Municija 7.62x39

Interesuje me da li vojna municija 7.62x39 moze da se koristi u lovackim karabinima istog kalibra? Naime cuo sam da im se konus caure neznato razlikuje.

Vojna municija je zabranjena za lov kao sto su ti odgovorile i prethodne kolege, ja cu ti dati jedan savet krajnje kolegijalni. Kalibar 7,62x39 je napravljen prevashodno za borbe na bliskim rastojanjima i unistavanje nazalost ljudi. Doticni kalibar se u prakticnom lovu nije se pokazao kao najsrecnije resenje. Moj topli savet je da za srnecu divljac nabavis 243 wincester a za divlja svinje minimum ti je 8x57 pa navise. Slazem se ada teoretski i igla moze da obori slona samo sto ce pre tog slon da pregazi lovca.
 
Slazem se sa gospodinom 13-08-1971 ali ne bih bash rekao da 7,62x39 nije reshenje za srnecu divljach. Korisisti lovachku municiju i nemash frke. Ovaj kalibar nije neshto posebno precizan i dalekometan ali do 200m nemash brige. Shto se tiche kalibra .243 Win, toplo ga preporuchujem. Izuzetno je precizan i ima vishe nego dovoljno energije za lov srnece divljachi. Nisam ljubitelj 8x57 pa bih ti za lov divlje svinje preporuchio .308 ili .30-06.
 
Po Zakonu o lovstvu zabranjeno je loviti vojnickim oruzjem i vojnickom municijom divljac zasticenu lovostajem. Ostaje ti, znaci, da lovis vojnickom, tj. streljackom, vukove, lije, sakale, rakunopse i tvorove.
 
762x39FMJ122GR.jpg
 
za lov ne smes da koristis metak sa vojnim zrnom (pune kosuljice, tzv. FMJ)

Vojna municija je zabranjena za lov kao sto su ti odgovorile i prethodne kolege, ja cu ti dati jedan savet krajnje kolegijalni. Kalibar 7,62x39 je napravljen prevashodno za borbe na bliskim rastojanjima i unistavanje nazalost ljudi. Doticni kalibar se u prakticnom lovu nije se pokazao kao najsrecnije resenje. Moj topli savet je da za srnecu divljac nabavis 243 wincester a za divlja svinje minimum ti je 8x57 pa navise. Slazem se ada teoretski i igla moze da obori slona samo sto ce pre tog slon da pregazi lovca.

Po Zakonu o lovstvu zabranjeno je loviti vojnickim oruzjem i vojnickom municijom divljac zasticenu lovostajem. Ostaje ti, znaci, da lovis vojnickom, tj. streljackom, vukove, lije, sakale, rakunopse i tvorove.

Šta nije jasno?
Vidi se da je municija POTPUNO ISTA, samo je zrno različito, što znači da može da se puca i iz jedne i iz druge puške svaki metak, a ako su ljudi napravili i lovačku verziju ovog metka, znači da se on KORISTI U LOVU.:bye:

Primećuješ šablon odgovora?
Otkud sme da se lovi sa FMJ? To samo prođe, divljač može da odnese ihaaahaaaj daleko, zato se i razlikuje humani (vojni) metak od lovačkog: da bi ovde čovek ostao živ (Ženevska ili koja li već konvencija) a ovamo imaš dve varijante: prva (97-98% olova, 2-3% antimon) ili druga (3% antimon, 6% kalaj, 91% olovo) presvučeno košuljicom koja sadrži 93% bakra i 7% cinka. Vojne košuljice ne treba da se raspadnu, zato se prave od čelika presvučenog tombakom ili melhiorom (80% bakra i 20% nikla)... A za lov svetlećom municijom, neću ni da pričam... :roll:
 
@antoniusss

Dobro recheno.
Kao shto se koristi 7,62x51 (.308Win), 7,62x54R, .30-06, .300Win Mag, .303 British, 6,5x55 itd. a svi ovi kalibri su vojni, tako se i 7,62x39 koristi u svrhe lova. Nishta chudno. U Kanadi je .303 British i .30-06 ske.njao vishe losova nego bilo koji drugi kalibar.
 
Poslednja izmena:
Primećuješ šablon odgovora?
Otkud sme da se lovi sa FMJ? To samo prođe, divljač može da odnese ihaaahaaaj daleko, zato se i razlikuje humani (vojni) metak od lovačkog: da bi ovde čovek ostao živ (Ženevska ili koja li već konvencija) a ovamo imaš dve varijante: prva (97-98% olova, 2-3% antimon) ili druga (3% antimon, 6% kalaj, 91% olovo) presvučeno košuljicom koja sadrži 93% bakra i 7% cinka. Vojne košuljice ne treba da se raspadnu, zato se prave od čelika presvučenog tombakom ili melhiorom (80% bakra i 20% nikla)... A za lov svetlećom municijom, neću ni da pričam... :roll:

Je.bo te zar ima i onih koji love svetlecom municijom?
 
