Rad u inostranstvu (Drugi deo)

Coyot

Zainteresovan član
Poruka
291
Mislim stvarnooooo... Kad neko kuka da mu je plata 3000 evra i da od toga ne moze da se zivi stvarno mi se zeludac okrece.Kao prvo,to je PLATETINA i za Svabu a ne za Yugovica.Pitam se da li se zalite ili hvalite.Ja zivim u YU,hvala bogu ne mogu reci da su mi primanja mala,ali to je zato sto u proseku radim 10-11 sati dnevno. Toliko o domacoj lenjosti.Sto se tice "preskupog" smestaja,on je primeren vasim primanjima. Zamislite da vam je plata 300 evra,a da stan placate 150.Mnogi ovde tako zive.Medjutim,istina je malo drugacija.Najveci deo nasih gastarbajtera u belom svetu cele godine zivi na hlebu i vodi samo da bi mogli da se kuresaju kad dodju na godisnji,da ih komsije vide i da im zavide,i da investiraju u jos koju hiljadu cigala,da bi im kuca bila makar 10 cm visa od komsijske.Sve to uz pricu kako im je zivot tezak.Kako da ne bude kad gladujete cele godine samo da bi ste se ovde raspomamili 1 mesec.I ne bojte se,ako ljudi cuju da beli svet nije tako crn kako pricate,to nece dovesti do masovnog egzodusa koji ce ugroziti vasa radna mesta.(mozda se bojite da ce vas komsije prestici za 10 cm?)
 
Coyot:
Najveci deo nasih gastarbajtera u belom svetu cele godine zivi na hlebu i vodi samo da bi mogli da se kuresaju kad dodju na godisnji,da ih komsije vide i da im zavide,i da investiraju u jos koju hiljadu cigala,da bi im kuca bila makar 10 cm visa od komsijske.

Potpuno tacno. Znam tipa iz inostranstva koji je slao pare da mu jedne godine srede komplet kucu u YU, naredne godine drugo dvoriste (stale, svince, zidao ogradu...), trece godine(u prolece) poslao pare da mu se sazida cardak. Medjutim to mu bilo malo pa je u jesen poslao pare da se kupe kukuruzi "da cardak ne bude prazan".
Sve te godine on nije uopste dolazio u YU, nego su mu snimali kamerom kako teku "radovi" i slali kasete u prekoekeansku zemlju u kojoj zivi.
 
:lol: Moguce je da ima ovde ljudi,koji zive na "vodi i hlebu"da bi se posle tu u zemlji hvalili sta sve imaju i sticu vani,ali ta grupa ljudi uglavnom pripada onoj generaciji koja je jos krajem sedamdesetih otisla iz zemlje,ova generacija koja je od 1990.otisla vani(i ja medju njima)ne zivi takvim nacinom zivota,radi se puno ali ne sa razmisljanjem o povratku u zemlju,ja NIKADA nisam dosao vise u zemlju od momenta kada sam je napustio i nista nisam ulagao tu,mislim da zbog toga nisam nesto puno propustio.Zivim u Italiji isto kao sto sam nekada ziveo u Beogradu,mislim na navike koje sam i tamo imao, a sto je podrazumeva rad,odmor,izlasci..isti sistem ali u normalnijom zemlji,dakle nisu svi "gastarbajteri"isti,nas nekoliko stotina hiljada koji smo izasli zadnjih desetak godina iz tog kaveza od zemlje smo se i snasli,doduse najveci broj..naravno ima i izuzetaka
 
Coyot!
Zar stvarno mislis,da jedan poslovodja zaradi toliko?
(pitanje je i da li je zaista)
Zaista si naivan,izvini,ali moram reci!
Zivim i ja u tom Becu,ali....za 3 meseca zaradim toliko i ne kukam,dajte ljudi ne nasedajte,Sve su to da ne kazem....
Primera radi..jedna muskarac da debelo radi..daleko da ce doci i do 1600 €,sa prekovremenim,da ne pominjem vikende.Hvala Bogu ne kukam,imamo dovoljno za zivot i pretekne i za odmor,ne zivimo u supi,vec u sasvim lepo opremljenom stanu,tako da...batalite te trice i kucine,svako ima svoju teoriju,neki se zadovoljavaju i sa malim...ipak je vise nego kod nas zar ne?
 
goga-37:
Coyot!
Zar stvarno mislis,da jedan poslovodja zaradi toliko?
(pitanje je i da li je zaista)
Zaista si naivan,izvini,ali moram reci!
Zivim i ja u tom Becu,ali....za 3 meseca zaradim toliko i ne kukam,dajte ljudi ne nasedajte,Sve su to da ne kazem....
Primera radi..jedna muskarac da debelo radi..daleko da ce doci i do 1600 €,sa prekovremenim,da ne pominjem vikende.Hvala Bogu ne kukam,imamo dovoljno za zivot i pretekne i za odmor,ne zivimo u supi,vec u sasvim lepo opremljenom stanu,tako da...batalite te trice i kucine,svako ima svoju teoriju,neki se zadovoljavaju i sa malim...ipak je vise nego kod nas zar ne?
Ma nisam ja naseo na te gluposti. Tip se samo zagreva za hvalisanje u domovini. Doterace auto star 10 godina a mi cemo kao da zevamo u cudu. Ima i ovde love ali mora i da se radi. :!:
 
