Bauk-LEKTIRA

Tamiš

Zainteresovan član
Poruka
422
Sve manje se knjige čitaju-definitivno.Odlasci na Sajam su za većinu pomodarstvo-
Izgovor da se ne čita lektira je-zato što nam je natureno.
šTA BI TREBALO DA BUDE LEKTIRA AKO NE KNJIGE KOJE ČINE TEMELJ KNJIŽEVNOSTI.Kako izgraditi čitalački ukus?
Dajte predloge -šta da čita mlado biće u 21.veku-a da to nisu SMS poruke?:bye:
 
Poslednja izmena:
Evo sta ja volim
Agonija i ekstaza-Irving Stone
Knjiga o dzungli-Radjard Kipling
Sin Puka-ne znam autora
...
Ali mislim da deca to sto im je nametnuto koriste kao izgovor da ne citaju jer je su meni pop Cira i Spira kao i Tom Sojer bili vrlo zanimljivi :D
, ali i citanje kao i uzivanje mora da se uci,kao i slusanje muzike ili posmatranje bilo koje umetnosti ,jer je cilj valjda da se posle procitanog dela osecas lepsle nego pre toga :D, kad samo gledas TV ne razvijas mastu , nego se uci i kako da citas i da pustas sebi filmove(bar ja tako mislim :D ) :D
 
Sve manje se knjige čitaju-definitivno.Odlasci na Sajam su za većinu pomodarstvo-
Izgovor da se ne čita lektira je-zato što nam je natureno.
šTA BI TREBALO DA BUDE LEKTIRA AKO NE KNJIGE KOJE ČINE TEMELJ KNJIŽEVNOSTI.Kako izgraditi čitalački ukus?
Dajte predloge -šta da čita mlado biće u 21.veku-a da to nisu SMS poruke?:bye:

pored SMS-a imaš,MMS,email,maj fejs,spejs,MSN...i gomilu elektronskih gluposti...Od papirnih stvari s oproštenjem čitam jedino besplatne novine Politika.zip :D
 
Nikako mi nije jasno kako nekom moze da bude tesko da cita. Kao da gledas film ili tako nesto... Zar nije lakse od ucenja?
Pa sve knjige koje spadaju u skolsku lektiru su sa razlogom tu, a ne da bi smorile djake.
 
Ljudi su prosto drugačiji.
Neko ne želi da sedi u kući dva sata,recimo,da bi čitao/la već
hoće da ode napolje na trčanje ili nešto dr. i uvek
nađe nešto interesantnije.
Nema tu šta da ne bude nejasno.
 
Nikako mi nije jasno kako nekom moze da bude tesko da cita. Kao da gledas film ili tako nesto... Zar nije lakse od ucenja?
Pa sve knjige koje spadaju u skolsku lektiru su sa razlogom tu, a ne da bi smorile djake.

Slazem se da svaka knjiga koja je lektira je tu sa razlogom. Ali tvrdim da postoji mnogo kvalitetnijih i zanimljivijih knjiga koje se nisu nasle medju lektirama... Mislim malo je cudno da tokom cele godine radis ruske komuniste pa nase komuniste i tako u krug, jedino jednu knjigu od kafke i to proces... pa j8g stvarno... Sto nam ne daju Richarda Bacha koji je meni zanimljiv i kvalitetan. Prividjanja imaju 150strana, ali poenta nije u broju strana zar ne? Ili gresim?:dontunderstand:
 
Ljudi su prosto drugačiji.
Neko ne želi da sedi u kući dva sata,recimo,da bi čitao/la već
hoće da ode napolje na trčanje ili nešto dr. i uvek
nađe nešto interesantnije.
Nema tu šta da ne bude nejasno.

Zar nije lakse procitati knjigu, nego uciti napamet prepricavanje iz prirucnika, bezbroj podataka koje ne razumes ako sam ne procitas? Kako nekog ne mrzi da napamet uci likove i dogadjaje iz knjige od jedva sto strana? Za to mu vise vremena treba, nego da istu procita...
Ima sta da bude nejasno.
 
Slazem se da svaka knjiga koja je lektira je tu sa razlogom. Ali tvrdim da postoji mnogo kvalitetnijih i zanimljivijih knjiga koje se nisu nasle medju lektirama... Mislim malo je cudno da tokom cele godine radis ruske komuniste pa nase komuniste i tako u krug, jedino jednu knjigu od kafke i to proces... pa j8g stvarno... Sto nam ne daju Richarda Bacha koji je meni zanimljiv i kvalitetan. Prividjanja imaju 150strana, ali poenta nije u broju strana zar ne? Ili gresim?:dontunderstand:

Slazem se sto se toga tice..
Nego ovo bauk-lektira me isprovociralo...Nije mi jasno.
Na kraju krajeva, svako ima svoje misljenje.
 
U prve 2 godine srednje skole jako malo knjiga koje su bile propisane kao lektira mi se nije svidelo, najverovatnije zato sto su pisane jako davno, i nisu mi previse bliske(ne poricem njihovu vrednost samo kazem da vecini ljudi i nije bas najinteresantnije da procita npr. Antigonu), u trecoj godini imamo Andrica i Crnjanskog, i to je po meni mnogo interesantnija situacija. Najvise mi se svideo izbor za 4. godinu, gde imamo Zlocin i kaznu, Dervisa i smrt...U sustini knjige iz 4. godine su me podstakle na dalje citanje...
 
U prve 2 godine srednje skole jako malo knjiga koje su bile propisane kao lektira mi se nije svidelo, najverovatnije zato sto su pisane jako davno, i nisu mi previse bliske(ne poricem njihovu vrednost samo kazem da vecini ljudi i nije bas najinteresantnije da procita npr. Antigonu), u trecoj godini imamo Andrica i Crnjanskog, i to je po meni mnogo interesantnija situacija. Najvise mi se svideo izbor za 4. godinu, gde imamo Zlocin i kaznu, Dervisa i smrt...U sustini knjige iz 4. godine su me podstakle na dalje citanje...

