mobilni bubreg ili gastrointestinalni problemi?

branislav-t

Početnik
Poruka
15
Imam 23 god. u poslednjih mesec dana osecam bol ispod DRL,sa strane,koji se nekad siri napred ka stomaku i onda blago ka donjem desnom delu stomaka,i u ledjima,u predelu krsta i blago ka donjem delu ledja...da li je bol sto se javlja u donjem stomaku vezan za to,tj da li moze to,tj. problem sa bubregom,da izazove bolove u mokracnim kanalima,ili se to drugacije manifestuje?nemam nikakvih smetnji pri mokrenju.ili mozda bol u tom regionu ima nekakve veze sa debelim crevom?da napomenem da se bol ublazava dok nekad i totalno nestaje dok lezim.povremeno mogu da palpiram u stomaku na tom mestu gde se bol inicijalno pojavljuje,trebalo bi bubreg (tako je utvrdjeno na UZ...ali tek u stojecem polozaju,dok je u lezecem sve na svom mestu i svoje velicine,dakle nalaz UZ uredan,sto vazi i za ostale uz-om vidljive organe- jetra,zucna kesa,pankreas,slezina).posle odredjenog vremena,javio se i bol u epigastrijumu,u vidu neke smetnje ili nelagode,koja se recimo umereno pojacava dok je zeludac prazan i nekako mi se cini da se smetnja pojacava dok sam blago nagnut,pavijen ka napred,dok ta smetnja nestaje kad se ispravim ili recimo lezim.da li to ima veze sa samim stomacnim problemima ili je vise reumatski bol,neka mialgija ili sl. jer posle duzeg nepravilnog polozaja,npr pri sedenju ili lezanju,zna da zaboli i u predelu rebara na ledjima,rebarni misici,vezivno tkivo,neke tetive ili sta vec,kao neka reuma,isijas ili nesto tome slicno..ili pak mozda ima veze sa psihom??jer me vec polako stizu stres,depresija,blaga anksioznost,da ne kazem cak mozda i hipohondrija,zabrinut sam vec,jer do sada nikad nisam imao vecih i ovako duzih smetnji.
Od pregleda radjen UZ abdomena-uredan,analiza krvi-u granicama referentnih vrednosti,urina-uredno(negativno sve),stolice (koprokulutra-salmonella i shiglea) nije radjen hemokult test.
Hirurg je dao diagnozu mobilnog bubrega,koju je urolog posle IVP-a potvrdio,funkcija bubrega normalna,savetovano povecanje opste telesne mase i nosenje pojasa,bez ikakvog neophodnog hirurskog zahvata.ako bolovi ne prestanu,uz eventualno uzimanja nekih lekova protiv bolova,ako je neophodno,gastroenterolog prvo posumnjao na blagi gastritis,redjen test na helikobacter pylori-negativan,prepisan antacid,uzimao sam ga 4 nedelje,bez ikakvog veceg poboljsanja,posle kontrole prepisan h2 blokator (da ne navodim nazive,naravno) a trenutna dijagnoza je dispepsija funkcionalis,sto bi koliko se ja razumem,bio problem u varenju.. jos uvek nista od nekog endoskopskog pregleda,za sada.
da napomenem jos da sam u proteklom periodu izgubio na tt oko 5kg uz blag pad apetita,moguce od stresa...uz koriscenje komleksa vitamina,minerala i tableta za pojacavanje imuniteta,apetit se vratio,ali kg ne,sto je mozda rezultat korigovane i vremenski dobro rasporedjene ishrane.jeo sam kad sam stizao 2-3 puta na dan,dok je zadnji obrok bio u kasnim vecernjim satima,cemu je sledilo spavanje,a dorucak sam znao da preskacem i danima.sad se trudim da imam redovne obroke i nikako bez dorucka,uz manje mastnih namirnica,preterano slanih,slatkih,zacinjenih,vrucih,hladnih...uz dosta tecnosti i cajeva...izbacio kafu i sve napitke na bazi kofeina,alkohol,nisam pusac...kako mi je savetovano.
Stolica redovna,normalnog oblika i zapremine,ni preterano tvrda ni previse tecna,uglavnom kasasta,bez vidljive krvi i sluzi(ponekad par crnih tackica koje primetim na papiru i u samoj stolici,ali mislim da to krv nije)praznim se jednom dnevno,obicno ujutru kad ustanem ili posle dorucka...pio sam laksative pre IVP-a i tada je stolica bila dosta redja sa primesama sluzi,sto ja mislim da je pod tim okolnostima normalno.
Dakle da privedem kraju,znam da niko ne moze da mi odredi tacnu diagnozu,samo me zanima misljenje drugih i cisto da vidim da li mozda jos neko ima slicnih problema.
U cemu bi bio najverovatnije problem?

Ps.izvinjavam se na stvarno preobilnom postu :)
 
Sem sto se GERB i dispepsija ne lece antacidima niti H2 blokatorima i sto je tu tvoj lekar omanuo (ukoliko je dijagnostikovao dispepsiju ili sumnja na GERB - promeni gastrologa), ostalo deluje da ti je od mobilnog bubrega. Jesi poslusao savet, nosis pojas i radis sta su ti rekli? pregledan si, ustanovljena ti je dijagnoza i sta je sad tacno tvoje pitanje?
 
Sem sto se GERB i dispepsija ne lece antacidima niti H2 blokatorima i sto je tu tvoj lekar omanuo (ukoliko je dijagnostikovao dispepsiju ili sumnja na GERB - promeni gastrologa), ostalo deluje da ti je od mobilnog bubrega. Jesi poslusao savet, nosis pojas i radis sta su ti rekli? pregledan si, ustanovljena ti je dijagnoza i sta je sad tacno tvoje pitanje?
:ok:
Add:
Ranitidin, dimetidin, famotidin - najcheshtje korishtjeni H2-receptor blokatori, pomazhu time shto smanjuju sekreciju zheludachne kiseline, a antiacidi su indikovani za korishtjenje pre obroka, chime se podizhe pH vrednost zheluca. Naravno da ne leche, ali svakako ublazhavaju simptome. ;)
 
Znam ali se situacija menja hvala Bogu na bolje, i nasi lekari pocinju da shvataju da tzv. "step up" terapija je zastarela i da se lecenje zapocinje inhibitorima protonske pumpe.
To sto nasi doktori imaju strah od toga da kazu pacijentu da lek kosta i da deo mora da se plati te idu linijom manjeg otpora i daju terapiju koja ide na recept i nije efikasna, to je tema za neku drugu pricu.
Nemam problema sa tim sto lek kosta ne znam koliko, kad imaju za cigarete, ima da imaju pare i za lekove.
 
:) doslo je do nesporazuma,tj ja sam pogresio,permutovao sam...mislio sam na pp inhibitor,pardon.
da preformulisem... ti bolovi koji se javljaju sa prednje strane desnog rebarnog luka,skoro u epigastrijumu,da li mogu da budu od bubrega i taj bol u donjem desnom delu stomaka?da li on moze laicki receno,nesto da gura ili smeta tom svojom exkurzijom?da nije recimo nesto sa debelim crevom,posto ono tuda prolazi?ili pak mozda neka hijatus hernija... mislim,ne razumem se,pa sa dosao ovde da 'cujem' tudje misljenje,ako naravno ne pitam previse...:P
Pojas bih trebao da kupim ovih dana,a za sada cu ga nositi po potrebi,koliko mi ovo vreli dani budu dozvoljavali,a ishranu cu da pojacam pa cu verovatno nabaciti koji kg.

jos jednom,izvinjavam se na dosadjivanju,unapred zahvalan...pozdrav
 
zurio sam,primeti se :) pa kakav je post tako me i boli :) salu na stranu,sa svih strana po malo i tako se izmenjuju bolovi,tj nelagoda...nije bas u centru,nekako vise sa strane gde bi npr bolela zuc ili mozda jetra,..tesko mi je da objasnim tacno mesto...nema veze,zahvalan sam i za ovoliko. poz
Eh.. A Amerika bi te pre prvog uzdaha postala na CT.. :)
Nah, dosta kukanja..
 
Da se ipak vratimo temi!
Dakle, i kod mene vrrrlo slicni simptomi! Cak je u pitanju i desna strana.
Nedefinisan bol, takodje promenljive jacine. I isti taj u misicima desne strane ledja.

E, sad. Meni nisu radili ultrazvuk stojeci, ali posto je evidentno neki problem sa bubregom (vidi se nesto sto je prvo predpostavljeno da je cista, pa onda da je ipak nekakvo suzenje mokracnog kanala na izlazu iz bubrega izazvalo prosirenje unutar bubrega). To sve izaziva skupljanje peska, a imam i jedan kamencic. Ni levi bubreg ne radi bas sasvim idealno za osobu od 26 god.

