Staracki domovi u Srbiji

Treba majku da smestim u dom drzavni. Da li penzija i tudja nega se direktno usmeravaju na racun doma ili ja posto sam ovlascena i posto sam i garant ja podizem i uplacujem?

Mislim da to možeš da se dogovoriš sa službom u domu.
Negde traže da se penzija i tudja nega preusmeravaju,a negde traže saglasnost srodnika da će izmirivati troškove za lice koje je smešteno u dom.
 
@sasandra
Pogledala sam sajt ovog doma u Sremčici. Na slikama je sve perfektno, samo što je dom slikan pre nego što se iko uselio u njega. Osim ove doktorke koja gleda rendgenske snimke.
Na početnoj strani piše da poseduje dozvolu za rad, izdatu 2012. To može da se proveri na sajtu ministarstva, a svakako pitaj i njih kada ih budeš zvala odn. otišla da vidiš. Ako kažu da imaju dozvolu, neka ti naprave kopiju ili napišu broj, pa možeš da proveriš da li je još uvek važeća.
Ne vidim da li imaju lift, i uopšte bih proverila da li pacijenti koji su u kolicima ili teško pokretni mogu da se kreću kroz dom. Da li jedu u trpezariji ili u svojim sobama? Ne bi bilo loše da odeš sada dok je hladno da vidiš kako greju, ja sam svuda išla sa najavom za isti dan ili kraće - danas nam je zgodno, da li možemo da svratimo. Niko nije odbio, ali nisu svi bili pripremljeni. Sada su, doduše, mnogi domovi verovatno ograničili poste zbog gripa, ali čim to prođe, trebalo bi da kreneš u potragu.
Pominju silne specijaliste, pitaj kako se organizuje njihov dolazak i da li je dolazak zaista uključen u cenu. To još nisam nigde videla da pola bolničkog personala dolazi po potrebi bez dodatne naknade. U svojim postovima na temi Demencija sam, tražeći dom za mamu, navela kriterijume koji su meni bili bitni. Možda nije sve bitno za tvoju mamu, ali sastavi sebi spisak pitanja za osoblje i na šta treba da obratiš pažnju. Moja mama je u Zemunu, što ti je daleko, tako da ne mogu da dam savet o konkretnom domu. Jedino sam za Lug u Mladenovcu, pa čak i za tamošnji državni, čula da su sasvim o.k.
 
@sasandra
Pogledala sam sajt ovog doma u Sremčici. Na slikama je sve perfektno, samo što je dom slikan pre nego što se iko uselio u njega. Osim ove doktorke koja gleda rendgenske snimke.
Na početnoj strani piše da poseduje dozvolu za rad, izdatu 2012. To može da se proveri na sajtu ministarstva, a svakako pitaj i njih kada ih budeš zvala odn. otišla da vidiš. Ako kažu da imaju dozvolu, neka ti naprave kopiju ili napišu broj, pa možeš da proveriš da li je još uvek važeća.
Ne vidim da li imaju lift, i uopšte bih proverila da li pacijenti koji su u kolicima ili teško pokretni mogu da se kreću kroz dom. Da li jedu u trpezariji ili u svojim sobama? Ne bi bilo loše da odeš sada dok je hladno da vidiš kako greju, ja sam svuda išla sa najavom za isti dan ili kraće - danas nam je zgodno, da li možemo da svratimo. Niko nije odbio, ali nisu svi bili pripremljeni. Sada su, doduše, mnogi domovi verovatno ograničili poste zbog gripa, ali čim to prođe, trebalo bi da kreneš u potragu.
Pominju silne specijaliste, pitaj kako se organizuje njihov dolazak i da li je dolazak zaista uključen u cenu. To još nisam nigde videla da pola bolničkog personala dolazi po potrebi bez dodatne naknade. U svojim postovima na temi Demencija sam, tražeći dom za mamu, navela kriterijume koji su meni bili bitni. Možda nije sve bitno za tvoju mamu, ali sastavi sebi spisak pitanja za osoblje i na šta treba da obratiš pažnju. Moja mama je u Zemunu, što ti je daleko, tako da ne mogu da dam savet o konkretnom domu. Jedino sam za Lug u Mladenovcu, pa čak i za tamošnji državni, čula da su sasvim o.k.

