Godišnjica zločina u Tuzli
Prikazujem rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Godišnjica zločina u Tuzli

Buduća legenda dragon x (avatar)
    Učlanjen
    29.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    599

Podrazumevano Godišnjica zločina u Tuzli

15.05.1992.godine muslimanske snage u Tuzli izvršile su napad na kolonu JNA koja se povlačila iz grada prema dogovoru SR Jugoslavije sa muslimanskim vlastima u Sarajevu prema kome je JNA trebala mirno da se povuče iz BiH do 19.05.1992.godine.Vojnici su bili nenaoruzani i na njih je na Brčanskoj malti sa okolnih zgrada kao i sa zgrade bolnice otvorena vatra,a put je bio blokiran preprekama kao i minama.Cijeli napad direktno je prenosila lokalna televizija "FS 3".
    U evakuaciji je učestvovalo oko 600 vojnika, najviše sa Ozrena i Majevice, Na osnovu podataka, u tom napadu je poginulo oko 200 vojnika i starješina, a oko 140 je zarobljeno i zlostavljano. Tačan broj ubijenih u koloni, koja je napuštala grad Tuzlu, još nije utvrdjen, niti su pronadjeni posmrtni ostaci svih poginulih i nestalih. Do sada su identifikovana i sahranjena 92 tijela.
    Ovo je svjedočenje vojnika JNA Radovana Krstića koji je bio tada u koloni JNA :
    "Na Brčanskoj malti naš kamion, u kojem je bilo nas jedanaest, zasut je pravom kišom metaka. Vozač i ja smo ranjeni na više mesta, ali on je nekako uspeo da kamion doveze do Slavinovića, tri-četiri kilometra od Brčanske malte. Tamo je izgubio kontrolu nad kamionom i skrenuli smo u kanal kraj puta i ispali iz kamiona. Preživeli smo samo nas dvojica, dok su ostali izginuli već na Brčanskoj malti, a da niko od nas metka nije mogao da ispali. Dok smo ležali u tom kanalu u Slavinovićima, odnekud su se pojavili njihovi vojnici, jedan od njih mi je seo na grudi, opkoračio me i upitao gde mi je puška. Kad sam mu rekao da nemam pušku, pogledao me i rekao 'nemaš, a', a onda je izvukao pištolj, ugurao mi cev u usta i opalio. Ubrzo sam izgubio svest, a probudio sam se tek kasnije u tuzlanskoj bolnici."
    Za ovaj zločin trenutno je u pritvoru osumnjičeni Ilija Jurišić, bivši predsjedavajući Općinskog vijeća Tuzla i član tuzlanskog ratnog Kriznog štaba,kojem se sudi pred beogradskim Okružnim sudom za ratni zločin.

Ističe se
    Učlanjen
    13.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Godišnjica zločina u Tuzli

odakle takva eksplozija, ako nije bilo ratnih eksplozivnih sredstava?
    . zasto ne kazes, da je JNA svesno zrtvovala vlastite vojnike da bi izvukla municiju i eksploziv. da su hteli spasiti vojnike, ili bi se probili tenkovima, ili bi ih evakuisali helikopterima. aerodrom pokraj tuzle je radio.

Učlanjen
    29.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    599

Citat Original postavio kiseli1 Pogledaj poruku
    odakle takva eksplozija, ako nije bilo ratnih eksplozivnih sredstava?
    . zasto ne kazes, da je JNA svesno zrtvovala vlastite vojnike da bi izvukla municiju i eksploziv. da su hteli spasiti vojnike, ili bi se probili tenkovima, ili bi ih evakuisali helikopterima. aerodrom pokraj tuzle je radio.
    Eksplodirali su rezervoari sa gorivom a ako je bilo municije što je nisu oteli kad su junaci već im to samo izgovor bijednički kao što nečastivim i dolikuje.A kad su mislili da nastave piti krv dobili su po nosu pa su zvali u pomoć sve redom.Samo laž ih opravdava i to je njihova sudbina.A sada bjezi odavde....gledaj krv negdje drugo.ovo je pomen za nevine ljude.

Ističe se
    Učlanjen
    13.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

kako to da je dubajic bio na celu kolone , a ne na zacelju?
    kako to da nije osigurao marsarutu ?
    kako to da nije poslao izvidnicu i prethodnicu?
    kako to da nije bilo ni jednog vojnika ili oficira sa protivnicke strane da sedi u kabini kamiona kao garantija?
    kako to da dubajic nije odgovarao za to?

Učlanjen
    29.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    599

Citat Original postavio kiseli1 Pogledaj poruku
    kako to da je dubajic bio na celu kolone , a ne na zacelju?
    kako to da nije osigurao marsarutu ?
    kako to da nije poslao izvidnicu i prethodnicu?
    kako to da nije bilo ni jednog vojnika ili oficira sa protivnicke strane da sedi u kabini kamiona kao garantija?
    kako to da dubajic nije odgovarao za to?
    Evo kratko i jasno: nevjerujte dušmanima izdali su jednom i uvijek će,piti će srpsku krv čim ih Gazda osedla i pusti krvožedne i krvoločne.

Početnik
    Učlanjen
    29.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

U produkciji B92 snima se dokumentarni film o Tuzlanskoj koloni. Pozivam sve one koji imaju snimke ili neposredna saznanja o ovom događaju da se jave na pp ili na mejl adresu irena.stevic@b92.net

Slične teme

1. Podsecanje: Napadi VJ na aerodrome u Tuzli i Tirani
    Autor urospo u forumu Avijacija
    Odgovora: 101
    Poslednja poruka: 22.04.2013., 12:12
  2. Šta znate o ratu u bosni i gradu TUZLI?
    Autor samo_vas_gledam u forumu Politika
    Odgovora: 641
    Poslednja poruka: 07.04.2010., 22:15
  3. Godišnjica zločina u Dobrovoljačkoj!!!
    Autor Dragan_srbcg u forumu Politika
    Odgovora: 43
    Poslednja poruka: 05.05.2009., 18:01
  4. Uhapšen osumnjčeni za napad na JNA u Tuzli
    Autor gdzd968 u forumu Politika
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 12.05.2007., 13:32

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku