Linux (pitanja, odgovori, diskusija)

falco

Ističe se
Poruka
2.007
Ubuntu​

Jeste da na pocetku izgleda "primitivno", ali nemojte na osnovu prvog izgleda odmah da sudite. Kao sto mozete da vidite na sledecoj slici imate dva panela. Na njima se nalazi "ubuntu menu" koji je isto sto i start menu u windowsu, imate dalje taskbar, precice, sat i sve ono sto ima i na windowsu.

Ubuntu-9-04-Alpha-6-Screenshot-Tour-3.jpg



Izgled ubuntu 9.04

Ako kliknete na dugme "aplications" koje se nalazi u gornjem levom uglu, dobicete padajuci menu (spisak) sa aplikacijama koje su instalirane na vasem racunaru. Po instaliranju sistema, vi dobijate sve programe koji su vam neophodni za rad. To znaci da dobijate office, pregledac pdf-a, digitron, firefox, programe za dopisivanje, za gledanje filmova, slusanje muzike... Sve ono sto jednom obicnom korisniku treba. Kasnije cu objasniti kako da instalirate jos neke programe.

Ubuntu-9-04-Alpha-1-Screenshot-Tour-4.jpg


Ubuntu-9-04-Alpha-1-Screenshot-Tour-5.jpg


Ubuntu-9-04-Alpha-1-Screenshot-Tour-7.jpg


Ubuntu-9-04-Alpha-1-Screenshot-Tour-8.jpg


Ubuntu-9-04-Alpha-1-Screenshot-Tour-9.jpg


Ubuntu-9-04-Alpha-1-Screenshot-Tour-10.jpg
 
Poslednja izmena:
Izgled pojedinih programa koje ja koristim



Sledece slike pokazuju kako izgleda office. Sve formate koje otvara Microsoft office otvara i ovaj. Cak sta vise, otvara i jos neke druge o kojima MS office moze samo da sanja :P Pored toga, ima i integrisanu funkciju za kreniranje .pdf dokumenata

49-0-23863.html


49-0-23865.html


49-0-23866.html


49-0-23867.html


49-0-61111.html




Adobe reader za pregledavanje dokumenata u .pdf formatu

(sliku cu kasnije da dodam)


GIMP koji predstavlja linux verziju photoshopa

Ubuntu-9-04-Alpha-1-Screenshot-Tour-15.jpg
 
firefox

Ubuntu-9-04-Alpha-1-Screenshot-Tour-16.jpg




program za catovanje (na slici mozete da vidite koje sve vrste chata podrzava)

Ubuntu-9-04-Alpha-1-Screenshot-Tour-21.jpg




AMSN - linux verzija windows live

289px-amsn.png




Skype (steta sto nisu skorije izbacili neku lepsu verziju:( )

skype_linux_beta.jpg




Audacious program za slusanje muzike. Mogu da se menjaju skinovi i veoma je lak za uporebu.

audacious-large_001.png




Real payer

real-player-2052-1.jpg




VLC player (Veoma dobar player. Popularan je i medju windows korisnicima, ima dosta opcija za audio i video obradu i sto je najvaznijen pusta sve zivo)

vlc-linux.jpg




K3b - za rezanje diskova. Jednostavno resenje. Nije kao recimo Nero da ima milion drugih funkcija koje vecina korisnika nece nikad da upotrebi

k3bmainwindow.png
 
Dodavanje programa


Potrebno je da u meniju "Aplications" izaberete program Add/Remove

ubuntu-add-remove-apps.png


Otvara se program u kome postoji spisak aplikacija koje mozete da instalirate. Aplikacije su podeljene prema kategorijama radi lakse orjentacije. Svaki program je ukratko opisan i postoji njegovo bodovanje, na osnovu koga mozete da zakljucite kakav je to program

Ubuntu_AddRemove-1.jpg


Da bi ste instalirali neki program potrebno je samo da ga stiklirate (mozete i vise njih da stiklirate i tako da istalirate vise programa u jednom potezu) i da pritisnete na dugme OK. Po instaliranju pojavice se u odgovarajucoj sekciji u okviru ubuntu menija.


Drugi nacin je da skinete instalaciju u .deb formatu sa zvanicnog sajta tog programa, dva puta kliknete na taj program koji ste skinuli i pritisnete dugme install

autofsck-002.jpg
 
Poslednja izmena:
Odmah pored Aplications tastera se nalazi dugme "Places" koje sadrzi precice prema pojedinim folderima i uredjajima

Ubuntu-9-04-Alpha-1-Screenshot-Tour-11.jpg




Dugme "System" sluzi za podesavanje sistema.

