Vlad Tepeš........ajmo koliko znate o njemu??

janaloca

Zainteresovan član
Poruka
458
Vlad Nabadač rođen je u malom selu u Rumuniji. Otac ga je kao dete dao u ruke Turcima. Postao je taocem u sklopu političke nagodbe pa je sklonost okrutnosti razvio upravo dok je promatrao otomanske metode mučenja. 1456. postaje vladarem Vlaške.

Uistinu je riječ o jednom o najužasnijih europskih tiranina. Procjenjuje se da je dao pobiti oko 30.000 stanovnika Vlaške i Transilvanije. "Dracula" znači "Draculin sin" - manje više zmajev sin. Vlad je prema legendi poginuo u zasjedi. Neki pričaju da su ga ubili njegovi vojnici, zamjenivši ga za turskog vojskovođu. Glava mu odrezana i poslana turskome caru Mehmedu, koji je bio veliki Vladov neprijatelj. Prema legendi tijelo mu je osakaćeno i zakopano ispod oltara u crkvi u samostanu na otoku Snagov. Kada su 1930. arheolozi otvorili grobnicu bila je prazna.
vlad_tepes_big-x01.jpg
 
Poslednja izmena:
Itekako me interesuje,... ,ali ne ovako.

Ajd, dobro... al, ukratko pa istražuj godinama...

Mađari s jedne, turci s druge strane;
Vizantija pred smrt;
Rumunija kao i Srbija;
Red Zmajeva,
Teutonci zamutili stvar;

Šta još ?
Ali kratko ?
istrazujem,citam,gledam emisije...planiram i put ovog meseca u Rumuniju....
ali me interesuje ...
postoji li nesto sto jos nisam cula?
 
Vlad Cepesi,- grof danasnje romunski , veliki ratnik i osvetnik protiv-turski . Dokazano njegovo ratovanje oko danasnjeg Sapca. Napravio je pokolj svestenstva koje je nepravedno radilo oko njegovih predaka i to nije opravdano ali je Vlad zaista daleko od engleskog autora koji je njegov lik i djelo zloupotrijebio da bi ga u svoje svrhe upotrijebio ....
 
CEPEŠ...tako je Korado.....:D

ja znam dosta al neću da pisem...o njemu se dosta zna i putem knjiga i svega ostalog...

Kanim se odavno da odem to Sinajia u Rumuniji i posetim zamak....

bila je priča da kompanija " siemens" treba da tamo pravo fantastičan projekat "DRAKULEND"...mnogo spektakularnije i od samog Diznilenda...

Tamo treba otići...tura nije skupa...DRAKULA TURA...i tada se oseti duh tog surovog vladara...ali dobrog vojskovodje
 
Poslednja izmena:
NEVEROVATNO OTKRIĆE KURIRA (:mrgreen:)

GROF DRAKULA JE BIO SRBIN


Subota, 3. Decembar, 2011.| Autor: S. Živković

Moj narod je stradao u boju na Kosovu, reči su plemića Vlada Drakule iz čuvenog romana „Drakula“ iz 1887.


BEOGRAD - Najpoznatiji vampir bio je naše gore list!
- Velika sramota zadesila je moj narod na Kosovu 1389. godine, kad su zastave Vlaha i Mađara poklekle pred Mladim mesecom. Od tada je samo jedan vojvoda moje krvi uspeo da pređe Dunav i pobedi Turke na njihovoj zemlji - govori Vlad Tepeš u čuvenom romanu „Drakula“, irskog pisca Brama Stokera, iz 1887. godine.

Zašto rumunski grof Drakula kaže da su Turci pokorili njegov narod kad se zna da su se sa osmanlijama na Kosovu borili Srbi? Da li to znači da je srednjovekovni rumunski plemić koji je poslužio kao inspiracija za književni lik grofa Drakule zapravo bio Srbin?

Istoričar Jovan Deretić za Kurir kaže da je upoznat sa životom Vlada Tepeša i da nema sumnje da je on bio Srbin!

- Drakula je bio sto posto Srbin! Ali ne samo on. Većina današnjih Rumuna poreklom su Srbi. Mnogi i ne znaju da su sve do 19. veka oni govorili našim jezikom i koristili naše pismo. Mi smo ih zvali Vlasi, što znači stočari, jer se stanovništvo u Transilvaniji pretežno bavilo tom granom poljoprivrede. Na Drakulinom grobu stoji natpis „Ovde počiva rab Božji Vlad Tepeš„, ispisan na čistom srpskom jeziku. Ima li većeg dokaza od toga? - objašnjava Deretić i nastavlja:
- Vojvoda koji se pominje u romanu je Janoš Hunjadi, srpski vitez koji se borio protiv Turaka. Mi smo ga zvali Sibinjanin, što znači Srbin - kaže Deretić.

Etnolog Bojan Janković ne deli njegovo mišljenje.