Stvarno su velike razlike medju nasima u inostranstvu, a poznajem vise ljudi iz sasvim razlicitih struktura. Jedno je jasno. Ranih 70-ih godina i nesto kasnije kod nas se uproseceno zivelo i svi su koliko-toliko bili zadovoljni. Prva tura gastarbajtera bila je regrutovana iz redova onih bez skole, bez zanata, bez posla ... Oni su ojadili sve nas ostale i ozbiljno ugrozili tadasnji sistem vrednosti po kome smo gotovo svi bili vaspitavani. Em su zaradjivali enormno u odnosu na nase platice, em su o nama stvorili pogresno misljenje kod ljudi tih zemalja. Kada sam kontaktirao sa nekim strancima, skoro da su se zacudili kako to da ja ne pijem pivo iz flase vec samo odabrano vino i kako mi iz usiju ne viri praziluk. Dzabe meni moja magistarska titula kad mi je plata u firmi 20% od gastarbajterske nadnice. Ali!!! Uvek ima ali. Moje ali se satoji u tome da sam nekim slucajem svirao klavir. Orijentacija na sintisajzer je usledila kad mi je palo na pamet da sviram na svadbama. TO JE GASTERIMA SLABA TACKA. Odem na svadbu sa bendom, rebnem im cenu, a oni se samo puse. Prste pare na sve strane. Nadjes dva pijana medju svatovima i uvuces ih u takmicenje "ko da vise muzici". Sav gastarbajterski znoj pretocen u evrice ubrzo se pocne prelivati u dzepove nas muzikanata. Kad se dobrano napiju mozes i Vagnera da im sviras...
 
Huh neznam shta da kazem,ali uporedi ti to ako neko ima platu 300e to je sasvim mala plata ja sam recimo iz Finske i ovde nijedna plata nije ispod 500 e,a to dali je 300 e malo to moze samo da ti dokaze cinjeca kako je ovde sve skupo..i ponekad tih 300 e nije ni dovoljno..a recimo u Yu je mnogo jeftinije sve nego u bilo kojoj stranoj zemlji i zato bi svakome bila odlichna plata 300 e,jer bi tih 300 e moglo da pokrije sve troshkove dok recimo ovde to neuspeva nazalost.. Ja bih volela da radim ovde i da imam chak i 300 e platu ali da mogu da troshim tu lovu u Yu :P
 
coka:
Huh neznam shta da kazem,ali uporedi ti to ako neko ima platu 300e to je sasvim mala plata ja sam recimo iz Finske i ovde nijedna plata nije ispod 500 e,a to dali je 300 e malo to moze samo da ti dokaze cinjeca kako je ovde sve skupo..i ponekad tih 300 e nije ni dovoljno..a recimo u Yu je mnogo jeftinije sve nego u bilo kojoj stranoj zemlji i zato bi svakome bila odlichna plata 300 e,jer bi tih 300 e moglo da pokrije sve troshkove dok recimo ovde to neuspeva nazalost.. Ja bih volela da radim ovde i da imam chak i 300 e platu ali da mogu da troshim tu lovu u Yu :P
Ćorak jeftinije :!: Pa naši ljudi čim skrpe neku crkavicu idu u Mađarsku po klopu.Isto vazi za sve vrste alata,pokućstva,čak i lekove strane proizvodnje kupujemo u Mađarskoj.Em su jeftiniji em sigurno nisu prepakovani.
 
Slazem se sa tim da je u inostranstvu mnogo stvari znatno jeftinije ali ne zaboravite smestaj. Tamo treba platiti 180 evra nedeljno za trosobnu kucu ili oko 10000 evra a taj novac ce prosecan gradjanin Srbije da zaradi u roku od 7 godina. Ako imate svoju kucu onda je to vec druga prica ali opet morate platiti porez opstini oko 750 evra godisnje ili sto gradjanin Srbije plati za 50 godina. Ali za uzvrat dobijete sve sto civilizovani svet pruza pocevsi od cistoce do uredjenog prostora. Nekada i preteruju u tome sta ce im sve pasti na pamet da popravljaju i renoviraju. Plac od 5 ari je 100000 evra ali sa svim prikljuccima, asfaltom i trotoarom. A gde je blato nema ga kao da je u zemlju propalo odmah tu zasade travu i drugo rastinje. Ali polako bice to i kod vas samo dok pocnu da vam uzimaju malo vise para i dok malo naprave red. Samo je jos problem sto nema novca da se obrne prvi krug a posle bi sve islo. Ima jos jedan problem dok nema doseljavanja stanovnistva sve je trulo posto cene stanovanja u tom slucaju ne rastu. Uporedite BG sa ostatkom i sve ce vam biti jasno.
 