Ni ja nigde nisam čula da pregledi specijalista ulaze u cenu doma. To je i u domu u kom je bio moj tata bilo posebno naplaćivano.
 
Dom za stare osobe bi bio prikladniji naslov za ovu temu zbog pretraživača, svi koji traže dom koristeći internet obično kucaju u pretraživač dom za stare osobe ! Ova oblast u Srbiji nije zakonski uređena kako bi trebalo,tako da tu imamo svega i svačega! Generalno domovi za stare osobe su u većini slučajeva moderni zatvori za stare osobe sa minimalnim obezbeđenjem! Govorim Vam ovo jer imam iskustvo,za dve godine boravio sam u tri doma i sad tražim preporuku za novi četvrti dom!

Hajdemo nekim redom:

-sajtovi su našminkani a stvarno stanje u domu višestruko je ulepšano (npr.Lug iz Mladenovca)!!!

-svi se hvale sa stručnim osobljem,a osoblje je neškolovano, neobrazovano i needukovano, tu prvenstveno mislim na negovatelje, koji su istine radi jako slabo i neredovno plaćeni,i zbog toga korisnici ispaštaju! Nega korisnika zavisi od ekipe koja radi,a higijena nije baš zadovoljavaću,korisnici koji koriste pelene prilikom promene istih budu obrisani vlažnim maramicama,a trebalo bi da budu oprati na lopati. Nepokretnim osobama vezanim za krevet posvećuje se malo pažnje, sa njima je potrebno raditi pasivne vežbe,a to se ne radi pa onda imamo čestu pojavu dekubitusa! Pored pasivni vežbi potrebno je vršiti promenu položaja okretanjem tela, a na pojavu pasivnog crvenila na telu odmah reagovati određenim tretmanom. Važno je da se korisnici redovno obilaze recimo na svaki sat vremena. Ovde se to ne radi pa često imamo padove i prelome,povrede arkada,korisnici misle da mogu bez pomoći ustati, a dese se i tuče,neki dan u sobi do moje dva korisnika su se potukli,a obojica su invalidi u kolicima,gde je tu osoblje bilo!? Neki domovi imaju alarmni sistem, za svakog korisnika, kojim se poziva osoblje, ali koja je svrha alarma ako nekad čekaš i sat vremena da neko dođe,a to se meni više puta desilo! Na sajtovima se hvale raznovrsnom hranom i Ishranom po HACCP sistemu, a istina je da lažu,ustvari na hrani Vam najviše zakidaju! U većini domova se vrti 7 do 8 jela u nizu a svi imaju „poparu“ i salamu „podrigušu“ za doručak,a za jednokrevetnu sobu traže i do 1000eura! Ovde treba reći da za ručak imamo kuvano jelo,a za doručak i večeru imamo suvu hranu,tepsija bureka za večeru deli se na osam korisnika!!!

Zakonodavac je propisao sledeće:
Član 21.

Korisnicima se obezbeđuje ishrana u skladu sa principima zdrave ishrane u starosti zavisno od njihovog zdravstvenog stanja, potreba, navika, verskih ubeđenja i to kroz najmanje tri obroka.
Ukupne dnevne potrebe raspoređuju se u tri obroka dnevno: doručak, ručak i večera, a u zavisnosti od zdravstvenog stanja korisnika i u više obroka, a najviše pet.

