KULINARSKI ŠPAIZ (SALATE I SLIČNO)

mackica ns

Poznat
Poruka
7.784
Ja pretražila, prosto mi neverovatno da nema teme:???:

Ali 'ajde, šta pravite?
Ja ću ove godine da eksperimentišem:cool: Već sam poslednjih nekoliko godina rekla neću da paravim ništa što ima da se lepo kupi; osim ajvara. Misleći uglavnom na krastavce, papriku, cveklu...

Ali ipak sam odlučila da pravim kečap ove godine; sećam se da sam davno, davno jela neki domaći kečap koji ne može da se poredi sa ovim kupovnim; pa evo ovo ću isprobati:
Kečap sa jabukama
3 kg. paradajza samleti
10 komada jabuka očistiti i naseckati
10 komada paprika naseckati
1 glavicu belog luka sitno iseckati

U mesavinu od 200 gr. sirćeta, 50 gr. soli, 150 gr.šećera, ubaciti lovorov list, biber, origano, sve po ukusu. Dodati svo povrće i staviti da se kuva 2 sata. Prohladiti, izmiksati pa zamrznuti u plastične činijice, čaše i slično, vaditi iz zamrzivača po potrebi.

I ovo ću probati, u tako, manjoj količini, ali mi je baš privuklo pažnju :)

SALATA OD PAPRIKE I SENFA

3 kg. ociscene paprike poseckane na stapice (crvene izelene), 5-6 glavica crnog luka (poseckanog na rebarca), j glavica belog luka sitno poseckana.
U serpu staviti: 1 lit, vode 1/2 litra vocno sirce, 3 kasike soli, 5 kasika secera i 1 konzervans. Kad sve to provri u to bariti seckanu papriku i luk i obareno staviti u cedilo da se dobro ocedi i ohladi.
1/2 kg senfa i 1/2 lit.ulja mikserom dobro umutiti i u to dodati obarenu papriku, sve dobro izmesati i sipati u tegle.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ko ima dosta mesta u zamrzivaču: Pečene paprike.Sveže, oprane i obrisane špicaste paprike zamrznuti onako cele, sa drškom, pa kad ih treba jesti, normalno peći na plotni onako zamrznute, i dalje spremati kao što se pečene paprike spremaju leti. Potpuno su iste kao sveže, u sred leta!
 
Ja pretražila, prosto mi neverovatno da nema teme:???:

Ali 'ajde, šta pravite?
Ja ću ove godine da eksperimentišem:cool: Već sam poslednjih nekoliko godina rekla neću da paravim ništa što ima da se lepo kupi; osim ajvara. Misleći uglavnom na krastavce, papriku, cveklu...

Ali ipak sam odlučila da pravim kečap ove godine; sećam se da sam davno, davno jela neki domaći kečap koji ne može da se poredi sa ovim kupovnim; pa evo ovo ću isprobati:
Kečap sa jabukama
3 kg. paradajza samleti
10 komada jabuka očistiti i naseckati
10 komada paprika naseckati
1 glavicu belog luka sitno iseckati

U mesavinu od 200 gr. sirćeta, 50 gr. soli, 150 gr.šećera, ubaciti lovorov list, biber, origano, sve po ukusu. Dodati svo povrće i staviti da se kuva 2 sata. Prohladiti, izmiksati pa zamrznuti u plastične činijice, čaše i slično, vaditi iz zamrzivača po potrebi.

I ovo ću probati, u tako, manjoj količini, ali mi je baš privuklo pažnju :)

SALATA OD PAPRIKE I SENFA

3 kg. ociscene paprike poseckane na stapice (crvene izelene), 5-6 glavica crnog luka (poseckanog na rebarca), j glavica belog luka sitno poseckana.
U serpu staviti: 1 lit, vode 1/2 litra vocno sirce, 3 kasike soli, 5 kasika secera i 1 konzervans. Kad sve to provri u to bariti seckanu papriku i luk i obareno staviti u cedilo da se dobro ocedi i ohladi.
1/2 kg senfa i 1/2 lit.ulja mikserom dobro umutiti i u to dodati obarenu papriku, sve dobro izmesati i sipati u tegle.

