Јованка Броз: Сналазим се како умем и морам

Pogledaj rezultate ankete: Јованка Броз:

Glasova
48. Ne možete glasati na ovu anketu
  • Заслужује далеко бољи третман

38 79,17%
  • Не заслужује ни ово што има

10 20,83%
Strana 1 od 13 1234511 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 301

Tema: Јованка Броз: Сналазим се како умем и морам

Buduća legenda Alekasandar3 (avatar)
    Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Second Star to the Right and Straight on 'Til Morning
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

Podrazumevano Јованка Броз: Сналазим се како умем и морам

Удовица Јосипа Броза Тита први пут за новине говори о томе зашто више не одлази на његов гроб, о свом положају и о томе како од 1980. живи без основних грађанских права

Јованка Броз на прозору куће у којој „привремено” живи већ три деценије (снимак из 2005.) Фотодокументација „Политике”

ЕКСКЛУЗИВНО
    Јованка Броз, удовица бившег председника СФРЈ, последњих недеља је поново предмет медијске пажње. Посете двојице министара Владе Србије у кући у којој живи од Титове смрти, Расима Љајића и Ивице Дачића, опет су скренуле пажњу јавности на, у најмању руку, чудан положај некадашње прве даме из времена када је Југославија била велика и поштована земља.

Министри Љајић и Дачић су после ових посета изјавили да ће учинити оно што је у њиховој надлежности да се њена ситуација побољша. То је био и повод да се о њој изнова пише уз обиље спекулација и сензационалистичких детаља који њен случај прате већ готово три деценије.

Сама Јованка Броз за све ово време није се ниједном огласила у јавности. Иако су јој се обраћали новинари из неких најугледнијих редакција света, уљудно је одбијала да говори о себи, мада је од хонорара који су јој за то нуђени могла пристојно да живи.

За „Политику” је, међутим, прошле недеље пристала да, први пут, одговори на неколико новинарских питања.

На Титовом гробу: Јованка Броз у једној од ранијих посета Кући цвећа Фотодокументација „Политике”
    Зашто сте престали да сваке године, 4. маја, на дан Титове смрти, одлазите у Кућу цвећа и на мермерну плочу која покрива гроб положите свој букет?

– Не идем, јер не желим да ме тамо, испред Куће цвећа, дочекује Огњен Грковић, некадашњи секретар генерала Николе Љубичића који ми је одмах после Титове смрти тражио да потпишем папир на коме пише да све остављам држави, што сам ја одбила. Рекла сам да то нити могу нити хоћу, јер морам од нечега живети, а он ми је пренео Љубичићеву поруку да ћутим и будем срећна што су ме оставили живу?! Не желим да се са осмехом, као да ништа није било, сликам за новине и са Марицом Трљин и Ранком Бугарчићем који су касније учествовали у тој прљавој работи.

Како их није срам да ме погледају у очи? Да тим сликама у новинама јавно оперу свој образ. Годинама сам писала протестна писма, молила да ме ти људи не дочекују, али узалуд. Ето, зашто ме нема на гробу свог супруга – резигнирано и огорчено први пут објашњава Јованка Броз.

Да ли су то једини разлози за недолазак?

– Већ годинама немам кола којима бих могла да дођем на гроб. Додуше, она која су ми пре доста година повремено била на услузи јесу била стара, али је необично да су на поправци већ неколико година. А ако бих замолила неког рођака да ме одвезе, морала бих то да пријавим и да тражим дозволу...

Сећамо се, ваш букет на супруговом гробу се увек издвајао?

– Да, али не задуго, јер су га покривали осталим цвећем, набацивали на њега букете осталих посетилаца, тако да су они који су били задужени за протокол најмање бринули о њему.

Ових дана се поново подсећа да сте лишени основних грађанских права?

– Одмах после Титове смрти избацили су ме као кофер из Ужичке 15, у спаваћици, без ичега, без права да узмем бар неку нашу заједничку фотографију, неко писмо, књигу, одећу, и без моје воље „стрпали” у кућу, рекоше привремено, у којој живим готово три деценије. С једне стране, за јавност је био приређен величанствен погреб на који су дошли скоро сви државници света да том великом човеку одају пошту, а с друге, имате људе који су са мојим мужем последњих година његовог живота радили шта су хтели, такође и са мном, и на крају ме покрали. Имате такве као што је споменути Грковић, који је награђен чином, ваљда за недела која је починио према мени.

Ни до данас нисте добили решење о пензији?

