Bauk-LEKTIRA
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 48

Tema: Bauk-LEKTIRA

Zainteresovan član Tamiš (avatar)
    Učlanjen
    15.04.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    36

Podrazumevano Bauk-LEKTIRA

Sve manje se knjige čitaju-definitivno.Odlasci na Sajam su za većinu pomodarstvo-
    Izgovor da se ne čita lektira je-zato što nam je natureno.
    šTA BI TREBALO DA BUDE LEKTIRA AKO NE KNJIGE KOJE ČINE TEMELJ KNJIŽEVNOSTI.Kako izgraditi čitalački ukus?
    Dajte predloge -šta da čita mlado biće u 21.veku-a da to nisu SMS poruke?
    Poslednji put ažurirao/la Tamiš : 22.05.2009. u 19:14 Razlog: pravopisna greška

Domaćin magic flower (avatar)
    Učlanjen
    28.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    68

Podrazumevano Re: Bauk-LEKTIRA

Nisam bas razumela temu, ali evo ovako.
    Lepo kazes da mladi sve manje citaju.
    E onda, kad vec ne citaju nista zbog sebe, onda neka barem lektiru procitaju.
    A znam da se i to shvata kao muka.
    Mudar covek ne kaze sve sto misli, ali misli sve sto kaze.

Domaćin blackmore95 (avatar)
    Učlanjen
    08.02.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    72

Evo sta ja volim
    Agonija i ekstaza-Irving Stone
    Knjiga o dzungli-Radjard Kipling
    Sin Puka-ne znam autora
    ...
    Ali mislim da deca to sto im je nametnuto koriste kao izgovor da ne citaju jer je su meni pop Cira i Spira kao i Tom Sojer bili vrlo zanimljivi
    , ali i citanje kao i uzivanje mora da se uci,kao i slusanje muzike ili posmatranje bilo koje umetnosti ,jer je cilj valjda da se posle procitanog dela osecas lepsle nego pre toga , kad samo gledas TV ne razvijas mastu , nego se uci i kako da citas i da pustas sebi filmove(bar ja tako mislim )
    http://www.youtube.com/user/stevablackmoreVII2
    Link na youtube-u

Domaćin
    Učlanjen
    02.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    75

Citat Original postavio Tamiš Pogledaj poruku
    Sve manje se knjige čitaju-definitivno.Odlasci na Sajam su za većinu pomodarstvo-
    Izgovor da se ne čita lektira je-zato što nam je natureno.
    šTA BI TREBALO DA BUDE LEKTIRA AKO NE KNJIGE KOJE ČINE TEMELJ KNJIŽEVNOSTI.Kako izgraditi čitalački ukus?
    Dajte predloge -šta da čita mlado biće u 21.veku-a da to nisu SMS poruke?
    pored SMS-a imaš,MMS,email,maj fejs,spejs,MSN...i gomilu elektronskih gluposti...Od papirnih stvari s oproštenjem čitam jedino besplatne novine Politika.zip

Iskusan Sibil Vejn (avatar)
    Učlanjen
    14.08.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    107

U,ja sam jednom citala Politiku zip,dobro je

Iskusan Ivan015 (avatar)
    Učlanjen
    01.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    95

Mozda kad bi bilo manje dosadnih Rusa po stoti put u detalje zivot socijalnih slucajeva vol.2 i malo vise znaimljivih knjiga ne bi bio problem...

Ističe se
    Učlanjen
    21.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Nikako mi nije jasno kako nekom moze da bude tesko da cita. Kao da gledas film ili tako nesto... Zar nije lakse od ucenja?
    Pa sve knjige koje spadaju u skolsku lektiru su sa razlogom tu, a ne da bi smorile djake.

Poznat Carol (avatar)
    Učlanjen
    19.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    135

Ljudi su prosto drugačiji.
    Neko ne želi da sedi u kući dva sata,recimo,da bi čitao/la već
    hoće da ode napolje na trčanje ili nešto dr. i uvek
    nađe nešto interesantnije.
    Nema tu šta da ne bude nejasno.

Iskusan Ivan015 (avatar)
    Učlanjen
    01.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    95

Citat Original postavio JaNa011 Pogledaj poruku
    Nikako mi nije jasno kako nekom moze da bude tesko da cita. Kao da gledas film ili tako nesto... Zar nije lakse od ucenja?
    Pa sve knjige koje spadaju u skolsku lektiru su sa razlogom tu, a ne da bi smorile djake.
    Slazem se da svaka knjiga koja je lektira je tu sa razlogom. Ali tvrdim da postoji mnogo kvalitetnijih i zanimljivijih knjiga koje se nisu nasle medju lektirama... Mislim malo je cudno da tokom cele godine radis ruske komuniste pa nase komuniste i tako u krug, jedino jednu knjigu od kafke i to proces... pa j8g stvarno... Sto nam ne daju Richarda Bacha koji je meni zanimljiv i kvalitetan. Prividjanja imaju 150strana, ali poenta nije u broju strana zar ne? Ili gresim?