Ubuntu-9-04-Alpha-1-Screenshot-Tour-12.jpg



Podmeni Preferences

Menjanje pozadine i teme

Pozadinu mozete da menjate tako sto cete da aktivirate program Appereance koji se nalazi u okviru System/Preferences

appearance_1.jpg


posto je veoma jednostavno necu detaljnije objasnjavati kako se menjaju pozadine i teme. Hteo bh da napomenem da mozete i sami da pravite teme ili da skinete gotove teme sa sajtova cije cu linkove kasnije da objavim, kao i kako se prave teme

Do aplikacije Appereance mozete da dodjete i tako sto cete pritisnuti desni klik na vasem misu i odabratii u padajucem meniju opciju "Change Desktop backgraound"



Ostali programi iz ovog menija


Menjanje rezolucije ekrana

gnome-display-properties1.png




Keyboard preferences sluzi za dodavanje drugih tastatura

keyboard_preferences.png




main menu preferences sluzi da organizujete precice u main meniju kako vama odgovara. Mozete da prebacujete programe iz jedne grupe u drugu, da pravite nove grupe ili cak da iskljucite da vam se pojavljuje precica u meniju stim sto nece to imati nikakav stetan uticaj na sam program.

mainmenu.png



Network conecttions - dodavanje konekcija
http://2.***************/_UqUwVPikChs/SYg42gltAAI/AAAAAAAAISo/m6hge2rU9EE/s400/Screenshot-Network+Connections.png



screensaver-preferences - sam naziv kaze

http://2.***************/_UYeBRCmj2WM/SQM-9ZZTcWI/AAAAAAAAAWQ/ioTOiWa-WcY/s400/gnome-screensaver-preferences-006.jpg


startup preferences - omogucuje vam da izaberete koji programi ce se aktivirati prilikom podizanja sistema
02_19_08UbuntuPerformance1.jpg



Administration

Hardware drivers - aktiviranje drajvera koji se sami skidaju sa neta. Kod verzije 9.04 su dosta prosirili bazu drajvera tako da u 90% slucajeva nece biti potrebno da aktivirate drajvere.

Screenshot-Hardware-Drivers-thumb-300x340-46.png


System log viewer - pokazuje sta se sve i kada aktiviralo na vasem racunaru

gnome-ubuntu-system-log.jpg




login windows preferences - menjanje teme login prozora, zvuka i dodatno podesavanje
03_05_08UbuntuStartup1.jpg




printer configuration - sluzi za organizovanje vasih stampaca. Ubuntu sam prepoznaje sve prikljucene stampace koje mozete ovde da organizujete ili da resite nastale probleme

printer_config.png



System monitor - sluzi za pracenje rada vaseg sistema

ubuntu-system-monitor.png


ubuntu804_system_monitor.png



synaptic (system package manager) -sluzi za dodavanje programa i naprednih funkcija (obicnim korisnicima skoro nikad nece biti potreban)

synaptic-start.png




time and date settings - sam naziv kaze

time_and_date_settings.png


Update manager omogucuje vam da uvek imate sve najnovije sistemske zakrpe i programe (sam proverava i obavestava vas kada se pojave zakrpe ili novi programi)

Ubuntu_linux_update_manager.jpg
 
Poslednja izmena:
Instalacija kodeka​


Pre dodavanja kodeka potrebno je prvo dodati Medibuntu (Multimedia, Entertainment & Distractions In Ubuntu) repozitorijum. To moze da se uradi tako sto se otvori terminal i iskopira ovaj kod:

Kod:
sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/`lsb_release -cs`.list --output-document=/etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list; sudo apt-get -q update; sudo apt-get --yes -q --allow-unauthenticated install medibuntu-keyring; sudo apt-get -q update

(P.S: Hvala Automatic-u sto me je obavestio da ispravim ovaj nedostatak)

Sto se tice instaliranja kodeka, postoji nekoliko nacina.

1. nacin:

Kodeci mogu da se instaliraju tako sto u terminalu unesete sledeci kod

Kod:
sudo aptitude install gstreamer0.10-pitfdll gstreamer0.10-ffmpeg gstreamer0.10-gl gstreamer0.10-plugins-base gstreamer0.10-plugins-good gstreamer0.10-plugins-bad gstreamer0.10-plugins-bad-multiverse gstreamer0.10-plugins-ugly gstreamer0.10-plugins-ugly-multiverse libxine-extracodecs w32codecs

kada prtisinete enter trazice od vas da unesete svoju sifru i mozda ce te vam jos par puta potraziti da pritisnete na tastaturi "Y". Terminal se nalazi u Aplications/Accessories/Terminal


2. nacin:

Ili ako ne zelite da koristite terminal onda idite na Add/Remove... (isto u aplication meniju). Gde pise "Show:" izaberite "All available applications" i onda u polju "search" napisite "codec". Sa liste cekirajte "GStreamer ffmpeg video plugin" i "GStreamer Dirac video plugin"

