Vojvoda triglavski !!!

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Dragan_srbcg

Ističe se
Poruka
2.641
v134929p0.jpg


Slovenac i katolik Uroš Šušterič (85), kapetan Jugoslovenske vojske i jedini živi četnički vojvoda u „deželi“, susreo se sa saborcima na Markovdan

Uroša Šušteriča (85), jedinog živog četničkog vojvodu u Sloveniji, koji je za vreme Drugog svetskog rata bio kapetan Jugoslovenske vojske u otadžbini i ratovao u Resavi i istočnoj Srbiji, novinari su sreli na Markovdan na Ravnoj gori.

Vidno dirnut, sedeo je u šatoru sa ostalim članovima Visokog vojvodskog saveta i setno pevušio četničke pesme.

Šusterić traga za tri groba. Pored onog svog ratnog komandanta, generala Draže Mihailovića, on traži grob svog oca Josipa, predsednika Ravnogorskog odbora u Popovcu, koga su partizani streljali 1945. u okolini Jagodine, i brata Bojana, koga su komunisti ubili januara 1945. negde kod Paraćina.

"Titulu vojvode triglavskog dodelio mi je Milo Rakočević, major Kraljevskog vazduhoplovstva, koji je učestvovao u puču 27. marta 1941. i poslednji je živi četnički vojvoda koga je Čiča imenovao jula 1944. Zakletvu sam položio zajedno sa još 14 vojvoda iz Srbije, na dan Svetog Vasilija u crkvi u selu Ba, posle čega mi je na Ravnoj gori, u zadužbini sv. Đorđa, svečano uručena Vojvodska diploma. Tako sam, kao čistokrvni Slovenac i rimokatolik, proizveden u četničkog vojvodu, čime je Slovenija posle više od 60 godina ponovo dobila četnika najvišeg po rangu" priča Šušterič za "Kurir".

Slovenija mu ne priznaje delovanje u JVuO jer ga zvanično još uvek žigoše kao kolaboranta koji je sarađivao sa okupatorom

"Dobro znaju da sam ja iz projugoslovenske porodice. Otac mi je bio kapetan u rezervi i oficir Kraljevine Srbije u Prvom svetskom ratu, a brat mi je bio aktivni oficir Kraljevine Jugoslavije. Gestapo nas je uhapsio 13. aprila 1941. i poslao u zatvor u Celju. Zatim su nas proterali u Srbiju, gde smo se uključili u borbu protiv okupatora. Bio sam prvo ilegalac, onda obaveštajac u Resavskom korpusu. Bio sam u pratnji pukovnika Roberta Mekdauela, oficira američke vojne misije. Zatim su 1945. došle teške borbe i ja sam zarobljen u Doboju. Posle sam u Sloveniji proveo godinu i po u zatvoru, a do 1980. bio sam pod kontrolom Udbe" priča sagovornik.

Porodicu Šušterič posećivao je i general Draža dok je službovao u Sloveniji.

"Dolazio nam je na porodične svečanosti, a mene je simpatisao jer sam bio u sokolskoj organizaciji, jer je i sam bio pobornik zdravog sportskog duha. Tom gerilskom taktikom izdržao je 19 nemačkih ofanziva! Za partizane smo čuli 1944. kao za neku partijsku vojsku. I u Sloveniji i u Hrvatskoj partizani su imali dogovor s Nemcima o nenapadanju, pa je tako postojao dogovor da ne prilaze jedni drugima na 10 kilometara na relaciji železničke pruge Trst - Ljubljana", objašnjava vojvoda.

Malo je poznato, tvrdi nam vojvoda triglavski, da u Nemačkoj i Češkoj deluje Ravnogorski pokret, koji je upravo on osnovao:

Česi su veliki prijatelji jugoslovenskih naroda, naročito Srba. Njihov istoričar Rene Kazda napisao je kapitalno delo „Četnička epopeja“ na 1.300 stranica!

Uroš Šušterič je bio prvak „slovenačkog proleća“ i blizak saradnik Janeza Janše uoči osamostaljenja države.

"Mislim da vi u Srbiji imate pogrešan stav o Janši, a on je jedini dolazio na četničke komemoracije! NATO će, takođe, vremenom doći do istine da Balkanu nema stabilnosti bez Srbije. Mi moramo u NATO jer bi nas Hrvati slistili, jer smo mi za njih i sada samo podalpski Hrvati! Imaju jak lobi svugde u svetu i videli ste ko im je sve pomagao kad su odlazili iz Jugoslavije. E, da je nama Slovencima Bog dao bar 10 kilometara granice sa Srbijom, mirno bismo spavali", vajka se vojvoda Šušterič.

(MONDO)

http://www.mtsmondo.com/news/vesti/text.php?vest=134929
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top