Savet za lovacki klub

vjanda

Početnik
Poruka
26
Pozdav svim lovcima i ribolovcima.

Zeleo bi da se uclanim u lovacki klub u Beogradskog oblasti i da pocnem da se bavim lovom. Imam par pitanja...

Interesuje me lov malokalibarskom puskom na zeceve i sitnu divljac i lov sa karabinom na srndace i divlje svinje.

Malo sam citao stranice na sajtu lovackog saveza srbije i pronasao sledeca lovacka udruzenja:
Beograd - loviste Pančevački rit
Sopot - loviste Sopot
Zemun - loviste Donji Srem
Lazarevac - loviste Kolubara

Imam 34 godine i dosta slobodnog vremena tokom nedelje.
Koja bi mi lovacka udruzenja gde ima mladih ljudi i gde su novi lovci dobrodosli preporucili? Naravno i kvalitet i lepota prirode lovista su bitni faktori.

Kakva je procedura ako zelim da postanem lovac?
Koliko razumeme moram prvo godinu dana da dobrovoljno pomazem sa akcijama u lovistu. Kada je najbolje vreme tokom godina da se uclanim u lovacki klub.

Hvala unapred :ok:

PS
ako jos neko zeli da mi se pridruzi i ima slicne lovacke ambicije slobodni mi cimnite poruku
 
Poslednja izmena:
Ajd ovako: Moraš podneti molbu za učlanjenje u lovačko društvo, ne klub, onda moraš stažirati godinu-dve dana i pri tome naći mentora koji će ti potpisivati dnevnik akcija (prihranjivanje, građenje čeka, prebrojavanje divljači i uništavanje štetočina) u priručniku. Onda polažeš lovački ispit (poznavanje divljači i pasa, bolesti divljači i pasa, Zakon, organizovanje i održavanje lovišta) i polažeš za bezbedno rukovanje vatrenim oružjem sa neolučenim cevima (teorija i gađanje). Kad položiš, odeš u sud, izvadiš potvrdu da te ne goni policija i da nisi osuđivan, onda odeš u MUP sa tim papirom i nekoliko uplatnica tražiš nabavnu dozvolu za lovačku pušku sa neolučenim cevima-sačmaru, dođeš ovde, pitaš koju da uzmeš, mi ti kažemo naše predloge, odeš, kupiš... Kad sve to odradiš platiš svom društvu članarinu, upisninu u visini članarine i postoji čak i mogućnost da još jednu godinu stažiraš, ali da izlaziš u lov, a ne samo akcije...
Oružje sa olučenim cevima (karabini) možeš dobiti tek nakon tri godine u LD-u... Bar je tako govorio Zakon... Za karabine moraš opet da polažeš bezbedno rukovanje. Lov kod nas sa malokalibarskim puškama je zabranjen, to odmah da ti bude jasno. MK puške zvanično mogu da imaju samo članovi streljačkih klubova.
Još nešto?
p.s. ako neko ima svežijih iskustava- neka dopuni.
 
Ja sam na Novom Beogradu ali pretpostavljam da sa kolima mogu brzo doci do bilo kog lovista u okolini.
Nisam znao da je lov malokalibarskim puskama zabranjen. Bas mi je zao, dok sam ziveo u Engleskog obozavao sam da lovim zeceve za vazdusnom puskom. Izazov priblizavanja meti na 20 do 30 metara nije bio nimalo lak. Taman sam se ponadao da bi ovde mogao da ih gadam na vecim distancama sa .22RL :( Tamo sam sam u streljackom klubu pravio grupe od 4-5cm na 50 metara sa malokalibarkom i to bez optickog nisana.
Znaci prvo sacmarica pa tek nakon nekoliko godina karabin. Sacmarice me nesto ne privlace ali nema veze, nigde mi se ne zuri a i volim da provodim vreme u prirodi tako da ne marim za staziranje.

Sada samo treba da izaberem lovacko drustvo u okolini Beograda.
Da li po zavretku staza mogu da lovim samo na lovistu mog udruzenja?
Koliko je skup sport lova karabinom? Pri tome ne mislim na samo oruzje i municiju vec na to koliko mora da se placa odstrel recimo srndaca ili divlje svinje?

Hvala na pomoci i savetima
 
Poslednja izmena:
Zvuci dobro.
Samo mi je ovaj cenovnik malo nejasan.
Reci ti meni koliko bi me kostao naprimer :
srndac od recimo 15 kg
ili
divlja svinja od 80 kg

Nadam se da se varam ali mislim da ce me cena sokirati...
 
