Raška a ne Sandžak !!!

MuskoSamBre

Iskusan
Poruka
5.530
Da li smo mi Srbi normalni???Prva srpska drzava je nastala u Raskoj i ta teritorija je i dan danas srpska ali se mi sami odricemo njenog izvornog imena i prihvatamo rec Sandzak u svakodnevnoj upotrebi u javnom i politickom zivotu...da li mislite da je to ispravno ili bi ipak trebalo da se koristi njeno izvorno ime RASKA,sto naravno ne znaci da rec Sandzak treba izbaciti iz srpskog jezika,koji je i inace prepun turcizama i germanizama...i ne mislim da treba da menjamo jezik kao oni zaludni Hrvati ili da ga prekrstavamo kao oni odrodjeni takozvani Bosnjaci,ali Raska je ipak RASKA !!!





.
 
Mislim da je to u ovom tenutku najmanje bitna stvar.

Znam da se je Pelevic zalagao da ,,Raska oblast'' udje u sluzbenu upotrebu umesto ,,Sandzak".

Medjutim, otkad je izveo odredjene politicke manevre, ne znam koliko mu je ista vise bitno.

Po meni, treba ostaviti Sandzak, dokle god ljudi koji tamo zive zele da se zove Sandzak.

Niti to moze da izbrise Rasku iz istorije, niti bi ukidanje naziva ,,Sandzak" izbrisalo cinjenicnih 500 godina pod Turcima.

Dok su Sandzaklije lojalni gradjani, mogu da ga nazovu i Diznilend, sto se mene tice.
 
Mislim da je to u ovom tenutku najmanje bitna stvar.

Znam da se je Pelevic zalagao da ,,Raska oblast'' udje u sluzbenu upotrebu umesto ,,Sandzak".

Medjutim, otkad je izveo odredjene politicke manevre, ne znam koliko mu je ista vise bitno.

Po meni, treba ostaviti Sandzak, dokle god ljudi koji tamo zive zele da se zove Sandzak.

Niti to moze da izbrise Rasku iz istorije, niti bi ukidanje naziva ,,Sandzak" izbrisalo cinjenicnih 500 godina pod Turcima.

Dok su Sandzaklije lojalni gradjani, mogu da ga nazovu i Diznilend, sto se mene tice.

bice oni lojalni,dok ne pokupuju sve srpske kuce,a onda:bye:
 
Mislim da je to u ovom tenutku najmanje bitna stvar.

Znam da se je Pelevic zalagao da ,,Raska oblast'' udje u sluzbenu upotrebu umesto ,,Sandzak".

Medjutim, otkad je izveo odredjene politicke manevre, ne znam koliko mu je ista vise bitno.

Po meni, treba ostaviti Sandzak, dokle god ljudi koji tamo zive zele da se zove Sandzak.

Niti to moze da izbrise Rasku iz istorije, niti bi ukidanje naziva ,,Sandzak" izbrisalo cinjenicnih 500 godina pod Turcima.

Dok su Sandzaklije lojalni gradjani, mogu da ga nazovu i Diznilend, sto se mene tice.

Ja nisam ni rekao da rec Sandzak treba izbrisati iz upotrebe ali ipak mislim da bi rec Raska trebala da bude u zvanicnoj upotrebi u politickom i javnom zivotu Srbije!
 
Da li smo mi Srbi normalni???Prva srpska drzava je nastala u Raskoj i ta teritorija je i dan danas srpska ali se mi sami odricemo njenog izvornog imena i prihvatamo rec Sandzak u svakodnevnoj upotrebi u javnom i politickom zivotu...da li mislite da je to ispravno ili bi ipak trebalo da se koristi njeno izvorno ime RASKA,sto naravno ne znaci da rec Sandzak treba izbaciti iz srpskog jezika,koji je i inace prepun turcizama i germanizama...i ne mislim da treba da menjamo jezik kao oni zaludni Hrvati ili da ga prekrstavamo kao oni odrodjeni takozvani Bosnjaci,ali Raska je ipak RASKA !!!





.

ja ne prihvatam rec sandzak to je strana turska rec vec koristim iskljucivo Raska ili Raska oblast

Tursku rec Sandzak uglavnom koriste ove demokrate tj ovi sto ne zn aju srpsku istoriju i kulturu ...
 
Ne možemo mi nikome zabraniti da koristi reč Sandžak. No, zvaničan administrativni naziv mora biti srpski, dakle Raška.

Inače, teritorijalno se ne poklapaju Raška oblast i ono što muslimani nazivaju Sandžak. Dakle, Sandžak je naziv za jednu teitoriju, koja ne postoji ni u kakvom administrativnom obliku. Pa, ako im se sviđa da spominju tu teritoriju pod tim imenom, neka spominju, sve dok ne požele da je učine administrativnom celinom. E, onda će imati problema sa srpskim i crnogorskim snagama bezbednosti. Nadam se da nisu ludi da se upuste u tu avanturu.