3. nacin:
pokusate da otvorite pesmu ili video klip u nekom playeru i ako nema kodeka on ce potraziti da instalirate. U sledecem primeru ja sam na taj nacin instalirao flash player.

screenshotresized.png

screenshot1resized.png

screenshot2resized.png


4. nacin

Aktivirate "System/Administration/Synaptic Pakage Manager", kucajte svoju sifru i u polju search kucajte jedan po jedan kod iz liste sa kraja posta, ako nije cekiran taj dodatak pritisnite desni taster iznad kvadratica sa leve strane i iz padajuceg menija izaberite "Mark for installation". Kada sve dodatke sa spiska na taj nacin cekirate idite na taster "Apply" (nalazi se na glavnom baru) i svi ti dodaci ili plugin-ovi ce se instlirati)

gstreamer0.10-pitfdll
gstreamer0.10-ffmpeg
gstreamer0.10-gl
gstreamer0.10-plugins-base
gstreamer0.10-plugins-good
gstreamer0.10-plugins-bad
gstreamer0.10-plugins-bad-multiverse
gstreamer0.10-plugins-ugly
gstreamer0.10-plugins-ugly-multiverse
libxine-extracodecs w32codecs

Nadam se da ce te moci da nadjete nacin instalacije koji vama odgovara :D
 
Poslednja izmena:
Korisni Nautilus dodaci


Ukoliko ste navikli na Windows Explorer, njegov pandan u Ubuntu je Nautilus (fajl menadzer iz okruženja Gnome). Nautilus moze da nam ponudi i mnogo vise od toga, dovoljno je da pozelimo da vidimo Nautilus u pravoj akciji..Za to zadovoljstvo bice nam potrebne nautilus skripte, one pruzaju nove, mocne nacine za baratanje fajlovima.
Desni klik misa ce postati vase novo mocno oruzje.

nautilus-options.png


(1.A)Dodavanje nautilus skripti:
System>Administration>Synaptic Package Manager
Kada ga otvorite, prvo uradite Reload.Nakon toga Search i instalirajte:

nautilus-image-converter
nautilus-wallpaper
nautilus-script-manager
nautilus-script-collection-svn
Nautilus subversion management scripts
nautilus-script-audio-convert
nautilus-share
nautilus-actions
nautilus-gksu
nautilus-open-terminal
rar
unrar

(1.B)Po zavrsenoj instalaciji:
Applications>Accessories>Terminal
Kada ga otvorite prekopiracete ovo u njega(Kada zatrazi ukucajte vasu lozinku):

Kod:
gconftool-2 --set --type=bool /apps/nautilus-open-terminal/desktop_opens_home_dir true
(1.C)Izlazak iz Ubuntua i ponovni ulazak
System>Quit>Log Out

(1.D)Sada ste sasvim spremni da vidite Nautilus u Akciji

Kada kliknete desnim klikom misa, dobijate nove mogucnosti u zavisnosti,
da li ste na desktopu ili u Nautilusu, iznad slike itd.

Desnim klikom lako cete dobiti:
-postavi kao wallpaper
-promjena velicine slike
-otvori kao root(administrator)
-otvori Terminal ovdje
-Kada ste iznad nekog fajla,
Desni klik>Create Archive .zip ili .rar ...izbor je vas ...itd[/QUOTE]
 
DODAVANJE KORISNIH APLIKACIJA DESKTOPU


Cairo-Dock

Cairo-Dock je animirani pokretač aplikacija za GNOME, KDE, i XFCE. Sličan je Mac OS X Dock-u ili Rocket Dock-u.

cairo-dock-leopard.png


Prvo je potrebno da instalirate pojedine skripte. U terminalu otkucajte sledeci kod:

Kod:
sudo apt-get install libcairo2 librsvg2-2 libglitz1 libglitz-glx1

ove skripte mozete da instalirate i preko "System/Administration/Synaptic Pakage Manager". Kucajte svoju sifru i u polju search kucajte jedan po jedan kod iz gornje liste, ako nije cekiran taj dodatak pritisnite desni taster iznad kvadratica sa leve strane i iz padajuceg menija izaberite "Mark for installation". Kada sve dodatke sa spiska na taj nacin cekirate idite na taster "Apply" (nalazi se na glavnom baru) i sve skripte ce se instlirati)

Posle instalalcije tih skripti skinite:

http://prdownload.berlios.de/cairo-dock/cairo-dock_v1.6.3.1_i686.deb
http://prdownload.berlios.de/cairo-dock/cairo-dock-plug-ins_v1.6.3.1_i686.deb

(instaliranje se vrsi prostim dvoklikom na ikonicu i pritiska na taster install.)

