pohvatate ta dva autobusa satanista, biće da ih ima mnogo više i da drže sve upravne funkcije u vašoj državi.
 
Тако их дресирају још у колевци.

Evo, o tome pričam.

@ Lekizan:
Znači ti stvarno misliš da ima neka institucija, organizacija, pokret... koji od malih nogu indoktrinira djecu u Hrvatskoj da mrze Srbe, da im čine zlo?

Znači, probaj ovaj puta biti ozbiljan pa razmisli prije dogovoriš.
I ne, ne postoji tako nešto i nije Katolička Crkva.

Pa da ja pitam, u tom tonu, tko je tebe indoktrinirao da mrziš Hrvate?
Da li si ikada bio u Hrvatskoj?
Da li si ikada duže od pola sata razgovarao sa nekim Hrvatom, o bilo čemu pa makar i nogometu??
Da li je ijedan Hrvat učinio nešto nažao tebi osobno ili nekome od tvoje obitelji, recimo od 91ve naovamo?

Pitanja su osobne naravni, ako želiš možeš odgovoriti i privatnom porukom.
 
Kako to onda da niko od medija nije izrazio žaljenje onoj devojci što od detinjstva živi strahu? Ili makar ti ovde, ovako neformalno. Nego si došao ovde sa suprotnom pričom i ubeđuješ nas da su to fiksacije. A ti isti mediji su počeli da pominju i da je Jasenovac fiksacija. I nikako da pohvatate ta dva autobusa satanista, biće da ih ima mnogo više i da drže sve upravne funkcije u vašoj državi.

Stvarno ne razumijem zašto bi netko od medija izrazio žaljenje?
Ja sam ovdje rekao da je to njen subjektivan osjećaj, ona može imati i strah od visine, zatvorenog prostora ili se može bojati pauka, ne vidim zašto bi netko imao potrebu da joj se zbog toga ispričava?
Ona je očigledno izgradila solidnu i uglednu karijeru u svom poslu, postala je prvakinja drame HNK i da je itko imao nešto protiv nje po nacionalnoj osnovi to vjerovatno ne bi bilo tako.

U firmi gdje radim ima po onome što znam bar 3 ili 4 etnička Srbina, nikada nikoga nisam pitao o tome jer me se to ne tiče ali razgovaramo o tome kad je Božić i ljudi slave po Julijanskom kalendaru, čestitamo si, uzmu slobodan dan i sve po redu, kako ide.
Stotine takvih primjera ima, u gradu u kojem je bilo puno mrtvih kao posljedica rata i 4 godine granatiranja od strane pobunjenih Srba, gdje bi se moglo očekivati da su ljudi osjetljivi na takvu temu. A nisu.
U ratu se nažalost dogodilo puno zla, puno Srba je stradalo nevino i za to mi je žao, to sam i ovdje više puta spominjao.
Ali na temelju takvih slučajeva stvarati paranoju da netko ovdje još uvjek živi u strahu jer je Srbin jednostavno nije istina. To što je netko dao svoj stav u novinama ne mijenja ništa, pogotovo kad se stvari izvade iz konteksta.
 
Evo, o tome pričam.

@ Lekizan:
Znači ti stvarno misliš da ima neka institucija, organizacija, pokret... koji od malih nogu indoktrinira djecu u Hrvatskoj da mrze Srbe, da im čine zlo?

Znači, probaj ovaj puta biti ozbiljan pa razmisli prije dogovoriš.
I ne, ne postoji tako nešto i nije Katolička Crkva.

Pa da ja pitam, u tom tonu, tko je tebe indoktrinirao da mrziš Hrvate?
Da li si ikada bio u Hrvatskoj?
Da li si ikada duže od pola sata razgovarao sa nekim Hrvatom, o bilo čemu pa makar i nogometu??
Da li je ijedan Hrvat učinio nešto nažao tebi osobno ili nekome od tvoje obitelji, recimo od 91ve naovamo?

Pitanja su osobne naravni, ako želiš možeš odgovoriti i privatnom porukom.

Тако је.

Можда у Сиску није тако, у твом кругу (велики дио људи живи у мехуру окружен људима сличног интереса и склоности).
Из прве руке сам видио и чуо да није тако у читавом низу жупанија чији географски распон коренспондира са пређашњим и садашњим већински српсим местима.
Највише штрчи Вуковар из добро познатих разлога.
 
Stvarno ne razumijem zašto bi netko od medija izrazio žaljenje?
Ja sam ovdje rekao da je to njen subjektivan osjećaj, ona može imati i strah od visine, zatvorenog prostora ili se može bojati pauka, ne vidim zašto bi netko imao potrebu da joj se zbog toga ispričava?

Eh sad... Po istoj logici neko ti može pretiti da će pobiti tebe i tvoju porodicu i pričati da je tvoj strah od smrti samo subjektivan osećaj.
 
sve je bilo lepo i bajno sto si napisao u poruci , ali onda kad sam se malo koncentrisao video sam sta mi tu bode oci...
od strane pobunjenih Srba.
mozda se u ovom delu recenice krije svo nerazumevanje i strah srba u hrvatskoj ....
"pobunjenima" se zovu srbi koji su hteli da nastave da zive u drzavi u kojoj su i rodjeni !
a ne oni koji su hteli da stvore drzavu bez upravo tih nepodobnih "pobunjenih" srba !

nesto slicno sto su jenkiji cinili pre par vekova sa indijancima , domorodcima, autohtonim stanovnicima teritorija koje su oni kasnije okupirali,
lako je povuci paralelu izmedju ta dva slucaja .
i indijance su nazivali pobunjenicima , sto je po automatizmu zakona jaceg dozvoljavalo sve oblike borbe do unistenja,
od stvaranja konc logora za stare i DECU tzv rezervata , preko misionarskog-verskog rada na njima pa sve do ubijanja kao krajnje mere i dopunu onih predhodnih u svrhu dobijanja boljih rezultata .
matematicka formula
1/3 iseliti, 1/3 prekrstiti, 1/3 pobiti.
koji su i jedni i drugi koristili dala je upravo one rezultate koji su zahtevani....posle toga sve su nijanse,,,
 
