Poskupljuje hrana za 30-50%
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 38

Tema: Poskupljuje hrana za 30-50%

Stara legenda Тихи (avatar)
    Učlanjen
    13.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2091

Podrazumevano Poskupljuje hrana za 30-50%

Moguće poskupljenje hrane
    24. maj 2009. | 15:50 -> 18:50 | Izvor: B92
    Beograd -- Zbog najavljene suše, ovogodišnji prinosi biće manji nego ranije, nestašica neće biti, ali prete poskupljenja hrane

Zbog loših ili nepostojećih sistema za navodnjavanje, srpska poljoprivreda se u velikoj meri oslanja na ćud prirode. Zbog najavljene suše, ovogodišnji prinosi biće zantno manji nego ranijih godina, što bi moglo da dovede do uvoza ulja, šećera i pšenice i značajnog poskupljenja hrane.

Situaciju dodatno komplikuju ekonomska kriza i slaba platežna moć građana, pa poljoprivrednici strahuju da hranu neće imati ko da kupi.

Uprkos tome što cene hrane u svetu rastu, srpski poljoprivrednici imaju drugačija iskustva.

Oni upozoravaju da su cene pojedinih artikala niže nego u isto vreme prošle godine i da će morati da se povećaju, najviše zbog suše.

Oni tvrde da bi hrana mogla da poskupi od 30, pa čak do 50 odsto, i strahuju da skupu hranu nema ko da plati.

Kratki letnji lokalni pljuskovi koji poslednja tri dana karakterišu vreme u Srbiji, pomoći će razvoju useva.

Međutim, oni ni izdaleka nisu dovoljni, posebno za pšenicu i ječam, koji su u fazi nalivanja zrna, što je jedna od najkritičnijih faza u razvoju te kulture.

Nedostatak kiša ne smeta jedino suncokretu, koji ne zahteva puno vlage.

U svetu je cena hrane bila u padu do decembra prošle godine, pokazuju podaci Međunarodnog komentarnog fonda.

Od decembra do danas one su skočile za 13 odsto. Samo u aprilu, cene su bile više za pet odsto u odnosu na mart.

Ipak, ekonomista Milan Kovačević ne očekuje drastična poskupljenja.

”S jedne strane rast berzanskih cena hrane je povoljan, jer je Srbija značajan izvoznik poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. One učestvuju sa skoro četvrtinom u ukupnom našem izvozu. S te strane, to je pozitivno”, ocenjuje on.

“S druge strane, samim tim što su cene povoljne za izvoz, to može da utiče da bude povećan pritisak na rast cena na domaćem tržištu, ali treba imati u vidu još jedan faktor koji može da gura cene, a to je rast cene energenata u poslednje vreme, koji su značajan input u proizvodnji hrane“, kaže Kovačević.

Srbislav Denčić sa Instituta za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu kaže da je u svetu sve manje hrane, ali da u Srbiji nema razloga za strah od nestašice. Međutim, ima od poskupljenja.

“Hrana će sigurno biti skupa i mislim da će obeležiti naredni vek problem hrane i pijaće vode. Sad, koliko će to imati implikacija na nas, sigurno je da će imati”, smatra Denčić.

“Ali mislim da bi mi sa našim potencijalima ne bismo smeli da brinemo o hrani jer imamo dovoljno dobre obradive zemlje koja nije zagađena, imamo dobre proizvođače koji imaju tradiciju gajenja”, kaže on.

Inače, žitarice su već poskupele. Kukuruz je skočio s devet na 12 dinara po kilogramu, a pšenica 14.

Povećanje ovih cena dovešće do povećanja cena stočne hrane, što može prouzrokovati povećanje cena mesa.

http://www.b92.net/info/vesti/index....&nav_id=362249

==================================

rastu porezi, rastu akcize, uskoro u avgustu povecanje PDV-a, inostrani dug narastao na 40 milijardi dolara, a sad poskupljuje i hrana. Dokle vise?

i ta susa , prokletinja, od svih drzava na svetu bas kod nas nasla da udari

a demokrate su skoro dosle na vlast, nema jedva 9 godina pa nisu imali vremena da urede sisteme za navodnjavanje ....
    Poslednji put ažurirao/la Тихи : 24.05.2009. u 22:26
    Идите по свему свету и проповедајте Јеванђеље сваком створењу. Ко поверује и крсти се, биће спасен, а ко не поверује биће осуђен.