Lekar je preporucio urografsko snimanje, da se tacno utvrdi sta se tu desava. Medjutim, prvo su ga odlozili da bih otisla kod alergologa, posto imam disajne reakcije na svasta (npr. orahe u ishrani), da bi mi alergolog rekla da to nista nema veze i da se potencijalna alergija na jod proverava samo samim pregledom sa jodom!! Uh! Sad se meni ne ide na taj pregled...... posebno sto smo ovako interno povezali orahe i jod (mada ne znam da li osnovano) :s

Dakle, moje je pitanje koliko to snimanje moze da bude opasno ukoliko dodje do alergijske reakcije???
(na jod koji je u krrrvi!!) (snimanje je kontrast, intravenoznim jodom, ili vec cime...)?
(posle par dana muvanja po klinickom centru, postala sam malo nepoverljiva... posebno prema ekipi iz te laboratorije za snimanje.....)

A sto se tice cele price sa mobilnim bubregom ili gastro-problemima... ja bih se drzala toga da je pre u pitanju bubreg. Sta znam, simptomi nam preevise lice, a ja sam takodje jedno vreme sumnjala na debelo crevo, pa se ispostavilo da nije tu nista..
Mislim, ti sve proveri, naravno, ali pre svega - uredi zivotni ritam!!!
Moja konstitucija je takva da sam mrsavija i visoka (ali imam ooodlican apetit). Stvar je u tome da je neophodno podgojiti se (najvece probleme sam imala kad sam zbog rada oko diplomskog i nespavanja i nejela, jos smrsala). E tad me je bas bolelo. Nedefinisan bol, ali me je stalno nesto negde probadalo sa desne strane. I stalna nelagodnost... i to sa ledjima....

Dakle, obavezno dodaj kilazu i sredi imunitet! Ne vredi da paranoises ako ti je zivot iole neuredan. Prvo to sve sredi, probaj taj pojas (pa napisi da li radi :)), nikako se nemoj nervirati
-prvo, mislim da nema razloga... nije to nesto strasna bolest.... nije bre cak ni bolest ;),
-drugo, nerviranje moze bas da ti pogorsa situaciju. Em sto mrsavis, em je jaca nelagodnost (bol)

Veeeliki pozdrav! I, moram da priznam, drago mi je sto mogu da komuniciram sa nekim sa slicnim tegobama...Cuvaj se!
 
Poslednja izmena:
pa isla sam na testiranje.. ali mi nisu radili na jod...
hm. dakle, radi se.. ne razumem zasto nisu

rekla mi je doktorka da ne mogu da utvrde ako nije vec radjeno nesto sa jodom!!
i meni je zvucalo blesavo, ali je ona insistirala da to nema veze sa mojim postojecim alergijama.
i da nema tu sta da se proverava....

hvala, svakako!
:)
 
pa pokusavam, ubacio sam cetiri obroka,plus voce, razni vitamini, neke 'gluposti' za imunitet... pojas nikako da nabavim .... stres i nervozu jos malo da smanjim,koliko je moguce,trudim se,sta znam...lako je reci to,treba da se sprovede u delo ;) najmanji problem mi je bubreg ...to ce se srediti samo od sebe,nego ja uvek mislim da ima jos nesto...takav sam po prirodi, vecita zabrinutost :)
hvala na podrsci, pozdrav.
 
Ja imam mobilan bubreg, zapravo imam ih viska :) Jedan je mobilan. Imala sam takodje bol neki nedefinisan, ne previse jak, bila sam mrsava. Meni su ustanovili mobilan bubreg rtg snimanjem, pritiskajuci stomak, pa naknadno rtg snimanje u stojecem stavu. Doktor je rekao da ga cudi sto imam uopste bol...Bubreg kad je mobilan ne boli. Savetovano mi je da se ugojim. Nisam ih odmah poslusala :) Nego, lagano, fino, u nekom duzem vremenskom periodu sam nabacila vise od 15 kg. Nista prebrzo. Sad, kako navedoh, od tog laganog unosenja hrane (sve vise i vise), ustanove mi uzrok sadasnih tegoba. Slicnih tvojima, bolovi sa desne strane, nelagodu itd. Zeludac je istegljen skoro do karlice. Ne kazem da imas problema sa zelucem, ne poistovecujem, samo navodim svoj primer. Niti, da ce svakom od jela da se istegli ;), nego da je moj takav, na zalost...
Sto se tice pojasa za bubreg, meni skuplja prasinu, i ne znam zasto ga ne bacim. Izradjen je po meri :D, bas iz Socijalnog narucen :p i ne vredi nista. Bas kako mi je i doktor rekao da ce biti.
Ogradjujem se ako je sad drugaciji pristup, i ako su pojasevi drugaciji, tj. ako se prave da sluze svrsi.
Pokusaj da se manje "osluskujes"...Svako dobro.
Pozdrav
 