– Да не могу да добијем Титову пензију, јер немам документа, а и зато што Тито „није имао плату”, саопштио ми је у присуству неких назовиправника, 12. јула 1982. Фадиљ Хоџа. Никада нисам добила било какво решење о пензији. Тачно је да добијам неку апанажу, али коју и од кога никада нисам сазнала. Господин Љајић је први политичар који се заинтересовао за мој случај. А као супруга председника земље, али и као борац, као потпуковник и носилац Споменице имам право, као и сваки грађанин, на пензију и имам право на адекватан смештај, а не привремени, одакле увек неко може да ме избаци кад хоће.

Срећом, служило ме је здравље, па сам сама могла да водим рачуна о себи, као и да живим из ината. Сналазим се како умем и морам.

Надате ли се да би ускоро могло да буде другачије?

– И сад ће пљувати по мени да би себе заштитили и прикрили своје прљаве трагове и недела. Већ годинама се овде води страшна кампања против Тита, годинама се распирују страсти, уместо да се смирују...

Нада Торлак

[објављено: 24/05/2009]

Stara legenda BLAJBI (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    2449

Podrazumevano Re: Јованка Броз: Сналазим се како умем и морам

Eto TO su danasnji srpski politicari...

A svi su nekada Titu virili iz dupeta!

Sramota!

Buduća legenda neladm (avatar)
    Učlanjen
    19.02.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1256

zalosno..
    Ako je A uspeh u zivotu,tada je A jednako X plus Y plus Z.X je rad,Y je igra, a Z je drzati jezik za zubima.

Legenda Победоносцев (avatar)
    Učlanjen
    15.11.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1312

Bas sam se potresao.

Komunjare kinjile komunjare i sad meni placu. Mrs.
    no longer at ease here, in the old dispensation

Učlanjen
    19.02.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1256

pa trebao bi...danas komunjare, sutra ti...
    Ako je A uspeh u zivotu,tada je A jednako X plus Y plus Z.X je rad,Y je igra, a Z je drzati jezik za zubima.

Iskusan
    Učlanjen
    24.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Tito je bio veliki humanista i njegova supruga zaslužuje da ima nacionalne počasti i poseban tretman.

Učlanjen
    15.11.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1312

Aha.

Imam resenje za drugar'cu Jovanku: nek' otegne papke i oslobodi stambeni prostor koji nije niti kupila, niti zaradila.

Poznat ~Petar~ (avatar)
    Učlanjen
    14.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    132

mrzi me da citam, jel ima neko da rezimira sta ona to trazi?

ako je do onog grejanja i prokishnjavanja, stvarno, nek' joj poprave.

Poznat
    Učlanjen
    26.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Zasto bas sad pred spavanje da otvorim i citam ovako tuzne i potresne teme?

Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

Citat Original postavio Победоносцев Pogledaj poruku
    Aha.

Imam resenje za drugar'cu Jovanku: nek' otegne papke i oslobodi stambeni prostor koji nije niti kupila, niti zaradila.
    Lepo od tebe.
    A jel treba da otegnu papke oko 90% Srba koji su državne stanove kupili za 30 Maraka?

Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    2449

Aha.

Ajde GLUPANE JEDAN neotesani, prestani vec jednom da troliras...

Ne znam kako te moderatori trpe ovde.

Učlanjen
    19.02.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1256

ali zasluzila...ako nista drugo barem u tom drugom sv.ratu

Buduća legenda Милунка Савић (avatar)
    Učlanjen
    26.02.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1009

Citat Original postavio Alekasandar3 Pogledaj poruku
    Удовица Јосипа Броза Тита први пут за новине говори о томе зашто више не одлази на његов гроб, о свом положају и о томе како од 1980. живи без основних грађанских права

Јованка Броз на прозору куће у којој „привремено” живи већ три деценије (снимак из 2005.) Фотодокументација „Политике”

ЕКСКЛУЗИВНО
    Јованка Броз, удовица бившег председника СФРЈ, последњих недеља је поново предмет медијске пажње. Посете двојице министара Владе Србије у кући у којој живи од Титове смрти, Расима Љајића и Ивице Дачића, опет су скренуле пажњу јавности на, у најмању руку, чудан положај некадашње прве даме из времена када је Југославија била велика и поштована земља.

Министри Љајић и Дачић су после ових посета изјавили да ће учинити оно што је у њиховој надлежности да се њена ситуација побољша. То је био и повод да се о њој изнова пише уз обиље спекулација и сензационалистичких детаља који њен случај прате већ готово три деценије.

Сама Јованка Броз за све ово време није се ниједном огласила у јавности. Иако су јој се обраћали новинари из неких најугледнијих редакција света, уљудно је одбијала да говори о себи, мада је од хонорара који су јој за то нуђени могла пристојно да живи.

За „Политику” је, међутим, прошле недеље пристала да, први пут, одговори на неколико новинарских питања.

