Godišnjica zločina u Tuzli

Dragan_srbcg

Ističe se
Poruka
2.641
15.05.1992.godine muslimanske snage u Tuzli izvršile su napad na kolonu JNA koja se povlačila iz grada prema dogovoru SR Jugoslavije sa muslimanskim vlastima u Sarajevu prema kome je JNA trebala mirno da se povuče iz BiH do 19.05.1992.godine.Vojnici su bili nenaoruzani i na njih je na Brčanskoj malti sa okolnih zgrada kao i sa zgrade bolnice otvorena vatra,a put je bio blokiran preprekama kao i minama.Cijeli napad direktno je prenosila lokalna televizija "FS 3".
U evakuaciji je učestvovalo oko 600 vojnika, najviše sa Ozrena i Majevice, Na osnovu podataka, u tom napadu je poginulo oko 200 vojnika i starješina, a oko 140 je zarobljeno i zlostavljano. Tačan broj ubijenih u koloni, koja je napuštala grad Tuzlu, još nije utvrdjen, niti su pronadjeni posmrtni ostaci svih poginulih i nestalih. Do sada su identifikovana i sahranjena 92 tijela.
Ovo je svjedočenje vojnika JNA Radovana Krstića koji je bio tada u koloni JNA :
"Na Brčanskoj malti naš kamion, u kojem je bilo nas jedanaest, zasut je pravom kišom metaka. Vozač i ja smo ranjeni na više mesta, ali on je nekako uspeo da kamion doveze do Slavinovića, tri-četiri kilometra od Brčanske malte. Tamo je izgubio kontrolu nad kamionom i skrenuli smo u kanal kraj puta i ispali iz kamiona. Preživeli smo samo nas dvojica, dok su ostali izginuli već na Brčanskoj malti, a da niko od nas metka nije mogao da ispali. Dok smo ležali u tom kanalu u Slavinovićima, odnekud su se pojavili njihovi vojnici, jedan od njih mi je seo na grudi, opkoračio me i upitao gde mi je puška. Kad sam mu rekao da nemam pušku, pogledao me i rekao 'nemaš, a', a onda je izvukao pištolj, ugurao mi cev u usta i opalio. Ubrzo sam izgubio svest, a probudio sam se tek kasnije u tuzlanskoj bolnici."
Za ovaj zločin trenutno je u pritvoru osumnjičeni Ilija Jurišić, bivši predsjedavajući Općinskog vijeća Tuzla i član tuzlanskog ratnog Kriznog štaba,kojem se sudi pred beogradskim Okružnim sudom za ratni zločin.
Tuzlanska+kolona.jpg

1-TUZLANSKA-KOLONA.jpg

tz3.jpg


Parastos za nastradale u "tuzlanskoj koloni"
9401_vest_tuzla.jpg


Na bijeljinskom gradskom groblju Pučile danas je služen parastos i pomen pripadnicima bivše Jugoslovenske narodne armije /JNA/, koji su stradali u "tuzlanskoj koloni" prije 17 godina prilikom izlaska iz ovog grada.


Parastos poginulim i nestalim mladićima služilo je sveštenstvo Eparhije zvorničko-tuzlanske, a vijence i cvijeće na Spomen-kosturnicu položile su brojne delegacije Republike Srpske /RS/, opštine Bijeljina, nevladinih organizacija, preživjeli pripadnici kolone, članovi porodica, prijatelji i komšije nastradalih.

"Ovaj stravičan, organizovani i dugo spremani zločin, koji su pripremale tuzlanske vlasti, nije ni nakon 17 godina razotkriven, a čak nije procesuiran nijedan slučaj. Vjerujemo da će proces, koji je protiv samo jednog aktera ovog zločina započet u Beogradu, biti samo početak puta na njegovom rasvjetljavanju", zajednička je ocjena zvaničnika Srpske, predstavnika nevladinih organizacija i opštine Bijeljina.

Oni su sramnim ocijenili da Tužilaštvo BiH, uprkos brojnim dostavljenim dokazima i činjenicama o ovom slučaju, nije učinilo ništa ni na jednom od više od 40 slučajeva koji su im predočeni.