- Drakula je bio veliki patriota i koristio je brutalne mere odmazde protiv svojih neprijatelja. Čini mi se da u ovom slučaju govori sa stanovništva hrišćanstva i identifikuje se sa Srbima koji stoje nasuprot Turaka - smatra Janković.

Nabijao eksere u glavu

Vlad Tepeš, ili Nabadač, rođen je u malom selu blizu Trgovišta u Rumuniji. Otac ga je u sklopu političke nagodbe kao dete dobrovoljno predao u zarobljeništvo Turcima. Tamo je, najverovatnije, gledajući turske metode mučenja razvio svirepost. Nakon nekoliko godina zatočeništva vraća se i postaje vladar Vlaške. Veruje se da je nabio na kolac oko 20.000 turskih zarobljenika i postavio ih uz put kojim se turska vojska kretala. Osim toga, odsecao je zarobljenicima oči i uši, nabijao im eksere u glavu. Prema legendi, poginuo je u zasedi, a glavu su mu otkinuli i poslali turskom caru Mehmedu.

Drakulić: Nemam veze s vampirima

Pokušali smo da utvrdimo da li prezime biznismena Zorana Drakulića vodi poreklo iz Rumunije. Drakulić nam je uz smeh objasnio da nema nikakve veze sa čuvenim vampirom.

- Koliko ja znam, Drakula je Rumun, a moje prezime vodi poreklo iz Like - rekao je Drakulić.

Svi Drakulini filmovi

Po romanu „Drakula“ snimljeno je najviše filmova u istoriji. U njegovu čast Udruženje pisaca horora za „vrhunska dostignuća“ u žanru horora dodeljuje nagradu „Bram Stoker“.

* Nosferatu (1922) - Maks Šrek
* Drakula (1931) - Bela Lugoši
* Drakula (1931) - Karlos Vilares
* Drakula u Istanbulu (1953) - Atif Kaptan
* Drakula (1958) - Kristofer Li
* Drakula (1968) - Denolm Eliot
* Grof Drakula (1970) - Kristofer Li
* Drakula (1973) - Džek Palans
* Grof Drakula (1977) - Luis Džordan
* Vampir Nosferatu (1979) - Klaus Kinski
* Drakula (1992) - Geri Oldman
* Drakula (2002) - Patrik Bergin
* Drakula (2006) - Mark Voren
 
влад тепеш био је мала маца у поређењу са ержебет батори. то као прво.
друго, мит о његовој суровости није измишљен, ал био је суров према турцима и потурицама, не према домаћем становништву. постоји прича да је после једне битке против турака, кад је поразио турке и велики број њих заробио, наредио да се сви заробљени турци набију на колчеве, као освета за оно што су турци радили са становништвом области које су освојили. био је осветник и велики непријатељ турака, његово престављање у негативном смислу последица је холивудске пропаганде коју телетабиси прихватају.
 
Poslednja izmena:
Nabijao eksere u glavu[/B]

Vlad Tepeš, ili Nabadač, rođen je u malom selu blizu Trgovišta u Rumuniji. Otac ga je u sklopu političke nagodbe kao dete dobrovoljno predao u zarobljeništvo Turcima. Tamo je, najverovatnije, gledajući turske metode mučenja razvio svirepost. Nakon nekoliko godina zatočeništva vraća se i postaje vladar Vlaške. Veruje se da je nabio na kolac oko 20.000 turskih zarobljenika i postavio ih uz put kojim se turska vojska kretala. Osim toga, odsecao je zarobljenicima oči i uši, nabijao im eksere u glavu. Prema legendi, poginuo je u zasedi, a glavu su mu otkinuli i poslali turskom caru Mehmedu.

Svi Drakulini filmovi

Po romanu „Drakula“ snimljeno je najviše filmova u istoriji. U njegovu čast Udruženje pisaca horora za „vrhunska dostignuća“ u žanru horora dodeljuje nagradu „Bram Stoker“.

* Nosferatu (1922) - Maks Šrek
* Drakula (1931) - Bela Lugoši
* Drakula (1931) - Karlos Vilares
* Drakula u Istanbulu (1953) - Atif Kaptan
* Drakula (1958) - Kristofer Li
* Drakula (1968) - Denolm Eliot
* Grof Drakula (1970) - Kristofer Li
* Drakula (1973) - Džek Palans
* Grof Drakula (1977) - Luis Džordan
* Vampir Nosferatu (1979) - Klaus Kinski
* Drakula (1992) - Geri Oldman
* Drakula (2002) - Patrik Bergin
* Drakula (2006) - Mark Voren[/COLOR]

Koji kreten od coveka..Bolesnik i dijabola,ljudima sekao noseve i nabijao im eksere u glavu.Umno poremecena persona.
 
Историјска личност, мени јако занимљива. Толико кориштена у лошим америчким филмовима да доста људи не зна ко је био уствари. Био је окрутан, не може се рећи да није, али је то била једна врста освете Турцима, јер су и они користили исте методе. Иначе, прочитао сам да је био помагао манастир Хиландар и српске монахе.
 

Back
Top