Član 23.
Ukupne mesečne količine namirnica po jednom korisniku iznose:
1) Sveže mesto - bruto 2,25 kg
2) Iznutrice - bruto 0,24 kg
3) Riba - bruto 0,30 kg
4) Suhomesnati proizvodi - bruto 0,50 kg
5) Mleko 11 lit.
6) Ulje 0,80 lit.
7) Jaja (1 kom. 50 gr) 10 kom.
8) Povrće - bruto 10 kg
9) Voće i prerađevine - bruto 2,40 kg
10) Žitarice - brašno i pirinač - bruto 1,00 kg
11) Hleb 10,00 kg
12) Šećer 1,00 kg
13) pašteta 0,50 kg
14) Jogurt 0,80 lit.
15) Kiselo mleko 0,25 lit.
16) Margarin 0,32 lit.
17) Sir - sitni u kriškama 1,00 kg

Ovo gotovo niko ne poštuje! U domu u kom se nalazim imamo 2 puta mesečno ribu i krompir kao prilog, a dobijemo 3 riblja štapića za jedan obrok, a to znači 6 riblji štapića mesečno,a zakonom je određeno 300gr!?

Član 27.
Za održavanje lične higijene, korisnicima se obezbeđuje najmanje:
1) jedno kupanje nedeljno uz pomoć medicinskog osoblja a kod zavisnih korisnika prema potrebi,
2) brijanje dva puta nedeljno korisnika koji to nisu u stanju da sami učine.
3) šišanje jednom mesečno,
4) uređivanje frizure kod žena jednom mesečno,
5) promena ličnog rublja dva puta nedeljno, a kod zavisnih korisnika svakodnevno ili prema potrebi. Rublje se posebno obeležava, kako bi se onemogućila njegova zamena,
6) promena posteljnog rublja jednom nedeljno, a kod zavisnih korisnika prema potrebi,
7) sečenje noktiju na rukama i nogama korisnicima, koji to nisu u stanju sami da urade,jednom nedeljno,
8) svakodnevna pomoć u umivanju korisnicima koji to nisu u stanju sami da urade i svakodnevna jutarnja i večernja toaleta svih zavisnih korisnika,
9) promena ubrusa dva puta nedeljno,
10) korisniku se u okviru cene usluga može obezbediti i jedna zubna pasta mesečno,jedan češalj i četkica za zube godišnje i 6 ubrusa za 2 godine (peškiri za ruke, umivanje i kupanje).

Šišanje,brijači,uređenje frizure za žene se naplaćuje a zakon kaže drugačije!

Moja preporuka je:
-dobro i detaljno se raspitajte o domu u koji biste smestili svoje voljene
-proverite kako je organizovan društveni život u domu
-raspitajte se da li bar jednom nedeljno izvode korisnike u šetnju van kruga doma
-važno je da u blizini doma ima prodavnica i apoteka
-pitajte ima li dom profesionalnog kuvara i koje mu je radno vreme! Zašto? Boravio sam u domu ”Lara” ,pre dve godine,luksuzan dom sam vrh,ali organizacija i osoblje ”nula” a kuvarica radi do 3h pa večeru sprema ko stigne!
-birajte manji dom! Zašto? Svi rade sa minimalnim brojen radnika,tamo gde u domu imate osam soba i domu gde ima dvadest soba radi med.tehničar i negovatelj pa Vi razmislite gde je bolja nega!
-Sve što dogovorite a nije obuhvaćeno ugovorom stavite na papir, napravite aneks ugovora!
 
Zvala sam, nisam išla, cene su prosečne, od dvorišta ima samo onaj travnjak što se vidi na slikama što mi se ne sviđa, ima trpezariju za pušače što mi se sviđa... Nisam pitala za te lekare, meni je bilo logično što su tu kad je već tu i privatni dom zdravlja, možda sam lakoverna, šta ću :) Provozaću se tek kad bude lepo vreme, nije nam hitno, pa ću da ispitam i sve ovo što ste pisali.

Ako iko ima neki predlog, molim vas da slobodno pišete ili ovde ili na pp.

Mislim i da mi je bliži Zemun nego Mladenovac, ako ništa drugo do Zemuna znam da stignem, a Lug mi se ne sviđa jer piše na sajtu da ima odvojen sprat za dementne, što nije loše za korisnike u poslednjoj fazi, ali je moja mama tek na početku, pa mislim da bi je samo demoralisalo takvo društvo.
 
