"spanske" serije

Navar

Elita
Banovan
Poruka
20.280
fenomen koji se definitivno odomacio medju domacom publikom..zapocet je mislim cuvenom serijom "dinastija" o karingtonovima..tzv sapunice..
sve te serije imaju kvazi radnju ukalupljenu u sto veci broj epizoda gde se radnja koja se moze ispricati u dve tri recenice beskonacno vestacki zapetljeva i zapetljava..a opet gluma za razliku od uzora "dinastije" je ne na B nivou vec ko da su glumci skupljeni sa ulice..
medjutim sta je sa njihovim uticajem..s obzirom na popularnost uticaj na psihu sisteme vrednosti ponasnje stavove i shvatanja..narocito novijih generacija mislim mladjih koje su od malih nogu izlozene uticaju tih s pravom cu reci bolesnih sadrzaja?
 
To ti je ono, kad jedan covek napise nesto, pa se narodu svidi, vidi on, a vide i ostali ljudi, pa svi navale sa pravljenjem istog sadrzaja.
Zakljucio sam da narodu nije bitno Sta gleda, vec Da gleda.
Isto vazi i za muziku, bitno je Da slusa, a ne Sta slusa.
Slozicete se da one negativno uticu na psihicki razvoj, jer pri gledanju ne zahtevaju nikakav psihicki napor, ali ni najmanji, pa ispred TV-a sedimo kao zombiji.

Svaka od tih serija su veoma predvidive, jer njihov sadrzaj vazi samo za njihov zatvoreni sistem, koji se nakon samo jedne odgledane serije od prve do poslednje epizode moze ukapirati.
 
pa ne znam ..meni se cini da treb auloziti veliki napor da bi se pohvatalo ko je tu kome majka tata bata seka ko je koga itd itd..

enivej.
dinastiju sam ubacio kao pretecu..idejni uzor..naravno da je poredjenje dinastija i prosecne latino sapunice..ko poredjenje baba i zaba..dinsatiju je odlikovao nivo glume rezija ..itd..to je bila skupa serija..svakako jedna epizoda dinastije bi imala da finansira bar dve celokupne 100+epizoda latino
 
У праву си,Навар, кад спомињеш утицај тих серија на младе генерације.
Мени је заиста непојмљиво да девојчице од 8 година гледају те серије и да се ,,уче животу'' из њих.
Тако се сусрећем са ставом да је потпуно нормално да девојчица која је заљубљена у неког дечака сачека девојчицу у коју је тај дечак тренутно заљубљен и претуче је! :eek:
Мислим да се то раније није догађало. Углавном ми то образлажу тиме што су виделе у серији, кажу, тако се ,,бори за љубав''! :dash:

Ово је само један пример, али сасвим довољан, јер се веома често сусрећем са тим последњих година.
 
...spanske serije su utopije onih kojima je oduzeto da postoje, onima koji ispunjaju vrijeme koje je bilo i ostalo prazno...ove serije su dokaz da se moze naci zajednicka linija interesovanja svuda na zemnom saru...ko voli , voli na isti nacin, ko mrzi , mrzi svuda isto ...ravnodusnost ne postoji ili mozda je samo zatisaje do pucanjha brane...
 
eh, a vi sve zabrinuti za decu :think:
deca nikada ne bi znala da te serije postoje kada mame, tete, bake ... ne bi pratile
sa sve reprizom . deca su mnogo pametnija nego sto ih vi ovde predstavljate iliti "zalite".
deca odlicno znaju da razgranice mastu od stvarnosti .
kao sto nece imitirati bilo koju od onih suludih lepotica , isto tako nece ocekivati da sretne
na ulici bilo kog od likova iz filma , npr. "Gospodar prstenova"
 
eh, a vi sve zabrinuti za decu :think:
deca nikada ne bi znala da te serije postoje kada mame, tete, bake ... ne bi pratile
sa sve reprizom . deca su mnogo pametnija nego sto ih vi ovde predstavljate iliti "zalite".
deca odlicno znaju da razgranice mastu od stvarnosti .
kao sto nece imitirati bilo koju od onih suludih lepotica , isto tako nece ocekivati da sretne
na ulici bilo kog od likova iz filma , npr. "Gospodar prstenova"

Наравно да су родитељи кључни проблем јер они гледају те серије!
Али, ово за децу просто није истина.
Деца разумеју бајке, ту одвајају машту од стварности, али ове серије су за њих стваран живот, не бајка!
На тим серијама се уче животу, то јесте страшно!
 
Moja mama je gledala nekoliko serija jednu za drugom
Dodje sa posla,zasedne oko 4 i do 10 uvece,ne pomera se od tv-a.:lol:
Sreca,proslo je.

