AGRESIVNOST

...kad i ovo doziveh. Bebice, pa ti si bre... 8)
Svidja mi se ovo tvoje rezonovanje o "losim" profama
i "dobrim" studentima.
Klap, klap, klap...ovo je bio aplauz. Iskren.
:wink:
 
Baby Kate:
Ma ne kazem ja da nema zavrnutih profesora, ali zaista mislim da bilo koji ispit moze da se polozi kod svakoga.
To sto studenti prelistaju knjigu dva puta pa misle da sve znaju, a on ih ipak obori...to je nesto drugo.
Bio je i jedan profesor na pravnom, tacnije jos uvek je tamo, koji je bio tako malo zavrnutiji, pa je od 30 studenata dnevno ispit polagao eventualno jedan.
Ali nije da se nije moglo.
Cinjenica je da od onih 29 koji padnu njih 25 zaista nije zasluzilo da polozi.
Onda su pisali i neku peticiju, pa je on malo spustio kriterijum.
Ali isto tako znam da kad polozis ispit kod njega to znaci da nesto znas, a kod nekih drugih izlazis sa desetkama iz kabineta, a da te covek pita za 5 dana da ponovis najbitnije stvari, nista ti ne bi umeo da mu ispricas.Ali to je "strava" profesor, kod njega se polaze "kao od sale", on "razume studente" i tako dalje...
Zato ljudi izadju sa pravnog kao dipl. a ne znaju razliku izmedju tuzbe i zalbe.
A sta kazes na ovu situaciju: pre par dana sam pala ispit koji sam spremala, ne preterano, moram priznati, ali dovoljno.
Profa kaze da je knjiga dosta za max 9, ali nama (izgleda) ispit spremi neki novi profa i ja poludim kad ugledam pitanja :!: (Nista iz knjige)
E, sad, isti ispit je proslo par njih koji su od nekoga(KOGA :?: ) prepisali i koji tvrde da nisu takli knjigu!!! Inace, taj ispit vazi za jedan od najlaksih :roll:
To mene iznervira... Mnooooogo je slicnih primera, t.j. polaganja na srecu. I koga ja da istucem :shock: :?:
 
anakin:
a pasivna agresija...?

Kazem ja lepo da nazivu foruma treba dodati i rec psihologija...
Anakin, ne znam bas na sta si tacno ti mislila, ali reci cu ti prvo kako sam ja razumevala taj termin pre nego sto sam se susrela sa onim sta taj izraz u psihologiji (i jos jednoj disciplini) znaci i dok nisam dobila strucno objasnjenje sta je to.
Termin pasivno-agresivno upucuje na zakljucak da je to neko ko ide okolo kao tempirana bomba koja svakog casa preti da ekslpodira i napravi lom.
Tako ja misljah, ali kad ja tamo a ono medjutim... nije bas to tako. Dakle, jeste bomba ali nije tempirana...

To su ti na jednoj strani kontrasi, mrgudi, nadzak babe... oni sto su stalno u sukobu sa autoritetom i to ne zato sto ih zaista autoriteti ugrozavaju vec zato sto nisu rascistili sa nekim konfliktom od ranije...unutrasnjim konfliktom (koliko psihijatara i psihologa toliko objasnjena koji je to konflikt, u svakom slucaju kod vecine je uzrok u detinjstvu), a na drugoj strani su to zavisne osobe koje svoju frustraciju ispoljavaju tako sto se dovode u zavisan polozaj kao potpuno bespomocne i traze da ih neko tegli na svojoj kicmi, da ih bodri itd. Ne zna se koji je tip gori od ova dva. U svakom slucaju u pitanju je destruktivna agresija ili zlocudna.
 
Jos nesto
1-Da li sputavenje agresije smatrate dobrom ili losom osobinom,u sustini da li je smatrate zdravom-
2-Postoji li ostra granica izmedju lose i dobre osobine,ili je to sve stvar subjektivnosti?
 
Đenka:
arttim:
anakin:
a pasivna agresija...?
Mislim da je U KORENU svake vrste agresije STRAH :!:

Mislim da si ti prilično u pravu... 8) osim možda kad je u pitanju tzv. nestašna agresija koja se ispoljava kroz igru i kojoj je cilj oslobađanje od viška psihičke energije. (kod životinja)

Ako je u korenu svake agresije STRAH gde je onda koren tog straha,jer cinjenica je od 70% dece blizanaca jedno uvek agresivnije
 
Jekyll_doesnt_Hyde:
Agresija je prirodna reakcija coveka na svako ugrozavanje u fizickom ili psihickom smislu i ...

Agresija je,cini mi se,mnogo izvornija karakteristika coveka,da bi nasla koren samo u mehanizmu odbrane. Nagon je nacin funkcionisanja jedinke,ono kroz sto se ispoljavaju eros i tanatos...energija sama,zelja za potcinjavanjem,dominacijom...Njoj nema uzroka izvan,u drugom coveku ili situaciji. Tako bar ja mnijem.
 
--------------------------------------------------------------------------------

Da sam imala pištolj, sada bih robijala.....

Vozila sam decu sa treninga pre sat vremena.
Stali smo na semaforu,prozori su bili otvoreni.
Prišli su prosjaci, tražili dinar i počeli da se nalakćuju na vrata. Pošto je moja tašna stajala na suvozačevom mestu, jedan od njih je krenuo rukom prema njoj i rekao "A jel ima ovde nešto?"
Viknula sam da ne dira torbu i da se skloni od kola.
Moj sin je ponovio moje reči piskavim dečijim glasom.
Onda ga je prosjak PLJUNUO.