Da li neko zna nešto o domu Ictus u Sremčici? Sad sam slučajno nabasala na sajt, nisam još zvala, na sajtu nigde nema ni cene, što nije čudno, ali ni licence, što je već čudno.
ZA taj dom sam dobila preporuku ,porodica koja je smestila dementnu osobu kod njih je zadovoljna.
MEdjutim, meni je bio problem jer je meni to daleko.
Inace, spec.pregledi su zaista besplatni - vlasnici su lekari, imaju i zdr.ustanovu odmah pored doma.
 
Nikolabn je lepo objasnio i treba ga poslusati.
Vodite racuna kada potpisujete ugovore. Naplacuju za ceo mesec i ako ste iskoristili jedan dan u tom periodu. Specijalisticke preglede naknadno vam fakturisu, lekove, pelene... to moze izaci na 100.000 din mesecno. Nisu retke zloupotrebe pa se moze ostati i bez imovine. Hrana je losa tako da vec oslabljeni organizam postaje sve slabiji. Kod privatnih domova drustveni zivot ne postoji, setnje pogotovu, izlasci i posete su ograniceni, ko u zatvoru. Vecinom su korisnici ili dementni ili na samrti, natrpani ko u porodilistu.
Zapamtite da su privatnici otvorili domove zbog zarade, obicno su to bezdusni ljudi i ne interesuje ih vasa sudbina samo pare.
Imao sam rodjaka u privatnom domu SVETI TRIFUN brzo je preminuo. Obicno se ti domovi bave i drugim uslugama tipa transport bolesnih, pogrebnim uslugama i slicno. Znam da su mom rodjaku naplatili najobicniju pogrebnu opremu 80.000 din, duplo vise nego agencije u okolini. Verovatno iz razloga sto ustvari preprodaju njihove usluge. Ne preporucujem dom za stare SVETI TRIFUN
 
Moje iskustvo sa domom za stare Lug je vrlo pozitivno. Baba- tetka je tamo boravila do pre nekih godinu dana. Umrla je, nazalost, bila je jako stara. Svi smo bili jako zadovoljni. Njeno stanje je bilo takvo da njena najuza porodica nije mogla u kucnim uslovima da joj pruzi adekvatnu negu, bio joj je potreban stalni nadzor. Uvek je bila cista, uredna. Dosta cesto smo je posecivali, jer ne zivimo daleko. Moja tetka, njena cerka je uvek imala samo reci hvale. Bitan faktor pri odlucivanju za taj dom bio je onaj divni park i fizikalna terapija koja postoji u tom domu. I da, nije bila na tom odeljenju za dementne, iako je imala dijagnozu. Objasnjeno mi je da je to zato sto je njena demencija bila blaga, pocetna. Pratili su je u pocetku i zakljucili da je tako bolje. Valjda svi mi gledamo iz razlicite perspektive, drugacije su nam potrebe, prohtevi, pa otuda i razlicita misljenja.
 
Ja bih htela da sa vama podelim svoje iskustvo lekara u domu Holiday House u Lipovici i na Petlovom brdu.

