Crna Gora: Porast nasilja u porodici

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Loša komunikacija, iscrpljenost supružnika, besperspektivnost, siromaštvo, nemogućnost planiranja i nedostatak vremena, gorući su problemi porodica u Crnoj Gori i oni u pravilu rezultiraju nasiljem.

0,,1532516_1,00.jpg


Direktorka „Sigurne ženske kuće“ iz Podgorice Ljiljana Raičević je za Dojče vele rekla da je uz psihološko u porastu i fizičko nasilje. „Ali, to je, pre svega, rezultat činjenice što su žene postale vidljivije u crnogorskom društvu i što više ne žele ćutke da trpe nasilje“, rekla je ona i objasnila:



„Žene više neće da trpe u onolikom broju i u onakvim prilikama kakve su bile do sada. Znači, patrijarhat je nesalomljiv, sigurno ga mi ne možemo sa našom pričom slomiti, ali urušavaju se neke stare vrednosti, kao na primer, ’oca (pater familias) morate slušati, došli ste u njihovu porodicu i vi ste njihovo vlasništvo’. To je naročito u opadanju kod mlađe generacije.“



Sličan je stav sociološkinje Mirjane Popović:



Najugroženiji delovi populacije deca i omladina

„Većina najučestalijih napada na ženu je nasilje koje se dešava svakodnevno kod kuće, od strane ženi dobro poznatog nasilnika. I to je jedan od apsurda porodičnog nasilja: ono se javlja na prostoru u kojem bi žena trebalo da bude zaštićena, sigurna, voljena i poštovana.“



Najugroženiji omladina i deca



Napominjući da tradicionalna porodica u Crnoj Gori puca po svim šavovima, psiholog Maruška Drašković smatra da su najugroženiji delovi populacije deca i omladina:



„Mislim da roditelji nemaju vremena jer moraju da zarade da bi elementarno preživeli i nemaju, dakle, vremena da se bave sa decom, čak i ne razgovaraju sa njima. Kod mene dolaze ljudi i često kažu: mi u našoj kući nikada ne razgovaramo, mi nismo o tome razgovarali, nisam to od roditelja naučio.“



Direktorka Sigurne ženske kuće Ljiljana Raičević istakla je da raduje bolji odnos policije prema žrtvama nasilja. Ona je dodala da očekuje skoro donošenje zakona o nasilju u porodici:



„Mi se nadamo da će to ove godine biti prioritet u radu crnogorske Skupštine i da će taj pravni akt, o kome se toliko dugo priča, konačno biti donet.“

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4244892,00.html?maca=ser-Blic Online-2569-xml-mrss

Crnogorke su krive za sve.
 

Back
Top