Obilježavanje dana stradanja pripadnika JNA u "tuzlanskoj koloni", koje je u skladu sa programom obilježavanja značajnih istorijskih događaja koje je utvrdila Vlada RS, biće nastavljeno u Bijeljini, okruglim stolom o temi "Stradanje pripadnika JNA u tuzlanskoj koloni".

http://www.enovosti.info/lat/opcija/btg_novosti/0/9401/Parastos/za/nastradale/u/
 
Iz tog Bosanskog levka polako ali sigurni sada isticu muslimanski zavisnici putem njihove “zelene transferzale” preko Raske-Kosova i Metohije-Makedonije. Trebalo im je 400-500 godina da izvrse polovicnu muslimanizaciju Bosne i Hercegovine ali ce im trebati duplo manje da isteknu i nestanu. Ovaj sadasnji proces traje 100 godina i trajace najverovatnije jos toliko ali bar ih posle toga nece vise nikada biti na nasoj zemlji.

Ali jedno pitanje se stalno ponavlja : Sta mislite kolio je Tuzli bilo za ovih 500 godina i koliko je srpskih dusa progutalo vreme o kojima se danas ne zna nista. O ovom slucaju bar postoje pisani i video zapisi pa je to jedan od retkih koji nece tek tako pasti u zaborav.

U svakom slucaju mora im se pomoci da oni najtvrdokorniji jos brze nadju svoju srecu putem ka Turskoj a onim normalnijim da se vrate svojim korenima.

Slava svim bezimenim i poznatim srpskim herojima koji zavrsise pod muslimanskim nozem….
 
Ovo je svjedočenje vojnika JNA Radovana Krstića koji je bio tada u koloni JNA :
"Na Brčanskoj malti naš kamion, u kojem je bilo nas jedanaest, zasut je pravom kišom metaka. Vozač i ja smo ranjeni na više mesta, ali on je nekako uspeo da kamion doveze do Slavinovića, tri-četiri kilometra od Brčanske malte. Tamo je izgubio kontrolu nad kamionom i skrenuli smo u kanal kraj puta i ispali iz kamiona. Preživeli smo samo nas dvojica, dok su ostali izginuli već na Brčanskoj malti, a da niko od nas metka nije mogao da ispali. Dok smo ležali u tom kanalu u Slavinovićima, odnekud su se pojavili njihovi vojnici, jedan od njih mi je seo na grudi, opkoračio me i upitao gde mi je puška. Kad sam mu rekao da nemam pušku, pogledao me i rekao 'nemaš, a', a onda je izvukao pištolj, ugurao mi cev u usta i opalio. Ubrzo sam izgubio svest, a probudio sam se tek kasnije u tuzlanskoj bolnici."

Ra­do­van Krstić je is­tra­ži­te­lji­ma tokom tri ispitivanja po­nu­dio tri ra­zli­či­ta ime­na čovjeka koji mu je pucao u usta: prvo je 1995. go­di­ne re­kao da je to bio iz­vje­sni Ha­san s na­dim­kom Bili, za­tim Ha­san Bi­je­li, da bi tek pro­šle go­di­ne prvi put iz­go­vo­rio ime Ize­ta Sma­ji­ća. Krstić, koji je rođen u Gračanici, bio je tad re­do­vni pri­pa­dnik JNA, a sa­mo dan pri­je in­ci­den­ta na Brčan­skoj Mal­ti pre­ko­man­do­van je u tu­zlan­sku ka­sar­nu. Ne­ko­li­ko puta do sada rekao je da je os­tao živ za­hva­lju­ju­ći an­ga­žma­nu do­kto­ra Hil­mi­je Ha­dži­efen­di­ća sa tuzlanskog KC Gradina ko­ji je oba­vio izu­ze­tno slo­že­nu ope­ra­ci­ju nje­go­vog oral­nog tra­kta.

Shodno Krsticevoj izjavi, Tuzilastvo BiH je prije 10-tak dana potvrdilo optuznicu protiv Izeta Smajica i ocekuje se sudjenje istom, pa cemo vidjeti sta ce biti. Ako je tacno da je on to uradio, onda treba da bude osudjen i da ide na robiju.

Ujedno, to je bio i jedini takav dogadjaj. Svi ostali ranjenici su prebaceni u Klinicki centar Gradina, tamo im je pruzena pomoc i nedugo nakon toga su uredno otisli u razmjenu. Mnogi od njih imaju samo rijeci hvale za tuzlanske doktore.
 