Kao mlad lekar bila sam jako srećna što sam dobila priliku da radim odmah po završenom fakultetu i sa puno entuzijazm sam krenula na posao. Na prvi pogled sve je delovalo idealno, divna lokacija, priroda, zoološki vrt, sve čisto, fensi uređeno, navodno visoka profesionalnost osoblja. Obilazim pacijente/korisnike, koje inače već neko vreme neguju samo med. sestre jer "stalnog lekarskog nadzora" nema i uviđam koliko je grešaka i propusta učinjeno. Ljudima kojima je potreban hitan pregled specijaliste, a nekima i hitna hospitalizacija, ništa od toga ne dobijaju jer navodno, prvo mora da se pozove rodbina koja treba da da ovlašćenje i ja to razumem, ali oni ne zovu tu istu rodbinu dok baš ne zagusti, a drugo, za hitnu pomoć nikom nigde ne treba ničije ovlašćenje. I tako ja ponavljam danima jedno te isto, a žena sa osnovnom školom, šefica, meni objašnjava zašto dajemo ovaj lek a ne onaj i zašto tako tretiramo neko medicinsko stanje. Ja sam možda naivna i mlada ali zaista sam želela da sve radim po protokolu, da detaljno pregledam i da svima pružim apsolutnu medicinsku negu koliko god je to u mojoj moći u tim uslovima, ali su mi ruke konstantno bivale vezivane. Te ne može ovo, te ne može ono, ne razumem šta će im lekar kada mu ne daju da radi svoj posao. Da ne pričam kako nisam imala ni ordinaciju u kojoj mogu na miru da poslušam čoveka nego se dovijam na sto načina, dok je oko mene stalno vriska oko banalnih gluposti i jeziva psihička tenzija (iako lekarska ordinacija postoji, samo se za lekarske preglede ne koristi).

S druge strane, ono što me je najviše zgrozilo jeste tajni objekat, iza glavnog, u kome se nalaze dementni korisnici. Reći ću vam samo da ja gori smrad u životu nisam osetila a kroz dosta sam bolnica i gerijatrija prošla. Tu je nekih dvadesetak ljudi, koji čak nemaju ni svako svoj krevet, nego spavaju po dvoje u krevetu, onako jadni upišani i usrani, svuda feces i urin razmazani, potpuna zona sumraka. Ja sam prvo pomislila da ih tu drže dok im ne pospreme sobe jer imaju samo jednu higijeničarku na 60 ljudi, ali onda sam shvatila da su oni stalno tu.

Mene evo i sad dok ovo pišem duša boli i pitam se je li moguće. A čitajući vaše prethodne komentare vidim da je to redovna praksa u našim domovima za stare. E sad, ja znam da je teško kontrolisati dementne ljude koji su pritom potpuno pokretni, ali onda za njih treba da se angažuju posebno sestre, posebno spremačice, pa nek se naloži i viša cena i predoči rodbini situacija, jer mislim da će mnogi platiti više, ali da znaju da se njihovi najmiliji tretiraju dostojanstveno i da imaju sve ono što oni kod kuće ne mogu da im pruže, što je valjda i svrha ovakve ustanove.

I da, ako slučajno neko čiji je rod smešten ovde ovo čita, tražite da vide pomoćni objekat. Reći ću vam šta rade- vi najavite posetu dan unapred, oni ih onda okupaju i ceo dan šetaju napolju da ih "izvetre" te tako vi ništa ne možete da posumnjate. Kako je moguće da ljudi sa ovakvom praksom i nehumanošću rade, ja ne znam. Mada, da ne budem nepravedna, moram da kažem da je onima u glavnom objektu stvarno jako lepo, sve je i više nego čisto, sređeno, sestra i negovateljica stalno tu, tako da ako nisu mnogo dementni nemaju na šta da se požale. Takođe bih da pohvalim i rad socijalne radnice, sestara i negovateljica koje se ubijaju i rade bukvalno sve, pošto ih je samo dve na 60 ljudi, što već spada u nehumano tretiranje zaposlenih.

Ja sam posle svega par dana izašla iz ove priče, iako mi je teško palo jer sam već počela da se vezujem za divne ljude koji su tu smešteni i koji zaslužuju najbolju moguću negu. Moj savet kao bivšeg zaposlenog u ovakvoj ustanovi vam je da proverite maksimalno šta pišu ljudi na forumima, da izdvojite više novca ako vam je roditelj dementan jer znajte da je u tom slučaju zaista potrebna posebna nega i da te fazone sa najavom dan unapred ne progutate. Pa nisu oni bolnica, posete treba da su dozvoljene u bilo koje vreme jer šta oni imaju od vas da kriju ako rade svoj posao kako treba. I tražite da vidite sobe gde su smešteni, ne verujte ako vam govore da to nije dozvoljeno, jer opet ponavljam- po kom osnovu, to vi plaćate i treba da imate uvid u sve i uvek, radi se o vašim najbližim.
 
