PITANJE HITNO

I ako je Intel izjavio da ce se okrenuti ludim brojevima pri obelezavanju (sto jeste jako slicno obelezjima AMD Opteron-a), mislim da nece to raditi na procesorima sa Prescott jezgrom.

Bilo bi malo smesno (da ne kazem kontraproduktivno) da Intel obelezava prescott-e sa PIV 3.6 (mozda i 3.8, ne znam kako ce se brzo razvijati jer vec postaje tesko kontrolisati onoliki pipeline i grananje), pa onda da onaj na 4 GHz (koji se najavljuje za sredinu sledece godine) Obelezi sa 330 (cisto hipoteticki, mrzi me sad da citam dokumentaciju oko obelezja)... Ljudi ce biti zbunjeni...

Eh, da mene neko pita, x86 tehnologija bi odavno otisla u penziju... MMX, MMX2, SSE, SSE2, SSE3... Postaje gusto od instrukcija, procesori se sve vise greju, zbog povecanja brzine raste i pipeline, pa je sve teze kontrolisati grananje... Jednostavno, ovo sto Intel radi od x86 tehnologije su poslednji trzaji jer ocito je da je sve manje i manje razlike izmedju novih i starih cipova, i uskoro kad pocnu da razlike bivaju manje od 5% u brzini izmedju dve generacije procesora, ljudi ce prestati da kupuju...

... Intel moze lagano da unisti svoje cedo, x86, sredi Itanium-a da bude 'konkurentan' (i nadasve koristan), posluje nekih godinu dana sa sitnim gubitkom (dok se ne ubede softverske kuce da prevedu svoj softver za novu arhitekturu, sto nikada nije bilo tesko Intel-u, naravno kad je isti to zeleo), i da opet krene u osvajanje trzista... Ovako vodi mrtvu borbu sa AMD-om (koji i da hoce da ubije x86 ne moze jer bi se rasturili posle par meseci negativnih prihoda, a i nemaju neku revolucionarnu tehnologiju da ponude kao zamenu, tako da moraju da kaskaju za Intel-om), a jedino korisnici ispastaju (dok i Intel i AMD pune svoje dzepove)... Ako se ova x86 agonija nastavi, bice to striktno zbog krivice Intel-a, jer i ako je u poziciji da to moze, ne usudjuje se da ubije x86 (a samim tim i AMD-a, mozda se plase da ljudi nece zeleti novu arhitekturu pa da se svi okrenu AMD-u kao alternativi?), i pumpanjem megaherca pokusava da ozivi mrtvaca...

Viva la revolucion!
 

Back
Top