Poslednja izmena:
A ok, to i nije tako mnogo. Ja sam nesto pobrkao racunicu pa mi se ucinilo da ce cifra ispasti puno veca.

Jos samo 2 pitanja obecavam 8)

Jel lovac ima pravo da zadrzavi meso divljaci koju odstreli?
Jel se bas svaka divljac placa ili recimo imam neki broj zeceva koje mogu da odstrelim kao clan LU tokom sezone?

Poz
 
Ma opušteno... Pitaj do mile volje- koliko znam, toliko odgovaram... Znam koliko sam se ja mučio i zayebavao kad sam to sve sređivao, tako da sad volim da pomognem...
Naravno da imaš pravo. Imaš termine kad šta loviš... Imaš nekoliko sezona: maj kad počinje sezona na srndaće i divlje svinje, avgust kad loviš prepelice, gugutke, golubove, i ako imaš para, jelene... i imaš "glavnu sezonu" koja je u oktobru kad počinje zec i fazan i završava se negde u decembru. Svake nedelje u sedmici imaš izlazak na nešto od toga i ti ideš i pucaš... Šta odstreliš, to nosiš. Uvek se može desiti da ne odstreliš ništa, pa ako neki kolega ima dva zeca da ti da jednog... Ili ako ti odstreliš dva, a neko nijedan, da daš jednog njemu... Sve zavisi koliko je korektna i sportska grupa... Mi smo znali zbog jednog fazana za kolegu da prepešačimo još pride 10-15 km...
 
Jesi li lovio mozda na nekom od gore navedenih lovista? (Pančevački rit, Sopot, Donji Srem, Kolubara)
Razmisljam kom lovackom udruzenju da se pridruzim. Kao sto rekoh volim da tumaram po prirodi pa me interesuje da li mozda neko od ovih lovista iskace po lepoti i raznolikosti terena od ostalih.

Znam da je jos rano razmisljati o prvoj sacmarici ali nisam mogao a da ne primetim poluautomatsku Baikal MP-153. Cena je sasvim pristojna a mnogi joj hvale kvalitet. Jesi li cuo za nju? Je li uopste dozvoljeno koristiti takvu sacmaricu za lov kod nas?

Na svu srecu imam streljacki klub Trofej na 300m od stana. Bavim se mislju da odradim ispit za bezbedno rukovanje vatrenim oružjem sa neolučenim cevima odma. Predpostavljam da kad ga jednom polozim ima trajno vazenje...

Sad samo da se odlucim za LU pa u dobrovoljne akcije :)

Poz :super:
 
Za LU si se odlučio- LU Beograd. Sad treba da se odlučiš za LD...
Više LD čine LU.
Taj poluautomat je, po mom mišljenju brutalan za te pare... A možda i uopšteno. Nisam išao tako daleko, ja sam samo lokalac... (:
Još uvek... Naš Zakon dozvoljava korišćenje poluautomatskih i pump-up action pušaka-sačmara, ali iz korektnosti (mada možda i Zakon kaže) da za sitnu divljač moraš imati 2 metka (možda 2+1- nisam siguran, proveri) iako sam gledao ljude da tresu svih 5 i svih 5 odnese...
Bezbedno rukovanje ti je diploma koja, kao i svaka druga, važi ceo život...
 
Prijatelju kako mogu da nadem listu LD koji sacinjavaju LU Beograd? :think:

Na sajtu LSS sam naso podatke o LU Beograd za koga kazu da je u opštini Vračar i da gazduje lovištem "Pančevački rit". Kazu ima 445 članova, nadam se uskoro i jos jednog :D

Da li sam te dobro razumeo i da je sad to LU podeljeno na vise druzina? Imaju li u tom slucaju neku na Novom? Trazio sam na LSS ali nikako da iskopam taj info.

Malo sam gledao cene Baikal sacmarica i iznenadilo me da je IZH27 dvocevka skuplja od poluautomatske MP 153. Ja reko poluautomatska ce garant biti skuplja jer je mehanicki komplikovanija. I tezine su im slicne, a vidim neki kazu da je MP 153 malo teska za nosenje na duge staze.

