Bulevar Shabana Bajramovica

Pogledaj rezultate ankete: Da li bi ste pristali da VASHU ulicu nazovu po Shabanu Bajramovicu?

Glasova
13. Ne možete glasati na ovu anketu
  • DA

8 61,54%
  • NE

5 38,46%
Prikazujem rezultate 1 do 8 od 8

Tema: Bulevar Shabana Bajramovica

Ističe se
    Učlanjen
    12.12.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Bulevar Shabana Bajramovica

Napadnuta udovica Šabana Bajramovića
    Selim se iz Niša, strahujem za život
    Autor: Branko Janačković | 11.05.2009. - 08:08
    Selim se iz Niša, strahujem za život

NIŠ - Uplašena sam i ne osećam se više bezbedno. Noću ne spavam, plašim se da izađem na ulicu. Imam nameru da prodam ovu moju jadnu kućicu i da se odselim iz Niša u neki drugi grad, negde gde nema ovolike diskriminacije prema Romima. Šta smo im toliko skrivili, šta imaju toliko protiv mog mrtvog muža - priča za „Blic” Milica Bajramović, udovica kralja romske muzike Šabana Bajramovića, koja je u petak po podne napadnuta na Trošarinskoj rampi u Nišu.

Milica kaže da je toga dana sa komšinicom pošla kod lekara kada je primetila da se kod rampe sakupljaju potpisi. Ona navodi da je okupljene ljude pitala za koju stranku sakupljaju peticiju, a da joj je jedan muškarac odgovorio da se radi o peticiji protiv preimenovanja Južnog bulevara u Bulevar Šabana Bajramovića.
    - Odmah je počeo da psuje Šabana najgorim psovkama. Pitala sam ih šta im je skrivio moj mrtvi suprug, ali su počeli i meni da psuju „majku cigansku”. Mnogo sam se uznemirila, počela sam da branim supruga kao što bi svaka žena uradila. Dok smo se mi raspravljali, naišao je jedan muškarac sa Trošarine, star oko 40 godina, i naleteo biciklom na mene. Udario me je u nogu. Onda je sišao sa bicikle i rukama počeo da gura bicikl na mene i opet me udario po nozi. Uhvatio me rukama za vrat, udario me pesnicom u grudi, a onda me je izboksovao još dva, tri puta u glavu - priča Milica još uvek vidno uzbuđena.
    Udovica preminulog pevača navodi da je policija došla tek posle 40 minuta i da napadač nije pronađen na adresi na kojoj stanuje, ali da su ga policajci kasnije ipak pronašli. Revoltirana je kasnijim saznanjem da će i protiv nje biti podneta prijava za narušavanje javnog reda i mira.
    - Zašto i protiv mene kada sam žrtva napada. Osećam se nezaštićeno. Stvarno sam uplašena jer živim sama. Ćerke su mi u Nemačkoj i Danskoj. Odlazim na spavanje tek kada počinje da sviće, negde oko 4.30 časova. Ne znam ni kome da se obratim za pomoć i zaštitu. Posle ovoga što se desilo odseliću se iz Niša, jer ovolika diskriminacija ne postoji nigde. Sa Šabanom sam proputovala celu Evropu. Njemu su ambasadori ruke ljubili, kao da smo iz neke kraljevske porodice. A ovde smo poniženi. Hvala gradu Nišu što je podržao moga supruga. Ja nisam kriva što je grad odlučio da se Južni bulevar nazove Šabanovim imenom. Ako se ne slažu sa tim, neka idu u Skupštinu grada, a ne da mi psuju mrtvog čoveka. To je van pameti - dodaje Milica.
    Inače, predlog da se jedna ulica u Nišu nazove imenom Šabana Bajramovića potekao je od organizatora džez festivala „Nišvil”, nakon čega je gradska komisija za imenovanje predložila da to bude Južni bulevar. Žitelji ove ulice prikupili su peticiju protiv promene naziva, pravdajući se da bi bili izloženi „finansijskim troškovima prilikom promene dokumentacije”. NVO organizacije upozorile su da u izjavama pojedinaca ima prizvuka „latentnog rasizma”. Ministarstvo za lokalnu samoupravu je dalo saglasnost da se promeni ime ulice, a nakon toga je i Skupština grada Niša usvojila konačnu odluku o promeni naziva Južnog bulevara u Bulevar Šabana Bajramovića.

