Dylan Dog

Claudio Castellini je nezvanicno najbolji crtac koji je radio na Dylanu. I naravno Claudio Villa, covek koji je radio samo naslovnice za prva 41 broja regularnog izdanja + 3 specijalna izdanja.
 
Dylan Dog je strip koji je ostavio trag na mnogim ljudima sa nasih prostora pa tako i na mene.Citao sam i voleo sve stripove Sergio Bonelli edicije koji su kod nas izlazili ali prema ovom junaku sam imao poseban odnos. Ranije su me privlacila cudovista i masakri ali sada kada ga citam najvise uzivam u vestini ispredanja price,psihologiji likova i emocijama...Ovo se uglavnom odnosi na epizode koje je objavljivao Dnevnik.Svaku od njih sam procitao u proseku 20 puta. Mislim da su epizode zakljucno sa stotim brojem ("Prica o Dylanu Dogu") zaista nesto posebno.To se pre svega odnosi na nacin na koji se nizu epizode.Iako mi se cini da epizode idu hronoloski kako su se desavale u Dylanovom zivotu nacin na koji se nizu naprosto daje utisak celine jedinstvenosti,nekako sve savrseno ima smisla i nalazi se na pravom mestu.Epizode, iako pojedinacno potpuno razlicite, cine fantasticnu celinu i doprinose jednoj savrsenoj celini koju cine ovih prvih sto epizoda.
E sada na osnovu onoga sto je sada prezentovano ne mogu da se otmem utisku da je Dylan Dog u opasnosti zbog ovoliko dugog zivota lika. Nove epizode,iako ima onih koje nisu lose,pocinju da postizu suprotan efekat od onih na pocetku,tj.da rasparcavaju karakter Dylana. Desava mi se da procitam epizodu koja je konceptualno dobra ali da nigde tu zaista ne "osetim" Dylana.Sve sto se zeli postici ovim zapletima,moj je utisak, moze se mnogo efektnije postici kroz druge junake. Tendencija bi trebala biti da se spasava sto se spasti moze tj.polako ici ka zatvaranju price o Dylanu. Nikako ne bi trebalo naglo uraditi tako nesto,vec napraviti plan i za nekih 80-100 epizoda okoncati. Dati akcenat P.Barbato i T.Sclaviju pri pisanje scenarija. Na ovaj nacin imali bi jos stotinjak sjajnih epizoda poput onih prvih jer bi i inspiracija za pisanje autora bila veca,polako resavati sve misterije koje su se do sada pojavljivale i napraviti mesmerican kraj.
I kratak rezime sopstvenog ukusa:
"Hijena"-najbolja epizoda sa "realnim" zapletom
"Morgana"-najbolja epizoda od epizoda sa "znacajnim" zapletima
"Posle ponoci"-apsolutno ludilo,kada bih morao da biram ova epizoda bi bila moj "all time favorite",totalno surealna a istovremeno puna humora,emocija,takodje mislim da je ovo najpogodnija epizoda za ekranizaciju,tj.ona koja bi najvise legla Rupert Everettu
"Dugacak pozdrav"-auhhhhh,detinjstvo,prva ljubav,nostalgija,ciste emocije,Marina,epizoda uz koju sam pustio suzu i sam sebe zbunio
"Poslednja stanica uzas"-legendarna epizoda
"Pesma sirena"-najbolji Rujuov scenario.
Izdvojena Grouchova sala-"...danas sam spasio jednu gospodju nasilja!!! dovoljno je bilo da se suzdrzim..."
Najveca zal mi je sto nikada nisam uspeo da nadjem i procitam "Pricu o Dylanu Dogu","Delirium","Frankenstajna" i "Mumiju"....
 
