Trgovinski RAT,Hrvatske i BiH...Lude Krave ili Lude Glave ???

MuskoSamBre

Iskusan
Poruka
5.530
NASMEJTE SE I VI...kad mogu krave da polude,a sto ne bi mogli politicari:hahaha::hahaha::hahaha:

http://www.bihvijesti.net/izvor90415_Trgovinski-rat-Hrvatske-i-BiH.html

Bosna i Hercegovina uvela je zabranu uvoza govedine, živine i žive ribe iz Hrvatske i danas vratila desetak kamiona sa proizvodima iz Hrvatske, čime je trgovinski rat eskalirao, piše Jutarnji list.

U mesnoj industriji Hrvatske nisu hteli koment arisati novu situaciju koja će, ako se nastavi, gotovo u potpunosti blokirati izvoz mesa, jaja, ribe i pojedinih kategorija mesnih proizvoda u BiH.

Hrvatska godišnje u BiH izvozi hrane u vrednosti od 469 miliona dolara, što čini više od trećine ukupnog izvoza prehrambene industrije u svet, pa bi svaka blokada nanela velike štete celoj industriji.

Ministarstvo za poljoprivredu Hrvatske odmah je uputilo protestnu notu Ministarstvu trgovine BiH i zatražilo hitan sastanak.

Veterinarski sektor pri Ministarstvu spoljne trgovine BiH objasnilo je da se radi o veterinarskim, a ne trgovačkim merama, a kao obrazloženje navodi strah od kravljeg ludila, kada je reč o govedini, atipične kuge koja pogađa živinu, a za uvoz žive ribe nema posebnog obrazloženja, navodi zagrebački list.

Nadležni u Hrvatskoj tvrde da je reč o nestručnosti i meri koja nije opravdana jer je Hrvatska na listi izvoza ovih proizvoda u EU i nema ni jednog razloga da se strahuje od tih bolesti.

U Hrvatskoj godinama nema slučajeva atipične živinske kuge.

U aprilu je zabeležen jedan slučaj kod jednoga goluba u Kaštelima, ali to nije razlog da se uvedu tako drastične mere, piše list.

Direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH Drago Nedić priznao je da se radi o kontrameri.

"BiH nije zemlja u kojoj postoji opasnost od kravljeg ludila. Nemoguće je da ništa iz BiH ne valja i da se ništa ne može izvoziti u Hrvatsku. Hrvatska izvoznicima iz BiH stalno blokira izvoz. Analizirali smo situaciju i pokazalo se da jedino mleko iz BiH može na hrvatsko tržište", rekao je Nedić i dodao da se ne boje kontramera Hrvatske.

Dom naroda parlamenta BiH u sredu je odgodio razmatranje predloga Zakona o zaštiti domaće proizvodnje koji predviđa carine na veću grupu prehrambenih proizvoda iz Hrvatske i Srbije, podseća list.


(Fonet)
 
da smo pametni da se i mi pridruzimo bojkotu pa nek bratja hrvati svoja g.ovna valjaju u dragu im nemachku

Тачно - слажем се али како када су наше продане душе на власти омогућиле да у Србији 'рвати и зловенци отворе ШЕСТ СТОТИНА ФИРМИ И КОМПАНИЈА - а они су нама допустили ТРИ...
 
Сјетили се и ми из БиХ да би могли да се заштитимо. Хрватска покушава да примјењује оно што "демократска" Европа ради од када зна за себе. Пошто су нас опљачкали, њихова технологија је на вишем степену развоја па се бране разним законима о присуству овога и онога у храни, о неправилном облику, о повећаној емисији штетних гасова, о недовољној контроли, о неконтролисаном поријеклу, о...... Увијек се нађе нешто, а некада када им је Јапан продавао технолошки супериорније производе (аутомобиле) онда су тражили реципроцитет за извоз својих аутомобила у Јапан и разне квоте за све остало. Када нека земља која није у ЕУ покуша да заштити своје тржиште онда је ријеч о недемократским режимима, угрожен је слободан проток робе, људи и капитала и сличне "мозговне" творевина. Једини пут за успјех у економском развоју је, изгледа, да гледаш искључиво себе и да нађеш неког слабог и јадног па да му ваљаш робу као што ЕУ ваља нама. Словенци сада, а некада Тито са несврстанима су успјели у тој намјери.
 
sigurno je u pitanju mito
ja ne znam da kupujem ishta hrvatsko,ne zato shto necu nego jer uvek ima drugu strani ekvivalent koji je iste cene a kvalitetniji
nek otvore i milion ko ih yebe al zashto je njihova rpobba pristupachnija od one drugih drzava kad i ono shto ima je iste cene a kvalitet isti(ili bolji od hrvatskiog) to je jedino stvar mita

A da nije tu Bajden slucajno umesao prste,kako to da se bas posle njegove posete BiH desi tako nesto...mislim da ne otvara trziste BiH nekoj drugoj drzavi na ustrb Hrvatske...nije Bajden gadljiv na mito i takve poslove!
 
