Priča za LAKU? noć

mackica ns

Poznat
Poruka
7.784
Od skoro je Stefanu postalo zanimljivo da sluša priče, bajke, bilo šta... I ja sam presrećna što pred spavanje više nema crtaća, nego priča za laku noć :)
Imamo jednu veliku knjigu sa milion bajki, basni i sl., ali za nju još uvek nema strpljenja, tako da mu kupujem male slikovnice, na svakoj strani slika, par rečenica i super, to mu je zanimljivo...
I onda :eek:
Ma sećam se ja tih bajki, i mi smo ih slušali i voleli, ali... rasporili vuku stomak, izvadili baku; Ivica gurnuo vešticu u peć; zla kraljica naredila lovcu da odvede Snežnu u šumu i ubije je......... i tako u svakoj bajci nešto brrr:thumbdown:
I ja onda počela da pravim cenzuru, baš pažljivo biram šta ću mu pričati. recimo, voli Tri praseta i Pinokia. To mi je ok
Posle se oduševio Olovnim vojnikom ali hmmm - priča završava tako da posle hepi enda kad su se konačno našli, ona upala u vatru i izgorela, a on skočio za njom :roll: Ja 'ladno to preskočim i kažem - živeli su srećno do kraja života :heart:
Onda smo gledali crtani Toma Palčić, kupila ja slikovnicu, kad počinje ovako:
blabla... bili su siromašni, došla zima, nisu imali 'leba da jedu, i mama rekla tati - odveci decu u šumu i ostavi ih, bolje da ih pojedu divlje zveri, nego da se muče gladni :dash::dash::dash: I ja to kao treba trogodišnjem detetu da tako ispričam :besna:
Onda Mačak u čizmama, ok, nema nasilja, nema tako čudnih stvari :lol: Ali opet, čovek se na prevaru oženio kraljevom kćeri zbog para :rtfm: :roll:
....
i tako primera milion.

jel' se vi obazirete na te stvari, ili mislite li da preterujem?
Šta pričate deci pred spavanje?
 
Razumem u potpunosti šta želiš da kažeš... baš skoro mi brat od tetke koji ima 2 godine uvalio neke slikovnice da mu čitam i među njih 10 ja izvučem Jarac živoderac (''ja sam jarac živoderac, živ klan nedoklan, živ pečen nedopečen.... :eek: :eek: ) meni je ona priča takooooo spoooky.... ja reko daj tu Pepeljugu, ovde si pocepao stranu :rotf:
 
Moje dete je jos malo za price...a ja jedva cekam da pocnem da mu citam, odnosno pricam...

Mislim da si donekle u pravu: bajke prepune nasilja, lazi i prevara...NAJLEPSE BAJKE SVETA... :D
MAlo je ironicno...treba da kazem detetu kako Snezanu nije volela maceha i kako je rekla lovcu da je odvede u sumu i ubije, a kao dokaz da donese njeno srce???? wtf....:eek:

Ali opet, sta znam i mi odrasli na tim bajkama i nista nam ne fali...samo mislim da je u pitanju drustveni problem...mi vise obracamo paznju na to nasilje jer ga danas ima u izobilju na nasu zalost...a kad smo bili deca, bila neka lepsa, mirnija i bolja vremena, pa na nasilje u pricama nismo ni obracali paznju, nego smo uocavali dobro srce lovca koji je, umesto da ubije snezanu, ubio srnu i odneo njeno srce macehi kao dokaz...
 
Meni smeta nesto drugo kod bajki...
To da bajke nude jedan optimisticni stav prema zivotu u smislu poruke da uvek postoji resenje za svaku nevolju-tacno je i podrzavam.
Ali ima bajki koje razvijaju pasivnost i nerealan odnos prema stvarnosti. Poruka da samo treba čekati, ako treba i sto godina, kao u bajci Trnova ružica, kada će doći hrabri princ i probuditi uspavanu princezu.
Zar i Snezana nije prilicno nezrelo oslikana i ako ima 17 godina min kad naseda na otrovne jabuke i macehine zezancije?
I da ne bese princa-opet bi spavala 100 godina...
To su mi prilicno nezdrave,nerealne poruke deci..super teren da dobiju potpuno nerealnu sliku o stvarnosti.Znaci uvek ce se pojaviti neko ko ce umesto njih da resi nekakav sukob ili problem...
 