Ovu salatu sam pravila i dobra je. Ja sam vec napravila kecap a ovo je moj recept

12kg paradajza samleti na masini za odvajanje semenki i kozica.Posle 1 sat kuvanja staviti 200 g soli i 500 g secera.Kuvati jos 30 min.
U 200 g sirceta razbiti 200 g gustina i origana pola kesicu.U tankom mlazu sipati u paradajz uz stalno mesanje na tihoj vatri.Odmah pomeriti sa vatre.U skoro hladan kecap sipati 1 salicil.Kada bude skroz hladno sipati u flase.

Kecap je kao pravi.Ja ga pravim vec vise godina.Samo da napomenem da moze da se pravi u pola mere i da morate biti oprezni sa gustinom da se nebi ugrudvao.Znaci strogo tanak mlaz sipati.
 
Ja pravim jednu jedinu stvar:
1/2l ulja
1kg crnog luka
2kg paprike
2kg paradajza
So i biber po ukusu

Svo povrce iseckati i proprziti na ulju dok sok ne ispari do pola...

Posle to lepo, nalijem u case od jogurta, pa u zamrzivac i to mi je osnova za sosove, gulase a ako se ubaci koje jaje, eto ga i sataras - na brzinu.

Naravno, pravim u MNOGO vecoj kolicini - ovo je samo osnovni recept zarad odnosa velicina...:mrgreen:
 
Ko ima dosta mesta u zamrzivaču: Pečene paprike.Sveže, oprane i obrisane špicaste paprike zamrznuti onako cele, sa drškom, pa kad ih treba jesti, normalno peći na plotni onako zamrznute, i dalje spremati kao što se pečene paprike spremaju leti. Potpuno su iste kao sveže, u sred leta!
Ja ih pečene stavljam u kese, ili kutije, pa u zamrzivač. Lakše se ljušte kad se izvade, manjemesta zauzimaju; i većina posla je urađeno.
 
Ja ih pečene stavljam u kese, ili kutije, pa u zamrzivač. Lakše se ljušte kad se izvade, manjemesta zauzimaju; i većina posla je urađeno.

Razlika u ukusu je neviđena. Ja ih spremam kao i ti, i volimo je takvu, a ovo je recept moje prijateljice, jeli smo kod njih zimus, nismo mogli da verujemo da nisu negde kupili sveže paprike. Za mene su to dve različite salate, i obe ih volim, ali nemam toliko mesta u zamrzivaču da stavljam paprike kao ona, zauzimaju mnogo mesta.
S tim što ona paprika koja se pečena zamrzava, može da se koristi još i za razne musake.
 
Ko ima dosta mesta u zamrzivaču: Pečene paprike.Sveže, oprane i obrisane špicaste paprike zamrznuti onako cele, sa drškom, pa kad ih treba jesti, normalno peći na plotni onako zamrznute, i dalje spremati kao što se pečene paprike spremaju leti. Potpuno su iste kao sveže, u sred leta!

Slazem se sa tobom da su tako pecene paprike jako ukusne.
Ja sam probala i dobro je. Ja ih ispecem,oljustim itakve spakujem u kesu pa u zamrzivac.Jednako su ukusne,zauzimaju malo mesta i brzo se pripremaju.
 
Slazem se sa tobom da su tako pecene paprike jako ukusne.
Ja sam probala i dobro je. Ja ih ispecem,oljustim itakve spakujem u kesu pa u zamrzivac.Jednako su ukusne,zauzimaju malo mesta i brzo se pripremaju.
Probaj, kao sto rece Mackica, da ih ne ljustis pre zamrzavanja. Sa ljuskom zadrze i veliku kolicinu soka, tako da su, ipak, ukusnije nego oljustene. A i lakse je oljustiti 5-6 paprika za salatu nego citav dzak pre zamrzavanja ;).
 
:super:Paradajz za pizzu, sosoe i sve ostalo gde zatreba, ostavljam tako sto ga ili samo oljustim pa prokuvam uz dodatak bosiljka pri kraju, izmiksam i zamrznem, ili kupim ovaj "djus" (sveze cedjeni sok), pa onda ne treba miksovati.
So (eksperimentalno utvrdjeno ;)) treba dodati sto kasnije, na samom zavrsetku kuvanja. Mnogo je ukusnije i mnogo manje kisalo.
Moji bratanci koji jedu po dve vrste industrijskog kecapa (i to svaki ima svog favorita ;)) i tako pripremljen paradajz zovu "onaj tvoj kecap", a treba videti kako ga slatko jedu!
 