U svakom drugom slučaju, to je bezopasno. Ima sličan slučaj u Mađarskoj, i niko se zbog toga ne uzbuđuje. Mađarska je administrativno podeljena na županije, ali pojas južne Mađarske, od rumunske do slovenačke granice, se često naziva Racorsag. U prevodu srpska zemlja. To je oblast koja je u srednjem veku, iako u sastavu Ugarske kraljevine, bila naseljena pretežno Srbima. Inače izraz Rac Mađari danas koriste u pežorativnom smislu, mada nisu svesni da nas time ne vređaju, da je to njihov srednjevekovni izraz za Ras (Srbin).
No, da se vratim na Racorsag. Nikome, ali baš nikome, ni narodu, ni vlastima ne smeta taj naziv za tu oblast, jer nema nikakve inicijative za teritorijalnom preraspodelom.
Mislim da se tu baš i vidi razlog zašto se Srbi bore protiv upotrebe naziva Sandžak. Poučeni lošim iskustvom, a isprovocirani nekim signalima od pojedinih muslimana, oni sumnjaju u postojanje namere da se Sandžak i ozvaniči u granicama one mape iz Gazijinog avatara. Dok nije bilo te opasnosti u Jugoslaviji, niko se nije obazirao na izraz Sandžak.
 
Zabraniti rijec Sandzxak je isto kao zabraniti sve turcizme koji se nalaze u upotrebi.
Da ne budem bezobrazan pa da kazem da od sada u Srbiji treba da se umjesto Kara Djordje upotrebljava Crni Djordje. Jednostavno ono sto je uslo u uho naroda to ce i da opstane.

Sto se tice takozvane "zelene transferzale" koju Donkihot spominje - nema nista od nje.
 
Zabraniti rijec Sandzxak je isto kao zabraniti sve turcizme koji se nalaze u upotrebi.
Da ne budem bezobrazan pa da kazem da od sada u Srbiji treba da se umjesto Kara Djordje upotrebljava Crni Djordje. Jednostavno ono sto je uslo u uho naroda to ce i da opstane.

Sto se tice takozvane "zelene transferzale" koju Donkihot spominje - nema nista od nje.

Niko i ne govori o zabrani reci Sandzak nego o revitalizovanju reci Raska jer je totalno neopravdano i iz nerazumljivih razloga zapostavljena u srpskom jeziku!!!

A sto se tice zelene transferzale,zasto mislis da od nje nema nista ???
 
Niko i ne govori o zabrani reci Sandzak nego o revitalizovanju reci Raska jer je totalno neopravdano i iz nerazumljivih razloga zapostavljena u srpskom jeziku!!!

A sto se tice zelene transferzale,zasto mislis da od nje nema nista ???

U ovom trenutku nikome u SAD-u i Evropi nije u interesu da jos cjepka drzxave. Sto je podijeljeno - podijeljeno je.
Sada se ekspresno vrse pripreme za ulazak ovo malo balkanskih drzxava u Evropsku Uniju.


Licno mislim da ako Srbija bude zatezala ili ucjenjivala, drugaciji scenario nije nemoguc.

Sto se tice upotrebe drugih rijeci, rijeci koje bi zamijenile turcizam potpuno se slazem.
Mozda vratiti u upotrebu staru slovensku (srpsku) rijec tisuca umjesto hiljada. ;)
 
U ovom trenutku nikome u SAD-u i Evropi nije u interesu da jos cjepka drzxave. Sto je podijeljeno - podijeljeno je.
Sada se ekspresno vrse pripreme za ulazak ovo malo balkanskih drzxava u Evropsku Uniju.


Licno mislim da ako Srbija bude zatezala ili ucjenjivala, drugaciji scenario nije nemoguc.

Sto se tice upotrebe drugih rijeci, rijeci koje bi zamijenile turcizam potpuno se slazem.
Mozda vratiti u upotrebu staru slovensku (srpsku) rijec tisuca umjesto hiljada. ;)
Osim BiH ali to će uskoro =)
 
U ovom trenutku nikome u SAD-u i Evropi nije u interesu da jos cjepka drzxave. Sto je podijeljeno - podijeljeno je.
Sada se ekspresno vrse pripreme za ulazak ovo malo balkanskih drzxava u Evropsku Uniju.


Licno mislim da ako Srbija bude zatezala ili ucjenjivala, drugaciji scenario nije nemoguc.

Sto se tice upotrebe drugih rijeci, rijeci koje bi zamijenile turcizam potpuno se slazem.
Mozda vratiti u upotrebu staru slovensku (srpsku) rijec tisuca umjesto hiljada. ;)

Ne,nece da cepkaju,nego ce sada da ukidaju i to ni manje ni vise nego Republiku Srpsku!!!
Koga bre to Srbija da ucenjuje...Ameriku i EU...smesno!

Sto se tice reci tisucu i ona je srpska(staroslovenska),pitaj Hrvate zasto su srpski jezik prekrstili u hrvatski!
 
Ne,nece da cepkaju,nego ce sada da ukidaju i to ni manje ni vise nego Republiku Srpsku!!!
Koga bre to Srbija da ucenjuje...Ameriku i EU...smesno!

Sto se tice reci tisucu i ona je srpska(staroslovenska),pitaj Hrvate zasto su srpski jezik prekrstili u hrvatski!

Hoces da kazes da je Vuk Karadzxic govorio - hiljada? :hahaha:
A Djordje Balash-evic bi mogao da govori o tome zasto hrvati govore iskrivljenu verziju srpskog jezika
 

Back
Top