Koliko je Stefan Nemanja zaista bio "Mirotočiv" ?

_Krang_

Domaćin
Poruka
3.752
Ova tema je moja reakcija na pisanje dvojice diskutanata, clanova ISPC-a gde oni navode da ja ne razumem u potpunosti zitije Sv. Simeona, odnosno, da je pokolj koji Sv. Simeon izvrsio dok je nosio ime Stefan Nemanja potpuno opravdan i u sluzbi zastite pravoslavlja. Dakle, potvrdili su staro Hriscansko pravilo da nije greh ubiti u sluzbu boga... zanimljivo je da je tako nesto dolazilo upravo iz njima omrazenog Vatikana.

Nije nikakva tajna da je Stefan Nemanja saradjivao sa madjarskim kraljem protiv Vizantije.
- Nekoliko odlomaka iz "zitija Sv. Simeona" nam govore o njegovim borbama protiv istocnog rimskog carstva (Vizantije)


Остале градове пообара, и поруши, и претвори славу њихову у пустош...“
(Стефан Првовенчани, „Житије светог Симеона“)

..градове сазидане од њих разруши и измени славу њихову у слику пустоши, и име њихово не назва се више тамо у области тој...“
(Доментијан, „Житије светог Симеона“)



Kazu, ne razumem etiku takvog cina.
Kazu, on je to uradio u kako bi sacuvao pravoslavlje.
Da li se pravoslavlje cuva boreci se protiv pravoslavlja (Vizantije) ?
Ili smo ubedjeni da je jedino SPC jedina ispravna a sada nam ni Vizantija ni vaseljesnki sabor ne valja...nije to dobro :ljutko:


- A da vidimo kako se obracunavao sa nevernicima (postovaocima stare srpske vere) :

...једне попали, друге разним казнама казни, треће прогна из државе своје а домове њихове и све имање сакупи, разда прокаженим и убогим... Учитељу и начелнику њихову језик уреза у грлу његову, што не исповеда Христа, сина божјег.

— Стефан Првовенчани, „Житије светог Симеона“


Onda opet, kazu, to je opravdano i takav je red i zakon i to se tolerise zato sto je u sluzbu Hriscanstva.
To je klasicna vatikanska ideologija a opet izlazi iz mozgova onih koji mrze taj Vatikan vise nego bilo sta na svetu ? Kako je to moguce ?


Evo nekih "mirotocivih" izjava o ovom cinu Stefana Nemanje :

Тада се знао ред у држави јер су цареви билу у служби
Господа нашег Исуса Христа а не ко данас у служби мамону(новцу).Колико је Симеон Мироточиви УГОДИО ГОСПОДУ САТИРАЊЕМ ЈЕРЕСИ, најбоље сведочи обилато мироточење његовог посвећеног тела..

Шта је он ту лоше урадио?


Несхваташ кранг етику тог поступка.Повезујеш хуманистичку идеју са православним хришћанством.


Симеон је добро чинио зато што су ти које је палио и сатирао били претходница оних који су опљачкали и спалили Цариград (Dakle, Srbi su palili Carigrad :think: ). Зар мислиш да ће владар земље да допусти да му јеретици вршљају по земљи и варају народ? Да ће да толерише непријатеље и Бога и људи? Зар мислиш да ће пастири Православља дозволити да губе своје овце, од стране оних који су непријатељи Божији и јереси исповедници? у времена када се знао ред и примењивао закон Божији у свакодневном животу, следила је смртна казна.
 
Poslednja izmena:
Nemanja i Madjari protiv Vizantije part 2, posle smrti Manojla Komnena kome je Nemanja bio vazal :

" А преподобни отац наш, узевши угарскога краља, оде тамо у унутрашњост грчког царства ( a to vam je Vizantija, bastion pravoslavlja) , и земљу попленивши сатре многе градове и учини крајњу пустош." (Доментијан)

" Јер прође пречасни свети Симеон са угарским краљем, и дође до града, по имену, Средца, и разруши га и опустоши до краја" (Стефан Првовенчани)

" А кад се угарски краљ врати у своју државу, растав се од њега, отиде са силом својом на град Перник, па и њега разруши силом својом и опустоши и град Стоб, и град Землн, и град Велбужд, и град Житомитски, и град Скопље, и град Лешки у Доњем Пологу, и град Градац, и град Призрен, и град славни Ниш, и град Сврљиг, и град Равни, и град Козли.
Те градове поруши и до краја темеља их искорени, јер не оста камен на камену који се не поруши. И не подигоше се до данас " (Стефан Првовенчани)