Svi ostali ranjenici su prebaceni u Klinicki centar Gradina, tamo im je pruzena pomoc i nedugo nakon toga su uredno otisli u razmjenu. Mnogi od njih imaju samo rijeci hvale za tuzlanske doktore.

Питање је :

Зашто је нападнута колона возила у којој су се
према договору

налазили ненаоружани војници на редовном служењу војног рока ????


Колико је ненаоружане деце погинуло ????

 

Ta tzv Armija BiH i nije sposobna drugacije, vec poput najgore hijene, kukavicki i podmuklo, jer su znali da jedino tako i mogu da odnesu bar nekakvu "pobedu", tim bolje ako su vojnici nenaoruzani i neiskusni, nece biti neke opasnosti. Da bi sve bilo jos lakse, prvo su obecali bezbedan odlazak pripadnicima JNA iz grada.

Pa onda posle par meseci kukaju i pevaju "Sta nam uradise..."... U celoj ljudskoj istoriji nije zabelezeno da je neka naoruzana grupa, vojska - kako god, bila ovako podmukla, a u pravim borbama onako nesposobna i smotana, sto zbog kukavicluka, sto zbog urodjene nesposobnosti, ali pre svega zbog nepostojanja realnih izgleda da bilo sta postignu protiv VRS, pa iako su imali i po 10 puta vise "boraca".
 
Zasto su ranjeni ?
Da nisu ranjeni doktor im ne bi ni trebao !!!

Zato sto je iz drugog dijela kolone otvorena vatra, i tuzlanska TO je uzvratila jer je imala ranjene na svojoj strani. Postoji snimljen razgovor gdje borci pitaju sta da rade, JNA puca na njih i imaju gubitke, da bi tek na treci zahtjev dobili odgovor "na vatru uzvrati vatrom". Tako ste dobili te slike iz uvodnog.

Znam da se furate na te price o kolonama, ali ovdje se desilo nesto potpuno drugacije od Dobrovoljacke ulice u Sarajevu.


Dalje?
 
Питање је :

Зашто је нападнута колона возила у којој су се
према договору

налазили ненаоружани војници на редовном служењу војног рока ????


Колико је ненаоружане деце погинуло ????


Bili su sve samo ne nenaoruzani, kamioni su bili prepuni municije, zolja, maljutki, detonacije su odjekivale svu noc.

To nisu bili regruti, nego tzv. rezervisti JNA. Regruti su povuceni nekoliko dana prije toga preko Dubrava. Nije tu bilo nikakve djece, prika moj, ali je bilo bradonja onih pravih, sa Ozrena.

Imajte na umu da je rijec o 15. maju 92, a do tog datuma je vec u cijeloj BiH bjesnio rat.
 
ne pise ovde, pa da podsetim

na tv je bio direktan prenos napada, doduse iz daljine, bez krupnog plana i stravicnih detalja, ali u bgdu se direktno gledalo

Momak,

Na dva obliznja solitera, tzv Kula G i H, nalazile su se kamere. U istoimenim soliterima se nalazio studio tadasnje tuzlanske televizije FS-3, i oni su od ove raskrsnice udaljeni cca 100 metara. Kamere su bile postavljene da snimaju izlazak kolone iz grada jer je to za grad bio vazan dogadjaj, a oni su lokalna tv i naravno da ce prenositi takve stvari. Taman posla da ne prenose, a studio im tu smjesten.
 
Momak,

Na dva obliznja solitera, tzv Kula G i H, nalazile su se kamere. U istoimenim soliterima se nalazio studio tadasnje tuzlanske televizije FS-3, i oni su od ove raskrsnice udaljeni cca 100 metara. Kamere su bile postavljene da snimaju izlazak kolone iz grada jer je to za grad bio vazan dogadjaj, a oni su lokalna tv i naravno da ce prenositi takve stvari. Taman posla da ne prenose, a studio im tu smjesten.

Па како онда не снимише и "тај почетак напада" из колоне, а !? !:think::think::think:
 
Zato sto je iz drugog dijela kolone otvorena vatra, i tuzlanska TO je uzvratila jer je imala ranjene na svojoj strani. Postoji snimljen razgovor gdje borci pitaju sta da rade, JNA puca na njih i imaju gubitke, da bi tek na treci zahtjev dobili odgovor "na vatru uzvrati vatrom". Tako ste dobili te slike iz uvodnog.