Evo, o tome pričam.
@ Lekizan:
Znači ti stvarno misliš da ima neka institucija, organizacija, pokret... koji od malih nogu indoktrinira djecu u Hrvatskoj da mrze Srbe, da im čine zlo?
Znači, probaj ovaj puta biti ozbiljan pa razmisli prije dogovoriš.
I ne, ne postoji tako nešto i nije Katolička Crkva.
Pa da ja pitam, u tom tonu, tko je tebe indoktrinirao da mrziš Hrvate?
Da li si ikada bio u Hrvatskoj?
Da li si ikada duže od pola sata razgovarao sa nekim Hrvatom, o bilo čemu pa makar i nogometu??
Da li je ijedan Hrvat učinio nešto nažao tebi osobno ili nekome od tvoje obitelji, recimo od 91ve naovamo?
Pitanja su osobne naravni, ako želiš možeš odgovoriti i privatnom porukom.
Да, и зове се усташка идеологија настала из правашке мегаломаније, која и јесте по природи ствари антисрпска, брижљиво негована и дозирана деценијама уназад.
Сведоци смо тога из дана у дан.

Апсолутно нико, нити ја мрзим Хрвате, а са неким Хрватима сам и имао неких контаката, деловали су ми нормални мада о овим горујућим питањима српско-хрватских односа нисмо причали.Углавном су кукали на владајући режим тамо.

Никаквих других односа са Хрватима немам, ни ја а ни моји преци у последњих барем 200 година, а вероватно и дуже, и немам никакав лични разлог да вас мрзим, нико мој није страдао у овом грађанском рату, а и у хрватском геноциду у другом светском рату, борили су се против вас између осталих окупатора у првом светском рату јел, и то ти је све.
514285_blajburg1-tanjug-ap_f.jpg

Ево овај клипан са овим Усраним словом на глави није ни био рођен у време другог светског рата, а вероватно ни у време Југославије и ратова деведесетих, али је ето нашао за сходно да то стави на своју празну главу и оде у Блајбург, што је најгоре није једини.
 
sve je bilo lepo i bajno sto si napisao u poruci , ali onda kad sam se malo koncentrisao video sam sta mi tu bode oci...
mozda se u ovom delu recenice krije svo nerazumevanje i strah srba u hrvatskoj ....
"pobunjenima" se zovu srbi koji su hteli da nastave da zive u drzavi u kojoj su i rodjeni !
a ne oni koji su hteli da stvore drzavu bez upravo tih nepodobnih "pobunjenih" srba !
,,,

Mi se u ovome nećemo složiti, naravno.
Koristeći upravo tvoj argument, mogu reći da ti pobunjeni Srbi (naravno, ovo je samo metafora, nisu nikakvi pojedinci bili oni koji su donosili odluke koje su utjecale na tisuće drugih sudbina, ali druga priča i druga tema) nisu željeli dozvoliti onim Hrvatima koji su tamo živjeli da oni žive u državi u kojoj su se rodili. Uzimati činjenicu da je Jugoslavija morala ostati cjelovita da bi Srbi bili svi u jednoj državi je danas promašena teza, nadam se da će mo se bar u tome složiti.
Znači, ti i takvi pobunjeni Srbi, ovaj puta baš pojedinci a ne neke para-političke organizacije koje su vukle konce, su 1991. godine ubile oca mog kuma ili zapalili rodnu kuću moje žene u Petrinji.

Ne znam koje trećine bi se tu mogle u formuli koristiti, ali na tadašnjim okupiranim područjima RH u tvz "RSK" ostalo je Hrvata manje nego prsta na dvije ruke. Živih, naravno.

Slaven me jednom skoro nagovorio na temu o tim događajima, ali nemam vremena a niti volje to potezati. A možda bih jednom trebao.
 
Mi se u ovome nećemo složiti, naravno.
Koristeći upravo tvoj argument, mogu reći da ti pobunjeni Srbi (naravno, ovo je samo metafora, nisu nikakvi pojedinci bili oni koji su donosili odluke koje su utjecale na tisuće drugih sudbina, ali druga priča i druga tema) nisu željeli dozvoliti onim Hrvatima koji su tamo živjeli da oni žive u državi u kojoj su se rodili. Uzimati činjenicu da je Jugoslavija morala ostati cjelovita da bi Srbi bili svi u jednoj državi je danas promašena teza, nadam se da će mo se bar u tome složiti.
slazem se, ima puno toga oko cega se ne slazemo, ali nije to bilo tako davno da se bi svi zaboravili,
u pravu postoji nesto sto se zove hronologija na osnovu koje se karakterisu pocinioci i njihova uloga i mera ucesca u nekom procesu.
tako postoji i ono sto se zove samoodbrana .

a hronologija kaze ovako.....
ziveli svi u jednoj zemlji.
neki se pobunili i hteli da se odvoje.
a neki isto tako nisu hteli da se odvoje.
pa ko je onda ovde pobunjen ?
onaj sto remeti kontinuitet ili onaj ko ne zeli to remecenje i ko je u samoodbrani pokusao da sacuva svoj zivot ?

dobri njegos je to vec odavno predvideo i o tome pisao...
"Zlo ciniti, od zla se braneci. Tu zlocinstva nema nikakvoga"
Ne znam koje trećine bi se tu mogle u formuli koristiti, ali na tadašnjim okupiranim područjima RH u tvz "RSK" ostalo je Hrvata manje nego prsta na dvije ruke. Živih, naravno.
specificna matematicka formula " 3 x 1/3 " je znamo cija idejna vodilica bila, ko je i kao sprovodio i koje se prakticno nikad nije ni odrekao cak ni od nje barem zvanicno ogradio vec prakticno nasledio i usvojio .
znaci pobunjeni srbi isterali autohtone hrvate sa zemlje pa onda pririsnuti savescu prebegli u srbiju ?
stvarno ne znam statistiku vezano za strukturu stanovnistva sa tih terena pa cu ti poverovati da je tako .
ali cisto onako za sebe razmisljam,
mozda je to zato sto tamo hrvata nije ni bilo vise da se pobroje nego li na prste dve ruke,
koliko je uostalom ostalo srba u tim krajevima, ima li njih za vise od dve ruke ?
da bi Srbi bili svi u jednoj državi .
da su svi srbi hteli da zive samo i u jednoj zemlji tj da su tako razmisljalji
sigurno ne bi oslobadjali hrvatsku i ostale delove od austrougarske ,
a tek to ne bi radili da su im vodje svojevremeno bile malo vidovitije ...ali eto...sta je tu je...
 