PS
jedva cekam da malo prosetam prirodom
 
Ja sam bio član u LD Stepanovićevo, pored nas je LD Zmajevo, LD Čenej, LD Sirig, LD Futog, LD Kisač koji svi, pored LD Novi Sad, LD Petrovaradin, i sl spadaju pod LU Novi Sad... To je verovatno 445 lovaca u LD Pančevački rit...
Za Beograd me ne pitaj. Bolje neko drugi da ti odgovori... Iz NS-a sam i iskreno, ne volim BG iz prostog razloga što sam previše navikao na NS i ne znam u BG da se snađem, ama baš nikako... (:
 
Pih, pokusavam da kupim novo izdanje priručnika za polaganje lovačkog ispita ali nikako da ga nadem. Navodno sadrzi i dnevnik lovca pripravnika sto ce mi trebati. Snajper kaze da ga nemaju i da ga je tesko nabaviti. Pozvao sam LSS ali im je telefon stalno zauzet. :dash:

Zna li neko za prodavnicu oruzja ili knjizaru koja prodaje prirucnik? Mozda moze da se skine u pdf formatu?
 
Pih, pokusavam da kupim novo izdanje priručnika za polaganje lovačkog ispita ali nikako da ga nadem. Navodno sadrzi i dnevnik lovca pripravnika sto ce mi trebati. Snajper kaze da ga nemaju i da ga je tesko nabaviti. Pozvao sam LSS ali im je telefon stalno zauzet. :dash:

Zna li neko za prodavnicu oruzja ili knjizaru koja prodaje prirucnik? Mozda moze da se skine u pdf formatu?

Probam ja da ti nađem, pa ti pošaljem pouzećem... Ako nađem, onda ću tražiti tvoju adresu na PP...
 
Da vas pitam nesto...
Koji je najbolji period u godini da se uclanim u lovacko drustvo?
Ja bi se odma uclanio ali ove godine idem na neki dug put u inostranstvo i necu se vratiti sve do 1 septembra :(
Jel ima sanse da me prime tada ili je za 2009 prekasno?
Poz
 
Zelim da se uclanim u jedno od sledecih udruzenja za koje Lovacki Savez Srbije kaze da spadaju pod lovnu oblast Beograd :

Beograd
Zemun
Varovnice (Mladenovac)
Kosmaj (Sopot)
Fazan (Lazarevac)


Ima li bilo ko sugestije/komentare sto se ovih navedenih udruzenja tice.
Kriterijumi su mi lepota lovnog terena i prisutnost ljudi mojih godina. (bez uvrede ali privlaci me lov i priroda a ne lokanje rakije)
Nakon par godina bi hteo da sem sacmarice kupim i karabin i da lovim i srne i divlje svinje.

Nazalost ne znam nikog ko se bavi lovom pa se nadam da ce mi neki lovac odgovoriti :hvala:
 
Što se tiče prvog učlanjivanja, to stvarno ne znam, ali se uplata lova vrši do kraja marta.
Ja sam priručnik za polaganje platio i dobio prilikom prijave polaganja lov. ispita, ili ti u vrmenu stažiranja. Neznam kakvu ti predstavu imaš o lovu ali ti ne možeš da se učlaniš u LS, da položiš sve šta treba i da nakon toga staviš pušku na rame i odeš da "bazaš" sam po lovištu. U lov se ide u grupama od najmanje dva člana koji moraju da imaju dozvolu za taj izlazak u odredjeni deo lovišta( to se uglavnom navede prilikom traženja dozvole). U lov ti je najbolje da ideš sa nekim koga poznaješ i zbog tvoje obuke da bude stariji lovac. Inače u lovačku sekciju (deo jednog lov. društva) retko ko hoće da primi nekog koga ne poznaje, znači tu mora da bude preporuka obično onog lovca koji bi ti bio mentor, (j..i ga imaš napunjeno oružije na ramenu, a niko nezna kakav si, kako reaguješ, da li paziš...) ne kažem ja da ti nisi ok ali se malo zamisli. Ja sam par puta zalegao od nepažnje i starijih lovaca, bežao od ljudi koji su išli sa stalno napetim orozima na pušci koja nema kočnicu (stare dvocevke, čovek 60 god i ceo život tako lovi), par puta je i sačma prštala oko mene.
Što se tiče divljači obično se društva drže toga da svaki lovac prilikom jednog izlaska (pričam o sezoni na fazana i zeca)može da ubije po jedno od oba, prepelice, grlice, golubovi nemaju neku kvotu, koliko ubiješ to nosiš.I sve ti ovo pokriva uplata lova za tu sezonu, zaboravih lovna godina počinje aprilom i zvršava se martom. Lov na srndaća, divlju svinju, jelena ili ti visoku divljač se posebno plaća po cenovniku LSS naravno umanjeno pošto si njihov član.
Što se tiče karabina možeš ga i odmah tražiti, uopšte ne moraš da kupiš prvo lov.pušku, naravno moraš pre toga da položiš obuku za rukovanje da bi mogao da podneseš zahtev i uopšte nijedno oružije (neznam za MK) nije uslovljeno članstvom u LSS ili nekim streljačkim klubom da bi ga mogao kupiti
Nadam se da sam malo pomogao, a ti pitaj ako ti neka još informacija treba! :)
 
