POČELA NOVA EPOHA SRBIJE I AMERIKE

Maksim 3

Iskusan
Poruka
5.334
Kao sto sam vec napisao pre dva dana izuzetno zanacajna poseta za nasu zemlju i pocetak nekih novih odnosa izmedju Srbije i najmocnije sile ovog sveta, to je i skladu sa politikom koju je propagirao Obama u svojoj predizbornoj kampanji i koju je ocigledno vec poceo da afirmise,a svodi se na to "da ce u buducnosti USA mnogo vise slusati,a mnogo manje naredjivati" sto je u svakom slucaju za svaku pohvalu.:ok::klap::klap:

Uostalom, evo da vidimo sta o svemu ovom sta se danas desavalo u Beogradu kaze jedan pametan covek.

INTERVJU, Predrag Simić, bivši ambasador

POČELA NOVA EPOHA SRBIJE I AMERIKE

Profesor spoljne politike i doskorašnji ambasador Srbije u Parizu Predrag Simić kaže za Press da poseta Džozefa Bajdena postavlja novu stranicu u odnosima Srbije i SAD, i da će posle nje biti jasno da između dve države „počinju da duvaju topliji i srdačniji vetrovi".

Kosovo ostaviti po strani... Predrag Simić

On, međutim, naglašava da najveći problemi nisu rešeni, već da su sklonjeni u stranu.

- Videli smo da pitanje Kosova nije bilo dominantno i da nije bilo nikakvih uslovljavanja Srbije. Obe strane su ostale na svojim pozicijama. Složili smo se da se oko Kosova ne slažemo i taj problem je praktično stavljen na stranu. To je školski primer diplomatije, koji kaže da kada nije moguće rešiti velike probleme, treba preći na manje, a te najveće ostaviti za kasnije, jer oni možda i neće biti tako veliki kada se reše svi ostali problemi. Rešavajući problem Kosova, druge stvari se ne mogu rešiti, ali moguće je da se, rešavajući druge probleme, jednog dana dođe i do rešenja za Kosovo - kaže Simić.

Sudeći prema izjavama zvaničnika, na stranu je stavljen i ulazak Srbije u NATO?

- To je drugo opterećujuće pitanje za koje nemamo rešenje. Očigledno je da je pitanje ulaska Srbije u NATO ostavljeno po strani, tako da se ostvaruju prognoze američkog ambasadora Kamerona Mantera da Srbija može biti prva zemlja u jugoistočnoj Evropi koja je ušla u Evropsku uniju, a da nije prvo ušla u NATO. Takođe, činjenica je i da se Alijansa susreće sa mnogim problemima, tako da Americi integracija Srbije u NATO nije prioritet. Međutim, više je nego jasno iskazana podrška SAD evropskim integracijama.

Kako Srbija može da profitira od posete Bajdena?

- Očigledno je da naš put ka EU neće moći uspešno da se završi bez podrške SAD. Mislim da bi Srbija upravo preko SAD mogla da izlobira i deblokadu SSP-a i da preskoči eventualne probleme na putu do vizne liberalizacije. Holandsko „ne" se ne pretvara u „da" u Briselu ili Parizu, nego u Vašingtonu.


Kako vam izgledaju reakcije srpskih zvaničnika posle susreta sa Bajdenom?

- Predsednik Tadić je ostao dosledan svojim i državnim principima i što se tiče Kosova, i što se tiče EU. Ipak, mislim da najveći značaj za državu ima činjenica da je počela nova epoha u odnosima sa SAD i da je bar taj problem konačno rešen.
 
Boooze kakav smo to narod...