Ajde ranije,kad su se tek pojavile,bilo je interesantno gledati,nesto novo,upoznajes se sa novom kulturom,malo naucis spanski(zahvalna sam im zbog toga,spanski mi k'o maternji :) ),ali danas,posle 10,15 godina,gledati te prezvakane gluposti je stvarno ...smesno.
Znam dosta klinki koje prate te serije.
 
jedna grupa lekara resila je da napravi eksperiment sa autisticnom decom, da pokusaju izvuci iz njih najbanalnije emocije..nedelju dana su sa tom grupom dece (starosti 13-14 god) vrsili eksperiment tako sto su im pustali sapunice jer su one bas specificne po prenaglasenim tzv izrazazavanjem emocija sto govorom sto gestikulacijom itd...
Nakon toga naravno odrzavani su sastanci sa roditeljima. Jedna majka je povukla svoje dete iz te price par dana ranije jer je njen sin uradio sledece...trazio je od nje da mu kupi nesto da jede i ona mu je rekla da ne moze..trazio je jos jednom i kada ga je odbila uz obrazlozenje da ce to dobiti posle rucka napravio je usred grada scenu koja niti malo nije bila prijatna za nju..poceo je da vice na nju, da place, urlajuci da je mrzi, da je upropastila ceo njegov zivot ali ne samo njegov vec i Alfredov:sad2:
 
pojasnjenje molim :)

pa ljudsko bici se sustinski boji haosa i neodredjenosti tj strah od nepoznatog..a svedoci smo danas u nasem drustvu nestanka svih sistema vrednosti koji coveku ulivaju stabilnost i sigurnost..znaci u nedostatku pravih vrednosti dolazi do prihvatanja alternativa..
u pravu su neki ovde na temi koji kazu da su ipak roditelji ti koji gledaju te serije pa deca pokupe usput..inace znamo da deca uglavnom sustinske stvari uce kopiranjem modela..
a razlika izmedju gospodara prstenova i sapunica je u objektivnom razdvajanju od realnosti..evidentno je i malom detetu da je LotR izmisljotina ali sapunica pretenduje na neku vrstu realizma ili nadreazlima..detetu je lako da razdvoji orke gobline elfove dvarfove..ali mu nije bas lako da razdvoji razne tetke strinke ujne itd iz sapunica sa zapletenim rodbinskim odnosima
 
pa ljudsko bici se sustinski boji haosa i neodredjenosti tj strah od nepoznatog..a svedoci smo danas u nasem drustvu nestanka svih sistema vrednosti koji coveku ulivaju stabilnost i sigurnost..znaci u nedostatku pravih vrednosti dolazi do prihvatanja alternativa..
u pravu su neki ovde na temi koji kazu da su ipak roditelji ti koji gledaju te serije pa deca pokupe usput..inace znamo da deca uglavnom sustinske stvari uce kopiranjem modela..
a razlika izmedju gospodara prstenova i sapunica je u objektivnom razdvajanju od realnosti..evidentno je i malom detetu da je LotR izmisljotina ali sapunica pretenduje na neku vrstu realizma ili nadreazlima..detetu je lako da razdvoji orke gobline elfove dvarfove..ali mu nije bas lako da razdvoji razne tetke strinke ujne itd iz sapunica sa zapletenim rodbinskim odnosima

... toliki post a nisi odgovorio na pitanje :neutral:

medjutim sta je sa njihovim uticajem..s obzirom na popularnost uticaj na psihu sisteme vrednosti ponasnje stavove i shvatanja..narocito novijih generacija mislim mladjih koje su od malih nogu izlozene uticaju tih s pravom cu reci bolesnih sadrzaja?


zanima me, kakav je to uticaj na psihu i na kom polju konkretno?
koji su sisteni vrijednosti zamjenjeni i kojim?
koje ponasanje je zamjenjeno i kojim?
koji su stavovi i svatanja zamjenjeni i kojim?
navedi bolesne sadrzaje i objasni u cemu se sastoji ta "bolest"

kada kazem pojasni podvuceno, mislim na to :)
 
zanima me, kakav je to uticaj na psihu i na kom polju konkretno?
koji su sisteni vrijednosti zamjenjeni i kojim?
koje ponasanje je zamjenjeno i kojim?
koji su stavovi i svatanja zamjenjeni i kojim?
navedi bolesne sadrzaje i objasni u cemu se sastoji ta "bolest"

kada kazem pojasni podvuceno, mislim na to :)

pa :think:da ti i ne zelis da cujes bilo kakav odgovor..;)
 
Matorci bre ko narkomani se nacrtaju ispred tva kad pocinje i ne disu..al mi nije jasno zasto ne gledaju iste takve nebulozne serije na drugim jezicima u nekoj boljoj produkciji..valjda zato sto smo jos pod turcima i neda nam se da krenemo iz takve placi-trauma-nesreca bede..mozda ste primetili da uopste ne kapiraju humor novije produkcije..samo neke prostacke fore i psovanje..polupismenost u prevodu
 
Šalu na stranu, mozak na stranu...
Ni jedan sekund dragih nam telenovela nije bez muzičke podloge. Svaka rečenica je "pojačana" odgovarajućom melodijom. Melodije se smjenjuju, sudaraju, bez pardona. Ako ste drijemali pored uključenog TV-a za vrijeme emitovanja iste, znate o čemu govorim. Mislim da je to ono što me najviše iritira (dok drijemam :)).
 

Back
Top