Meni smeta nesto drugo kod bajki...
To da bajke nude jedan optimisticni stav prema zivotu u smislu poruke da uvek postoji resenje za svaku nevolju-tacno je i podrzavam.
Ali ima bajki koje razvijaju pasivnost i nerealan odnos prema stvarnosti. Poruka da samo treba čekati, ako treba i sto godina, kao u bajci Trnova ružica, kada će doći hrabri princ i probuditi uspavanu princezu.
Zar i Snezana nije prilicno nezrelo oslikana i ako ima 17 godina min kad naseda na otrovne jabuke i macehine zezancije?
I da ne bese princa-opet bi spavala 100 godina...
To su mi prilicno nezdrave,nerealne poruke deci..super teren da dobiju potpuno nerealnu sliku o stvarnosti.Znaci uvek ce se pojaviti neko ko ce umesto njih da resi nekakav sukob ili problem...

Слажем се са тобом, Мачко, али има још нешто.
То су ипак, бајке. И у праву си, лепше су оне у којима се јунак(иња) избори за хепиенд него те са чекањем... :)
Али, деца то доживе другачије.
Они воле суровости, то је у њиховој природи, не доживљавају то тако трауматично као ми матори.

Искрено, никад се нисам бојала вештице, нити да ћу добити злу маћеху, нити да ће ме родитељи оставити у шуми ако немају плату на време.

То се деци стави до знања љубављу и пажњом, а они који причају деци бајке пред спавање, већ им на тај начин пружају љубав и пажњу..
 
isto sam i ja počela da se pitam, da razmišljam :think: od kako čitam bajke svojoj deci
kao mala sam potpuno drugačije doživljavala bajke tipa crvenkapa
kao dete, bila sam usredsređena na to kako je vuk loš i zao i kako je lovac heroj koji je izbavio dete i njegovu baku u poslednjem momentu
eto kako je lovac domišljat i brz....
na kraju je dobro pobedilo i svi su opet bili zajedno:zag:

međutim, sad kao majka i odrasla osoba, dok čitam npr crvenkapu svojoj deci, nekako mi je mučno, pomalko, kad moram da pročitam : i mama je crvenkapi dala tanjir kolača i rekla joj da pazi kroz šumu, jer u njoj je zli vuk....pa kakva je to majka, koja ostavlja svoju majku (verovatno) bolesnu u krevetu na drugom kraju šume i kako može da malo dete uzrasta (pretpostavljam od 5.6.7 (pa to je kao moj joca:sad2::eek:) da ide samo šumom u kojoj je smrtna opasnost kao što je vuk??...a dete, ko dete, zanelo se pa bere jagode i cveće:eek::sad2::sad2:

ili bajka vuk i sedam jarića....
kao dete sam mislila eto kako je crno jare snalažljivo, pa se sakrilo gde vuk ne može da ga nađe, i kako su ono i njegova mama, kasnije bili brzi i delotvorni, pa su vuku brzo rasporili stomak...

a sad kao majka se oitam , kakva je to majka koja ostavlja svoje sedmoro dsce da bi išla na pijac na miru.....a vreba realna opasnost....ju, pa svoju decu vodim i u prodavnicu sa sobom....
no nadam se da moja deca doživljavaju te bajke isto kao i ja kad sam bila mala....
 
Ali ima bajki koje razvijaju pasivnost i nerealan odnos prema stvarnosti. Poruka da samo treba čekati, ako treba i sto godina, kao u bajci Trnova ružica, kada će doći hrabri princ i probuditi uspavanu princezu.
Zar i Snezana nije prilicno nezrelo oslikana i ako ima 17 godina min kad naseda na otrovne jabuke i macehine zezancije?
I da ne bese princa-opet bi spavala 100 godina...
U potpunosti se slazem. To si sasvim lepo primetila.
Zaista mi ne ide u glavu da se deca vec od druge godine na ovakav nacin zapustaju i da se dozvoljava da budu uljuljkana pricama o zivotu u kojem ce nesto samo da se desi. I sve to ne bi bilo toliko strasno kad ne bismo znali da se pojedina deca zanose bajkama sve do sedme - osme godine zivota. Steta koju bajke mogu da prouzrokuju do tog trenutka, vrlo cesto ne moze da se ispravi ni jednom visom poslovnom skolom.

Zastupam tezu da bi decu jos od najranijih dana trebalo da ucimo svoj tezini zivota s kojim ce se vrlo brzo sresti... Naravno, pri tome ne zanemarujuci njihovu potrebu za bajkama.
Zato bi bajke trebalo malo prilagoditi zahtevima modernog vremena i deteta buducnosti. Predlazem da se bajke samo malo modifikuju, pa da se u njima, upravo kao pouka da cekajuci necemo nigde stici, nadje parafraziran citat Z. Djindjica - ''Ako moras da poljubis zabu, prvo poljubi onu najruzniju.''