" Земље њихове, и богатства њихова, и славу њихову приложи богатству и слави отачаства свога, и слави велможа, и народа свога (Првовенчани)"

" Додаде ка земљи отачаства свога многе земље од области грчкога царства, и силом Божјом победи непријатеље своје." (Доментијан)

" .... истреби грчко име, да се никако не помиње име њихово у тој области" (Првовенчани)
 
Poslednja izmena:
Nemanja i Madjari protiv Vizantije :

" А преподобни отац наш, узевши угарскога краља, оде тамо у унутрашњост грчког царства ( a to vam je Vizantija, bastion pravoslavlja) , и земљу попленивши сатре многе градове и учини крајњу пустош." (Доментијан)

" Јер прође пречасни свети Симеон са угарским краљем, и дође до града, по имену, Средца, и разруши га и опустоши до краја" (Стефан Првовенчани)

" А кад се угарски краљ врати у своју државу, растав се од њега, отиде са силом својом на град Перник, па и њега разруши силом својом и опустоши и град Стоб, и град Землн, и град Велбужд, и град Житомитски, и град Скопље, и град Лешки у Доњем Пологу, и град Градац, и град Призрен, и град славни Ниш, и град Сврљиг, и град Равни, и град Козли.
Те градове поруши и до краја темеља их искорени, јер не оста камен на камену који се не поруши. И не подигоше се до данас " (Стефан Првовенчани)

" Земље њихове, и богатства њихова, и славу њихову приложи богатству и слави отачаства свога, и слави велможа, и народа свога (Првовенчани)"

" Додаде ка земљи отачаства свога многе земље од области грчкога царства, и силом Божјом победи непријатеље своје." (Доментијан)

" .... истреби грчко име, да се никако не помиње име њихово у тој области" (Првовенчани)

Мешаш ствари.
 
Madjari su bese bili katolici, kao i danas, ako me secanje dobro sluzi ?

" А преподобни отац наш, узевши угарскога краља..."

И Бугари су ратовали против Византије,И Самуило који је имао државу отприлике где је сад бјр.Македонија је ратовао против Византије.Али једно су ратови који немају везе са протеривањем јеретика из државе,а друго ратови суседних држава.
 
Što se Stefana Nemanje tiče, to je za njegovo vreme bilo sasvim normalno činiti (nažalost). I naravno da to nije činio zbog pravoslavlja...

Što se tiče ovih zaluđenika zbog kojih si otvorio temu, nema potrebe da se komentarišu takvi stavovi. Sami sebe komentarišu...

O tome se i radi, stvar je u tome da on nije bio nikakav mirotocivi svetac vec tipican srednjevekovni vladar(sposoban, dodao bih), medjutim to nema nikakve veze sa pravoslavljem vec sa licnom ambicijom.

Ti zaludjenici su bili samo inicijalna kapisla, posto su mi divno ispamovali temu "Vatikan".
Sto bi se reklo "trazili ste, gledajte".
Nisam zbog njih otvorio temu vec da bi mi neko pojasnio "dobra dela mirotocivog Simeona" u kojima ja ne vidim nista dobro (iz hriscanskog ugla - ljubav, tolerancija) , no oni kazu da sam slep ali ne umeju da objasne.
Mozda neko drugi ume...videcemo :mrgreen:

Koreni ove teme su na temi Vatikan, jer je tamo pocelo da se prica o tome, a posto to nema veze sa Vatikanom, otvorio sam posebnu temu.
 
Poslednja izmena:
Сујетан си ко манекенка. Чим те неко разобличи и ухвати у лажи крећеш са конструкцијама.Ко жели да сазна нека погледа цео ток разговора на теми Ватикан.

moze, naravno :roll:

cak sam i neke vase postove sa teme "Vatikan" citirao u uvodnom postu ove teme.

Navedi mi, gde si me ti to uhvatio u lazi.

"Razoblicio"...sto volem ovu novohriscansku retoriku :)
 
Исто ако што поборници француске револуције кажу како тада прочиње време просвећености, братства, слободе, једнакости, а прећуткују време Терора када је руља одушевљено клицала док су главе одсецане на гиљотини.
 

Back
Top