Šta ovo pročitah!

Dom za stare osobe bi bio prikladniji naslov za ovu temu zbog pretraživača, svi koji traže dom koristeći internet obično kucaju u pretraživač dom za stare osobe ! Ova oblast u Srbiji nije zakonski uređena kako bi trebalo,tako da tu imamo svega i svačega! Generalno domovi za stare osobe su u većini slučajeva moderni zatvori za stare osobe sa minimalnim obezbeđenjem! Govorim Vam ovo jer imam iskustvo,za dve godine boravio sam u tri doma i sad tražim preporuku za novi četvrti dom!

Hajdemo nekim redom:
........
-Sve što dogovorite a nije obuhvaćeno ugovorom stavite na papir, napravite aneks ugovora!

Strašno!
Pa ovo:

Nikolabn je lepo objasnio i treba ga poslusati.
Vodite racuna kada potpisujete ugovore. Naplacuju za ceo mesec i ako ste iskoristili jedan dan u tom periodu. Specijalisticke preglede naknadno vam fakturisu, lekove, pelene... to moze izaci na 100.000 din mesecno. Nisu retke zloupotrebe pa se moze ostati i bez imovine. Hrana je losa tako da vec oslabljeni organizam postaje sve slabiji. Kod privatnih domova drustveni zivot ne postoji, setnje pogotovu, izlasci i posete su ograniceni, ko u zatvoru. Vecinom su korisnici ili dementni ili na samrti, natrpani ko u porodilistu.
Zapamtite da su privatnici otvorili domove zbog zarade, obicno su to bezdusni ljudi i ne interesuje ih vasa sudbina samo pare.
Imao sam rodjaka u privatnom domu SVETI TRIFUN brzo je preminuo. Obicno se ti domovi bave i drugim uslugama tipa transport bolesnih, pogrebnim uslugama i slicno. Znam da su mom rodjaku naplatili najobicniju pogrebnu opremu 80.000 din, duplo vise nego agencije u okolini. Verovatno iz razloga sto ustvari preprodaju njihove usluge. Ne preporucujem dom za stare SVETI TRIFUN

Užas!

i ovo:

Ja bih htela da sa vama podelim svoje iskustvo lekara u domu Holiday House u Lipovici i na Petlovom brdu.

Kao mlad lekar bila sam............
.... Moj savet kao bivšeg zaposlenog u ovakvoj ustanovi vam je da proverite maksimalno šta pišu ljudi na forumima, da izdvojite više novca ako vam je roditelj dementan jer znajte da je u tom slučaju zaista potrebna posebna nega i da te fazone sa najavom dan unapred ne progutate. Pa nisu oni bolnica, posete treba da su dozvoljene u bilo koje vreme jer šta oni imaju od vas da kriju ako rade svoj posao kako treba. I tražite da vidite sobe gde su smešteni, ne verujte ako vam govore da to nije dozvoljeno, jer opet ponavljam- po kom osnovu, to vi plaćate i treba da imate uvid u sve i uvek, radi se o vašim najbližim.

Pa to je strašno!
Ovo je kriminal!
 
Poslednja izmena:
Никад ми неће бити јасни чланови породице који своје мајке, очеве,
деке или баке остављају у некаквим старачким домовима.

Заиста,.... то је за мене ЈЕЗИВО.

Разумем,
да се тамо нађу старије особе које немају никога од ближе родбине
(децу, унучад,....на пример) али ови остали....


Мишљења сам да они то никако нису заслужили,
а нарочито да је то за њих јако БОЛНО!