Medjutim, navodeci lose momente u bajkama, dotakla si se jos jednog zla kojemu najmladje ucimo i koje bi trebalo da iskorenimo, ako je potrebno cak zajedno sa bajkama -
naime, u bajkama se zena predstavlja na najgrdji i najodvratniji nacin. Sama si dala primere za to. Snezana je naivna i neodlucna, spremna da pri pogledu na usrane gace sedmorice zgubidana odmah zavrne rukave; Pepeljuga je ponizna i poslusna, podove ne pere zogerom nego klececi, a jedina zelja joj je da se dobro uda. Ako neka zena u tim bajkama i ne budu predstavljena kao ponizna robinja (citaj ''dobra''), onda biva prikazana kao zla vestica.
Zar su tolike godine borbe za emancipaciju potrosene da bi se i dalje zene ponizavale u bajkama?
Meni ne ide u glavu kako se to dozvoljava.

Mislim da bi sve te bajke trebalo na neki nacin prilagoditi savremenom drustvu, kao sto vec rekoh. I Snezana i Pepeljuga treba drugacije da izgledaju. Eto, mogle bi da budu studentkinje ili svrsene psiholoskinje. A zle vestice vise ne bi bile zle vestice, nego bi to bile jake zene, koje dobro izgledaju, uspesne u poslu i kako to vec sve ide.
A ako iz nekog razloga bajke ne bi mogle da se preprave, onda ih treba ukinuti. Mogu deca i bez bajki. Ih, kao da je to nesto strasno. Ni meni nisu citali bajke, pa sam sasvim normalan.
I onako bajke uce decu da je svet drugaciji nego sto jeste.
 
zato danas devojcice imaju doru istrazivaca :) kao propisan roll model

ako detetu ponudis dovoljno alternativa i podrsku da izabere ono sto ga svarno ispunjava nikako ne mozes da se plasis da ce izrasti u trnovu ruzicu ili pretrpeti ozbiljne posldice od citanja bajki. ako devojcici pored princeza ponudis i druge modele i naravno ako ima dobar model roditelja moze da se davi u bajkama koliko voli nece je upropastiti... znaci ne samo til i stras nego i lopta i mac i kucni ljubimac i puno pentranja po drvecu :D

treba samo paziti da su bajke pogodne za uzrast, pa mozda nekada i preskociti neke prestrasne, mada deca kao sto napisa wanda nasilje i smrt iz bajki potpuno drugacije dozivljavaju, to je paralelni univerzum i oni to dobro znaju.

mada ima posebno osetljive dece na koju price i bajke jace deluju... ali ni to nije lose, verovatno ce biti samo malo neuroticnija i postace umetnicke duse :lol:
 
Razumem u potpunosti šta želiš da kažeš... baš skoro mi brat od tetke koji ima 2 godine uvalio neke slikovnice da mu čitam i među njih 10 ja izvučem Jarac živoderac (''ja sam jarac živoderac, živ klan nedoklan, živ pečen nedopečen.... :eek: :eek: ) meni je ona priča takooooo spoooky.... ja reko daj tu Pepeljugu, ovde si pocepao stranu :rotf:

ziv klan ne zaklan, zubi su mi kao kolac pregriscu te kao konac :per: ajde nadji koje je to izdanje pliiiizz treba mi :)
 
Деца воле страшне приче, уживају у њима!
Ја сам пре пар дана осмогодишњацима читала ,,праву'' ,,Малу сирену'', Андерсенову, где се она претвара у морску пену јер је принц није заволео, као у цртаћу.
Рекоше да је мноооого боља од цртаћа, расплакали се и рекли да је дивно!
Њима су потребне јаке емоције, да могу да се на тај начин ослободе неких својих притисака.
Мислим да им је подизање адреналина кроз страшне приче потребно.

Друга је ствар како ми матори то доживљавамо.
Постоје читаве студије о бајкама, ко је и какве бајке писао, чије су биле најсуровије, али вековима сва деца воле бајке, то је, што рече Алал, паралелни свет, и они га познају, јер им је потребно да живе у њему.
 
Apsolutno se slazem da su mnoge bajke pune agresije i losih poruka.