Poslednja izmena:
Nada%20Suboti%C4%87


Nada Subotić
(Bošnjaci, 11. listopada 1931. – Zagreb, 28. siječnja 2016.),[SUP][1][/SUP] bila je hrvatska kazališna, televizijska i filmska glumica.

Srpkinja
Biografija

Nada Subotić rođena je 11. listopada 1931. godine u Bošnjacima kod Županje. Osnovnu školu i gimnaziju pohađala je u Vinkovcima. Glumom se počela baviti još za vrijeme gimnazijskog školovanja. Akademiju dramske umjetnosti završila je 1954. u Zagrebu, a od rujna iste godine članica je kazališta Gavella, na čijoj je pozornici provela cijeli svoj radni vijek, sve do odlaska u mirovinu 1990. Nastupala je na radiju i televiziji ("Posljednji Stipančići", "Sezona lova", "U registraturi", "Čovik i po"). Potkraj 2005. proslavila je pedesetu godišnjicu umjetničkoga rada u kazalištu ulogom Mag Folan u predstavi "Ljepotica iz Leenanea" Martina McDonagha u kazalištu Mala scena u Zagrebu.[SUP][2][/SUP]
U Parizu se udala za književnika Juru Kaštelana s kojim je dobila jedno dijete, kćer Ladu, dramaturginju i dramatičarku.[SUP][3][/SUP] Preminula je 28. siječnja 2016. godine u Zagrebu u 85. godini života.[SUP][1][/SUP]
Filmske uloge


  • "Kotlovina" kao doktorica Perak (2011.)
  • "Ispod crte" kao Irma Požgaj (2003.)
  • "Tajna Branka Gavelle" kao gošća dokumentarca (2002.)
  • "Put u Raj biznis klasom" (2002.)
  • "Krhotine - Kronika jednog nestajanja" (1991.)
  • "Adagio" (1989.)
  • "Sokol ga nije volio" kao Staza (1988.)
  • "Večernja zvona" kao časna sestra (1986.)
  • "Crveni i crni" (1985.)
  • "Nitko se neće smijati" kao Marija (1985.)
  • "Istarska rapsodija" (1978.)
  • "Slučaj maturanta Wagnera" (1976.)
  • "Basna" (1974.)
  • "Zaista zamršen slučaj" (1973.)
  • "Putovanje" (1972.)
  • "U gori raste zelen bor" (1971.)
  • "Mirisi, zlato i tamjan" (1971.)
  • "Overnjonski senatori" (1970.)
  • "Čamac za kron-princa" (1969.)
  • "Sezona lova" (1968.)
  • "Posljednji Stipančići" (1968.)
  • "Kruh" (1968.)
  • "Protest" kao Marija (1967.)
  • "Kroz šibe" (1967.)
  • "Cintek" (1967.)
  • "Službeni položaj" (1964.)
  • "Pred smrt" (1964.)
  • "Arina" (1963.)
  • "Ženidba" (1960.)
 
Jedan od glasova koji su čuli svi gotovo optuženici pred Haškim sudom pripada Zagrepčaninu - Nenadu Popoviću
nenad-popović-660x330.jpg

nenad-popovi%C4%87.jpg

Prevodilac haškog tribunala, Zagrepčanin Nenad Popović, nacionalnost: Srbin
http://rijecanin.rtl.hr/video-ispov...svjedocenja-neki-su-bili-apsolutni-sociopati/

- - - - - - - - - -


Džoni Štulić: Hrvati odavno ne postoje!
16. decembra 2018.

Posle točno 23 godine, pre nekoliko dana telefonom su razgovarali Džoni Štulić i Petar Luković; tema – feljton na XXZ portalu o Štuliću iz knjige “Biografija” Hrvoja Horvata. Džoni je predložio da za naš portal napiše odgovor/demarš spram objavljenih feljtonskih nastavaka, pogotovo trećeg dela, ali je zbog celokupne slike i razumevanja morao proširiti odgovor i na druge teme. Tekst Branimira Džonija Štulića objavljujemo u originalu; u heksametru; na ćiriličnom i latiničnom pismu, onako kako on inače piše…

https://vidovdan.org/info/dzoni-stulic-hrvati-odavno-ne-postoje/?script=lat
 
Lamija Alečković, novinar, etnicitet - Srpkinja



1989.

1983.


- - - - - - - - - -

Odlazi iz Hrvatske: Veliki zaokret u karijeri Lamije Alečković






Nakon uspješne karijere na HRT-u i Al Jazeera Balkans, poznata novinarka i urednica otisnula se u svijet startup-a i uskoro s timom Aspida, koji razvija besplatnu aplikaciju TVizzy, odlazi u SAD u poslovni proboj

https://www.gloria.hr/fokus/zvjezda...-zaokret-u-karijeri-lamije-aleckovic/6698844/
 
Poslednja izmena:
Mi se u ovome nećemo složiti, naravno.
Koristeći upravo tvoj argument, mogu reći da ti pobunjeni Srbi (naravno, ovo je samo metafora, nisu nikakvi pojedinci bili oni koji su donosili odluke koje su utjecale na tisuće drugih sudbina, ali druga priča i druga tema) nisu željeli dozvoliti onim Hrvatima koji su tamo živjeli da oni žive u državi u kojoj su se rodili. Uzimati činjenicu da je Jugoslavija morala ostati cjelovita da bi Srbi bili svi u jednoj državi je danas promašena teza, nadam se da će mo se bar u tome složiti.
Znači, ti i takvi pobunjeni Srbi, ovaj puta baš pojedinci a ne neke para-političke organizacije koje su vukle konce, su 1991. godine ubile oca mog kuma ili zapalili rodnu kuću moje žene u Petrinji.