Znam da se furate na te price o kolonama, ali ovdje se desilo nesto potpuno drugacije od Dobrovoljacke ulice u Sarajevu.


Dalje?

Ma otkud vi uopste u Bosni ?
 
...
Ovo je svjedočenje vojnika JNA Radovana Krstića koji je bio tada u koloni JNA :
"Na Brčanskoj malti naš kamion, u kojem je bilo nas jedanaest, zasut je pravom kišom metaka. Vozač i ja smo ranjeni na više mesta, ali on je nekako uspeo da kamion doveze do Slavinovića, tri-četiri kilometra od Brčanske malte. Tamo je izgubio kontrolu nad kamionom i skrenuli smo u kanal kraj puta i ispali iz kamiona. Preživeli smo samo nas dvojica, dok su ostali izginuli već na Brčanskoj malti, a da niko od nas metka nije mogao da ispali. Dok smo ležali u tom kanalu u Slavinovićima, odnekud su se pojavili njihovi vojnici, jedan od njih mi je seo na grudi, opkoračio me i upitao gde mi je puška. Kad sam mu rekao da nemam pušku, pogledao me i rekao 'nemaš, a', a onda je izvukao pištolj, ugurao mi cev u usta i opalio. Ubrzo sam izgubio svest, a probudio sam se tek kasnije u tuzlanskoj bolnici."

...

Ne razumijem kako :dontunderstand:
 
ja se tebi ne obracam

smatram da si zagovornik novih sukoba i konflikta, i da te samo to zanima u bih, takodje si glasogovornik ratnih zlocinaca, nekaznjenih

a ovde sto ti pises, pa svako ima po forunskim pravilima odredjenu slobodu, mene niti zanima niti ces mi nesto `objasniti`,

treba velika kolicina neinventivnosti pa tako iznositi naucnofantasticne teze o necemo sto svi znamo da nije tako
 
ja se tebi ne obracam

smatram da si zagovornik novih sukoba i konflikta, i da te samo to zanima u bih, takodje si glasogovornik ratnih zlocinaca, nekaznjenih

a ovde sto ti pises, pa svako ima po forunskim pravilima odredjenu slobodu, mene niti zanima niti ces mi nesto `objasniti`,

treba velika kolicina neinventivnosti pa tako iznositi naucnofantasticne teze o necemo sto svi znamo da nije tako

Mene najiskrenije b.k. sta ti mislis o meni, sinak.

Ok? Ok.
 
Da. Mozes ga svake godine u ovo vrijeme gledati na TV BN kako petlja i uvija se pred novinarskim pitanjima.

E, onda si u pravu kada kažeš da je on najodgovornija osoba za to što se desilo. Isto kao i Kukanjac za Dobrovoljačku.
On je morao kolonu da pošalje u borbenom poretku u punoj ratnoj spremi, sa sve tenkovima, pragama, zisovima, i ostalim igračkama. Kolona je morala biti maksimalno obezbeđena, i na prvi opaljeni metak da sravni pola Tuzle.

Kome ti ovde prodaješ mooda za bubrege? Kakvi rezervisti bradonje sa Ozrena? Rođeni brat moje snaje je bio momak od 18 godina, na odsluženju vojnog roka, iz jednog sela pored Valjeva. Bio je tada u toj koloni, i jedan je od preživelih.
Dalje, ja u Tuzli imam dosta prijatelja i poznanika, koji itekako znaju šta ste vi tamo tada uradili.

A, ta televizija je profesionalna do mojega. "Ja lijepa prizora...Još da je jedna piva da se zalije."

Trebali su vas ovi sa Majevice poklopiti, nakon tog zločina, da vam svaki metak koji ste ispalili na tu decu izađe na uši.

Sram da te bude da opravdavaš tako nešto! I šta izmišljaš da se iz kolone pucalo? Čuj, snimljen razgovor.... Pa, šta? Kao da je problem iscenirati takav razgovor, kao povod za masakr. Koja budala bi zapucala iz kamiona u koloni, među soliterima, kada zna da j kao glineni golub?
 

Back
Top