Koreni netrpeljivosti izmedju srba i hrvata

Poruka
19.457
Pokusao sam na par standardnih prepucavackih tema da pokrenem diskusiju o UZROCIMA netrpeljivosti i mrznje izmedju srba i hrvata ali sam uvek iskuliran.
Dakle, , odakle potice mrznja hrvata prema srbima i interesuju me UZROCI.
Sta se to desilo i kada u proslosti da je doslo do mrznje koja je kulminirala klanjem i ubijanjem?

Srbi trenutno mrze hrvate zbog jasenovca, progona u ww2, i zadnjem ratu. Hrvati su to ucinili iz mrznje koja ima neki razlog? Koji?
Postoji li neka istorijsko objasnjenje?
 
zbog nasljevanja srvba u krajinu..koja je bila granica izmedju turske i austrougarske..turci ko turci su bili vazda nevaljali pa su upadali u pogranicne zone i pljackali..tu su ziveli hrvati..koji su pod tim upadima izbegli dublje u austrougarsku..postoji dekret aiustrougarskog cara koji je iseljenim srbima dao tu zemlju da nasele oslobodio placanja poreza i pod uslovom da brane granicu od upada turaka sto su srbi i cinili..
 
Моје је мишљење, верске разлике, али пре свега буђење национализма у 19. веку у два различита правца.

Будимо реални, гро данашњег и српског и хрватског народа је у Средњем веку чинио слој кметова који су били потчињени својим црквеним и феудалним господарима; под Турцима су чинили рају, а под Аустријом такође подређен слој. Ни у једној од те три епохе нису улазили у међусобне сукобе. То су почели да чине тек када су дочекали да сами праве своје државе и одређују своје нације.

Корен нетрпељивости је тај што су се на једној територији, Хрватској, од једне језичко-етничке базе формирале две нације, српска и хрватска, свака са различитим циљевима и плановима за земљу на којој су обоје живели. То је први и највећи разлог.

Секундарни разлог су и спорне територије. Славонија, Срем, Босна, Херцеговина, делови Црне Горе, Далмације и Хрватске. Обе нације сматрају да имају право на те територије и народ на њима. То не може да прође без сукоба.

Мојих 5 евро-центи.
 

Back
Top