Ne verujte autoritetima

strawbbery_city

Iskusan
Poruka
6.580
Nekadašnji finski predsednik Marti Ahtisari važi za jednog od najtraženijih svetskih posrednika u mirovnim pregovorima. Posredovao je u brojnim međunarodnim sukobima, od Namibije do Kosova.



Odgovarajući na pitanje kakve se pouke mogu izvući iz srpskih i ruskih kritika što mu je dodeljena Nobelove nagrade za mir, jer je navodno bio pristrasan u rešavanju kosovskog problema, Marti Ahtisari je odgovorio:

„To pre svega pokazuje da ne dele sve zemlje sveta iste vrednosti. Kada bi tako bilo, ne bi bilo nikakve rasprave o ishodu pregovora. Za mene je veoma važno da kao Evropljanin vidim šta je ispravno, a ne šta je politički oportuno ili šta bi neko želeo. U slučaju Kosova bilo je sasvim jasno da nije bilo drugog rešenja osim onog koje sam predložio i koje su podržale sve članice Kontakt grupe za Balkan, osim Rusije“.


Oproštaj je osnova mira

Upitan zašto smatra da je oproštaj - pored istine, pravednosti i poverenja, osnova mira Ahtisari je odgovorio: „To je deo procesa pomirenja. Često sam govorio da mi na Balkanu nedostaju blagi ljudi Afrike. Uvek me iznova iznenađivalo u kojoj meri mogu biti pomirljivi. Osoba koja to u najvećoj meri oličava jeste bivši južnoafrički predsednik Nelson Mandela. Posle 27 godina u zatvoru u sebi nije imao ni malo gorčine – mislim da je to pravo čudo“.


A na pitanje da li mu je Mandela prijatelj ili uzor Marti Ahtisari je odgovorio: „Mislim da mi je uzor, ne bih mogao tvrditi da mi je bio prijatelj. Nema mnogo ljudi na svetu koji su mi uzor. Nedavno sam rekao sinu i mladim ljudima: ne verujte u autoritete. Naučite da razmislite i pokušajte da utvrdite gde je istina. Međutim, u slučaju Nelsona Mandele mislim da je njegov život divan primer kako čovek – uprkos svemu što ga je zadesilo – može ostati otvorenog srca“, rekao je Marti Ahtisari.


Institucije su dorasle zadacima


Međunarodna zajednica pre petnaest godina nije sprečila genocid u Ruandi i tada smo rekli: nikada više. Danas se čuju upozorenja da smo ponovo zakazali u Darfuru. Da li današnje institucije kao što su Ujedinjene nacije, nisu dorasle zadatku, glasilo je poslednje pitanje.

„Mislim da su institucije dorasle zadatku. Ali, drugo je pitanje da li su mu dorasle članice. Zahvaljujući modernim sredstvima komunikacijama odmah saznamo da nešto u svetu nije u redu. Ta informatička revolucija stvorila je pozitivan pritisak. Mislim da je do onih koje slušaju, kao što sam na primer ja, da skrenu pažnju na to i kažu: pogledajte, ne smemo dozvoliti tako nešto, moramo intervenisati“, rekao je Marti Ahtisari.


http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4278158,00.html


javilo se *****:thumbdown::thumbdown::thumbdown:
 
Poslednja izmena:

Back
Top