На Титовом гробу: Јованка Броз у једној од ранијих посета Кући цвећа Фотодокументација „Политике”
    Зашто сте престали да сваке године, 4. маја, на дан Титове смрти, одлазите у Кућу цвећа и на мермерну плочу која покрива гроб положите свој букет?

– Не идем, јер не желим да ме тамо, испред Куће цвећа, дочекује Огњен Грковић, некадашњи секретар генерала Николе Љубичића који ми је одмах после Титове смрти тражио да потпишем папир на коме пише да све остављам држави, што сам ја одбила. Рекла сам да то нити могу нити хоћу, јер морам од нечега живети, а он ми је пренео Љубичићеву поруку да ћутим и будем срећна што су ме оставили живу?! Не желим да се са осмехом, као да ништа није било, сликам за новине и са Марицом Трљин и Ранком Бугарчићем који су касније учествовали у тој прљавој работи.

Како их није срам да ме погледају у очи? Да тим сликама у новинама јавно оперу свој образ. Годинама сам писала протестна писма, молила да ме ти људи не дочекују, али узалуд. Ето, зашто ме нема на гробу свог супруга – резигнирано и огорчено први пут објашњава Јованка Броз.

Да ли су то једини разлози за недолазак?

– Већ годинама немам кола којима бих могла да дођем на гроб. Додуше, она која су ми пре доста година повремено била на услузи јесу била стара, али је необично да су на поправци већ неколико година. А ако бих замолила неког рођака да ме одвезе, морала бих то да пријавим и да тражим дозволу...

Сећамо се, ваш букет на супруговом гробу се увек издвајао?

– Да, али не задуго, јер су га покривали осталим цвећем, набацивали на њега букете осталих посетилаца, тако да су они који су били задужени за протокол најмање бринули о њему.

Ових дана се поново подсећа да сте лишени основних грађанских права?

– Одмах после Титове смрти избацили су ме као кофер из Ужичке 15, у спаваћици, без ичега, без права да узмем бар неку нашу заједничку фотографију, неко писмо, књигу, одећу, и без моје воље „стрпали” у кућу, рекоше привремено, у којој живим готово три деценије. С једне стране, за јавност је био приређен величанствен погреб на који су дошли скоро сви државници света да том великом човеку одају пошту, а с друге, имате људе који су са мојим мужем последњих година његовог живота радили шта су хтели, такође и са мном, и на крају ме покрали. Имате такве као што је споменути Грковић, који је награђен чином, ваљда за недела која је починио према мени.

Ни до данас нисте добили решење о пензији?

– Да не могу да добијем Титову пензију, јер немам документа, а и зато што Тито „није имао плату”, саопштио ми је у присуству неких назовиправника, 12. јула 1982. Фадиљ Хоџа. Никада нисам добила било какво решење о пензији. Тачно је да добијам неку апанажу, али коју и од кога никада нисам сазнала. Господин Љајић је први политичар који се заинтересовао за мој случај. А као супруга председника земље, али и као борац, као потпуковник и носилац Споменице имам право, као и сваки грађанин, на пензију и имам право на адекватан смештај, а не привремени, одакле увек неко може да ме избаци кад хоће.

Срећом, служило ме је здравље, па сам сама могла да водим рачуна о себи, као и да живим из ината. Сналазим се како умем и морам.

Надате ли се да би ускоро могло да буде другачије?

– И сад ће пљувати по мени да би себе заштитили и прикрили своје прљаве трагове и недела. Већ годинама се овде води страшна кампања против Тита, годинама се распирују страсти, уместо да се смирују...

Нада Торлак

[објављено: 24/05/2009]
    Недавно је била тема, и речено је: Јованка Броз треба да има права као и сви остали грађани ове земље, ни мање, ни више.

Učlanjen
    15.11.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1312

Dragi ljubitelji drugar'ce Jovanke i druga Tite:

crknite.

Pozdrav!

Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    80
    Reputaciona moć
    743

Dragi ljubitelji drugar'ce Jovanke i druga Tite:

crknite.

Pozdrav!

Ne sviđa ti se rezultat glasanja?

Pa opuštno.
    Mi nismo ljubitelji Jovanke Broz, nego ljubitelji prava u Srbiji.

Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    2449

Citat Original postavio Милунка Савић Pogledaj poruku
    Недавно је била тема, и речено је: Јованка Броз треба да има права као и сви остали грађани ове земље, ни мање, ни више.
    To pokazuje dubinu GLUPOSTI onih koji su ucestvovali u toj diskusiji.

Ona NIJE kao svi ostali iako bi ti ostali VOLELI da budu kao ona.

Nije se SVIMA svet klanjao toliko godina....

Nisu sve zene bile zene jednog UVAZENOG SVETSKOG POLITICARA..

Nemaju svi KARAKTERA kakav ima Jovanka...

Na protiv, malo je takvih koji bi stojicki podnoili sva omalovazavanja od malih i jadnih miseva kako to Jovanka vec godinama cini...

Neproveren član
    Učlanjen
    23.11.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Ne razumem žal za Jovankom.

Elita jedite_kod_Joa (avatar)
    Učlanjen
    29.07.2006.
    Pol
    muški
    Novi Sad, Vojvodstvo Srpsko - Okupirana Srbija
    Reputaciona moć
    268

Citat Original postavio Gwydion Pogledaj poruku
    Tito je bio veliki humanista i njegova supruga zaslužuje da ima nacionalne počasti i poseban tretman.
    Тито био хуманиста...

За вас демонкрате,изгледа да је само лопата лек.

ПС
    Жао ми Јованке.Треба јој помоћи,али за њу су одговорна данашња деца некадашњих комуниста,тј.данашње демократе.

Početnik mikrotik01 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Pa koliko je ona mladja od svog pokojnog muza?Nesto se tu ne uklapa.

Učlanjen
    19.02.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    1256

Citat Original postavio blabla Pogledaj poruku

nije to zal...vec postovanje.

Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    57
    Reputaciona moć
    2449

Citat Original postavio blabla Pogledaj poruku
    Zato sto si nafilovana radikalnom propagandom.

Iskusan
    Učlanjen
    24.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

@Милунка Савић

Mislim da bivši državnici, sem ako su zbog svog državovanja bili osudjeni i zakonski kažnjeni, moraju da do kraja života imajui obezbedjen neki oblik društvenih i državnih beneficija. Ma koliko Buš napravio s****a u američkoj politici ima koliko to oni bili svesni. on će ostati zauvek bivši predsednik i imaće posebne uslove života. Dakle vilu, obezbedjenje i auto u najmanju ruku. Ovde ma koliko mi nevoleli Lilića ili Koštunicu, oni su bivši predsednici i država bi morala da im obezbedi poseban tretman. I oni i njihovo bračni drugovi. To nije stvar u tome da li neko ceni ličnost, već ceni funkciju. Bivši predsednik nije Džordž Buš, on je bivši predsednik Amerike. I to je ono što Amerika poštuje jer poštuje sebe. A ovde da udovica Maršala nema grejanje je više nego skandal. To znači da sami sebe ne poštujemo i svoje institucije.

Elita NEPOBEDIVO SUNCE (avatar)
    Učlanjen
    21.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    558

Gadno je to kada dodjesh iz Lichke vukohjehbine u stilski nameshtaj , dijamante , poslugu , VLAST i posle te shjehbe tamo neki iz crnogorske vukohjehbine koji je bio u folksdojcherskoj kuci .
    Sve je ovo laz pa cak i to !!!

Buduća legenda Милунка Савић (avatar)
    Učlanjen
    26.02.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1009

Citat Original postavio Blajbinger Pogledaj poruku
    To pokazuje dubinu GLUPOSTI onih koji su ucestvovali u toj diskusiji.

Ona NIJE kao svi ostali iako bi ti ostali VOLELI da budu kao ona.

Nije se SVIMA svet klanjao toliko godina....

Nisu sve zene bile zene jednog UVAZENOG SVETSKOG POLITICARA..

Nemaju svi KARAKTERA kakav ima Jovanka...

Na protiv, malo je takvih koji bi stojicki podnoili sva omalovazavanja od malih i jadnih miseva kako to Jovanka vec godinama cini...
    Чекај, а што је она тако посебна да би имала више људских права него ти или ја? Сви грађани су ЈЕДНАКИ пред законом. Шта има везе чија је жена била? Она, једноставно, треба да ужива сва права као и остали грађани Србије, ни мање ни више.

Iskusan
    Učlanjen
    24.03.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio jedite_kod_Joa Pogledaj poruku
    Тито био хуманиста...

За вас демонкрате,изгледа да је само лопата лек.

ПС
    Жао ми Јованке.Треба јој помоћи,али за њу су одговорна данашња деца некадашњих комуниста,тј.данашње демократе.
    Naravno da je bio humanista. Bio je antifašista,. bio je za jedinstvo naroda i narodnosti u Jugoslaviji, za ravnopravnost i za mir u svetu. To su deo pozitivnih stvari vezanih za njega.

Slične teme

1. Јошка Броз: Гласаћу за Радикале!
    Autor Alekasandar3 u forumu Politika
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 09.05.2008., 22:52
  2. Odgovora: 34
    Poslednja poruka: 29.10.2007., 18:23
  3. Морам и ја да идем...
    Autor Pop2 u forumu Video igre
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 19.06.2007., 07:37
  4. Odgovora: 60