Antigona je jako lepa, mi kad smo je radili ja nisam hteo da je procitam ali sam je ipak silom priotao i jako mi se dopala:D
 
Fazon je u tome sto mnogi ne shvataju da citanje poboljsava i obogacuje recnik...

moze se primetiti tacno ko je nacitan a ko nije po nacinu kako razgovara i kakve reci koristi u svakodnevnom recniku (ne mislim na slegove, uzrecice i itd)
 
Odusevljen sam knjigom i njenom radnjom...Prvo sam odbijao da je citam kad sam video one zakukuljene recenice(secam se bio sam kod rodjaka na raspustu)i onda je sve do dva dana pred pocetkom rada lektire nisam procitao da bih je za ta dva dana procitao i odusevio se...:heart:
 
Ne znam, imam osecaj kao da na silu forsiraju ruske i domace pisce ma kakvog oni bili kvaliteta. Slazem se da treba i to da radimo ali ne to iskljucivo, jer ako nasa knjizevnost nije dovoljno dobra zasto je potrebno da nas ubede da jeste..."domovino moja mila u srcu mi uvek bila...jugoslavijooooo jugoslavijooooo"...

Hese-a nema, R.Bach-a nema, nema nista slicno...
 
Zar nije lakse procitati knjigu, nego uciti napamet prepricavanje iz prirucnika, bezbroj podataka koje ne razumes ako sam ne procitas?

Nekome nije.
Ne žele deca da se zamaraju time
niti ih čitanje interesuje.

Kako nekog ne mrzi da napamet uci likove i dogadjaje iz knjige od jedva sto strana? Za to mu vise vremena treba, nego da istu procita...

Pobogu,pa pročitaće dva-tri puta pogovor ili priručnik,naučiće mehanički da
bi diobio/la ocenu i sutra će da zaboravi.;)
 
Pre par godina supruga mi je toplo preporučila da pročitam knjigu "Sofijin Svet" koju je napisao bivši profesor filozofije, Justejn Gorder. Kroz neobicnu pricu detektivskog karaktera zapravo predstavlja čitaocima istoriju filozofije, čineći je tako dostupnom i zanimljivom. Petnaestogodisnja Sofija biva uvedena u "zemlju filozofskih čuda" anonimnim pismima sa pitanjima "Ko si ti?", "Iz čega nastaje svet?", "Koje sile upravljaju tokom istorije?"...:rtfm: Putokaze i smernice u nepoznatoj i zanimljivoj zemlji čuda nude joj razmisljanja i odgovore, kao i pisana istorija filozofije u nastavcima koju u pismima dobija. Ova izuzetna knjiga, namenjena svim generacijama, svojevrsna je borba protiv navikavanja na svet, poziv na budjenje iz usnulosti svakodnevnog zivota...Zato bih je prvenstveno preporučio mladima (za lektiru :ok:), u nadi da će bar za neko vreme odvratiti pogled od čitanja SMS :zper: poruka i tako naučiti nešto, zaista, pametno u životu.
:ok:
 
Pre par godina supruga mi je toplo preporučila da pročitam knjigu "Sofijin Svet" koju je napisao bivši profesor filozofije, Justejn Gorder. Kroz neobicnu pricu detektivskog karaktera zapravo predstavlja čitaocima istoriju filozofije, čineći je tako dostupnom i zanimljivom. Petnaestogodisnja Sofija biva uvedena u "zemlju filozofskih čuda" anonimnim pismima sa pitanjima "Ko si ti?", "Iz čega nastaje svet?", "Koje sile upravljaju tokom istorije?"...:rtfm: Putokaze i smernice u nepoznatoj i zanimljivoj zemlji čuda nude joj razmisljanja i odgovore, kao i pisana istorija filozofije u nastavcima koju u pismima dobija. Ova izuzetna knjiga, namenjena svim generacijama, svojevrsna je borba protiv navikavanja na svet, poziv na budjenje iz usnulosti svakodnevnog zivota...Zato bih je prvenstveno preporučio mladima (za lektiru :ok:), u nadi da će bar za neko vreme odvratiti pogled od čitanja SMS :zper: poruka i tako naučiti nešto, zaista, pametno u životu.
:ok:

Baš sam se zainteresovala-još da pronađem knjigu:bye:
 
Obavezno pročitajte knjigu, sama knjiga je čudesna, a kraj je tako neobičan da ćete imati o čemu da razmišljate.
Možda je lektira za neke bauk, i ja se slažem, iako sam odavno završila školu, da bi današnjim generacijama trebalo predstaviti i nešto drugo iz književnosti. Ne znam zašto nije obavezan ''Lovac u žitu'' Selindžera? Remek delo na 170 strana, stil prijemčiv tinejdžerima, tema fantastična.
Zar cilje lektire ne treba da bude da se deca nauče da čitaju, da uživaju u čitanju i da nauče da posmatraju svet i iz nekog drugog ugla.
 
Zavisi koliko mladi. Ako su neki mladji, koji jos nisu zavrsili osnovnu, od lektiri su mi se najvise svidele ''Decaci Pavlove ulice'', ''Pop Cira i pop Spira'' i ''Tom Sojer'', a sto sam citala sa strane bile su neke teen knjige, ali vise Branka Copica.

Ostalima sa zadovoljstvom preporucijem: Gnev andjela-Sidney Sheldon(i sve ostale njegove knjige), knjige od Mir Jam i Ivo Andric. Ta tri pisca su, po mom ukusu, najbolja! Vas izbor!
 

Back
Top