Ne znam koje trećine bi se tu mogle u formuli koristiti, ali na tadašnjim okupiranim područjima RH u tvz "RSK" ostalo je Hrvata manje nego prsta na dvije ruke. Živih, naravno.

Slaven me jednom skoro nagovorio na temu o tim događajima, ali nemam vremena a niti volje to potezati. A možda bih jednom trebao.

Ja da sam vlast na ovom Forumu, zabranio bih potezanje ličnih tj privatnih iskustava kao argument za bilo šta, a pogotovo za ove velike teme za koje će trebati min još 50 godina da se objasne.
Šta sad, ja treba da pričam da je iz iste te Petrinje kidnapovan i svirepo ubijen i jedan od uglednijih Srba, direktor u jednom od giganata iz tvog grada Siska (oženjen Hrvaticom, ako je to bitno)...ubistvo takvog čoveka je daleko "jače" tj sa jasnom porukom zna se kome. Naravno ovo nije moje privatno iskustvo, ali eto baba mi je rođena Petrinjka i u to vreme bila je kućni prijatelj baš tih ljudi. Ti, ako si iz tih krajeva i ako imaš dovoljno godina, možda i prepoznaš o kome se radi.
I...šta sad...ništa naravno...ja tebi-ti meni i vrtimo se u krug...
 
Грабар-Китаровић: Хрвати су најстарији конститутивни народ у БиХ
balkans.aljazeera.net/vijesti/grabar-kitarovic-hrvati-su-najstariji-konstitutivni-narod-u-bih

23. 3. 2019.

Хрватска предсједница Колинда Грабар-Китаровић поручила је у суботу да су Хрвати најстарији конститутивни народ у БиХ и један су од ступова модерне хрватске државе.

"Ви у БиХ нисте гости, придошлице ни национална мањина, него њезин најстарији конститутивни народ који не жели ништа друго него мир и равноправност с друга два народа у заједничкој домовини БиХ", рекла је Грабар-Китаровић у суботу на Дану отворених врата за Хрвате из БиХ у своме уреду, како преноси Хина.

Поручила је да БиХ није национална држава једног народа, већ држава трију конститутивних народа, што је "чињеница у БиХ десетљећима и стољећима".

По њезиним ријечима, БиХ је друга домовина хрватског народа и Хрвати су у БиХ присутни више од тисућу година.

---------

Десетљећа, стољећа... миц по миц и на крају - прешла је и тисућицу.

Од мањег ка већем, ретроактивно.

Ова жена ме све више одушевљава својом логиком и разним методологијама и прорачунима, мора се признати да је заиста креативна.
 

Zašto ovaj video, i prof Čupić, koji nema veze sa temom.
Pa, u jednom delu razgovora, od 49:40, profesor priča o poreklu Čupića, i spominje advokata Antu Čupića, koga 1986. sreće u Zadru. Otkud Ante u Zadru, čućete.

Uvijek je interesantno vidjeti kako i učeni ljudi lupaju jer bi htjeli da je nešto kako su si oni zamislili.
Kao kad neki Marković iz Srbije koji je to prezime dobio prije 150 godina tvrdi kad vidi Markovića Hrvata da su svi Markovići u Hrvatskoj Srbi iako to prezime Hrvatskoj u njihovim obiteljima postoji zapisani neprekidno barem zadnjih 500 godina.
Zanemaruje se osnova prezimena i odmah posvaja bez dokaza.
Čitao tako negdje da neki iz Srbije tvrdi da su Požegu u Slavoniji osnovali Srbi pobjegli pred Turcima iz Požege u Srbiji i to je dokaz da je to srpsko.
U neznanju da je Požega u Slavoniji zapisana pod tim imenom kao grad u ispravama i ljetopisima još u 11.st, nekoliko stoljeća prije Požege u Srbiji.

Prezime Čupić
Prezime Čupić ima 1057 stanovnika Hrvatske i po učestalosti je 532. hrvatsko prezime.

Čupića je najviše: u Zagrebu (65 obitelji, 150 duša), Drnišu (51, 141), Splitu (35, 89), Vodovađi pokraj Dubrovnika (14, 57), Kominu pokraj Ploča (20, 50), Dubrovniku (12, 32), Osijeku (11, 27), Đakovu (8, 24), Rijeci (11, 23), Trbounju pokraj Drniša (9, 23).

Prezime je s jezičnog motrišta izvedenica od imenice čup sa značenjem pramen kose, uvojak, kika, perčin.

Moguće je i ilirsko podrijetlo korijena čup: u albanskom čupe = djevojka, čupez = djevojčica, čupeline = djevočuljak, čuperi = djevojaštvo.

M. Nosić dopušta i mogućnost nastanka od grčkog imena Kyprianos (latinski Cyprianus), a daljnji razvitak prema tom autoru je tekao ovako: Ciprijan < Čabrijan < Čubrijan < Čuprijan < Čupro < Čupo.[16]

Slična su jezičnog postanja i prezimena: Čupak, Čupan, Čupar, Čupec, Čupek, Čupeljić, Čupen, Čupev, Čupin, Čupina, Čupka, Čupković, Čupo, Čupor, Čupović.

U Hrvatskoj je više nesrodnih skupina roda Čupić: konavoska, drniška, istarska, slavonska pa možda i još koja.

U Dalmaciji je popis iz 2001. godine zabilježio više od polovice svih Čupića u Hrvatskoj: u 31 naselju 103 obitelji s 534 duše.

Čupić je i konavosko prezime. Dio ih je nastao od starijeg roda Paljetak: godine 1842. u Grudi su upisani u zajedničkom kućanstvu Luka Božov Paljetak Čupić i Mato Josipov Paljetak Čupić; godine 1880. u Grudi je ponovo zabilježeno domaćinstvo njihovih sinova ili pak bliskih rođaka: Boža Lukina Čupića i Josipa Matova Čupića.[17]

U Vodovađi, također konavoskom naselju, Čupići su drukčijeg krvnog podrijetla: godine 1673/1674. u Vodovađi je nazočna obitelj Mata Ivanova Čupića; godine 1706. u istom mjestu je obitelj Ivana Matova Čupića; godine 1832. u Vodovađu domaćini obitelji su trojica sinova Mata Čupića: Nikola, Petar i Luka te Miho Pavlov Čupić; godine 1880. u Vodovađi se petorici Čupića: Matu Nikolinu, Mihu Petrovu, Mihu Lukovu, Cvijetu Mihovu i Božu Pavlovu Čupiću pridružuju i onaj koji će tek postati Čupići: Mato Maschio (kasnije Čupić), ali i oni koji će napustiti prezime Čupić i opredijeliti se za novo prezime Štaka: Đuro Lukin Čupić-Štaka (kasnije Štaka) i Luka Lukin Čupić-Štaka (kasnije Štaka).[18]

Čupići sudjeluju i u migracijama unutar dubrovačkog područja: godine 1700. iz Vodavađe u Grudu; godine 1799. i 1816. iz Vodovađe u Dubrovnik; godine 1885. iz Mrcina (danas Dubravka) u Vodovađu.[19]

Prema popisu iz 2001. godine Čupići u Konavlima i na dubrovačkom području žive u 10 mjesta s 41 obitelji i 145 duša, a najviše ih je: u Vodovađi (14 obitelji, 57 duša), Dubrovniku (13, 32), Grudi (7, 20) itd.

Istog su podrijetla i preci današnjih neretvanskih Čupića, nastanjenih prema popisu iz 2001. godine u četiri naselja s 28 obitelji i 71 dušom: u Kominu (20, 50), Metkoviću (4, 12), Pločama (3, 8), Kleku (1, 1).

Od njih je i proslavljeni hrvatski desnokrilni rukometni reprezentativac, rođen 1986. godine u Metkoviću, kojem je teško naći premca na toj poziciji u svjetskom rukometu.

Suvremeni srpski etnograf A. Bačko pišući o „porodicama dalmatinskih Srba“ raspravlja i o Čupićima iz Komina pokraj Ploča, kojima mora priznati da su rimokatolici, ali po njemu imaju i krsnu slavu Svetog Jure (Đurđa). Zaista ga treba doslovce citirati: „Smatra se da su (Čupići) poreklom iz Srbije. U literaturi se ne navodi izričito da su ranije bili pravoslavci, ali se to može osnovano pretpostaviti.“[20]

Vjerojatno se prepotavka zasniva na okolnosti da su Čupići, srpska obitelj, starinom iz Pive (Stara Hercegovina, danas zapadni dio Crne Gore), čiji su pripadnici imali važne uloge u srpskoj povijesti. Svakako najpoznatiji je topnički kapetan Nikola Čupić (1834-1870), unuk poznatog vojvode Stojana Čupića, koji je oporukom ostavio kuću u Šapcu i 16 tisuća dinara u zlatu Čupića zadužbini, kulturnoj ustanovi koja je postigla zavidne rezulate u promicanju srpske pisane riječi posebno iz književnosti i povijesti.

Čupići drniških korijena prema popisu iz 2001. godine imaju prebivališta u 16 naselja na potezu od Splita do Zadra s 72 obitelji i 277 duša, a najviše ih je : u Drnišu (51 obitelj, 141 duša), Splitu (35, 89), Trbounju (9, 23),Kaštelima (4, 19), Šibeniku (5, 18), Zadru (5, 12) itd.

Istarsko-primorski Čupići prema popisu iz 2001. godine žive u osam naselja s 30 obitelji 68 duša, a najviše ih je: u Rijeci (11 obitelji, 23 duše), Rovinju (4, 11), Puli (5, 11), Rovinjskom Selu (3, 7) itd.

Rovinjsko Selo su utemeljile izbjeglice, koje su početkom 16. stoljeća u svom zavičaju u Bosni ili Dalmaciji (Drniš i zadarsko područje) na vlastitoj koži osjetili surovost nadirućih osmanlijskih osvajača. Prebjezima je rovinjska općina i kaptol 1526. godine dopustili naseljavanje u sadašnjem Rovinjskom Selu. Sudeći po prezimenima vjerojatno su drniških korijena. Tako primjerice 1559. godine upisana su prezimena Čupić i Pokrajac, tipična za drniško područje, kako tada tako i danas. Sačuvana je i obiteljska predaja da je prastarina istarskih Čupića drniško područje. Dakako osnivanje naselja i gradnja vlastite crkve bili su temelj čvrstog hrvatskog i katoličkog narodnosnog jezgra, koji će i novo naselje učiniti zauvijek hrvatskim selom. I Čupići će tome pridonijelii, kao primjerice svećenik Mate Čupić, koji se u 17. stoljeću posvetio ustrojavanju crkvenih matica, što je bila učinkovita zaštita nepismenih stočara od apetita raznih tuđinskih gospodara.

Čupić je i slavonsko prezime, a zabilježeno je: u Tenji pokraj Osijeka 1736. godine dvije Čupića obitelji: Tadijina i Pavkova;[21] na đakovačkom području u Mrzoviću je 1736. godine zatečena obitelj Ćire Čupića, doseljenika iz Bosne kao i većina od ukupno 39 obitelji u tadašnjem Mrzoviću;[22] godine 1702. u Donjim Andrijevcima obitelji File i Petra Čupića; godine 1760. u Vranovcima pokraj Slavonskog Broda obitelji Mije i Mate Čupića;[23] u Siču pokraj Nove Gradiške upisano je 25 osoba, kojih je domaćin Ilija Čupić.[24]

U 26 naselja pet slavonskih županija popis iz 2001. godine zatekao je u 26 naselja pet slavonskih županija 77 Čupića obitelji s 203 duše.

Ovom prigodom navodimo samo naselja s 10 i više Čupića: u Beravcima (četiri obitelji, 22 duše), Borovu (5, 13), Donjem Miholjcu (2, 10), Đakovu (8, 24), Oroliku (8, 18), Osijeku (11, 27), Sičama (4, 16), Vinkovcima (14, 27).

U Zagrebu i okolici prema popisu iz 2001. godine u 10 naselja živi 79 Čupića obitelji sa 184 duše, a gotovo su svi u Zagrebu (65 obitelji, 150 duša) i Sesvetama (5, 10).
 
Uvijek je interesantno vidjeti kako i učeni ljudi lupaju jer bi htjeli da je nešto kako su si oni zamislili.
Kao kad neki Marković iz Srbije koji je to prezime dobio prije 150 godina tvrdi kad vidi Markovića Hrvata da su svi Markovići u Hrvatskoj Srbi iako to prezime Hrvatskoj u njihovim obiteljima postoji zapisani neprekidno barem zadnjih 500 godina.
Zanemaruje se osnova prezimena i odmah posvaja bez dokaza.
Čitao tako negdje da neki iz Srbije tvrdi da su Požegu u Slavoniji osnovali Srbi pobjegli pred Turcima iz Požege u Srbiji i to je dokaz da je to srpsko.
U neznanju da je Požega u Slavoniji zapisana pod tim imenom kao grad u ispravama i ljetopisima još u 11.st, nekoliko stoljeća prije Požege u Srbiji.

Prezime Čupić
Prezime Čupić ima 1057 stanovnika Hrvatske i po učestalosti je 532. hrvatsko prezime.

Čupića je najviše: u Zagrebu (65 obitelji, 150 duša), Drnišu (51, 141), Splitu (35, 89), Vodovađi pokraj Dubrovnika (14, 57), Kominu pokraj Ploča (20, 50), Dubrovniku (12, 32), Osijeku (11, 27), Đakovu (8, 24), Rijeci (11, 23), Trbounju pokraj Drniša (9, 23).

Prezime je s jezičnog motrišta izvedenica od imenice čup sa značenjem pramen kose, uvojak, kika, perčin.

Moguće je i ilirsko podrijetlo korijena čup: u albanskom čupe = djevojka, čupez = djevojčica, čupeline = djevočuljak, čuperi = djevojaštvo.

M. Nosić dopušta i mogućnost nastanka od grčkog imena Kyprianos (latinski Cyprianus), a daljnji razvitak prema tom autoru je tekao ovako: Ciprijan < Čabrijan < Čubrijan < Čuprijan < Čupro < Čupo.[16]

Slična su jezičnog postanja i prezimena: Čupak, Čupan, Čupar, Čupec, Čupek, Čupeljić, Čupen, Čupev, Čupin, Čupina, Čupka, Čupković, Čupo, Čupor, Čupović.

U Hrvatskoj je više nesrodnih skupina roda Čupić: konavoska, drniška, istarska, slavonska pa možda i još koja.

U Dalmaciji je popis iz 2001. godine zabilježio više od polovice svih Čupića u Hrvatskoj: u 31 naselju 103 obitelji s 534 duše.

Čupić je i konavosko prezime. Dio ih je nastao od starijeg roda Paljetak: godine 1842. u Grudi su upisani u zajedničkom kućanstvu Luka Božov Paljetak Čupić i Mato Josipov Paljetak Čupić; godine 1880. u Grudi je ponovo zabilježeno domaćinstvo njihovih sinova ili pak bliskih rođaka: Boža Lukina Čupića i Josipa Matova Čupića.[17]

U Vodovađi, također konavoskom naselju, Čupići su drukčijeg krvnog podrijetla: godine 1673/1674. u Vodovađi je nazočna obitelj Mata Ivanova Čupića; godine 1706. u istom mjestu je obitelj Ivana Matova Čupića; godine 1832. u Vodovađu domaćini obitelji su trojica sinova Mata Čupića: Nikola, Petar i Luka te Miho Pavlov Čupić; godine 1880. u Vodovađi se petorici Čupića: Matu Nikolinu, Mihu Petrovu, Mihu Lukovu, Cvijetu Mihovu i Božu Pavlovu Čupiću pridružuju i onaj koji će tek postati Čupići: Mato Maschio (kasnije Čupić), ali i oni koji će napustiti prezime Čupić i opredijeliti se za novo prezime Štaka: Đuro Lukin Čupić-Štaka (kasnije Štaka) i Luka Lukin Čupić-Štaka (kasnije Štaka).[18]

Čupići sudjeluju i u migracijama unutar dubrovačkog područja: godine 1700. iz Vodavađe u Grudu; godine 1799. i 1816. iz Vodovađe u Dubrovnik; godine 1885. iz Mrcina (danas Dubravka) u Vodovađu.[19]

Prema popisu iz 2001. godine Čupići u Konavlima i na dubrovačkom području žive u 10 mjesta s 41 obitelji i 145 duša, a najviše ih je: u Vodovađi (14 obitelji, 57 duša), Dubrovniku (13, 32), Grudi (7, 20) itd.

Istog su podrijetla i preci današnjih neretvanskih Čupića, nastanjenih prema popisu iz 2001. godine u četiri naselja s 28 obitelji i 71 dušom: u Kominu (20, 50), Metkoviću (4, 12), Pločama (3, 8), Kleku (1, 1).

Od njih je i proslavljeni hrvatski desnokrilni rukometni reprezentativac, rođen 1986. godine u Metkoviću, kojem je teško naći premca na toj poziciji u svjetskom rukometu.

Suvremeni srpski etnograf A. Bačko pišući o „porodicama dalmatinskih Srba“ raspravlja i o Čupićima iz Komina pokraj Ploča, kojima mora priznati da su rimokatolici, ali po njemu imaju i krsnu slavu Svetog Jure (Đurđa). Zaista ga treba doslovce citirati: „Smatra se da su (Čupići) poreklom iz Srbije. U literaturi se ne navodi izričito da su ranije bili pravoslavci, ali se to može osnovano pretpostaviti.“[20]

Vjerojatno se prepotavka zasniva na okolnosti da su Čupići, srpska obitelj, starinom iz Pive (Stara Hercegovina, danas zapadni dio Crne Gore), čiji su pripadnici imali važne uloge u srpskoj povijesti. Svakako najpoznatiji je topnički kapetan Nikola Čupić (1834-1870), unuk poznatog vojvode Stojana Čupića, koji je oporukom ostavio kuću u Šapcu i 16 tisuća dinara u zlatu Čupića zadužbini, kulturnoj ustanovi koja je postigla zavidne rezulate u promicanju srpske pisane riječi posebno iz književnosti i povijesti.

Čupići drniških korijena prema popisu iz 2001. godine imaju prebivališta u 16 naselja na potezu od Splita do Zadra s 72 obitelji i 277 duša, a najviše ih je : u Drnišu (51 obitelj, 141 duša), Splitu (35, 89), Trbounju (9, 23),Kaštelima (4, 19), Šibeniku (5, 18), Zadru (5, 12) itd.

Istarsko-primorski Čupići prema popisu iz 2001. godine žive u osam naselja s 30 obitelji 68 duša, a najviše ih je: u Rijeci (11 obitelji, 23 duše), Rovinju (4, 11), Puli (5, 11), Rovinjskom Selu (3, 7) itd.

Rovinjsko Selo su utemeljile izbjeglice, koje su početkom 16. stoljeća u svom zavičaju u Bosni ili Dalmaciji (Drniš i zadarsko područje) na vlastitoj koži osjetili surovost nadirućih osmanlijskih osvajača. Prebjezima je rovinjska općina i kaptol 1526. godine dopustili naseljavanje u sadašnjem Rovinjskom Selu. Sudeći po prezimenima vjerojatno su drniških korijena. Tako primjerice 1559. godine upisana su prezimena Čupić i Pokrajac, tipična za drniško područje, kako tada tako i danas. Sačuvana je i obiteljska predaja da je prastarina istarskih Čupića drniško područje. Dakako osnivanje naselja i gradnja vlastite crkve bili su temelj čvrstog hrvatskog i katoličkog narodnosnog jezgra, koji će i novo naselje učiniti zauvijek hrvatskim selom. I Čupići će tome pridonijelii, kao primjerice svećenik Mate Čupić, koji se u 17. stoljeću posvetio ustrojavanju crkvenih matica, što je bila učinkovita zaštita nepismenih stočara od apetita raznih tuđinskih gospodara.

Čupić je i slavonsko prezime, a zabilježeno je: u Tenji pokraj Osijeka 1736. godine dvije Čupića obitelji: Tadijina i Pavkova;[21] na đakovačkom području u Mrzoviću je 1736. godine zatečena obitelj Ćire Čupića, doseljenika iz Bosne kao i većina od ukupno 39 obitelji u tadašnjem Mrzoviću;[22] godine 1702. u Donjim Andrijevcima obitelji File i Petra Čupića; godine 1760. u Vranovcima pokraj Slavonskog Broda obitelji Mije i Mate Čupića;[23] u Siču pokraj Nove Gradiške upisano je 25 osoba, kojih je domaćin Ilija Čupić.[24]

U 26 naselja pet slavonskih županija popis iz 2001. godine zatekao je u 26 naselja pet slavonskih županija 77 Čupića obitelji s 203 duše.

Ovom prigodom navodimo samo naselja s 10 i više Čupića: u Beravcima (četiri obitelji, 22 duše), Borovu (5, 13), Donjem Miholjcu (2, 10), Đakovu (8, 24), Oroliku (8, 18), Osijeku (11, 27), Sičama (4, 16), Vinkovcima (14, 27).

U Zagrebu i okolici prema popisu iz 2001. godine u 10 naselja živi 79 Čupića obitelji sa 184 duše, a gotovo su svi u Zagrebu (65 obitelji, 150 duša) i Sesvetama (5, 10).

Nedostaje "Zaključak". Nedostaju fusnote. Nemam volju da čitam.
 
Cupici bi trebalo da su pivljansko-banjanski N-P189.2, retka i unikatna grana, lako bu moglo da se utvrdi da li su rod. S obzirom da zabelezene migracija iz Stare Hercegovine u Dalmaciju, sanse da su dalmatinski Cupici poreklom iz Pive su poprilicne, 50 Evra "Poreklu" i sva pitanja su resena. Steta samo sto mnogi Hrvati izbegavaju DNK testiranja, lakse bi se povezale neke kockice o migracijama u proteklim vekovima.
 
Na kojim ste vi travama?

Sve je moguće, imam osjećaj da barem 90 posto diskutanata i ljudi koji pišu knjige o tome uvijek navedu da su porijeklom iz Hercegovine, stare Hercegovine, Crne gore i tog čoška svijeta i posljedično tome svakom na Balkanu " nađu" porijeklo koje vodi od tamo.
Ovdje se vode diskusije je li neko pleme od tamo arbanasko ili slavensko itd.
Sve je to prilično izmijesano i ne zna se više "tko kosi, a tko vodu nosi".
 
Sve je moguće, imam osjećaj da barem 90 posto diskutanata i ljudi koji pišu knjige o tome uvijek navedu da su porijeklom iz Hercegovine, stare Hercegovine, Crne gore i tog čoška svijeta i posljedično tome svakom na Balkanu " nađu" porijeklo koje vodi od tamo.
Ovdje se vode diskusije je li neko pleme od tamo arbanasko ili slavensko itd.
Sve je to prilično izmijesano i ne zna se više "tko kosi, a tko vodu nosi".

Osim toga, citirani deo rečenice sadrži konstataciju Iliri=Albanci. Stogodišnje zagrebačko širenje geopolitičkog diskursa (čitaj: smrada) na istoriografiju zahteva radikalnu hiruršku terapiju.
 