Ja imam mobilan bubreg, zapravo imam ih viska :) Jedan je mobilan. Imala sam takodje bol neki nedefinisan, ne previse jak, bila sam mrsava. Meni su ustanovili mobilan bubreg rtg snimanjem, pritiskajuci stomak, pa naknadno rtg snimanje u stojecem stavu.

rtg snimanje...? jel to kao urografija (meni to pise na uputu)?
nesto kao daju ti jod intravenozno i onda te snimaju sat vremena...?

hajde molim te ako je to, napisi mi kako izgleda!
trebalo bi u ponedeljak da odem da to snimim i nesto sam se isparanoisala...
(mozes procitati u prethodnim postovima zasto..)
ali samo bih volela da znam kako to izgleda?
...da se malo smirim.. :confused:
 
Da, to je urografija. Nije strasno, ne brini. Ne traje sat vremena, krace malo :)
Nisam mislila na vreme, tako da mi je brzo proslo. Vise sam mislila kako cu izdrzati to sto moraju da pritisnu stomak.
Legne se na sto, i u venu daju kontrast, zatim neciim pristiskaju stomak, i idu do granice koju mozes da izdrzis. Bitno je da je stomak jako pritisnut, da kontrast ne bi oticao iz bubrega. Ja sam mrsava bila, i nije mi tesko bilo da istrpim to. Pitali su me stalno da li mogu jos da pritisnu, dok nisu "slepili" stomak za sto :) Nista strasno. Ides do mere koju mozes da izdrzis, ali, pokusaj da, pri pritisku prvom se ne uplasis, videces, moze se i vise :) Nemoj sad ni preterati, da bi mogla da izdrzis pregled ceo. Uostalom, oni sami znaju dokle bi morali ici. Nakon toga osecas, naravno, taj pritisak, ali vremenom on nekako postane "normalan"...Nemoj da mislis na njega.
Potom snimaju, i govore kad da ne dises, i trckaju u sobu, zatvaraju se kad snimaju, pa se vracaju,...Nakon toga, oslobode te pritiska, pa u stojecem stavu snimaju.
Ja sam imala srecu da su bila dva tehicara, stariji ljudi, toliko predusretljivi, a simptaicni i "smesni" da sam se onako "stisnuta" cak i smejala...Ne brini, nije strasno. Ne boli. Jedina "mana" pregleda je taj pritisak na stomak, ali vise smeta, nego sto je strasno...
Neka ti dobro prodje pregled, samo se opusti...I naravno, zelim ti dobre rezultate :)
Javi kako si prosla, a videces da nisam nista propustila u opisu :) Nista strasno!!!
PoZz
 
Dobrinka! Mnogo, mnogo hvala! I dr takodje!

Sinoc sam bila bas napeta (cula sam pricu od jednog prijatelja koji je isao na snimanje i zvucalo je baas neprijatno).. Onda sam uvece procitala tvoj mail i sasvim se smirila! Stvarno je neuporedivo lakse ici kod lekara kad cujes nekoga sa slicnim problemom i pritom tako ohrabrujucom pricom! I tako tacnom i detaljnom ;) sve sam znala sta rade! :)

Da znas Dobrinka- imas kafu od mene! :)

A snimanje je (kao sto mozete vec predpostaviti) proslo sasvim ok. Bilo je kao sto je rekla dr (posto na klinickom ne radi jastuk), cak i bez tog neprijatnog pritiskanja - dakle, macji kasalj (u pravom smislu te reci..:)) . Dali su mi urbazon i jos nesto, za svaki slucaj (da otklone opasnost od alergijske reakcije) i onda kontrast. I nisu me snimali stojeci (valjda ne mora, a i kod njih ne moze..)..

Za rezultate cu javiti, cim odnesem snimak kod mog lekara. Imam neke dilatacije.. kao da je bio zapaljenski proces.. hmmm (ne znam..)... ali, to cu jos videti sa mojim docom.

Jos jednom hvala Dobrinka i dr!!
veliki pozdrav
 

Back
Top