sta kaze Zakon?

busy

Obećava
Poruka
62
Trebalo bi da je interesantno ovo, narocito sto slucaj sigurno nije usamljen primer:

Dakle, nekoliko svrsenih novinara "radi" u jednoj TV -kuci u Beogradu vec nekoliko meseci. Ovi ljudi proizvode vesti, emisije isl. potpisani su na njima i sve to ide u etar - svakodnevno.
Stvar je u tome, sto oni to rade POTPUNO BESPLATNO, BEZ IKAKVOG UGOVORA ILI SLICNIH PAPIRA, cak i bez onog "neobavezujuceg" ugovora o volonterstvu.
Prilikom prijema u firmu, "gazda" je kandidatima saopstio da ce izvesno vreme biti na nekakvom "PROBNOM RADU." Naravno(?), za to vreme nema nikakvih ugovora, nadoknada, a o zdravstvenom i PIO pogotovu. Kada ga povremeno pitaju o BILO KAKVOM NAGRADJIVANJU, o smestanju svog stausa u zakonske okvire, dobijaju negativan odgovor - po pricipu: "ako vam se ne svidja ovako, idite. Ima drugih...(budala)."
Tako ove "budale" rade i dalje ocekujuci MILOST od "velikog gazde......"

Pitanje:
Da li poslodavci mogu primati ljude u ovakav "radni odnos"? Da li uopste postoji zakonska kategorija "PROBNOG RADA"?

I na kraju, dakle, da li je ovaj poslodavac "ZREO" da ga poseti inspekcija rada?


POZDRAV,
"busy"
 
jeste, zreo je...+ valjda ste potpisivali priloge... ;)

ps sta vam je to "savrsen novinar"? : )


Napisao sam SVRSENI novinar, misleci - zavrsili su fakultete.(nisu oni "novinari" koji rade na palanackim radio-programima ili "snimatelji", koji su "do juce" slikali za licne karte...)

Da, i to sam rekao - prilozi su potpisivani, kao da je sve u najboljem redu.

Hvala,
POZDRAV,
"busy"
 
Napisao sam SVRSENI novinar, misleci - zavrsili su fakultete.(nisu oni "novinari" koji rade na palanackim radio-programima ili "snimatelji", koji su "do juce" slikali za licne karte...)

Da, i to sam rekao - prilozi su potpisivani, kao da je sve u najboljem redu.

Hvala,
POZDRAV,
"busy"

odlicno (my mistake..procitah "savrsen" :lol::lol::lol:)
ne znam sta cekate; pravac Inspekcija Rada ;)
 
Eeeej, ljudi, "Vragana" i "kosta1703" svaka vam cast, zainteresovalo vas ovo ali pogledajte statistiku: moj post je gledalo do ovog trenutka 63 ljudi - komentar ste imali samo vas dvoje(!).
Sta bi to trebalo da znaci ? Ja mislim, nasi uplaseni, skrhani, jadni, a sposobni ljudi misle da bi trebalo da okrenu guzu - na izvol`te ! E, to je tek porazavajuce !
Ukratko, ako se jos stotinak ljudi do ujutru javi sa svojim komentarima, vrlo rado cu reci koja je to TV, ko je "Gazda" isl. (to sam inace mislio da uradim jos danas.....i to ne samo na ovom forumu).

Hvala,
"busy"
 
pa odgovorili su ti i oni
probni rad postoji, ali i kada si na probnom radu zaključuješ ugovor o radu na određeno vreme (max 6 meseci) i sleduju ti sva prava iz radnog odnosa
takođe postoji odredba zakona o radu koja kaže da se smatra da si zasnovao radni odnos na neodređeno vreme danom stupanja na rad, što može da se utvrđuje u parničnom postupku
zakon o radu

btw, molim te nemoj da pričaš ko je gazda i koja je tv u pitanju, koga zanima nek ti se obrati na pp.
 
Eeeej, ljudi, "Vragana" i "kosta1703" svaka vam cast, zainteresovalo vas ovo ali pogledajte statistiku: moj post je gledalo do ovog trenutka 63 ljudi - komentar ste imali samo vas dvoje(!).
Sta bi to trebalo da znaci ? Ja mislim, nasi uplaseni, skrhani, jadni, a sposobni ljudi misle da bi trebalo da okrenu guzu - na izvol`te ! E, to je tek porazavajuce !
Ukratko, ako se jos stotinak ljudi do ujutru javi sa svojim komentarima, vrlo rado cu reci koja je to TV, ko je "Gazda" isl. (to sam inace mislio da uradim jos danas.....i to ne samo na ovom forumu).