Hvala na korisnim informacijama!
Imam dosta vrsnjaka poznanika koji znaju starije ljude koji se dugo bave lovom. Za sada niko od prijatelja nije zainteresovan da mi se pridruzi ali cu nadam se moci da preko tih lovaca poznanika pronadem put u neku lovacku sekciju.
Bio sam pod utiskom da je ta prva godina staza gde bi bio involviran u dobrovoljne radne akcije u lovistu na neki naci i provera mog karaktera i sansa da od starijeg mentora naucim osnove lova koje bi me pripremile za lovacki ispit...
Na drugom forumu mi je jedan lovac rekao da cu prve 2-3 godine moci iskljucivo da koristim sacmaricu ali ako mogu odma da kupim i karabin tim bolje. Sto se sacmarice tice odlucio sam se za Baikal MP 153. Imas li kakav predlog za karabin? Koji kalibar i postoji li nesto slicno ruskoj MP 153ci sto se tice odnosa kvaliteta cene. Treba li mi i optika za pocetak?
Znas li odprilike koliko lovackih sekcija sacinjavaju jedno lovacko drustvo?
Lep pozdrav
 
A jel ti mislis da starije kolege samo locu rakiju, ne vole lov i prirodu???


taman sam hteo da ti odgovorim ali ne uklapam se....

dobro ti je kolega NLOovac napisao.////
Lovna oblast Beograd ima jos LU, ne samo ona koja si napisao./

pozdrav
 
Po mom mišljenju IŽ 153 je više za lov pataka i gusaka u preletu kada će ti trebati taj 3 metak (ako stavljaš garaničnik, što je po propisu inače 5 staje u njega ako nemaš ekstenziju na 8 kom- ali to ćeš teško naći), i nije za početnike. Nemoj pogrešno da me shvatiš kao da sam ja protivnik poluautoma, i ja imam jedan IŽ 153 u kalibru 12/76, nego sam i ja počeo sa bokericom(IŽ 12 u 12/70) kog sam nasledio od oca, pa kupio IŽ 153, i na kraju završio sa Beretinom položaram u 16/70 koja mi je i miljenica, inače sve te puške imam i danas. Probao sam da pucam sa magnum municijom iz 153, i mogu ti reći da mi se nimalo ne svidja, veoma jak udarac ništa posebno uticajno na divljači (osim kad je blizu pa dobiješ i mleveno meso), pa sada i iz njega pucam municijom 12/70. Moja preporuka ti je neka bokerica(položara-tradicionalno) sa 2 obarača da naučiš da se skoncentrišeš i da ne žuriš, jer je žurba glavni razlog promašaja. Nemoj da ti to bude opterećenje, jer ma koliko god lovova imao iza sebe uvek ćeš svake sezone prvih nekoliko da žuriš(mislim na glavnu sezonu zec i fazan ). Razlog više zašto sam za dvocevku je jer imaš dva čoka- pun i plučok, pun za veću daljinu a polu kada se bliže divljač podiže, da je ne razbiješ tj. da imaš i od nje neke koristi jer to nije odstrel nego sport. A za predlog puške bi bila bokerica IŽ 27 u 12/76 (pošto vidim da si za ruskinje), ona ti je najbolji odnos cena kvalitet ( a možda i veći kvalitet).
Što se tiče karabina, neznam šte ćeš da loviš, ali moj je predlog (čitaj-želja) dva karabina i to 223-243 za srndaća i štetočine, i 9,3x64 za jelena; DS...Ali ako su ti mogućnosti kao svakog prosečnog lovca onda neki srednji kalibar 7x64;8x57;30-06, za svu našu divljač, za početak je zastavin karabin odličan izbor (može da se nadje od 100-200 odličan polovan) a i veoma dobar kvalitet. Optika je poželjna i za to i montažu optike nemoj da štediš (dobre su optike od 500e na gore, a montaže imaš od 60 pa na gore).Ja imam 30-06 i zadovoljan sam sa njime.
Na pitanje koliko sekcija čini jedno LD, to sve zavisi od veličine terena na kojem gazduje to LD, (tj. koliko sela pokriva i obično je svako selo jedna sekcija a teren te sekcije je njen revir- ovo je malo plastično!):)
 

Back
Top