Poseta da povratak ne sad:
Slazem se sa tim da je u inostranstvu mnogo stvari znatno jeftinije ali ne zaboravite smestaj. Tamo treba platiti 180 evra nedeljno za trosobnu kucu ili oko 10000 evra a taj novac ce prosecan gradjanin Srbije da zaradi u roku od 7 godina. Ako imate svoju kucu onda je to vec druga prica ali opet morate platiti porez opstini oko 750 evra godisnje ili sto gradjanin Srbije plati za 50 godina. Ali za uzvrat dobijete sve sto civilizovani svet pruza pocevsi od cistoce do uredjenog prostora. Nekada i preteruju u tome sta ce im sve pasti na pamet da popravljaju i renoviraju. Plac od 5 ari je 100000 evra ali sa svim prikljuccima, asfaltom i trotoarom. A gde je blato nema ga kao da je u zemlju propalo odmah tu zasade travu i drugo rastinje. Ali polako bice to i kod vas samo dok pocnu da vam uzimaju malo vise para i dok malo naprave red. Samo je jos problem sto nema novca da se obrne prvi krug a posle bi sve islo. Ima jos jedan problem dok nema doseljavanja stanovnistva sve je trulo posto cene stanovanja u tom slucaju ne rastu. Uporedite BG sa ostatkom i sve ce vam biti jasno.
Iskrno da ti kazem neznam odakle si ali ga preterujes ja zivilm u inostranstvo i odlicno moze da se zivi 2 od jedne plate i da se placa sve a kamo li od dve. A sto se tice cena neko ga i preteruje ali sve zavisi u koj deo grada, i jos nesto ovde ti toliko drzava pomaze da je to strava. Ja ne radim muz radi i super je mada moze jos bolje da i ja radim. A posto neradim drzava nam pomaze i placa pola stana; To ima u svakoj evropskoj zemlji samo neka pogledaju dobro zakon.
 
Sve zavisi sta vi jedete, da li uopste negde izlazite ili samo ekonomisete. Nikako ne mislim da je jedna plata dovoljna za dve osobe i normalan zivot pri cemu ne podrazumevam samo ishranu i stanovanje vec i druge aktivnosti. Jedino ako vam je suprug privatnik, ili ima neki fenomenalan posao sa odlicnim kvalifikacijama, onda nisam u pravu! :)
 
princeza_78:
Sve zavisi sta vi jedete, da li uopste negde izlazite ili samo ekonomisete. Nikako ne mislim da je jedna plata dovoljna za dve osobe i normalan zivot pri cemu ne podrazumevam samo ishranu i stanovanje vec i druge aktivnosti. Jedino ako vam je suprug privatnik, ili ima neki fenomenalan posao sa odlicnim kvalifikacijama, onda nisam u pravu! :)
Da ima super poso. Za to se ne zalim. A jedemo i oblacimo se i to dobro. A sto se tice izlaska, obicno petak i subota, retko koj drugi dan u nedelji. Jeste da nije bilo ko pre dok nisu uveli evro ali nije ni toliko lose.uporedi cene u jugu i na zapad a i plate pa vidi. A gde si ti, u kojoj zemlji?
 
Kakva bre Evropa, Amerika...
Dest godina sam napolju. Samo ja radim, imam troje dece, svo troje u privatnim skolama. Imam sofera, sluzavke i bastovana. Placam deci dodatno privatne tutore da ih uci matematiku. Pravim zurke za 40-60 ljudi svake druge nedelje. Svake godineidem sa celom porodicom u Jugu na mesec dana (da obidjem roditelje i brata). U Jugi se ne kur*im, odem na pr. na Trg, pijem pivo i gledam prolaznike. Ili odvedem najmladje dete na zemunski kej da skace po zirafi.

Gde to ima? U kojoj Evropi?

Na ISTOK!!! Budite istok zapadu i zapad istoku (sv.Sava) (doduse ja sam na dalekom jugoistoku)
 
Anonymous:
Kakva bre Evropa, Amerika...
Dest godina sam napolju. Samo ja radim, imam troje dece, svo troje u privatnim skolama. Imam sofera, sluzavke i bastovana. Placam deci dodatno privatne tutore da ih uci matematiku. Pravim zurke za 40-60 ljudi svake druge nedelje. Svake godineidem sa celom porodicom u Jugu na mesec dana (da obidjem roditelje i brata). U Jugi se ne kur*im, odem na pr. na Trg, pijem pivo i gledam prolaznike. Ili odvedem najmladje dete na zemunski kej da skace po zirafi.

Gde to ima? U kojoj Evropi?

Na ISTOK!!! Budite istok zapadu i zapad istoku (sv.Sava) (doduse ja sam na dalekom jugoistoku)

U Boliviji se to sve relativno lako postize sa primanjem od oko 1000 do 1500$US. Tu platu ima skoro svaki inzinjer sa 4 - 5 godina staza. I to je uobicajeni nacin zivota srednje klase. Osim godisnjih odmora i sofera to je vec priviligija gornjeg dela srednje i naravno vise klase. Ali ako su i muz i zena profesionalci zasto da ne.
Dujka
 

Back
Top