Da coveka koji nas je do juce pljuvao nazivao divljacima i indijancima,danas primamo uz najvece moguce pocasti....zbog njega je danas lom po BG....zbog njega nema tekmi u kupu i kosarci..
NEMOGU DA VERUJEM KO NAM VODI DRZAVU......:dash: :dash: :dash: :dash:
UZAS ZIVI.........po*****m se na Dzozefa
 
nisu pricali o Kosovu, nisu pricali o NATO, nisu pricali o ovom nisu pricali o onom..o cemu su pricali ..Kako je u Bgd toplo? Da mi je samo znati kakve je zahteve postavio pred ove nashe...nisam cula..ali sam sigurna da su obojica izjavila kako su razgovori bili konstruktivni..u gradaciji konstrukcije ovaj razgovor mora da je konstruktivan u p.ic.k.u. materinu
 
ма каква нова епоха,дошао је да тражи укидање републике српске и протеривање срба са севера косова,јасно као дан,сутра у приштини ће славити са албанским исламистима
 
Iskreno razocaran sam malo rezultatima susreta. Ipak previse kozmeticki i malo konkretnih stvari, barem za javnost.
Dosta toga ce se pokazati posle posete Bajdena Pristini.
Inace poslednje 2-3 nedelje konstantno se kroz javnost provlaci pojam euro-atlanske integracije, cak je i Bajden to ponovio danas, na sta Tadic nije reagovao, sto uz ponavljanje i isticanje cinjenice koju je i danas Sutanovac ponovio o tome kako Srbija i Amerika imaju najbolju upravo vojnu saradnju, moze znaciti i otvorenost sadasnjeg rezima ka NATO-u.
Takodje i Bajdenova izjava o tome kako Amerika nece traziti od Srbije da prizna nezavisnost vec da saradjuje sa Amerikom i Eu oko tog pitanja mi je isto bila zaniljiva. Iako u javnosti odaje utisak umerene i ocekivane izjave u njoj se krije jedan paradoks. Naime to se moze tumaciti ili kao otvaranje novog pregovarackog procesa (sto je jako malo izgledno) ili ono sto je mnogo izglednije da Srbija zaista prihvati realnost i prizna situaciju na terenu.
Ne znam ali meni je bilo neozbiljno kako su onda neki analiticari, pa i onaj novinar koji nas je obavestavao o aktivnostima povodom danasnje Bajdenove posete, brzopotezno zakljucili da to znaci da nas Amerika nece uslovljavati na putu evropskih integracija!!!
 
Наставља се непрестано ментално силовање овог народа.

Нова епоха, нови односи ..... да би смо брже и боље ушли у ЕУ.

На страну његово лобирање за шиптаре, сво оно најгоре, најцрње вређање српског народа, дошао фрајер да званично (иза затворених врата) да папир са таксативно наведеним захтевима.

Нови ултиматум је у питању, каква црна нова епоха :thumbdown:
 
to sto neki citaju, ali nista ne razumeju to je ... vec vidjeno ovde. a profa bas lepo kaze...

Videli smo da pitanje Kosova nije bilo dominantno i da nije bilo nikakvih uslovljavanja Srbije. Obe strane su ostale na svojim pozicijama. Složili smo se da se oko Kosova ne slažemo i taj problem je praktično stavljen na stranu. To je školski primer diplomatije, koji kaže da kada nije moguće rešiti velike probleme, treba preći na manje, a te najveće ostaviti za kasnije, jer oni možda i neće biti tako veliki kada se reše svi ostali problemi. Rešavajući problem Kosova, druge stvari se ne mogu rešiti, ali moguće je da se, rešavajući druge probleme, jednog dana dođe i do rešenja za Kosovo - kaže Simić.
 
nisu pricali o Kosovu, nisu pricali o NATO, nisu pricali o ovom nisu pricali o onom..o cemu su pricali ..Kako je u Bgd toplo? Da mi je samo znati kakve je zahteve postavio pred ove nashe...nisam cula..ali sam sigurna da su obojica izjavila kako su razgovori bili konstruktivni..u gradaciji konstrukcije ovaj razgovor mora da je konstruktivan u p.ic.k.u. materinu

Kako nisu konstruktivni:roll:...pa konstruise se prica koju bi srpski narod trebalo lakse da proguta:evil:.
 

Back
Top