Filozofija i vladari sveta

oziman

Veoma poznat
Poruka
11.563
Najvece duhovno otkrovenje u mom zivotu bilo je kada sam potpuno razumeo Barklijevu korelativnost subjekta i objekta, to mi je kao kljucem odkjucalo znanja zapadne filozofije, i ne samo otkljucalo mom razumevanju, vec me stavilo u dodir sa realnim izvorom vecnog zivota u nama a koje je nesto veoma zivo, cak najzivlje na ovom svetu...sama njegova transcendntna sustina.
Ali od tada sam primetio i jedan paradoks, da iako je tako nesto najprostija neposredna cinjenica svesti za nju skoro niko da i ne zna iako su prosle tirsta godina od njenog otkrivanja. A i posle toga od kada je filozofija nesumnjivo dokazala da objekat po sebi nije moguc i da je sustina ovog sveta DUH a ne objektivitet materijalnog sveta kakvim ga vidimo... svako mora da se zacudi zasto to nije opste poznato i odakle taj otpor shvatanju tako proste i neposredne cinjenice kod ljudi, cak i kada im se kaze ? Odakle da vecina ne zna za to, iako su prosli kroz skole a mnogi sebe zovu "filozofi". Odgovor je izgleda u tome sto nam je uobicajena slika sveta i zivota nametnuta u ranom detinjstvu vaspitanjem i sa odredjenim ciljem. Tako da sve sto se suprostavlja njoj, pobudjuje afektivne mehanizme koje osecamo kao nevericu i zbunjenost koja na kraju vodi ignorisanju i potiskivanju. A jedini razlog sto dela filozofije poput Barkijevih , Sopenhaurovih, Kantovih jos uvek uopste postoje i dostupna su narodu, jeste u tome sto je primeceno da samo neznatni procenat covecanstva uopste moze takve misli da razume, tako da nikakvo spaljivanje od strane vladalaca sveta , slicno onom u Juznoj Aemrici ili ne tako davno u Berlinu nije bilo neophodno:

Sapljivanje knjiga u Berlinu
bookBurning.jpg


Mada kada je Kant u svojoj kritici cistog uma skoro unistio temelje spekulativne teologije.. i ne samo to , posto je podelom stvarnosti na pojavu i stvar po sebi napravio fundamentalan obrt u dotadasnjem ljudskom misljenju, to vec nije moglo da bude neprimeceno od strane vladalaca sveta ili onih istih koji su vladali tada , kao i danas... tako da je on od pruskog kralja dobio pismo i pretnju ove sadrzine:

»Naša najviša ličnost opazila je sa velikim nezadovoljstvom kako se vi zlo služite svojom filosofijom i kako nagrđujete i unižavate glavna i osnovna učenja Svetoga pisma i hrišćanstva. Zahtevamo što pre vaše savesno opravdanje, i očekujemo da u buduće vreme nećete dati povoda da vas ovako okrivljujemo, nego da ćete naprotiv, u saglasnosti sa svojom dužnošću, svoje darove i svoj ugled trošiti na to da se sve više ostvaruju naše otačastvene namere. U protivnom slučaju, ako se usprotivite ovome pismu, možete očekivati neprijatne posledice.
Pismo Kantu sa licnim potpisom pruskog kralja poslato 1794.god

Ovo je korisno znati da bismo bili svesni da znanje nije tek tako dopusteno servirati svima i da u otporu prema njemu imamo kako spoljasnjeg tako i unutrasnjeg "cenzora" ili progamiran otpor prema svemu sto nije u skladu sa ,dresurom nam, u ranom detinjstvu utuvljenom slikom o svetu i zivotu.
Onaj ko sumnja u ovo i ko ne zeli tako lako da se odrekne svog racionalizma i svoje ususkanosti u navodno znanje o prirodi sveta i zivota neka razmisli o ovome:

http://www.blic.rs/svet.php?id=92885

A evo jednog opisa rituala nasih vladalaca
Инфилтрацијом 2000. међу чланове Клуба Бохемиан, Алекс Џонс и Мајк Хенсон направили су ексклузивне снимке једног од ритуала, потврдивши тако наводе Аризоне Вилдер.
Снимљено је церемонијално спаљивање “мрачних брига”, а свештеници су обучени у црвене мантије као келтски друиди. Свештеници у току обреда носе упаљене бакље и певају песме Великој сови која је и симбол клуба. У току службе са језера у склопу комплекса, прилази барка на којој се налазе симболичка тела “мрачних брига”. По доласку барке, врховни свештеник започиње обредни чин спаљивања itd.itd

Komentar sa krstarice jednog forumasa koji sam zapamtio
Ма ја сам највише скандализован оним документарним снимком ритуала у њиховом "храму".....озбиљни људи који су на скупа одела привезали кецељице и праве циркус од себе... оне ми се слике не скидају испред очију, а јеси ли видео њихов "престо" на коме је Библија и НОЖ ??????????? Па оне кловнове са копљима... просто невероватно

Ceremnija Bohmian kulta u sred sume
bohemian.jpg


Ovo je spisak osoba koji stavljaju na sebe kecelje i setaju oko vatre moleci se sovi i bozanstvima:
Имена која су нам позната од чланова клуба су Вилијам Хауард Тафт (Wиллиам Хоwард Тафт), Келвин Кулиџ (Цалвин Цоолидге), Херберт Хувер (Херберт Хоовер), Двајт Ајзенхауер (Дwигхт Еисенхоwер), Ричард Никсон (Рицхард Ниxон), Џералд Форд (Гералд Форд), Роналд Реган (Роналд Реган), Џорџ Буш старији и млађи (Георге Бусх ср. анд јр.), као и чланови Бушове администрације Колин Пауел (Цоллин Поwелл), Бил и Хилари Клинтон (Билл анд Хилларy Цлинтон), бивши гувернер Калифорније Пет Вилсон (Пете Wилсон), садашњи гувернер Калифорније Арнолд Шварценегер (Арнолд Сцхwартзенегер), градоначелници Сан Франциска, Лос Анђелеса и свих већих градова. Затим, астронаути (Wаллy Сцхира) и (Франк Борман), бивши директори ФБИ и ЦИА, Џорџ Шулц, Хенри Кисинџер, интернационални банкари, главе великих нафтних компанија (АРЦО, Мобил, Пеннзоил, Теxацо).
Zamislite ove face koje se smatraju za olicenje ozbiljnosti i racionalizma savremenog sveta, obucene u kecelje, kako izvode rituale sa sve kopljima i kapuljacama. A kada se vrate na svoje prestole ,kada ostave svoja koplja i pocnu da odlucuju o zivotima svih nas, kako nam serviraju price kojima su nas dresirali od detinjstva a to je da je covek skoro nista ..obican prah iz koga je nastao i u koga ce se vratiti, da materijalizam vlada, da je duh epifenomen mozga, da je objektivni svet oko nas ovakav kakav ga vidimo i izvan svesti, da je religija stvar vere naivnih ljudi itd, itd.
Kada shvatite ko su ti ljudi i u sta oni zapravo veruju a sta govore, mnogo cete lakse razumeti filozofiju i otrgnuti se od vela neznanja, koji nam nije namakla samo priroda sama, vec i pripadnici vladajuce tkz VIP "elite" takozvane "civilizacije" u kojoj zivimo. I da je covek mnogo vise od zrnca prasine u svemiru vec obrnuto ...da je svemir zrnce prasine u covekovom DUHU.

Dakle pitanje teme jeste koliko su vlast i vladari sveta uticali na filozofijiu, na cenzuru znanja i na ono sto bismo mogli da znamo a u sta nemamo pristup ?
 
Poslednja izmena:
razmisljanje je svakom dostupno

Razmisljanjem ili svojim sirovim zdravim razumom neces nigde stici. U filozofiji je tkz. "prost zdrav razum" isto sto i neznanje. Filozofija ne funkcionise tako. Rodis se i filozofiras ...eto .. u dokolici ..razmisljas.
Neka otkrica zapadne filozofije ne mozemo lako razumeti cak i kada nam se kazu a da covek do njih dodje sam potpuno je nemoguce.
 
ako je nemoguce da do njih covek dodje sam onda znaci da su ta razmisljanja u praksi neproverljiva..iliti spekulacije.i jos ako je do njih nemoguce doci kako pa to da je neko ipak dosao do njih..i to svojim razmisljanjem.

uostalom taj takozvani zdrav razum je najteze sacuvati ako pocnes da proucavas nebuloze zapadne misli..uglavnom ti je sve to pametovanje mlatqurcenje i ostalo..

malo savremenija zapadna misao je vec pocela ozbiljno da shvata moc zdravog razuma..jer ako se odvojis od tog zdravog razuma sve sto nalzis su ciste apstrakcije..

i posle se pitas ..a kako ja to ne mogu da razumem sta je pera pisao..? pa tako sto je pera iskljucio zdrav razum i potonuo u apstrakcije..iracionalnost..izgubio dodir sa stvarnoscu

jednio i samo ta tzv zdravorazumska logika ima utemeljanje u stvarnosti..
 
Navar
ako je nemoguce da do njih covek dodje sam onda znaci da su ta razmisljanja u praksi neproverljiva..iliti spekulacije.i jos ako je do njih nemoguce doci kako pa to da je neko ipak dosao do njih..i to svojim razmisljanjem.

Nije neko.. vec hiljade genija su nadogradjivale misli kroz hiljadugodisnju istoriju filozofije. Ne postoji filozof koji se ne oslanja i ne nadograjduje misli svojih prethodnika. Na taj nacin smo na kraju dosli do danasnjeg nivoa znanja zapadne filozofije koje je potpuno nemoguce dostici tek tako zdravim razumom pojedinca , kao sto je nedostupno pojedincu koji ne poznjae otkrica automobliske industrije da zdravim razumom u svojoj kucnoj radionici napravi sebi mercedes.
Moze on napraviti prevozono sredstvo, ne sporim, ali to prevozno sredstvo u najboljem slucaju bice volovska kola a za mercedes je potebno znanje ne pojedinca vec hiljada ljudi .
Potpuno ista stvar je i sa filozofijom samo sto je mnogo teza.

i posle se pitas ..a kako ja to ne mogu da razumem sta je pera pisao..? pa tako sto je pera iskljucio zdrav razum i potonuo u apstrakcije..iracionalnost..izgubio dodir sa stvarnoscu
jednio i samo ta tzv zdravorazumska logika ima utemeljanje u stvarnosti..

Niko ne kaze da su zakljucci filozofije iracionalni vec da je ono sto je za sirovi razum "zdravorazumsko" za filozofa je zabluda a da je zdravorazumsko ustvari nesto drugo.. a u to bi se i onaj covek uverio kada bi se zainteresovao za filozofiju.

Posmataraj to ovako. Covek koji ne poznaje astronomiju svojim razmisljanem zakljucice da se sunce okrece oko zemlje jer iskustvo tako pokazuje. I veliki Aristotel je to zakljucio. Ali kao sto znas to nije bas tako, i ako sada tom coveku iznesemo zakljucke astronomije,(do kojih je covecanstvo teskom mukom doslo) on ce uvideti da postoji nesto mnogo "zdravorazumnije" od onoga do cega je on dosao sam....razmisljajuci.
 
brkas tehniku i tehnologiju sa filozofijom

uostalom sam si rekao da se nadogradjuje..

a i automobil su stvorili u garazi..pre nekih 120 godina..
i parnu masinu..

i tako unazad..sve do tocka

a postoje i takvi zapsi iz davnina koji govore i drugacije o zemlji i astronomiji i drugim stvarima samo sto ne poticu sa zapada;)

nijedna druga misao u covecanstvu nije toliko puta bila u zabludi koliko ta toliko hvaljena "zapadna"

inace ..filozofi vole da optuze sve druge da su u zabludi..sto bi valjda znacilo da onaj filozof koji upire prst nije u zabludi..
a zapdna filozofska misao ima tu nezgodnu osobinu da se usanci u jednom gledistu i da to glediste brani svim retorickim sredstvima..

ja imam jednu drugu misao..cim neko krene sa retorikom..ja se zamislim;)
 
Razmisljanjem ili svojim sirovim zdravim razumom neces nigde stici. U filozofiji je tkz. "prost zdrav razum" isto sto i neznanje. Filozofija ne funkcionise tako. Rodis se i filozofiras ...eto .. u dokolici ..razmisljas.
Neka otkrica zapadne filozofije ne mozemo lako razumeti cak i kada nam se kazu a da covek do njih dodje sam potpuno je nemoguce.

Kaži OZIMAN kako se praktično dolazi do te suštine zvana DUH?
 
Navar
brkas tehniku i tehnologiju sa filozofijom

Ne brkam nista vec je u pitanju primer znanja i u jednom i drugom slucaju, samo sto je znanje filozofije nesto mnogo komplikovanije od znanja automobislke industrije. I posto ocito tog znanja izgleda nemas niti cenis filozofiju , suzdrzi se od pljuvanja necega sto ne poznajes.

a i automobil su stvorili u garazi..pre nekih 120 godina..
i parnu masinu.
Ne nego je neko jos u Mesopotamiji napravio volovska kola a onda smo kroz hilajde godina danas dosli do mercedesa.
Sa filozofijom je bilo isto tako ali opet da ponovim mnogo teze.

nijedna druga misao u covecanstvu nije toliko puta bila u zabludi koliko ta toliko hvaljena "zapadna"
inace ..filozofi vole da optuze sve druge da su u zabludi..sto bi valjda znacilo da onaj filozof koji upire prst nije u zabludi..
Kao sto rekoh ono sto ne poznajes ne mozes ocenjivati da li je zabluda ili ne. U filozofiji postoje zakljucci koji imaju atribut "apodiktican" (neosporan) , cim je filozofija dosla do takvih apodiktickih zakljucaka, do osnove stvari, znaci da je razum dosegao do osnove od koje nema nista "zdravorazumnije" i takvi zakljucci daju fiolozofima pravo da ukazuju ljudima da se "sunce ne okrece oko zemlje vec obrnuto".

Као посебну карактеристику свог филозофи-рања смем да наведем, да увек настојим да дођем до основе ствари, тако што не одустајем од тога да је пратим све до оног крајњег што је реално дато. Зато he се једном (наравно, не за мог живота) схватити да обрада истог предмета од стране било ког ранијег филозофа изгледа површна у порећењу са мојом. Стога је човечанство од мене научило понешто што се никад неће заборавити и зато моји списи неће пропасти.
Sopenhauer
 
nisu filozofi ukazali ljudima da se sunce ne okrece oko zemlje
filozofi su se u to vreme prepirali koliko andjela moze da igra na glavi ciode;)

a ti razumes filozofiju?

To je bila metafora... stavio sam navodnike. A sholasticka filozofija nije isto sto i danasnja.
A to sto me pitas da li razumem filozofiju znaci da si zeljan transakcione igre "Ko je bolji" i da sa rasprave o temi predjemo na raspravu o tebi i tvom egu. Ma nemoj ..
 