U slucaju ako vam se ne startuje sam dock moracete da ga dodate u

system/preferences/ startup aplication.

kliknite na add na gornjem prozoru i unesite podatke kao sto je na donjem. Time ce se prilikom starta vaseg sistema startovati i cairo dock. Na isti nacin mozete da namestite da vam se automatski ukljucuje gmail notificaton, amarok... (ako zelite da dodate neku drugu aplikaciju, potrebno je da odete u fasciklu /usr/bin i da tamo nadjete izvrsni fajl. Da bi ste nasli odgovarajuci izvrsni fajl tj. aplikaciju dovoljno je da kucate ime tog programa. Recimo amarok, amsn, skype...)




screenlets


Slets.jpg


u konzoli unesite sledeci kod:

Kod:
sudo apt-get install screenlets

i posle taj program startujte preko menija aplikacija.
 
Poslednja izmena:
Ako koristite ubuntu i windows na racunaru, nastaje problem prilikom reinstaliranja windowsa. Naime, windows iskljucuje GRUB (program za odabir sistema) tako da je potrebno po reinstliranju windowsa ponovo da se ukljuci. GRUB se ukljucuje tako sto se podigne sistem sa live cd-a i u terminalu napise:

Kod:
Sudo -i
grub
find /boot/grub/stage1...............// onda mi se pojavilo nesto kao (hd0,1)
root (hd0,1).............................// ovde napiste sta vam se pojavilo gore zimedju zagrada
setup(hd0)..............................// a ovde unesite prvi clan iz root( )
quit

*** Posle svakog reda koda pritisnite enter i zbog upotrebe sudo mozda ce biti potrebno da unesete svoju sifru. ***

Na kraju samo restartujte racunar i pojavice se GRUB.
 
nije lep izgled ubuntu linuxy windows je zakon

Razliciti su ukusi. A i u ostalom, izgled na linux distribucijama mozes u par klika da namestis kako tebi odgovara dok na windowsu ne mozes. Ako zelis da diskutujes o linuxu/ubuntu koristi temu "moj ubuntu", a ova tema sluzi za uputstva.

Edit: Na sledecem linku su prikazane neke mogucnosti. Softerskih ogranicenja nema, samo pustis masti na volju i eto :D

http://storecrowd.com/blog/linux-themes/
 
Poslednja izmena:
Ne bih rekao da liči windows 7 jer prva stvar kod screanleta se vidi potamljeni deo koji karakteriše vistu, drugo start meni isto je vistin tako da ne liči ni malo na sedmicu.... Da dodam, pošto ubuntu koristim skoro oko dve godinu u dual butu zbog sestrine škole sa winom, kao iskusni korisnik mogu da kažem da ni ne treba da liči na widnows jer će windows u skorije vreme da liči na kubunut..... :) pogledajte na youtubu malo kakav je kde 4.3.... ;) Toliko od mene......

PS. Pošto vidim da je otvoren topik za ubuntu ovde, i veoma mi je drago zbog toga, a pošto nije podrška za tu linuks distribuciju, a možda uopšte za linux, dovoljna na ovom forumu možete posetiti našu ubuntu linuks zajednicu na ovom sajtu..... Vidimo se.... ;)
 
Ne bih rekao da liči windows 7 jer prva stvar kod screanleta se vidi potamljeni deo koji karakteriše vistu, drugo start meni isto je vistin tako da ne liči ni malo na sedmicu.... Da dodam, pošto ubuntu koristim skoro oko dve godinu u dual butu zbog sestrine škole sa winom, kao iskusni korisnik mogu da kažem da ni ne treba da liči na widnows jer će windows u skorije vreme da liči na kubunut..... :) pogledajte na youtubu malo kakav je kde 4.3.... ;) Toliko od mene......

PS. Pošto vidim da je otvoren topik za ubuntu ovde, i veoma mi je drago zbog toga, a pošto nije podrška za tu linuks distribuciju, a možda uopšte za linux, dovoljna na ovom forumu možete posetiti našu ubuntu linuks zajednicu na ovom sajtu..... Vidimo se.... ;)

I ja koristim kde, Fedoru 11 trenutno sa kdd 4.2 imam na usb sticku kubuntu Karmic Koalu Alpha4 KDE4.3 radi jako brzo, jedino što mi neradi novi network manager, nikako se nemogu spojiti na svoju bezičnu mrežu, takoder probao i pppoeconf ista priča, Uglavnom bugovi su normalni jer je u alphi, za samostalno korištenje se preporučuje tek Beta verzija a prije ne.

Sto se tiće screeshotsa, start menu definitivno nije na vistu nego na windows 7, pa ista priča za traku, niti jedan windows do sedmice nije uopce imao prozirnost na traci. Gnome a i KDE vrlo dugo imaju tu opciju, Sječam se da sam koristio tu prozirnost trake na kde3 na Kubuntu Festy Fawn prva distra koja nam je donjela integrirani compiz, pa su druge distribucije počele kopirati to.
Evo moja Fedora koju koristim

Markec:
 

Back
Top