Cemu ovako odvratan naslov za ovakvu temu?:dontunderstand:

Mozemo samo da cestitamo na ovakvim koracima .
I da se po mogucstvu ugledamo na njih.

Sto bre odvratan naslov...lude krave su lude krave,a lude glave su svi oni koji pristaju da im Hrvatska prodaje svoje proizvode a da od njih nekupuje skoro nista...pa posle uzvracaju kao nekim embargom,koji u sustini nece nista promeniti...Sa Hrvatskom je u startu trebalo sklapati trgovinske ugovore iskljucivo na bazi reciproiteta i ko to nije uradio izdao je ekonomski interes svog naroda i svoje drzave i zbog toga treba krivicno da odgovara!!!
 
Sto bre odvratan naslov...lude krave su lude krave,a lude glave su svi oni koji pristaju da im Hrvatska prodaje svoje proizvode a da od njih nekupuje skoro nista...pa posle uzvracaju kao nekim embargom,koji u sustini nece nista promeniti...Sa Hrvatskom je u startu trebalo sklapati trgovinske ugovore iskljucivo na bazi reciproiteta i ko to nije uradio izdao je ekonomski interes svog naroda i svoje drzave i zbog toga treba krivicno da odgovara!!!

Skidam kapu.:mrgreen:
 
Jadna je ona privreda, a glup je i nespospban onaj narod čiji se razvoj bazira na protekcionizmu.

To važi za sve zemlje.

Ako sam te dobro razumela,napisao si da je izmedju ostalih naroda,glup i nespososoban hrvatski narod i da je hrvatska privreda jadna jer mislis da se bazira na protekcionizmu....sto je u principu tacno i ja se slazem sa tvojim stavom!
 
:eek:
Evo kazi mi jednu losu osobinu protekcionizma .
Nerazumem uopste ovaj tvoj post.

Zato što je protekcionizam sport koji se plaća iz džepa potrošača.

Šta mene briga što je mleko srpsko kad je skuplje od nemačkog, pa da bi nadmetanje na tržištu bilo fer, onda treba dići cenu nemačkom kroz carine. To je nasilno ograničavanje izbora.

Sa druge strane, podržavam ulaganje u privredu, da bi se postigla konkurentnost domaće robe poboljšavanjem njenog kvaliteta ili pojeftinjenjem. Takva vrsta (nazovimo ga) pozitivnog i nenametnutog protekcionizma je zapravo i motor razvoja jedne privrede.
 
Zato što je protekcionizam sport koji se plaća iz džepa potrošača.

Šta mene briga što je mleko srpsko kad je skuplje od nemačkog, pa da bi nadmetanje na tržištu bilo fer, onda treba dići cenu nemačkom kroz carine. To je nasilno ograničavanje izbora.

Sa druge strane, podržavam ulaganje u privredu, da bi se postigla konkurentnost domaće robe poboljšavanjem njenog kvaliteta ili pojeftinjenjem. Takva vrsta (nazovimo ga) pozitivnog i nenametnutog protekcionizma je zapravo i motor razvoja jedne privrede.

Nasa i privreda Bosne nema kapaciteta za nadmetanje sa npr. Nemackom mlekom ,protekcionizam je jedina mogocnos kako bi se izvadili iz blata .
Naravno ako me razumes sta hocu da kazem.
 
Kako ne razumes pa covek je lepo napisao da Hrvati zahvaljujuci protekciji i podmitljivosti domacih politicara,a ne zahvaljujuci kvalitetu i povoljnoj ceni njihovih proizvoda,mnogo vise izvoze u BiH,Srbiju i neke druge drzave nego sto iz istih uvoze!

протекционизам (нлат. protectio), латиницом: protekcionizam
систем трговачке политике коме је циљ заштићивање домаћих производа од иностране конкуренције путем увођења високих увозних царина на страну робу а снижавањем извозних итд.

Mislio je na Bosnu.
 
2u621ig.jpg
 
Zato što je protekcionizam sport koji se plaća iz džepa potrošača.

Šta mene briga što je mleko srpsko kad je skuplje od nemačkog, pa da bi nadmetanje na tržištu bilo fer, onda treba dići cenu nemačkom kroz carine. To je nasilno ograničavanje izbora.

Sa druge strane, podržavam ulaganje u privredu, da bi se postigla konkurentnost domaće robe poboljšavanjem njenog kvaliteta ili pojeftinjenjem. Takva vrsta (nazovimo ga) pozitivnog i nenametnutog protekcionizma je zapravo i motor razvoja jedne privrede.

i da jos nesto izmedju Srije i Hrvatske bi trebali odnosi biti surovo reciprocitetni
 

Back
Top