To je bila metafora... stavio sam navodnike. A sholasticka filozofija nije isto sto i danasnja.
A to sto me pitas da li razumem filozofiju znaci da si zeljan transakcione igre "Ko je bolji" i da sa rasprave o temi predjemo na raspravu o tebi i tvom egu. Ma nemoj ..
ne vec to znaci da isuvise pretpostavljas;)
pomenucu ti samo dva proizvoda zapadne filozofske misli
inkviziciju i holokaust
 
Nista on ne pretpostavlja, covek zna....Kako ne vidis korelaciju subjekta i sveta u kojem taj subjekt zivi....
E sad sto ti i jos po neko to tumaci zanesenoscu ili cak i shizofrenoscu to je druga prica....

Nego u vezi ovog pokusaja plasiranja ideje....da dodam nesto :

1968 parole mladih su bile
"dole komunisticka burzoazija","necemo kapitalizam", "hocemo brzu modernizaciju"
2009 bi parole mladih bile....
"Gore burzuazija i da svi budemo burzoazija", "hocemo kapitalizam","necemo modernizaciju ako ne mozemo da prepisujemo"....

Trazenje vece demokratizacije i sirenje upravljanja sa onih koji znaju na one koji uopste nisu spremni da prihvate odgovornu i mudro vodjenje vlasti....

I sad pricamo o tome kako su ljudi dosli do neke svesti...

Od rata pa na dalje samo je niz pokusaja dosezanja do vlasti od strane mediokriteta (tesko da je Tito bio mediokritet, a eto najpljuvaniji je od vodja u istoriji Srba....).

Ovo nije politika, jer pricamo o drustvenim odnosima i totalnom ignorisanju stvarnih razloga i pakovanju u neku drugu ideolosku formu, scenu u pozoristu....

Pada li kome na pamet da ozbiljnije tumaci uticaje i aktivnosti svakog dana koje poticu od mediokriteta...ne onih koji su vama na putu, jer onda ste i vi mediokritet, vec onih koji su na putu svakome, jer nije po njihome i njihovoj licnoj koristi ili prestizu....
U to spada i filozofija....

Dzaba to silno izucavanje filozofije kad se osnovne stvari znaju , a ocigledno ne znaju....gde staviti znake navoda....
 
ne..
ono sto ja hocu da kazem da je zakopavanje u jedan tip i nacin razmisljanja svesno samoogranicavanje
uostalom..kakav je neko uopste filozof ako ne sagleda stvari i sa drugacijeg stanovista..

sustinski filozofija bi trebalo da traga za istinom..i da raskrinkava laz obmanu i prevaru..narocito onu samoobmanu i samoprevaru..tj laganje samog sebe..

sto se tice mediokriteta sasvim se slazem za taj uticaj..

mislim da se mi ovde ipak svojski trudimo da pojacamo taj mediokritet..mislim da ga uzdizemo iznad onoga sto je sada..svako na svoj nacin naravno
uvek ce mediokritet ciniti ubedljivu vecinu..i samo unapredjivanjem mediokriteta mi mozemo da unapredimo covecanstvo:think:
 
na nekoj temi sam cini mi se vec pisao o tome
da je istinska demokratija moguca samo ako se zadovolje dva osnovna uslova
prvi uslov je da svaki pripadnik tog drustva bude svestan i obrazovan do granica svojih licnih mogucnosti
a drugi je da iz tzv trke za vlast bude odstranjen svako ko hotimice hoce da vlada

inace misao je bila upotrebljena od onog ludaka daglasa adamsa u pisanju svog "vodica"..
kad kaze ono vladar svemira je jedan lik koji zivi u nekoj trosnoj kolibi na obali mora ribar..:lol:
 
