Tri prsta

gost 41715

Elita
Poruka
17.690
Mislim da sam veċ postavljao sličnu temu u nešto drugačijem kontekstu, ali da probamo ovako…

,,Vodič kroz hrišċanske pravoslavne crkve’’, Džon Bins

Razlog ruskog raskola bio je reformistički pokret Patrijarha Nikona Moskovskog 1605 – 81). On je nameravao da ruske oblike liturgijskog obožavanja uskladi sa grčkom praksom, kao i da uvede neke grčke običaje – uključujuċi prekršċivanje sa tri prsta (koji predstavljaju Sveto Trojstvo) umesto starog ruskog običaja da se koriste dva prsta (za dve Hristove prirode).

,,Mitologija i progon veštičarstva’’, Éva Pócs, Gábor Klaniczay, Eva Pocs, Eszter Csonka-Takács

Neke mađarske pravne knjige iz ranog modernog doba i lokalne povelje, koje se tiču običajnog prava precizno opisuju jedan određeni postupak zakletve. Jedan od tih tekstova koji govori o uobičajenim pokretima koji se prave tokom ceremonije opet nas vraċa na simbolizam šaka i na pitanje značaja prstiju. Ovaj tekst se može naċi u obliku ručno pisane pravne knjige, koja potiče sa kraja šesnaestog ili početka sedamnaestog veka i korišċena je u gradu Kasi (Kosice, Slovačka). Tekst je utoliko važniji, jer je stanovništvo Kase ranog modernog doba bilo mešovitog verskog sastava. Tu su katolici, luterani i kalvinisti živeli zajedno, pa su tako formule i značenja zakletve bila postavljena tako da su ih sve tri crkve mogle prihvatiti. (Pitanje kalvinista je, međutim, složeno – nisam siguran da bi pristali na opisanu upotrebu i simbolizam opisanog potupka.)
Značajan pasus iz Instructio pro juraturis kaže sledeċe:

,,Svi oni koji žele da se zakunu, podignu desnu ruku sa ispružena prva tri prsta. Prvi prst, palace, se smatra Bogom, Ocem. Drugi, kažiprst, označava Sina, dok srednji prst označava Sveti Duh. Poslednja dva prsta moraju biti savijena, od kojih domali prst predstavlja dušu – skrivenu u ljudskom telu – a mali prst označava telo, koje se smatra manjim od duše. Čitava šaka predstavlja Jednog Boga, Stvoritelja, koji je stvorio Čoveka i sva nebeska i ovozemaljska stvorenja (Petkó 1883, str. 797).’’

,,Ribarevi naslednici: pozadina papskih smrti i smena’’, Džon-Piter Fem

Stefan VI (VII) (896-897) je upamċen prvenstveno po tome što je januara 897. predsedavao strašnim ,,Mrtvačkim sinodom’’. Na zahtev Cara Lamberta od Spoleta, Stefan naredio da se iskopa i uspravi na tron truleċi leš njegovog prethodnika, Formoza (891 – 896), carev nepokolebljivi protivnik u punoj papskoj odori. Stefan je sam zvanično optužio svog prethodnika, a zatim ga je i osudio za navodni zločin žudnje za papskom kancelarijom, kao i za krivokletstvo i druge prekršaje. Formozova dela i inicijacija su poništeni, a prva tri prsta desne šake (koje je papa koristio za zakletvu i blagoslov) su mu odsečena. Telo je zatim bačeno u Tibar, odakle ga je izvukao dobri isposnik. Nekoliko meseci posle te afere, besni podržavaoci Formoza, ohrabreni vestima o čudima, koja izvodi izvađeni leš i tumačenjem iznenadnog rušenja Luteranske bazilike kao božji znak, pobunili su se i svrgnuli Stefana. Papu su bacilli u zatvor, gde je ubrzo potom zadavljen.
 
Na temu me je naveo jedan od onih crteza i propratna propaganda. koje su rasuli na sve strane, koji pokazuju kako su tri prsta neki ne daj Boze nacisticki znak, koji su izmislile ili ustase ili nacisti, pa ga neko podmetnuo Srbima...

Zna li neko kako je i odakle krenulo ovo filozofiranje i nacifikacija tri prsta i ko je prvi poceo da preporucuje Srbima da ,,kljucaju'' po vazduhu sa tri skupljena prsta?
 
Na temu me je naveo jedan od onih crteza i propratna propaganda. koje su rasuli na sve strane, koji pokazuju kako su tri prsta neki ne daj Boze nacisticki znak, koji su izmislile ili ustase ili nacisti, pa ga neko podmetnuo Srbima...