Primećuješ šablon odgovora?
Otkud sme da se lovi sa FMJ? To samo prođe, divljač može da odnese ihaaahaaaj daleko, zato se i razlikuje humani (vojni) metak od lovačkog: da bi ovde čovek ostao živ (Ženevska ili koja li već konvencija) a ovamo imaš dve varijante: prva (97-98% olova, 2-3% antimon) ili druga (3% antimon, 6% kalaj, 91% olovo) presvučeno košuljicom koja sadrži 93% bakra i 7% cinka. Vojne košuljice ne treba da se raspadnu, zato se prave od čelika presvučenog tombakom ili melhiorom (80% bakra i 20% nikla)... A za lov svetlećom municijom, neću ni da pričam... :roll:

Ajde redom
1. oduvek se lovilo sa FMJ, bez obzira na zabrane
2.divljač može da odnese bilo kakav metak ako je pogodiš u rep ili uvo, a ako joj uputiš precizan hitac u kičmu npr. ni mrdnuti neće.
3.štetočine možeš loviti svim i svačim i u Srbiji
4.godinama sam pokušavao uloviti srndaća i ništa, pucao sam svim i svačim i uvek bi mi pobegao, sve dok nisam jednom na frontu naišao na njega, gađao sam ga sa našom standardnom AP B1 model, jedinačno i to sa 4 metka, jedan ga je pogodio u donju vilicu, drugi u plećku, treći u bubreg i četvrti u zadnju bedru i pao je nakon 3 metra (posle smo ga roštiljali), meso nije bilo uopšte oštećeno, možeš li da zamisliš kakvo bi meso bilo da sam koristio npr. 223 rem. sa lovačkim zrnom? :think:
 
Poslednja izmena:
Kalibar 7,62x39 nije se pokazao dovoljno adekvatnim kada je u pitanju lov divlje svinje. Vise puta sam gledao kako izranavljena divljac odlazi i najcesce se tek posle par dana nadje kada gavrani iznad nje pocnu da kruze. Posebna prica je sto se do doticnog oruzja i municije relativno lako dolazilo u prethodnom periodu. Opsta pomama za preradjenim PAP-om je bila prisutna u prethodnom periodu i veliki broj komada je zavrsio u rukama lovaca. Lazni utisak superiornosti zato sto se drzi poluautomat u rukama dovodio je do losih pogodaka u i onako ne previse respektivnom kalibru.
Verovatno je i stvar ukusa ali 243 za srndaca je 243. Za divlju svinju 8x57 kao donja granica . Licno najvise volim da lovim sa 30-06 mada sam vise puta gledao ucinak na divljoj svinji 9,3x62 i to je impozantno.
 
Zašto uvek svi plaču kako im metak nema dovoljan učinak. Samo ponavljate kao papagaji ono što ste pročitali u kojekakvim glupim časopisima. Ljudi lukom i strelom love slona (video sam na youtube) pištoljem 44 mag. ubijaju bivola i grizlija, a vi samo u kuknjavu, joj mali mi je, mali mi je.......Tako su se ponašali i moji drugari kad smo jurili prve devojke. Glavna fora je bila kako povećati onu stvar. Moja teorija i onda i sada je bila: Nema veze je li mali ili nije, bitno je da hitac smestiš na pravo mesto. :per:
A za ove megalomane, najbolje je da kupe ovo:
112054_123610860_12,7x99mm.jpg
 
Poslednja izmena:
Zašto uvek svi plaču kako im metak nema dovoljan učinak. Samo ponavljate kao papagaji ono što ste pročitali u kojekakvim glupim časopisima. Ljudi lukom i strelom love slona (video sam na youtube) pištoljem 44 mag. ubijaju bivola i grizlija, a vi samo u kuknjavu, joj mali mi je, mali mi je.......Tako su se ponašali i moji drugari kad smo jurili prve devojke. Glavna fora je bila kako povećati onu stvar. Moja teorija i onda i sada je bila: Nema veze je li mali ili nije, bitno je da hitac smestiš na pravo mesto. :per:
A za ove megalomane, najbolje je da kupe ovo:
112054_123610860_12,7x99mm.jpg

Ljudi u Severnoj Americi vec decenijama love losa, grizlija, karibu-a i ostalo lukom i strelom.


 
Poslednja izmena:

Back
Top