Hvala,
"busy"


e, mojne se nerviras toliko
lijepo sutra na kafu s kolegama; napravite dogovor i pravac Inspektor rada...
ako slucajno ostanes sam u tome, a kolege podviju rep...opet se ne sikiraj vec
odsetaj...Inspektoru...
 
Eeeej, ljudi, "Vragana" i "kosta1703" svaka vam cast, zainteresovalo vas ovo ali pogledajte statistiku: moj post je gledalo do ovog trenutka 63 ljudi - komentar ste imali samo vas dvoje(!).
Sta bi to trebalo da znaci ? Ja mislim, nasi uplaseni, skrhani, jadni, a sposobni ljudi misle da bi trebalo da okrenu guzu - na izvol`te ! E, to je tek porazavajuce !
Ukratko, ako se jos stotinak ljudi do ujutru javi sa svojim komentarima, vrlo rado cu reci koja je to TV, ko je "Gazda" isl. (to sam inace mislio da uradim jos danas.....i to ne samo na ovom forumu).

Hvala,
"busy"

Kao neko ko se ranije bavio novinarstvom, zelim da ti kazem da nije lepo da napljujes ljude koji su pogledali tvoju temu a nisu ostavili kometar. Razloge bi mogao da pretpostavis; na primer, u naslovu ne pise o kom se zakonu radi i ako je neko mozda zeleo da pomogne a razume se u odredjene zakone, kada je otvorio temu , mogao je videti da nema pojma o tome i zato ne napisati nista.
Ljudi su radoznali, i ako bi videli temu pod nazivom "Pitanje", nije iskljuceno da bi je otvorili ali ne i odgovorili, sto ne znaci da su uplaseni, skrhani, jadni...kao sto si napisao.
A vezano za tvoj problem...mislim da nema novinara koji nije prosao kroz takvu pricu u bar jednoj redakciji , bilo to tzv. drzavna ili privatna.
Jedan od ,sada vec pokojnih, gazda mi je prilikom dolaska u redakciju rekao. "Evo, ovo ti je sto, kompjuter, radi, a jednom kad dodje vreme trazices da budes placena za svoj posao, ali to vreme no dolazi brzo pa se prvo pokazi a posle cemo videti"
Posto to vreme nije doslo za mesec dana, ja podigoh rep na krsta i krenuh u preduzetnistvo gde sam sama svoj gazda i sama sebe placam.
Novinarstvo je lep posao, i kad sam pocinjala, jedna stara novinarka iz Novosadskog Dnevnika mi rece "U novinarstvu imas tri mogucnosti :ludara, zatvor ili 2 m ispod zemlje, i stalno si blizu barem jednom od ta tri, a na porodicu zaboravi, uvek ce neko da trpi".
 
Gazda ne mora da im isplacuje plate, moze da im da honorare po zavrsenom poslu, makar jedan dinar za sve (svi za jedan- dinar za sve).
Naravno da mora postojati ugovor o honorarnom angazovanju novinara. Ako ga gazda ima u fioci, potpisan od strane zaposlenih, onda je celo ovo pisanje nepotrebno.
Ako nema onda je glup.
 
pa odgovorili su ti i oni
probni rad postoji, ali i kada si na probnom radu zaključuješ ugovor o radu na određeno vreme (max 6 meseci) i sleduju ti sva prava iz radnog odnosa
takođe postoji odredba zakona o radu koja kaže da se smatra da si zasnovao radni odnos na neodređeno vreme danom stupanja na rad, što može da se utvrđuje u parničnom postupku
zakon o radu

btw, molim te nemoj da pričaš ko je gazda i koja je tv u pitanju, koga zanima nek ti se obrati na pp.

Probni rad kao nesto posebno, i drugacije od ostalih oblika zasnivanja radnog odnosa, ne postoji.
Postoji kao ime, ali su dazbine i obaeze iste kao i za zasnovan radni odnos.
 
Gazda ne mora da im isplacuje plate, moze da im da honorare po zavrsenom poslu, makar jedan dinar za sve (svi za jedan- dinar za sve).
Naravno da mora postojati ugovor o honorarnom angazovanju novinara. Ako ga gazda ima u fioci, potpisan od strane zaposlenih, onda je celo ovo pisanje nepotrebno.
Ako nema onda je glup.

Da sad ne proveravam ali ni ovo nije istina.
I na taj dinar gazda je duzan da plati dazbine.Takodje, radnici treba da potpisu da su taj dinar primili, ili da postoji trag o transferu tog dinara na njihove tekuce racune......itd itd....
Takodje mislim da postoji i minimalna cena tog honorarnog angazovanja, sasvim slicno kao i za minimalnu cenu rada.
Sve u svemu pravac inspekcija, podneses prijavu, das izjavu.......
 