:super:Paradajz za pizzu, sosoe i sve ostalo gde zatreba, ostavljam tako sto ga ili samo oljustim pa prokuvam uz dodatak bosiljka pri kraju, izmiksam i zamrznem, ili kupim ovaj "djus" (sveze cedjeni sok), pa onda ne treba miksovati.
So (eksperimentalno utvrdjeno ;)) treba dodati sto kasnije, na samom zavrsetku kuvanja. Mnogo je ukusnije i mnogo manje kisalo.
Moji bratanci koji jedu po dve vrste industrijskog kecapa (i to svaki ima svog favorita ;)) i tako pripremljen paradajz zovu "onaj tvoj kecap", a treba videti kako ga slatko jedu!


Pa kad je 100 puta ukusniji od kupovnog! :ok: Moja svekrva je, kad kuva paradajz za zimu, stavljala i po 1 crni luk, papriku baburu, i vezu celera, i bilo je odlično! Mada, bosiljak ništa ne može da zameni u kombinaciji sa paradajzom, jer u pravoj razmeri, bosiljak se i ne oseća, ali daje paradajzu intenzivniju aromu. Što ne znači da onaj ko voli miris bosiljka ne može da ga stavi i malo više...
 
Ajvar: Ako su paprike crvene, ide 1 paradajz na 8 paprika, ako nisu crvene, ide 1 plavi patlidžan na 8 paprika (a može i sve zajedno), ulje, soli po ukusu, malo ecencije.

Paprike i plavi patlidžan se ispeku (može u rerni, kome nije do roštilja,a na ringli je sporo) i oljušte, pa kad se ohlade (može i sutradan), sve se samelje na mašini za meso, ili isecka, ko voli krupnije. Zatim se prži na ulju da se zgusne. Posoli se, doda malo esencije (vrlo oprezno, da ne bude prekiselo) i posoli. Sipati u tegle, i od gore preliti uljem (mašću, lojem - važno je da nema dodira sa vazduhom, i onako će se baciti kad se otvori tegla).
Esencija se stavlja jer bi postalo suviše retko kad se sipa sirće.
 
Poslednja izmena:
Kod mene ide na 5 kg paprike 1 kg patlidžana. Sve se ispeče, oljušti, samelje (kod mene u multipraktiku).
Ugreje se ulje, na tu min količinu oko 1-1,5 dl, i prži se na ulju sa doatkom soli, belog luka i ljute paprike. Oko 2 sata, zavisi od količine. I ja sam stavila malo jabukovog sirćeta.
 
Mi mnogo volimo "Brzi ajvar". Ispadne slično kao običan, ali se mnogo brže (što mu i naziv kaže) i jednostavnije priprema. U tepsiju veličine rerne poređa ju se paprike i jedan plavi patlidžan presečen uzdužno. Kad se to ispeče, samelje se na mašinu i zamrzne. Pre služenja, kad se odmrzne, dodati seckanog belog luka, soli, sirćeta i malo ulja po ukusu. Odličan je. Prijatno!
 
Od sve zimnice, najviše me mrzi da ljuštim paprike :lol: da nema toga, pravila bih tonu ajvara i verujem da bi se kod nas pojela :whistling:
elem, nađoh sad neki recept, pa ako upali bogdamevidi narednih godina :cool:

AJVAR SA RENOM
10 kg crvenih paprika za ajvar
1 kg patlidžana
1/2 rena
ulje, so

Paprike očistiti od peteljki i semenki. Uroniti ih u ključalu slanu vodu na par minuta, i onda ih preko noći pstaviti da se dobro ocede. Patlidžan ispeći u rerni.
Drugi dan samleti paprike i patlidžan, i pržiti na ulju dok se ne dobije potrebna gustina. Pred kraj dodati narendani ren.

Po meni tu samo fali belog luka i možda malo nekog sirćeta i mrvu šećera.
e sad, probaću, pa ću videti. ako bude dobar bez ljuštenja paprika... :super:
 

Back
Top