Nasla sam na policama neke moje stare knjige sa japanskim i kineskim bajkama i moram priznati da su mnogo lepe, pozitivne, poucne

Бајке немају лоше поруке, напротив. У њима добро увек побеђује зло!:)

Као клинка обожавала сам бајке и гутала их у огромним количинама (оне сиве књиге, са уздужном сликом са стране на насловници;)), највише сам волела руске бајке...а међу њима (осим оне о Јемељи, коју и дан данас волим ;)) омиљена ми је била ''Бајка о Ивану царевићу, жар птици и сивоме вуку''.:)

...И тако прође детињство, престадох да читам бајке...ау памећњу су ми остале као нешто дивно... Кад су моји сестрићи мало поодрасли (а још нисам имала своју децу) добију они на поклон предивну књигу руских бајки. Ја се одушевим!
После 20 година поново узмем да прочитам ''Бајку о Ивану царевићу...''...кад оноооооо.....:eek:....крв, одсецање руку, ногу, главе, закопавање неких живих људи...неки ужас!!!! :eek: Потпуно немотивисано крвопролиће! :(

Прво сам се шокирала...а онда сам касније сконтала да деца сасвим другачије доживљавају свет бајки од одраслих (и читала сам мало стручне литературе на ту тему па се показало као тачно)... Стога не треба да судимо о бјакама на основу нашег доживљаја.;)
 
Ја сам својима читала српске народне песме!
Па су мутави волели да сами рецитују ,,Кваљевиц Мавко познаје оцину сабју'' :hahaha:

Исто суровости, све до Чеховљевих кратких прича, кад су напунили већ 6 година!
 
Ja ozbiljno mislim da je Snezana ozbiljna kurvetina ... sakrila se od macehe sa njih sedmoricom ... Ma vazi!!! Kao mala najvise sam volela Aladina i Malu sirenu, ne vidim u tim crtacima (ok nisu u formi price, ali isto je, za decu je) nekih diskutabilnih odnosa ....

I ne preterujes, ja cu ozbiljno da modifikujem svojoj deci ...
 
Ja mislim da su bajke divna stvar i da ih deca shvataju na pravi nacin.
Mi,koji smo odrasli,zivimo u svetu rada,trke za novcem,uspona i padova...Pricu o Uspavanoj lepotici,cemo zaista gledati na taj neki nacin,da neko sve obavlja umesto nekoga...Ali oni ce to shvatiti kao pravdu koja uvek dodje po svoje,i kao pobedu dobra nad zlim.
Zato samo bez brige-citajte deci bajke.;)
One im mogu samo pomoci da budu mastovitiji i bogataji za neku lepu pricu.
Ne secam se koliko sam imala godina kada sam procitala Besrajnu pricu(i danas jedna od mojih omiljenih knjiga)u kojoj glavni junak krade knjigu i bezi od kuce,i tu pocinje njegova misija:lol:
I nikad to lose nije uticalo na mene-jer kada se sve spoji u jednu celinu-prica nosi jako dobru pouku;)
 
...moja generacija je odrasla na Disney-u...zato i MRZIMO 90-te ( i aspolutno sva razmishljanja, ljude i dogadjaje)...generacije koje su RUKOVODILE 90-tim su odrasle ( ili uchestvovale ) na NOB bajkama...danashnji teenage-ri su odrasli gledajucci deshavanja 90-tih, "pod vodjstvom njihovih dedova, koji su im chitali NOB bajke" ...njihove reakcije na te bajke 90-tih vidimo svakodnevno na YOUTUBE-u ( sa ponekim smrtnim sluchajem kao posledicom "bajki" )...

...zato ja svoje dete vaspitavam i kljukam Disney-em...

...svodi se...da svako vaspitava svoju decu chitajucci im bajke koje su njima bile chitane...tuzhno...jer se na brdovitom Balkanu konstantno vrtimo u krug...
 
Modifikovanje zavisi od uzrasta deteta , uvek ublazim koliko mogu ali imamo skoro sve bajke na dvd-u koji se itekako razlikuju od slikovnica ( razlikuju se i same slikovnice zavisno od izdanja) ..pa me on fino zapitkuje svakakve stvari ....najcesce mu objasnim lepo da je crtani radio jedan cika a slikovnicu pisao neko ko nije dobro razumeo bajku ili obrnuto. Ne volim da mu citam svasta ali s druge strane nemogu izbeci da se on sretne s istim djubrima jer danas ima svakavih crtaca ( uzas) .. .. htela sam jos nesto ali me mnogo nervira ovaj frizider , pomerala sam ga i sad neumem da ga namestim pa ga dozivljavam ko traktor ...
 
Ma odnosilo se na to da treba da im čitaš, a ne da gledaju :dash::dash::dash:

...sorry za nizhe napisano, al'...
...i u moje vreme je bilo Dizni izdanja...najpoznatije je ono sa 4 knjige...Diznijev svet...ili tako neshto...i dan danas vidim da se NEPROMENJENE prodaju...tako da...u mom shoru od kraja 60-tih postoje i Diznijeve knjizhice...
...a radost dece je josh vecca ako imaju i vizuelan ugodjaj...
 

Back
Top