U savaki ugovor o radu se unosi klauzula o probnom radu, a nakon toga on nema obaveze ukoliko to ne zeli. On mora da potpise ugovor sa njima! Zovi inspekciju, imao sam iskustvo sa inspekcijom, ja ih zvao, da vidis kako su brzi i kako je dobra saradnja... postoje ugovori o privremenim-povremenim poslovima, ugovori o delu, on nesto mora da potpise!
 
Kao neko ko se ranije bavio novinarstvom, zelim da ti kazem da nije lepo da napljujes ljude koji su pogledali tvoju temu a nisu ostavili kometar. Razloge bi mogao da pretpostavis; na primer, u naslovu ne pise o kom se zakonu radi i ako je neko mozda zeleo da pomogne a razume se u odredjene zakone, kada je otvorio temu , mogao je videti da nema pojma o tome i zato ne napisati nista.
Ljudi su radoznali, i ako bi videli temu pod nazivom "Pitanje", nije iskljuceno da bi je otvorili ali ne i odgovorili, sto ne znaci da su uplaseni, skrhani, jadni...kao sto si napisao.
A vezano za tvoj problem...mislim da nema novinara koji nije prosao kroz takvu pricu u bar jednoj redakciji , bilo to tzv. drzavna ili privatna.
Jedan od ,sada vec pokojnih, gazda mi je prilikom dolaska u redakciju rekao. "Evo, ovo ti je sto, kompjuter, radi, a jednom kad dodje vreme trazices da budes placena za svoj posao, ali to vreme no dolazi brzo pa se prvo pokazi a posle cemo videti"
Posto to vreme nije doslo za mesec dana, ja podigoh rep na krsta i krenuh u preduzetnistvo gde sam sama svoj gazda i sama sebe placam.
Novinarstvo je lep posao, i kad sam pocinjala, jedna stara novinarka iz Novosadskog Dnevnika mi rece "U novinarstvu imas tri mogucnosti :ludara, zatvor ili 2 m ispod zemlje, i stalno si blizu barem jednom od ta tri, a na porodicu zaboravi, uvek ce neko da trpi".

"Marge Simpson" nemo` me bre svadjas s ljudima...
Nisam mislio nikog da povredim. Iznerviran, u brzini sam se jednostavno neprecizno izrazio. Svakako da sam zahvalan svima koji su makar pogledali moj post. Mislio sam na nas narod u sirem smislu, koji je ulasen i skrhan raznim ucenama, nelogicnostima i bezobrazluku koji polazi od - obicno malih grupa ljudi, od koji im zavisi karijera, pa i sam opstanak. U svojoj nametnutoj konfuziji, narod osecaju strah, cak neprijatnost da se kako-tako odupre i izrazi svoje misljenje makar i anonimno, u bezazlenim intrnet-forumima isl. a kamo li da se organizuje i resava problem.
Prema tome ti i nije neka poruka " ja podigoh rep na krsta i krenuh u preduzetnistvo gde sam sama svoj gazda i sama sebe placam. To je nametnut, a ne slobodan izbor.

Svima hvala jos jednom.
POZDRAV,
"busy"
 
"Marge Simpson" nemo` me bre svadjas s ljudima...
Nisam mislio nikog da povredim. Iznerviran, u brzini sam se jednostavno neprecizno izrazio. Svakako da sam zahvalan svima koji su makar pogledali moj post. Mislio sam na nas narod u sirem smislu, koji je ulasen i skrhan raznim ucenama, nelogicnostima i bezobrazluku koji polazi od - obicno malih grupa ljudi, od koji im zavisi karijera, pa i sam opstanak. U svojoj nametnutoj konfuziji, narod osecaju strah, cak neprijatnost da se kako-tako odupre i izrazi svoje misljenje makar i anonimno, u bezazlenim intrnet-forumima isl. a kamo li da se organizuje i resava problem.
Prema tome ti i nije neka poruka " ja podigoh rep na krsta i krenuh u preduzetnistvo gde sam sama svoj gazda i sama sebe placam. To je nametnut, a ne slobodan izbor. Svima hvala jos jednom.
POZDRAV,
"busy"