Zna li neko kako je i odakle krenulo ovo filozofiranje i nacifikacija tri prsta i ko je prvi poceo da preporucuje Srbima da ,,kljucaju'' po vazduhu sa tri skupljena prsta?

tri rasirena prsta predstavljaju u krscanstvu sveto trojstvo..otac,sin i duh sveti.i kod rimokatolika i kod pravoslavnih katolika.istina je i da su hrvati(ustashke postrojbe)davali prisegu/zakletvu poglavniku i endehaziji jos '41..i istina je da su isti taj "pozdrav" srbi 50godina kasnije maznuli od hrvata(vuk draskovic je prvi digao tri prsta,ako se nevaram)...:per:

ja mislim da je zadnji detalj najbitniji u ovoj i svim ostalim diskusijama na potezu srbi-hrvati..:mrgreen:
 
Najstarija, bar meni, poznata pojava tri prsta je slika Paje Jovanovica iz 1898. na kojoj je predstavio ustanike u Takovu koji podizu tri prsta.

ybor%20ustanika%20u%20takovu.jpg


Iako se to obicno predstavlja kao pozdrav, upotreba tri prsta kao pozdrava je praksa koja je krenula od demonstracija SPO-a pocetkom 90-ih.

Paja Jovanovic je, ustvari, predstavio trenutak kada se ustanici zaklinju na vernost.

Da li su se stvarno tako zaklinjali , ne znam, ali Jovanovicu je ocigledno bio poznat takav nacin zakletve.

S leve strane je prikazan svestenik sa ispruzena tri spojena prsta i to je verovatno bio jedan od izvora ta tri prsta koja ,,spajaju umesto da razdvajaju Sveto Trojstvo'', pa je to kao, eto, dobar primer kako su eto i tad svestenici preporucivali da je tako pravilnije.

Ustvari se samo radi o tome da je svestenik naslikan u jednom trenutku pokreta kad cini znak krsta blagosloveci okupljeni narod.
 
Poslednja izmena:
tri rasirena prsta predstavljaju u krscanstvu sveto trojstvo..otac,sin i duh sveti.i kod rimokatolika i kod pravoslavnih katolika.istina je i da su hrvati(ustashke postrojbe)davali prisegu/zakletvu poglavniku i endehaziji jos '41..i istina je da su isti taj "pozdrav" srbi 50godina kasnije maznuli od hrvata(vuk draskovic je prvi digao tri prsta,ako se nevaram)...:per:

ja mislim da je zadnji detalj najbitniji u ovoj i svim ostalim diskusijama na potezu srbi-hrvati..:mrgreen:

Ih, kao da sam znao da ce neko da se zaleti s tom argumentacijom o ustasama :mrgreen:

Sta da kazem, vec sam odgovorio na to.

Kljucno ime: Paja Jovanovic. Kljucna godina 1898.
 
Poslednja izmena:
tri rasirena prsta predstavljaju u krscanstvu sveto trojstvo..otac,sin i duh sveti.i kod rimokatolika i kod pravoslavnih katolika.istina je i da su hrvati(ustashke postrojbe)davali prisegu/zakletvu poglavniku i endehaziji jos '41..i istina je da su isti taj "pozdrav" srbi 50godina kasnije maznuli od hrvata(vuk draskovic je prvi digao tri prsta,ako se nevaram)...:per:

ja mislim da je zadnji detalj najbitniji u ovoj i svim ostalim diskusijama na potezu srbi-hrvati..:mrgreen:

:rotf:
ajde idi slusaj Tupsona...
 
Moze li neko da mi kaze o kojoj se vojsci ovde radi?

triprsta04qz1.jpg


Pitam, posto sam negde procitao da je Srpski dobrovoljacki korpus, pa me zanima, jel' to onaj iz Prvog ili iz Drugog Svetskog rata.
 
Poslednja izmena:
Na temu me je naveo jedan od onih crteza i propratna propaganda. koje su rasuli na sve strane, koji pokazuju kako su tri prsta neki ne daj Boze nacisticki znak, koji su izmislile ili ustase ili nacisti, pa ga neko podmetnuo Srbima...

Zna li neko kako je i odakle krenulo ovo filozofiranje i nacifikacija tri prsta i ko je prvi poceo da preporucuje Srbima da ,,kljucaju'' po vazduhu sa tri skupljena prsta?

Нешто није у правом редоследу. Имаш три прста, раздвојена, као поздрав и као употребу у заклетви. Друго је три скупљена прста која су чисто верског карактера. Није тачно да се стрикно користе у једној или другој употреби. Код нас је то почело да се употребљава почетком повраћања из комунизма, и они повратници који нису знали или хтели знати употрбу, а можда и намерно, да пропагирају нешто ново. То му дође као кад се неко закуне у нешто што нема, али само он то зна.
 
Нешто није у правом редоследу. Имаш три прста, раздвојена, као поздрав и као употребу у заклетви. Друго је три скупљена прста која су чисто верског карактера.

Samo što su i tri razdvojena prsta verskog karaktera, pa su tako i počela da se koriste u zakletvi.

Što se tiče zakletve sa tri podignuta skupljena prsta, jedini primer koji sam dosad video je ovaj na slici za koju ti tvrdiš da je iz Prvog svetskog rata, dok drugi tvrde da je slika Ljotiċevaca iz Drugog svetskog rata.