Buduća legenda Droid (avatar)
    Učlanjen
    11.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    370

Podrazumevano Re: Poskupljuje hrana za 30-50%

secam se da si rekao da ce nekretnine da pojeftine 150% Hahahahhaaha

Domaćin milospv (avatar)
    Učlanjen
    14.09.2003.
    Pol
    muški
    Za nezavisnu i suverenu Republiku Srpsku!
    Reputaciona moć
    97

E ova hrana je i sada užasno skupa....

Učlanjen
    13.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2091

sad nam je hrana jedno 30% skuplja nego recimo u francuskoj ili 50% skuplja nego u makedoniji.

bili mi roditelji prosle godine u ohridu i krstio sam se kad su mi rekli cene suhomesnatih proizvoda

suvi vrat kilo 200 din , pecenica 250 din za kilo - a u srbiji nemas ispod 700 din.

sve u svemu - propali smo nacisto....
    Идите по свему свету и проповедајте Јеванђеље сваком створењу. Ко поверује и крсти се, биће спасен, а ко не поверује биће осуђен.

Buduća legenda Droid (avatar)
    Učlanjen
    11.09.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    370

Citat Original postavio Тихи Pogledaj poruku
    sad nam je hrana jedno 30% skuplja nego recimo u francuskoj ili 50% skuplja nego u makedoniji.

bili mi roditelji prosle godine u ohridu i krstio sam se kad su mi rekli cene suhomesnatih proizvoda

suvi vrat kilo 200 din , pecenica 250 din za kilo - a u srbiji nemas ispod 700 din.

hebote svi siptari idu na ohrid.. kazu da je budjav...

Domaćin milospv (avatar)
    Učlanjen
    14.09.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    97

Da za MK se slažem, bio sam prije 2 mjeseca, plazma keks, onaj dupli najveći, kad se retvori u dinare nepunih 80.... A hrana je džabe, kao i piće

Učlanjen
    13.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2091

al vidis nasa vlada ne dozvoljava da se uvozi suhomesnato iz makedonije - jer je jeftino, a uvoze slovenacku hranu kao kraske sunke, kobasice i slicno.

slovenacko i hrvatsko moze da se prodaje u srbiji kao preskupo a makedonsko ne moze....

pa ono djubre od pastete argeta kosta 60 din dok srpske i makedonske kostaju ispod 25 din.

Domaćin milospv (avatar)
    Učlanjen
    14.09.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    97

al vidis nasa vlada ne dozvoljava da se uvozi suhomesnato iz makedonije - jer je jeftino, a uvoze slovenacku hranu kao kraske sunke, kobasice i slicno.

slovenacko i hrvatsko moze da se prodaje u srbiji kao preskupo a makedonsko ne moze....

pa ono djubre od pastete argeta kosta 60 din dok srpske i makedonske kostaju ispod 25 din.
    ***, trpaju im pare u džep.... Ne ja sam apsolutno da ova vlada ostane do kraja, čitav mandat, nek se vide rezultati Cvetkovićevi...

Iskusan Wtf Dule (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    85

10000 primio sam platu taman za cigare, grisine i jafu- Ajs Nigrutin

Legenda
    Učlanjen
    02.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Dal moze skuplje?
    Napravice od hrane ono shto su u Slobino vreme bili mobilni.

Domaćin milospv (avatar)
    Učlanjen
    14.09.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    97

Odbiću hranu

Učlanjen
    13.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2091

Moguć veći PDV i smanjenje zarada
    14:44 -> 14:44 | Izvor: B92, Beta
    Beograd -- Vlada Srbije će povećati porez na dodatu vrednost (PDV) i smanjiti zarade ukoliko mere za očuvanje finansijske stabilnosti ne daju očekivani rezultat.

"Vlada je spremna da preduzme mere da održi programske ciljeve, uključujući povećanje stope poreza na dodatu vrednost (PDV) i smanjenje nominalnih zarada", navodi se u Memorandumu o ekonomskoj i finansijskoj politici, koji je usvojen u okviru aranžmana sa MMF-om.

MMF je 16. maja Srbiji odobrio trogodišnji stend baj aranžman u okviru kojeg će Srbija moći da povuče 2,9 milijardi evra, a prvu ratu već je povukla. Predviđeno je da inflacija u 2009. bude najviše 12 procenata.

Vlada Srbije se obavezala da budžetski deficit ne bude veći od tri odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a da bi se to postiglo usvojen je rebalans budžeta kojim je predviđeno između ostalog zamrzavanje plata u državnoj upravi i penzija u 2009. i 2010. godini i smanjenje transfera novca lokalnoj samoupravi.

Povećane su akcize na benzin i dizel gorivo i uvedena taksa od deset odsto na razgovore u mobilnoj telefoniji.