Ističe se
    Učlanjen
    21.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Carol Pogledaj poruku
    Ljudi su prosto drugačiji.
    Neko ne želi da sedi u kući dva sata,recimo,da bi čitao/la već
    hoće da ode napolje na trčanje ili nešto dr. i uvek
    nađe nešto interesantnije.
    Nema tu šta da ne bude nejasno.
    Zar nije lakse procitati knjigu, nego uciti napamet prepricavanje iz prirucnika, bezbroj podataka koje ne razumes ako sam ne procitas? Kako nekog ne mrzi da napamet uci likove i dogadjaje iz knjige od jedva sto strana? Za to mu vise vremena treba, nego da istu procita...
    Ima sta da bude nejasno.

Ističe se
    Učlanjen
    21.02.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Ivan015 Pogledaj poruku
    Slazem se da svaka knjiga koja je lektira je tu sa razlogom. Ali tvrdim da postoji mnogo kvalitetnijih i zanimljivijih knjiga koje se nisu nasle medju lektirama... Mislim malo je cudno da tokom cele godine radis ruske komuniste pa nase komuniste i tako u krug, jedino jednu knjigu od kafke i to proces... pa j8g stvarno... Sto nam ne daju Richarda Bacha koji je meni zanimljiv i kvalitetan. Prividjanja imaju 150strana, ali poenta nije u broju strana zar ne? Ili gresim?
    Slazem se sto se toga tice..
    Nego ovo bauk-lektira me isprovociralo...Nije mi jasno.
    Na kraju krajeva, svako ima svoje misljenje.

Ističe se
    Učlanjen
    27.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

U prve 2 godine srednje skole jako malo knjiga koje su bile propisane kao lektira mi se nije svidelo, najverovatnije zato sto su pisane jako davno, i nisu mi previse bliske(ne poricem njihovu vrednost samo kazem da vecini ljudi i nije bas najinteresantnije da procita npr. Antigonu), u trecoj godini imamo Andrica i Crnjanskog, i to je po meni mnogo interesantnija situacija. Najvise mi se svideo izbor za 4. godinu, gde imamo Zlocin i kaznu, Dervisa i smrt...U sustini knjige iz 4. godine su me podstakle na dalje citanje...

Ističe se
    Učlanjen
    27.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Mislim da bi mogli da ubace "Sidartu" u taj njihov plan i program, mislim da bi se to dopalo mnogima, a nema nijedne knjige od Hesea...

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    205

Citat Original postavio Alyosa Pogledaj poruku
    U prve 2 godine srednje skole jako malo knjiga koje su bile propisane kao lektira mi se nije svidelo, najverovatnije zato sto su pisane jako davno, i nisu mi previse bliske(ne poricem njihovu vrednost samo kazem da vecini ljudi i nije bas najinteresantnije da procita npr. Antigonu), u trecoj godini imamo Andrica i Crnjanskog, i to je po meni mnogo interesantnija situacija. Najvise mi se svideo izbor za 4. godinu, gde imamo Zlocin i kaznu, Dervisa i smrt...U sustini knjige iz 4. godine su me podstakle na dalje citanje...
    Antigona je jako lepa, mi kad smo je radili ja nisam hteo da je procitam ali sam je ipak silom priotao i jako mi se dopala

Veoma poznat gost 37180 (avatar)
    Učlanjen
    03.07.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Fazon je u tome sto mnogi ne shvataju da citanje poboljsava i obogacuje recnik...

moze se primetiti tacno ko je nacitan a ko nije po nacinu kako razgovara i kakve reci koristi u svakodnevnom recniku (ne mislim na slegove, uzrecice i itd)

Ističe se
    Učlanjen
    27.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

@dr Steve
    Xex, eto ti si prva osoba koju sam sreo, a da joj se svidela Antigona , specificna dusa...nema sta

Elita
    Učlanjen
    15.05.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    205

Odusevljen sam knjigom i njenom radnjom...Prvo sam odbijao da je citam kad sam video one zakukuljene recenice(secam se bio sam kod rodjaka na raspustu)i onda je sve do dva dana pred pocetkom rada lektire nisam procitao da bih je za ta dva dana procitao i odusevio se...

Iskusan Ivan015 (avatar)
    Učlanjen
    01.06.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    95

Ne znam, imam osecaj kao da na silu forsiraju ruske i domace pisce ma kakvog oni bili kvaliteta. Slazem se da treba i to da radimo ali ne to iskljucivo, jer ako nasa knjizevnost nije dovoljno dobra zasto je potrebno da nas ubede da jeste..."domovino moja mila u srcu mi uvek bila...jugoslavijooooo jugoslavijooooo"...

Hese-a nema, R.Bach-a nema, nema nista slicno...

Ističe se
    Učlanjen
    27.02.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

I za mene je taj stil bio najveci problem..al' procitah na kraju...