Primeričice:

Suvremeni srpski etnograf A. Bačko pišući o „porodicama dalmatinskih Srba“ raspravlja i o Čupićima iz Komina pokraj Ploča, kojima mora priznati da su rimokatolici, ali po njemu imaju i krsnu slavu Svetog Jure (Đurđa).
Auktor je je u svome navijačkom zanosu uspeo da izostavi frazem "teška srca". Naravno, srpski istoričari su potpuno načisto sa istorijskim faktom da su Srbi od Raške do Cetine pokršteni od Rima, kao i sa tim da je pola Srba zapadno od Raške bilo rimokatoličko i nakon svetog Save, da je Stefan Nemanja bio rimokatolik itd. Jedino zagrebački nadriistoričari (ovde se misli na hrvatski istoriografski mejnstrim), projektujući klerofašističku geopolitičku strategiju koja glasi južnoslovenski rimokatolici = Hrvati, imaju pogrešne stereotipije za koje smatraju da smeju biti deo istoriografije.

Tekst koji si naveo vrvi od predrasuda i na lažima stvorenih stereotipa pa se akademski može okvalifikovati jednom rečju - gоvno.
 
Poslednja izmena:
Primeričice:


Auktor je je u svome navijačkom zanosu uspeo da izostavi frazem "teška srca". Naravno, srpski istoričari su potpuno načisto sa istorijskim faktom da su Srbi od Raške do Cetine pokršteni od Rima, kao i sa tim da je pola Srba zapadno od Raške bilo rimokatoličko i nakon svetog Save, da je Stefan Nemanja bio rimokatolik itd. Jedino zagrebački nadriistoričari (ovde se misli na hrvatski istoriografski mejnstrim), projektujući klerofašističku geopolitičku strategiju koja glasi južnoslovenski rimokatolici = Hrvati, imaju pogrešne stereotipije za koje smatraju da smeju biti deo istoriografije.

Tekst koji si naveo vrvi od predrasuda i na lažima stvorenih stereotipa pa se akademski može okvalifikovati jednom rečju - gоvno.

Tekst je pisan sa hrvatske točke gledišta o Čupićima u Hrvatskoj po dokumentima koji sežu stoljećima unazad.
Kako je to tekst pun predrasuda, ako navodi sve što je o Čupićima netko napisao, navodi dostupne podatke o njima kroz povijest itd.?
Nije jedina istina ono što ti svidi što netko nešto kaže bez dokaza i jer misli da bi tako trebalo biti.
Prezime je Čupić od nadimka i tako nevezano specifično za neki narod .
Navedena su slična prezimena u Hrvatskoj.
http://www.rodoslovlje.hr/istaknuta-vijest/rukometaska-prezimena-goluza-alilovic-cupic

Evo što Crnogorci pišu o svojima.

"Čupić (Čupković), Baošići, Herceg-Novi oko 1692. god. kao: Predojević doselili iz Bileće (Hercegovina); u Budvu došli iz Zagarača (Danilovgrad); Ćeklići (Cetinje); Merulje i Dobra Sela (Žabljak), od kojih su u Bijelom Potoku (Beograd), Šapcu (Mačva), porijeklom su iz Plane (Bileća) od Vlastelinovića kao: Šarac; Pišće (Piva), ogranak Dobrilovića, od njih su u Noćaju Mačvanskom. od kojih je Strahinja Čupić; Čačak i Čačanski Šanac, porijeklom iz Morače; Nikšić i obližnja Presjeka (Duga), došli iz Zagarača (Danilovgrad), pa jedni odu u Bančak (Prokuplje); Zagarač (Danilovgrad) i kao: Popović - Čupić, od kojih su u Nikšiću, potiču iz Bratonožića; Novom Sadu (Bačka); u Miloševićima, Dobrim Selima, Kosovićkoj Bukovici i Merulji (Drobnjak), grana Miloševića iz Bijele (Šavnik)"
http://www.montenegro.org.au/CC.html

Kod Hrvata ne postoje krsne slave, svako mjesto, selo ili zaselak ima svoju crkvu, kapelicu, raspelo koja je posvećeno nekom svecu kao zaštitniku i čiji se dan posebno obilježava i slavi, ali to je različito od obiteljske slave kod Srba.
Samo neki to vole izjednačiti da bi mogli reći kako je to srpski običaj i posljedično sve proglasiti Srbima.
 
Jovan Stefanović (glumac)
Jovan Stefanović je bio jugoslovenski i hrvatski filmski i pozorišni glumac.





Иди на навигацију Иди на претрагу
Jovan Stefanović
Bitna ulogaRazmeđa
ИМДб veza
Jovan Stefanović je bio jugoslovenski i hrvatski filmski i pozorišni glumac.
Uloge
196019701980Ukupno
Dugometražni film111113
TV film0202
TV serija06511
Ukupno119626

God.NazivUloga
Filmografija
1960-e
1960.Bolje je umeti/
1970-e
1972.Prosjaci i sinovi (TV serija)Stražar na mostu
1972.Harmonika (TV film)Đuro, milicioner
1973.Živjeti od ljubaviPijani tip u kafiću (kao Joco Stefanović)
1973.RazmeđaMarko - Ciganin
1974.U registraturi/
1974.DepsIlija
1974.Predstava „Hamleta“ u Mrduši DonjojPolicijski inspektor
1975.Doktor MladenJovo (kao Jovo Stefanović)
1975.Gruntovčani (TV serija)Nakupac košara
1975.Seljačka buna 1573.Tahijev vojnik
1975.U vremenu rasta (TV film)/
1976.IzbaviteljPolicajac
1977.Marija (TV serija)Klotz
1977.PucanjSused
1977.Nikola Tesla (TV serija)Kartaš
1978.Posljednji podvig diverzanta OblakaDopuđa
1979.Ano domini 1573 (TV serija)/
1979.Živi bili pa vidjeli/
1979.PovratakŽandar
1980-e
1981.Velo misto (TV serija)/
1981.Jelenko/
1982.Smogovci (TV serija)/
1982.Nepokoreni grad (TV serija)/
1984.Mala pljačka vlakaVojnik u pratnji carskog inspektora (kao Joco Stefanović)
1986.Putovanje u Vučjak (TV serija)Cigan sa zaprežnim kolima
 

Back
Top