Idealnost sveta nije hipoteza ili stvar vere, vec je to odavno apodikticki dokazana najneposrednija cinjenica svesti. Pa zasto onda narod danas, davno posle velikih otkrica filozofije i cak davno posle otkrica kvante fizike, za to i ne zna, nego gradi svoje sisteme misljenja na temelju materijalistickog pogleda na svet iz devetnaestog veka ?
Ovo se moze objasniti samo kao smisljeni plan vladalaca sveta sa ciljem prepariranja ljudske svesti u ranom detinjstvu putem obrazovanja usmerenog ka stvaranju jedinki kojima ce materija, drzava i novac biti glavni "bogovi"i vrednosti u zivotu dok se sutinska pitanja stavljaju na marginu.
Doduse, filozofska dela su dostupna svima, kao i umetnost, ali ono sto je na snazi kao zvanicno prihvaceno misljenje a koje se cuva svim sredstvima, jeste naivno materijalisticki pogled na svet gde neprikosnoveno vladaju banalne teorije koje od coveka prave majmuna, od zemlje jednu trunku u beskrajnom svemiru a od zivota prolaznu epizodu u reci objektivno postojeceg vremena ???!!!
Zamislite da neki VIP ........ na visokoj funkciji kaze svima najosnovniju cinjenicu da je svet idealan i da on nije "po sebi" onakav kakvim ga saznajemo, sto znaci da ceo objektivni univerzum postoji samo kao opazaj u svesti subjekta . Da covek nije samo tackica prasine u svemiru, vec da je svemir samo predstava u njegovoj svesti. Da covek ne nestaje posle smrti, vec prelazi u transcendentno bitisanje, koje nije u dometu saznanja ...ali defintivno JESTE.
Nema sanse.! Te istine ima u filozofskim knjigama, ali ne i na televiziji, ne i u udarnim vestima, ne i u skolama. Jedino sto nama ostaje je da istinu potrazimo tamo gde jeste u znanjima filozofije i u sopstvenom duhu.

Ovaj kratki film rezisera Arona Ruela "Mary" je izuzetan prikaz "spustanja" coveka sa bozanskih visina gde pripada, u blato i brlog pozitivizma i sirovog materijalizma.

 
Zasto danas nema velikih filozofa? Zasto je danas filozofija gurnuta na marginu a naucnici uzdignuti na visinu, gde im nije mesto, iznose svoje naivno, banalne teorije o nastanku sveta i zivota i njegovoj sustini.
To je vise nego cudno. Tkz. "profesorska filozofija" je toliko smesna da je nemoguce da je to sve slucajno.

Naša najviša ličnost opazila je sa velikim nezadovoljstvom kako se vi zlo služite svojom filosofijom i kako nagrđujete i unižavate glavna i osnovna učenja Svetoga pisma i hrišćanstva. Zahtevamo što pre vaše savesno opravdanje, i očekujemo da u buduće vreme nećete dati povoda da vas ovako okrivljujemo, nego da ćete naprotiv, u saglasnosti sa svojom dužnošću, svoje darove i svoj ugled trošiti na to da se sve više ostvaruju naše otačastvene namere. U protivnom slučaju, ako se usprotivite ovome pismu, možete očekivati neprijatne posledice.
Pismo Kantu sa licnim potpisom pruskog kralja poslato 1794.god

Od kada je Kant dobio ovo pismo 1794.godine kada mu je naredjeno od strane vladalaca sveta da "spusti loptu": i da ne menja utvrdjena misljenja ljudi, pokrenuta je citava masinerija koja je njegovu filozofiju izopacila, a na presto podigla nesto takvo kao sto je bio Hegel. Danasnja filozofija je cirkuzijada praznih pojmova koji nista ne znace. Danasnja filozofija je filozofija jezika, a na presto je podignuta nauka. Sto je isto kao da smo sisli ,ne sa konja na magarca, nego sa bozanskih planina Olimpa na ledja buve.