Poznat Carol (avatar)
    Učlanjen
    19.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    135

Zar nije lakse procitati knjigu, nego uciti napamet prepricavanje iz prirucnika, bezbroj podataka koje ne razumes ako sam ne procitas?
    Nekome nije.
    Ne žele deca da se zamaraju time
    niti ih čitanje interesuje.

Kako nekog ne mrzi da napamet uci likove i dogadjaje iz knjige od jedva sto strana? Za to mu vise vremena treba, nego da istu procita...
    Pobogu,pa pročitaće dva-tri puta pogovor ili priručnik,naučiće mehanički da
    bi diobio/la ocenu i sutra će da zaboravi.
    prejako je svetlo, samo da se oči naviknu.

Nov član
    Učlanjen
    02.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Pre par godina supruga mi je toplo preporučila da pročitam knjigu "Sofijin Svet" koju je napisao bivši profesor filozofije, Justejn Gorder. Kroz neobicnu pricu detektivskog karaktera zapravo predstavlja čitaocima istoriju filozofije, čineći je tako dostupnom i zanimljivom. Petnaestogodisnja Sofija biva uvedena u "zemlju filozofskih čuda" anonimnim pismima sa pitanjima "Ko si ti?", "Iz čega nastaje svet?", "Koje sile upravljaju tokom istorije?"... Putokaze i smernice u nepoznatoj i zanimljivoj zemlji čuda nude joj razmisljanja i odgovore, kao i pisana istorija filozofije u nastavcima koju u pismima dobija. Ova izuzetna knjiga, namenjena svim generacijama, svojevrsna je borba protiv navikavanja na svet, poziv na budjenje iz usnulosti svakodnevnog zivota...Zato bih je prvenstveno preporučio mladima (za lektiru ), u nadi da će bar za neko vreme odvratiti pogled od čitanja SMS poruka i tako naučiti nešto, zaista, pametno u životu.

Učlanjen
    15.04.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    36

Citat Original postavio zeljkonj Pogledaj poruku
    Pre par godina supruga mi je toplo preporučila da pročitam knjigu "Sofijin Svet" koju je napisao bivši profesor filozofije, Justejn Gorder. Kroz neobicnu pricu detektivskog karaktera zapravo predstavlja čitaocima istoriju filozofije, čineći je tako dostupnom i zanimljivom. Petnaestogodisnja Sofija biva uvedena u "zemlju filozofskih čuda" anonimnim pismima sa pitanjima "Ko si ti?", "Iz čega nastaje svet?", "Koje sile upravljaju tokom istorije?"... Putokaze i smernice u nepoznatoj i zanimljivoj zemlji čuda nude joj razmisljanja i odgovore, kao i pisana istorija filozofije u nastavcima koju u pismima dobija. Ova izuzetna knjiga, namenjena svim generacijama, svojevrsna je borba protiv navikavanja na svet, poziv na budjenje iz usnulosti svakodnevnog zivota...Zato bih je prvenstveno preporučio mladima (za lektiru ), u nadi da će bar za neko vreme odvratiti pogled od čitanja SMS poruka i tako naučiti nešto, zaista, pametno u životu.
    Baš sam se zainteresovala-još da pronađem knjigu

Početnik
    Učlanjen
    18.06.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Obavezno pročitajte knjigu, sama knjiga je čudesna, a kraj je tako neobičan da ćete imati o čemu da razmišljate.
    Možda je lektira za neke bauk, i ja se slažem, iako sam odavno završila školu, da bi današnjim generacijama trebalo predstaviti i nešto drugo iz književnosti. Ne znam zašto nije obavezan ''Lovac u žitu'' Selindžera? Remek delo na 170 strana, stil prijemčiv tinejdžerima, tema fantastična.
    Zar cilje lektire ne treba da bude da se deca nauče da čitaju, da uživaju u čitanju i da nauče da posmatraju svet i iz nekog drugog ugla.

Veoma poznat M-heart-J (avatar)
    Učlanjen
    18.04.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    152

Zavisi koliko mladi. Ako su neki mladji, koji jos nisu zavrsili osnovnu, od lektiri su mi se najvise svidele ''Decaci Pavlove ulice'', ''Pop Cira i pop Spira'' i ''Tom Sojer'', a sto sam citala sa strane bile su neke teen knjige, ali vise Branka Copica.

Ostalima sa zadovoljstvom preporucijem: Gnev andjela-Sidney Sheldon(i sve ostale njegove knjige), knjige od Mir Jam i Ivo Andric. Ta tri pisca su, po mom ukusu, najbolja! Vas izbor!

Učlanjen
    15.04.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    36

Zanimljivo je da deca više ne žele da čitaju"Pop Ćiru...".kažu da im je "jako sporo",a" Kroz pustinju i prašumu"im se dopada.Zašto?

Slične teme

1. Lektira za OŠ
    Autor alek76sandra u forumu Književnost
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 10.11.2011., 20:28
  2. Lektira...
    Autor Uros12 u forumu Zanimljivi sajtovi
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 25.02.2011., 21:13
  3. A TA LEKTIRA
    Autor Akon u forumu Jezik
    Odgovora: 6