kako je to nametnut izbor? žena otišla u preduzetnike, sad je sama svoj gazda, gde ćeš bolje od toga? to nije ni malo lako ni jednostavno napraviti. samo onaj ko radi sam za sebe zna koliko je to u početku, a verovatno i kasnije stresan posao. sam misliš šta ćeš i kako ćeš, hoćeš li imati klijente, mušterije, koliko ćeš zarađivati, kako ćeš plaćatti poreze i ostalo...ali, sad ona nema šefa kakvog je imala ranije i s te strane joj je sigurno super!
nije ovo tema, al ebi ga. razumem da si ljut zbog svoje situacije, svako bi bio. možda će ti biti lakše da znaš da ima još mooogo ovakvih primera, u svim delatnostima. ebi ga, gazda je gazda. ako je neki budža, a verovatno jeste, ne verujem da će ti inspekcija rada pomoći.:(:evil: znam mnogo sitnije ribe koje podmićuju inspektore i rade sa 10ak neprijavljenih i jednim prijavljenim radnikom.
u svakom slučaju, ako je novinarstvo ono što voliš i želiš da radiš, ćuti i trpi sad. uči zanat, posmatraj starije kolege... a za to vreme traži drugi posao.
iskustvo će ti dobro doći kasnije, sigurna sam :bye:
 
kako je to nametnut izbor? žena otišla u preduzetnike, sad je sama svoj gazda, gde ćeš bolje od toga? to nije ni malo lako ni jednostavno napraviti. samo onaj ko radi sam za sebe zna koliko je to u početku, a verovatno i kasnije stresan posao. sam misliš šta ćeš i kako ćeš, hoćeš li imati klijente, mušterije, koliko ćeš zarađivati, kako ćeš plaćatti poreze i ostalo...ali, sad ona nema šefa kakvog je imala ranije i s te strane joj je sigurno super!
nije ovo tema, al ebi ga. razumem da si ljut zbog svoje situacije, svako bi bio. možda će ti biti lakše da znaš da ima još mooogo ovakvih primera, u svim delatnostima. ebi ga, gazda je gazda. ako je neki budža, a verovatno jeste, ne verujem da će ti inspekcija rada pomoći.:(:evil: znam mnogo sitnije ribe koje podmićuju inspektore i rade sa 10ak neprijavljenih i jednim prijavljenim radnikom.
u svakom slučaju, ako je novinarstvo ono što voliš i želiš da radiš, ćuti i trpi sad. uči zanat, posmatraj starije kolege... a za to vreme traži drugi posao.
iskustvo će ti dobro doći kasnije, sigurna sam :bye:

OK, vidim da svi misle da se radi o meni licno ali to nije tako. I sam sam preduzetnik, tako da jako dobro znam o cemu govori "miss smart." Kad sam rekao, na komentar "Marge Simpson"("ja podigoh rep na krsta i krenuh u preduzetnistvo gde sam sama svoj gazda i sama sebe placam.") TO JE NAMETNUT, A NE SLOBODAN IZBOR, mislio sam, zapravo da je "Marge Simpson" htela ustvari da se bavi novinarstvom ali....

Neko, jednostavno nece da bude preduzetnik, vec da radi za ono za sta se skolovao i na mestu u drustvu, odnosno nacin, onako kako on misli i za sebe i za siru zajednicu da je najkorisniji. TO JE SLOBODAN IZBOR ...


POZDRAV,
"busy"
 
kako je to nametnut izbor? žena otišla u preduzetnike, sad je sama svoj gazda, gde ćeš bolje od toga? to nije ni malo lako ni jednostavno napraviti. samo onaj ko radi sam za sebe zna koliko je to u početku, a verovatno i kasnije stresan posao. sam misliš šta ćeš i kako ćeš, hoćeš li imati klijente, mušterije, koliko ćeš zarađivati, kako ćeš plaćatti poreze i ostalo...ali, sad ona nema šefa kakvog je imala ranije i s te strane joj je sigurno super!
nije ovo tema, al ebi ga. razumem da si ljut zbog svoje situacije, svako bi bio. možda će ti biti lakše da znaš da ima još mooogo ovakvih primera, u svim delatnostima. ebi ga, gazda je gazda. ako je neki budža, a verovatno jeste, ne verujem da će ti inspekcija rada pomoći.:(:evil: znam mnogo sitnije ribe koje podmićuju inspektore i rade sa 10ak neprijavljenih i jednim prijavljenim radnikom.
u svakom slučaju, ako je novinarstvo ono što voliš i želiš da radiš, ćuti i trpi sad. uči zanat, posmatraj starije kolege... a za to vreme traži drugi posao.
iskustvo će ti dobro doći kasnije, sigurna sam :bye:

Tesko da to mogu sitnije ribe, ako je resen da stvar istera na cistac.
Prijava inspekciji, uz potpisanu izjavu, isti takav papir poreskoj policiji, isti takav ministarstvu za rad.
Sitne ribe ne mogu na svim mestima da plate.
Jos ako kojim slucajem postoje DVe takve izjave od dvojice radnika, onda gazda nema nikakve sanse da se izvuce.
 

Back
Top