Није тачно да се стрикно користе у једној или другој употреби. Код нас је то почело да се употребљава почетком повраћања из комунизма, и они повратници који нису знали или хтели знати употрбу, а можда и намерно, да пропагирају нешто ново. То му дође као кад се неко закуне у нешто што нема, али само он то зна.

Obrazloži mi ovaj deo. Šta je tu novo, a šta je staro, odnosno šta su to propagirali ovi povratnici iz komunizma, koji nisu znali šta je pravilno?
 
Овде имамо једно битно раздвајање појма: три прста као демонстрација припадности Србији и/или српском народу и три прста као положај руке при давању заклетве.

Исправљам само дискутанте да подизање три прста данас не представља поздрав, него демонстрацију припадности српском народу и/или држави Србији. То је демонстративни покрет руком, обично уз поклич "Србија!" или за позирање пред камерама и фотоапаратима. Он не служи као поздрав - нити као поздрав међу људима, нити као поздрав старешине или заставе. Због тога су и та три прста убедљиво раширена, јер и таквом мануалном експресијом приказују енергичност у изражају, а не само симболику Свете Тројице (подсећам да је одговарајући термин у српском језику "Света Тројица", а не "Свето Тројство" које је ушло у језик релативно недавно, као превод страног еквивалента "Trinity", иако је израз већ постојао).

Очигледно је да је подизање три прста приликом давања заклетве општи обичај и како Милан лепо примећује, о томе сведочи и слика која је старија читаве четири деценије од Усташког покрета.

А три прста као демонстрацију српства није увео Вук Драшковић, него Јован Рашковић у СР Хрватској пар година пре њега, а уочи њене сецесије. На митинзима по српским срединама, тај дични господин кога камо среће да смо више слушали и следили, лично је након својих говора подизао три прста, што је маса спонатно почела да прихвата, а што су у рекордном року почели да понављају и остали говорници на свим окупљањима. У Србији је читав низ година подизање три прста било асоцирано са подшком СПО-у, а тек касније је почело да буде асоцирано са народом и државом.
 
Najstarija, bar meni, poznata pojava tri prsta je slika Paje Jovanovica iz 1898. na kojoj je predstavio ustanike u Takovu koji podizu tri prsta.

ybor%20ustanika%20u%20takovu.jpg


Iako se to obicno predstavlja kao pozdrav, upotreba tri prsta kao pozdrava je praksa koja je krenula od demonstracija SPO-a pocetkom 90-ih.

Paja Jovanovic je, ustvari, predstavio trenutak kada se ustanici zaklinju na vernost.

Da li su se stvarno tako zaklinjali , ne znam, ali Jovanovicu je ocigledno bio poznat takav nacin zakletve.

S leve strane je prikazan svestenik sa ispruzena tri spojena prsta i to je verovatno bio jedan od izvora ta tri prsta koja ,,spajaju umesto da razdvajaju Sveto Trojstvo'', pa je to kao, eto, dobar primer kako su eto i tad svestenici preporucivali da je tako pravilnije.

Ustvari se samo radi o tome da je svestenik naslikan u jednom trenutku pokreta kad cini znak krsta blagosloveci okupljeni narod.


ovi vise mi lice na crnogorce nego na srbe
 
Овде имамо једно битно раздвајање појма: три прста као демонстрација припадности Србији и/или српском народу и три прста као положај руке при давању заклетве.

Исправљам само дискутанте да подизање три прста данас не представља поздрав, него демонстрацију припадности српском народу и/или држави Србији. То је демонстративни покрет руком, обично уз поклич "Србија!" или за позирање пред камерама и фотоапаратима. Он не служи као поздрав - нити као поздрав међу људима, нити као поздрав старешине или заставе. Због тога су и та три прста убедљиво раширена, јер и таквом мануалном експресијом приказују енергичност у изражају, а не само симболику Свете Тројице (подсећам да је одговарајући термин у српском језику "Света Тројица", а не "Свето Тројство" које је ушло у језик релативно недавно, као превод страног еквивалента "Trinity", иако је израз већ постојао).

Очигледно је да је подизање три прста приликом давања заклетве општи обичај и како Милан лепо примећује, о томе сведочи и слика која је старија читаве четири деценије од Усташког покрета.

А три прста као демонстрацију српства није увео Вук Драшковић, него Јован Рашковић у СР Хрватској пар година пре њега, а уочи њене сецесије. На митинзима по српским срединама, тај дични господин кога камо среће да смо више слушали и следили, лично је након својих говора подизао три прста, што је маса спонатно почела да прихвата, а што су у рекордном року почели да понављају и остали говорници на свим окупљањима. У Србији је читав низ година подизање три прста било асоцирано са подшком СПО-у, а тек касније је почело да буде асоцирано са народом и државом.

Prihvatam ispravke. Potpuno si u pravu.

Ima malo detaljnija prica oko SPO-a i njihovih unutrasnjih nesuglasica oko revizionizma znacenja tri prsta na demonstracijama.

Sto se tice Jovana Raskovica, mislim da sam skoro jos negde video pominjanje njegovog imena u vezi tri prsta.

Zna li se sta je on time hteo da pokaze?
 

Back
Top