U Memorandumu se navodi da će Vlada Srbije "preduzeti odlučnu akciju" da poveća naplatu poreza. Do kraja juna ove godine trebalo bi da bude osnovana grupa koja će pratiti prikupljanje PDV-a i analizirati zašto je povraćaj PDV-a povećan u 2008, a do kraja 2009. godine trebalo bi da budu usvojene i nove procedure kontrole PDV-a, navodi se u Memorandumu.

===================

iskustvo me uci da kad demokrate kazu "moguce" to znaci 100%

znaci osim rasta cena hrane od 30-50% imacemo i povecanje PDV-a i manje plate - 100%

sve u svemu - propali smo nacisto

Elita
    Učlanjen
    12.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ej brate, daj mi broj žiro računa, da ti uplatim neku kintu, da preživiš do prvoga... Muka mi je više od tebe.. Gori si od onih cigančića, što na semaforima peru šofer šajbne...

Buduća legenda nojkic_problem (avatar)
    Učlanjen
    01.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    300

Citat Original postavio Droid Pogledaj poruku
    secam se da si rekao da ce nekretnine da pojeftine 150% Hahahahhaaha
    Цена некретнина јесте пала. Рецимо то овако. У Земуну је квадрат у јуну прошле године вредео око 2000 еура, а продавао се по 1750-1850 еура. Данас се цени око 1600 еура по квадрату,м а продаје се 1200-1300. Није пад од 150%, како је Тихи то мислио, аил је забележен пад цена некретнина у Београду.

Legenda
    Učlanjen
    02.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Dača Niš Pogledaj poruku
    Ej brate, daj mi broj žiro računa, da ti uplatim neku kintu, da preživiš do prvoga... Muka mi je više od tebe.. Gori si od onih cigančića, što na semaforima peru šofer šajbne...
    Mozda jeste radikalski demagog, al je za ovo u pravu, missim kako moze kod nas da bude hrana skuplja nego u EU?

Učlanjen
    13.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2091

pa naravno da ti je muka kad nemas nijedan kontraargument da mi se suprostavis, i pizdis zbog toga

potpuno te razumem

Primećen član
    Učlanjen
    13.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    40

Citat Original postavio eternal dream Pogledaj poruku
    Mozda jeste radikalski demagog, al je za ovo u pravu, missim kako moze kod nas da bude hrana skuplja nego u EU?
    Sto ne moze?Jesi razmisljala zasto je to tako?I sto ce hrana sve skuplja biti?Kako drzavi bude nestajalo para!!>A banke ,poljorivreda ne interesuje!!>Da te pitam ??>Zasto banke ne intresesuje poljoprivreda?Jel znas?
    Mada ,imaju tu jos dva bitna razloga!!>

Buduća legenda Torrente Bgd (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    534

Super vest. Treba ovaj narod da pocne da crkava od gladi mozda ga to opameti.
    Daleko ti lepa kuca ahaahhahah

Iskusan Appel (avatar)
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    90

Misliš, oni što drže Operu?

Aktivan član prof. Grof (avatar)
    Učlanjen
    21.03.2006.
    Pol
    muški
    planinama nidje broja a ravnica po dje koja....
    Reputaciona moć
    62

Kume..........., daj za lebac!

Jedi bez leba p. ti materina....

Zaslužan član georgejune (avatar)
    Učlanjen
    26.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    5972

Ma daj bre za 5 iljada sve stavis u jednu kesu i nema nista za jeloima bre kolektivno se skupimo i po prodavnicama kome sta treba samo kupi otvaraj i jedi..nek plati misko
    Gis maj es,trust my instinct in these matters,,is attention whores,who cares,ako cete digrate kolo to ne drzimo

Elita
    Učlanjen
    12.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio georgejune Pogledaj poruku
    Ma daj bre za 5 iljada sve stavis u jednu kesu i nema nista za jeloima bre kolektivno se skupimo i po prodavnicama kome sta treba samo kupi otvaraj i jedi..nek plati misko
    Baki, jedi salamicu sa ukusom soje... Ne mora svaki dan kulen... Stabilizacija je...

Buduća legenda Torrente Bgd (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    534

Pa ZES je uveo kanibalizam u Srbiju tako da nema frke za hranu dik je jestivih delova tela
    Daleko ti lepa kuca ahaahhahah

Učlanjen
    13.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2091

kakva crna stabilizacija - od kako dodjose ove demokrate srbi nemaju ni za lebac....

Veoma poznat slavka69 (avatar)
    Učlanjen
    07.02.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    154

Jescemo kolace umesto hleba.
    Rece i odsekli joj glavu.
    Žene ne znaju da poštuju, nego da vole.

Slične teme