Izašla sam iz kola, ostavila otvorena vrata, izvadila dezodorans iz tašne, naprskala mu ga u oči urlajući najgore pretnje, upalilo se zeleno, vozači trube, deca plaču, vrti mi se u glavi, tresu mi se noge, vraćam se u kola i nemam pojma kako, nastavljam da vozim.
Dete se briše vlažnom maramicom i kaže "Hvala ti mama što si me odbranila"

Dolazim kući, sve ispričam mužu, on psuje,uzima palicu i kreće da pobije go*vna i zaglavi 30 dana pritvora.Lažem ga da su sad sigurno otišli i da će mo ići sutra u ono vreme....

Baš se grozno osećam.



Da, agresivnost je urođena i nekada vas zaprepasti......
 
Uzas! A i to je blaga rec... Ja nisam nesto agresivan ali ne znam sta bih mu uradio za tako nesto... U stvari, to sto si uradila i nije agresivnost, to je legitimna odbrana. On je bio agresivan. Ne mogu da verujem da niko od ostalih vozaca nije izasao da ti pomogne. Mogu samo da ih zamislim, u kojoj su frci bili sto se upalilo zeleno a oni stoje...
 
Agresivnost je zaista urodjena ali se postavlja pitanje njenog smisla i cemu sluzi.Radjamo se sa seksualnim i agresivnim nagonima,ostalo su potrebe:san,hrana i potreba za ljubavlju...lista je predugacka.Agresivnost je dinamizam u coveku i treba ga usmeriti protiv zla u sebi i okolo,nikako prema drugim ljudima.Ako je neko zao,sankcionisimo ga ,smestimo ga gde mu je mesto ali ga ne treba eliminisati vec mu ostaviti mogucnost da se prevaspita: za to postoje zatvori!A sta cemo sa zlom u nama?
 
A šta ćemo sa zlom u nama?

...pljune me prosjak a ja ga ubijem ili najmanje,slomim mu noge...čoveče...i svi mi kažu bravo majstore,to je samo glupi prosjak,koji uz to krade i pljuje pošten svet na ulici...Njegov život za moj pljunuti obraz...Prava mera.
 
Zhozzy:
Jos nesto
1-Da li sputavenje agresije smatrate dobrom ili losom osobinom,u sustini da li je smatrate zdravom-
2-Postoji li ostra granica izmedju lose i dobre osobine,ili je to sve stvar subjektivnosti?

1.Smatram je losom osobinom..jer covek bi trebao da bude stalozen i miran..da ne reaguje naprasito u svakoj situaciji..da 'izbroji do 10' pre nego sto uradi ili kaze nesto..svakako da su gotovo svi nekad bili agresivni(makar i ne svesno)ili da su bili uzasno besni..oni koji nekad nisu ispoljavai agresiju uprkos svom besu..da njima se sve nakuplja iznutra..a poznato je i da se balon sto ga vise punimo vazduhom..znamo da ce pre ili kasnije puci..pa tako i covek sve vise ispunjava bes dok ne pukne..svaki covek bi trebalo da pokusa da upravlja svojom agresivnoscu..i ne treba je nakupljati u sebi da ne bi doslo do :roll: ...treba znati na koji je nacin izbaciti iz sebe..a sto je svakako zdravije izbaciti, nego se nakupljati u coveku..

2.Svakako da postoji ostra granica i ne mogu reci da je to iskljucivo losa osobina, jer ona moze imatii neke dobre strane..verujem da (u svakom zlu ima neceg dobrog i u svakom dobru ima neceg zlog..isto tako u svakoj losoj osobini ima neceg dobroh..i u svakoj dobroj osobini ima neceg loseg..)znaci sve je relativno..zasto agresija ima svojih dobrih strana?
Izbacices nesto negativno iz sebe,lepseces ziveti bes besa, a za druge kojima je upucena agresivnost..i po njih ima dobre strane..naucice nesto..naucice da ne provocira..i da se ne ponasa kao onaj cigancic,prosjak sto je uradio 'ono' apotekarki.. :D
 
Podsetila si me na jednu jako dobru knjigu, nezaobilazno stivo u vezi ove teme - Senekinu "O gnevu". Stvarno jako...
Mada, bez obzira na knjigu, ne bi bilo lose imati na umu da postoji nesto sto se u psihologiji zove "pozitivna agresivnost"...
 
arttim:
Unutrsnja agresivnost se moze sublimirati ........

Negativna energija se moze pretociti u pozitivnu, kreativnu………..


8)

Misliš na sublimaciju agresivnosti kroz postizanje vrhunskih sportskih dostignuća, viška sexualne energije kroz stvaranje velike porodice,morbidnosti i bezosećajnosti kroz bavljenje društveno prihvatljivom hirurgijom i sl?
 
apotekarka:
arttim:
Unutrsnja agresivnost se moze sublimirati ........

Negativna energija se moze pretociti u pozitivnu, kreativnu………..


8)

Misliš na sublimaciju agresivnosti kroz postizanje vrhunskih sportskih dostignuća, viška sexualne energije kroz stvaranje velike porodice,morbidnosti i bezosećajnosti kroz bavljenje društveno prihvatljivom hirurgijom i sl?

Ne tako, vec na sublimaciju agresivnosti u nesto kreativno, korisno… u kvalitativnom smislu… 8)
 

Back
Top