Ateh (ucesnica foruma) iznela je ovo zapazanje koje cu preneti ovde:
Rekao je ( a to je cini mi se isto govorio Berdjajev, nisam sigurna) da je i umetnost danas u krizi.To mi donekle izgleda tacno, danas, na primer u muzici, nema genijalnih kompozitora kao sto su bili u proslosti.Ali rekao je i jednu jako paradoksalnu stvar koja je u suprotnosti sa osnovnim nacelima umetnosti a i filozofije- da danas nauka preuzima funkciju umetnosti i da ce biti tako u buducnosti, da ce naucnici razmisljati o kosmosu, harmoniji u prirodi i sta sve ne a umetnost nece ni postojati, da je to posledica ove tehnoloske ere
Ovo se nece desiti , ovo se desilo.
 
oziman:
Razmisljanjem ili svojim sirovim zdravim razumom neces nigde stici. U filozofiji je tkz. "prost zdrav razum" isto sto i neznanje. Filozofija ne funkcionise tako. Rodis se i filozofiras ...eto .. u dokolici ..razmisljas.
Neka otkrica zapadne filozofije ne mozemo lako razumeti cak i kada nam se kazu a da covek do njih dodje sam potpuno je nemoguce.

- Po drugi put ti govorim da nisi u pravu. Da li si ikada cuo za izraz "filozofski genije", po drugi put?

- Sto se tice korelativnosti subjekta i objekta, evo, ja sam ama potpuno sam dosao do zakljucka da papir na stolu izvan svesti ne postoji, kao ni sto. Svet ispred nas je svet objekata, odnosno reci, odnosno misli i ideja. ""Svet"" izvan svesti je sasvim suprotna situacija. Uaa al je tesko to shvatiti...
 
Idealisticka filozofija je neverovatno mocna. Nije moguce njene zakljucke osporiti. Tim cinjenica da je ona danas skoro potpuno marginalizovana a da je savremena filozofija olicena dekadencija gde je centar istrazivanja "jezik" a metafizicke visine na koje su se popeli Kant, Sopenhauer ,Bergson kao da nikada nisu ni bile dostignute.

To sto vecina ljudi danas i dalje grca u materijalizmu i pozitivizmu jeste po svemu sudeci odraz zavera koje smo spominjali. A mozda na kraju krajeva odraz samo proste cinjenice da kako je govorio Sopenhauer: "Prema pitanju idealnosti opazajnog sveta i problemu slobode volje sirovi razum ima neku odlucujucu prirodnu sklonost ka zabludi."
 
na nekoj temi sam cini mi se vec pisao o tome
da je istinska demokratija moguca samo ako se zadovolje dva osnovna uslova
prvi uslov je da svaki pripadnik tog drustva bude svestan i obrazovan do granica svojih licnih mogucnosti
a drugi je da iz tzv trke za vlast bude odstranjen svako ko hotimice hoce da vlada

inace misao je bila upotrebljena od onog ludaka daglasa adamsa u pisanju svog "vodica"..
kad kaze ono vladar svemira je jedan lik koji zivi u nekoj trosnoj kolibi na obali mora ribar..:lol:

а после годину дана?
 
I ovaj sestominutni film dobro oslikava polozaj savremenog coveka


Odlicno. Privukao mi je paznju onaj detalj kada stavi naocare i vidi sve u duginim bojama. Poslodavaca koji kritikuje vidi kao nasmejanog kako mu maše.

Smeh nije pozeljan u danasnjem drustvu. On rusi autoritete. A takve naocari bile bi zabranjene bas kao sto je Aristotelovo delo "O komediji" unisteno u srednjem veku, da ne bi vrhovni autoritet sholastike Aristotel opravdao smeh njime. Verujem da to delo nije izgubljeno i da se jos uvek cuva u tajnim arhivama Vatikana.
 
Ako je sustina zivota u nematerijalnim vrednostima zasto se vladari sveta do kraja zivota grcevito bore da pribave sto veca bogatstva i sto vise moci?
Ovaj svet je pun zala, bremenit je opasnim protivurecnostima i moze doziveti stravicnu kataklizmu u obliku opsteg atomskog rata.
Posto postavljac teme poznaje pravu filozofiju sta prakticno predlaze da se stvori jedan bolji svet i kako da izbegne sopstveno unistenje?
 

Back
Top