Dylan Dog je strip koji je ostavio trag na mnogim ljudima sa nasih prostora pa tako i na mene.Citao sam i voleo sve stripove Sergio Bonelli edicije koji su kod nas izlazili ali prema ovom junaku sam imao poseban odnos. Ranije su me privlacila cudovista i masakri ali sada kada ga citam najvise uzivam u vestini ispredanja price,psihologiji likova i emocijama...Ovo se uglavnom odnosi na epizode koje je objavljivao Dnevnik.Svaku od njih sam procitao u proseku 20 puta. Mislim da su epizode zakljucno sa stotim brojem ("Prica o Dylanu Dogu") zaista nesto posebno.To se pre svega odnosi na nacin na koji se nizu epizode.Iako mi se cini da epizode idu hronoloski kako su se desavale u Dylanovom zivotu nacin na koji se nizu naprosto daje utisak celine jedinstvenosti,nekako sve savrseno ima smisla i nalazi se na pravom mestu.Epizode, iako pojedinacno potpuno razlicite, cine fantasticnu celinu i doprinose jednoj savrsenoj celini koju cine ovih prvih sto epizoda.
E sada na osnovu onoga sto je sada prezentovano ne mogu da se otmem utisku da je Dylan Dog u opasnosti zbog ovoliko dugog zivota lika. Nove epizode,iako ima onih koje nisu lose,pocinju da postizu suprotan efekat od onih na pocetku,tj.da rasparcavaju karakter Dylana. Desava mi se da procitam epizodu koja je konceptualno dobra ali da nigde tu zaista ne "osetim" Dylana.Sve sto se zeli postici ovim zapletima,moj je utisak, moze se mnogo efektnije postici kroz druge junake. Tendencija bi trebala biti da se spasava sto se spasti moze tj.polako ici ka zatvaranju price o Dylanu. Nikako ne bi trebalo naglo uraditi tako nesto,vec napraviti plan i za nekih 80-100 epizoda okoncati. Dati akcenat P.Barbato i T.Sclaviju pri pisanje scenarija. Na ovaj nacin imali bi jos stotinjak sjajnih epizoda poput onih prvih jer bi i inspiracija za pisanje autora bila veca,polako resavati sve misterije koje su se do sada pojavljivale i napraviti mesmerican kraj.
I kratak rezime sopstvenog ukusa:
"Hijena"-najbolja epizoda sa "realnim" zapletom
"Morgana"-najbolja epizoda od epizoda sa "znacajnim" zapletima
"Posle ponoci"-apsolutno ludilo,kada bih morao da biram ova epizoda bi bila moj "all time favorite",totalno surealna a istovremeno puna humora,emocija,takodje mislim da je ovo najpogodnija epizoda za ekranizaciju,tj.ona koja bi najvise legla Rupert Everettu
"Dugacak pozdrav"-auhhhhh,detinjstvo,prva ljubav,nostalgija,ciste emocije,Marina,epizoda uz koju sam pustio suzu i sam sebe zbunio
"Poslednja stanica uzas"-legendarna epizoda
"Pesma sirena"-najbolji Rujuov scenario.
Izdvojena Grouchova sala-"...danas sam spasio jednu gospodju nasilja!!! dovoljno je bilo da se suzdrzim..."
Najveca zal mi je sto nikada nisam uspeo da nadjem i procitam "Pricu o Dylanu Dogu","Delirium","Frankenstajna" i "Mumiju"....
Svaka cast na postu! Sve sto si napisao, apsolutno je na mestu.:worth:Nove price, epizode, nazalost ne nose nista novo u sebi, pomalo "izbacuju" ceo koncept stripa i junaka iz te njegove cuvene prepoznatljivosti, onog sto strip Dylan Dog jeste. Nove price vise ne nose nikakvu poruku u sebi i ceo serijal se pretvorio u neko otaljavanje bez jasnog smisla gde ce se zavrsiti. Surova istina sa kojoj se moramo suociti. Sto se tice tih epizoda koje nisi procitao, ako ti neki ugodjaj predstavlja citanje preko racunara, imam te epizode u skeniranoj varijanti, pa ako te zanima, javi se slobodno. Pozdrav za sve fanove DD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:bye:
 
Od oktobra svaki drugi mesec, na kioscima mozete da nadjete i super book
izdanja Dilana Doga
U Italiji uspesna izdanja imaju povremema sporedna izdanja koja su van regularne serije i
razlikuju se po raznim dodacima..npr:
Na vecem broju strana izlazi Dylan Dog gigant, pa na jos vecem broju strana je maxi,
pa Dylan Dog kolor fest koji je kako mu i ime kaze u koloru...
takodje kod njih izlaze i kratke price o nasem junaku u specijalizovanim strip revijama..
znaci u pitanju je veliki broj avantura koje su van regularne serije, a Veseli Cetvrtak je resio da ih sva obuhvati..
i to bas u ovoj superbook nezaobilaznoj literaturi svakog ozbiljnijeg stripadzije...
 
pozdrav svima
mojoj kolekciji stripa u elektronskom formatu nedostaju brojevi

ZS 52 Presuda
ZS 53 Kraljica noći
ZS 54 Delirijum
ZS 57 Povratak u zonu sumraka
ZS 58 Kamena klepsidra
ZS 59 Safara
60 Frankenstein!
VA 01 Užas beskonačnosti
VA 05 Zver iz pećine
VA 06 Lov na veštice
VA 07 Crna magija
SC 08 Zed
SC 09 Utvare
SC 10 Priča jednog sirotog đavola
SC 12 S druge strane smrti
SC 13 Konjanici vremena
SC 14 Titanik
SC 15 Metamorfoze
LU 94 Za šaku novca
LEX 30 Vječna iluzija
LUSP 8 Demonova utvrda
GIG 3
GIG 4
LUGG 1 Pao s neba
LUMX 2 Cvijet tame
Četiri životna godišnja doba
Osveta vremena

pa bih zamolio sve one koji su raspolozeni za razmenu/prodaju da mi se jave
veliko hvala
 
Da li bi neko mogao da mi pomogne da identifikujem broj?