.
nekada nije moguce i pored dobre volje, zato sto zavisi od stanja stare osobe i od obaveza clanova porodice
ne bi trebalo osudjivati
mnogo zavisi i od samog stava stare osobe prema domu, takoda im moze biti bolje nego kod kuce ako ih porodica zaista voli i stalno obilazi i pruza dodatnu negu kad god mogu
 
Да ли је некој старој особи потребнији комфор у неком старачком
дому, где ће имати и друштво својих вршњака
или
ЉУБАВ и пажња коју би она имала у сопственом дому,
међу својом
породицом, па чак и у доста скромнијим условима..:think:

Само у вези тога, различито прилазимо овој теми.

А. сад, Боже мој, да ли је неко од нас судбински одређен да
има у кући члана породице који ће бити јако болестан и тако
живети годину или више ....нико не зна,
али када се то деси, заиста мислим да свако друго решење је пре
боље, него да се такав члан породице смести у старачки дом.

Не говорим овде о одлуци самог члана породице који је свестан и
који мисли да би последње дане било боље да проведе у старачком дому.
(То је друга прича, има и таквих случајева)

.
ako su normalni porodicni odnosi moze vise ljubavi da dobije od porodice koja stalno dolazi u posete i raduju se svi tom susretu, i stara osoba i potomci, nego asko se 24h brinu o njoj i vise nemaju ni snage ni volje da se bave necim lepim u tom odnosu vec sve postaje robija

- - - - - - - - - -

Може ли неко да ми одговори, како се овај проблем решавао
када нису постојали старачки домови:?:

Такође,...
колико кошта смештај у старачком дому:?:

И
да ли ми овде говоримо уопште о смештају старих лица у
старачки дом или само о смештају БОЛЕСНИХ (непокретних...):?:

.
domovi nisu postojali kada se zivelo u porodicnim zadrugama od po desetak i vise clanova, tako da je teret bio ravnomerno rasporedjen, a sami clanovi porodice isu radili u firmama, tako da je bilo moguce prilagiditi i te obaveze

- - - - - - - - - -

Не желим да будем погрешно схваћена.

Знам да има оних случајева, заиста,
где нико у породици није способан да се брине о најстаријем,
па још и болесном члану породице. Ту разумем да је
старачки дом заиста СПАС за такву особу....

Сигурна сам и у то сам убеђена да је више оних случајева
где чланове породице баш брига за најстаријег члана,
па још тек и ако је болестан. Сада је такво време,...а зашто
је то тако:?:
Можда би то требала да буде нека друга тема, посебна.

Данас је породица угрожена!:(
Не бих сада о томе, због чега је то тако,
али ни мало ми се не допада како се у неким случајевима деца
односе према својим родитељима ( скоро да је то узело маха,
нису то усамљени случајеви)...деца немају уопште осећаје за оне који
су их родили,..одгајали, па ако хоћете и жртвовали скоро своје здравље
у свему томе,...а онда када дође старост..
МАРШ у старачки дом.

(под појмом "деца" мислим на све старосне узрасте..наравно, док год
су живи родитељи,...постоје и "деца")

И не бих се сложила са тим да се у старачки дом шаљу само болесни
и изнемогли.
kako su nas ti isti roditelji vaspitavali i kakvi su oni sami bili prema svojima, takvi smo uglavnom i mi
 
Problem sa starim licima u budućnosti biće sve izraženiji.Prosečna staroist se stalno povećava ali nije samo tio problem.Još uvek su velika većina današnjih statih lica koja ne mogu o sebi da se brinu penzioneri.U ne tako dalekoj budućnost među starim i nemogćnim licima naći se i mnogo onih koji usled različitih razloga nisu penzioneri a nemaju ni druge prihode.Danas ima velikih broj 40-togodišnjaka koji ne rade,koji nikad nisu ni radili i koji žive od penzija roditelja.
 
Postovana, imam ozbiljnih problema sa cinjenicom da je moja tetka smestena u taj dom i da sam bio onemogucen da je posetim. Posebno sto je u pitanju osoba kojoj je oduzeta poslovna sposobnost. Da li postoji mogucnost da stupimo u kontakt? Hitno je!!!
 

Back
Top