Ja imam frku da identifikujem strip, tj. broj. Citala sam deo stripa kao mala (kraj je bio iscepan), koji je moj stric kupio i nikada nisam do kraja procitala broj.

Sad, ja nisam neki zagrizeni Dylan Dog fanatik (mada je strip fenomenalan) pa nisam sigurna da li mogu da dam dovoljno podataka da neko prepozna broj (i strip uopste- jerbo nisam 100% sigurna da je Dylan Dog :rumenko::rumenko::rumenko:) Od svega sto sam kasnije citala i gledala brojeve Dylana Doga- NIJE. (dakle, moguce je da je rec o nekom drugom stripu).

Nego da ne kukam, da li nekome ovo zvuci poznato (i da li je to UOPSTE Dylan Dog).

-Rec je o izdanju pre 1993-4. (zakljucno sa 1993., eeeeventualno 1994.)
-Koliko se secam, pominje se spontano sagorevanje ili tako neki trip.
-Figurise cika koji (koliko kapiramo) omogucava ljudima da im dan traje 48 sati
-U jednom trenutku se vodi neka rasprava o poreklu reci "histerija" (od "materica") i kako, jelte, muskarac ne moze da bude histerican (eto sta ja pamtim :P )

... i to je sve cega u ovom trenutku mogu da se setim. :(

Kao sto rekoh, moguce je da uopste nije rec o Dylanu Dogu, a moguce je da se "secam" delova nekog drugog stripa. Ipak sam to prvi i poslednji put citala 1993. godine al' eto bas bih volela to da pronadjem, bar u elektronskom obliku. Dakle, ako neko zna o kom broju (stripu) je rec, zaista bi mi znacilo i njegov sam duznik.
 
Ako si ga kako kažes čitao oko 1993 znači da bi moralo biti izdanje Dnevnika (prvih 59 brojeva DD)
Ja sam ih pročitao sve i nesećam se takve epizode tako da ti je to verovatno neki drugi strip a ne DD.
 
moj omiljeni strip..odrastao sam uz Dilan Doga i Dejvid Bouvija.."Poslije ponoći" mi je možda najdraža epizoda, ali je bliže istini reći da nema loše..strip sadrži priču, neku svoju filozofiju, šmek..kad sam bio klinac plašio sam se kad sam otvarao prvu stranicu, i danas me obuzme neka prijatna jeza..
 
Da li bi neko mogao da mi pomogne da identifikujem broj?

Ja imam frku da identifikujem strip, tj. broj. Citala sam deo stripa kao mala (kraj je bio iscepan), koji je moj stric kupio i nikada nisam do kraja procitala broj.

Sad, ja nisam neki zagrizeni Dylan Dog fanatik (mada je strip fenomenalan) pa nisam sigurna da li mogu da dam dovoljno podataka da neko prepozna broj (i strip uopste- jerbo nisam 100% sigurna da je Dylan Dog :rumenko::rumenko::rumenko:) Od svega sto sam kasnije citala i gledala brojeve Dylana Doga- NIJE. (dakle, moguce je da je rec o nekom drugom stripu).

Nego da ne kukam, da li nekome ovo zvuci poznato (i da li je to UOPSTE Dylan Dog).

-Rec je o izdanju pre 1993-4. (zakljucno sa 1993., eeeeventualno 1994.)
-Koliko se secam, pominje se spontano sagorevanje ili tako neki trip.
-Figurise cika koji (koliko kapiramo) omogucava ljudima da im dan traje 48 sati
-U jednom trenutku se vodi neka rasprava o poreklu reci "histerija" (od "materica") i kako, jelte, muskarac ne moze da bude histerican (eto sta ja pamtim :P )

... i to je sve cega u ovom trenutku mogu da se setim. :(

Kao sto rekoh, moguce je da uopste nije rec o Dylanu Dogu, a moguce je da se "secam" delova nekog drugog stripa. Ipak sam to prvi i poslednji put citala 1993. godine al' eto bas bih volela to da pronadjem, bar u elektronskom obliku. Dakle, ako neko zna o kom broju (stripu) je rec, zaista bi mi znacilo i njegov sam duznik.

radi se o lun magnus stripu broj 42 marti misterija je u pitanju a naslov je gore od smrti inace je strip iz 86 godine proslog veka Pozz
 
imam ja komplet ludens dd al ne mogu da rasparujem hebiga :)

meni treba i nathan never komplet. samo ne libelusov.

trebaju mi i neki MN LMS pa ako neko ima nesto na prodaju ili zamenu neka mi poslaje spisak

fali mi i par MN od SA i SD :D
 

Back
Top