Prijava i protiv žrtve napada
    Načelnik niške policije Zoran Stojanović izjavio je za „Blic” da će biti podneta prekršajna prijava protiv osobe koja je, kako je utvrđeno, odgurnula Milicu Bajramović, ali da će i protiv Šabanove udovice biti podneta prekršajna prijava, kako je naveo, zbog nepristojnog ponašanja.
    - Postoje svedoci da je Milica Bajramović započela uvredljivu raspravu sa osobama koje su prikupljale peticiju protiv promene naziva Južni bulevar. Kada je naišao čovek na biciklu, počela je i njega da vređa nakon čega ju je on odgurnuo, zbog čega će protiv njega biti podneta prekršajna prijava. Ali zbog nepristojnog ponašanja prijava će biti podneta i protiv Bajramovićeve - kazao je Stojanović za „Blic”.

Biografija legende

Šaban Bajramović je rođen 16. aprila 1936. u Nišu.
    Nakon bekstva iz vojske zbog devojke, 1955. oteran je na Goli otok, gde je proveo pet godina.

Prvu ploču snimio je 1964, ukupno je objavio oko 20 LP-jeva i 50 singlova. Veruje se da je komponovao više od 650 pesama.
    Od prve velike zarade kupio je beli „mercedes” i unajmio dva telohranitelja. Priča kaže da je ubrzo izgubio „mercedes” na kocki.
    Magazin „Tajm” ga proglasio za jednog od 10 najvećih bluz pevača na svetu.
    Voleo je da čita. Tvrdio je da je pročitao oko 20.000 knjiga.
    Sa svojim sastavom „Crna mamba” obišao je ceo svet, a kada je na poziv Nehrua i Indire Gandi nastupio u Indiji, službeno je tamo proglašen kraljem svetske romske muzike.
    Snimao je i filmove - sa Goranom Paskaljevićem „Anđeo čuvar” (1987), sa Milanom Jelićem „Nedeljni ručak” (1982), sa Stoletom Popovim „Ciganska magija” (1997).
    Početkom 2008, zajedno sa Sašom Lošićem Lošom i Skaj Viklerom, snimio je saundtrak za muziku iz serije „Vratiće se rode”.
    Njegov poslednji album nosi naziv „Privatno”.
    Preminuo je u nedelju, 8. juna 2008.

http://www.blic.rs/hronika.php?id=91930

Nisam primetio da je iko otvarao temu o problemu sa davanjem Juzhnom bulevaru u Nishu ime pokojnog Shabana Bajramovica, pa da ja otvorim. Koji je vash stav prema tome? Najbolje je da odgovorite na pitanje u anketi, dakle, da li bi ste podrzhali da VASHU ulicu nazovu po Shabanu Bajramovicu?

Iskusan Appel (avatar)
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    90

Podrazumevano Re: Bulevar Shabana Bajramovica

Veoma poznat Вуја (avatar)
    Učlanjen
    07.04.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    168

Ne bi mi smetalo.
    Radi ono u cemu si dobar, a ne ono za mislis da si dobar

Buduća legenda
    Učlanjen
    25.08.2007.
    Pol
    muški
    Je otišao sa foruma...osim ako jedna osoba to ne promeni!
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    536

Ma zeza nas Ugo zna da ima tema a otvara..
    http://www.youtube.com/watch?v=AWjql7MX3XA

Iskusan
    Učlanjen
    02.05.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    0

Zasluzio je covek da se po njemu zove ulica,ali bez pppizdarije ne moze nista da prodje.

Ističe se
    Učlanjen
    12.12.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ja se izvinjavam, ali trebao si dati naziv temi koji je bolje objashnjava. Mozhda ni moj nije najsrecniji, ali se bar vidi o chemu se radi. Predlazhem zato da se tvoja tema preimenuje a moja zatvori ili spoji sa tvojom.

Iskusan Appel (avatar)
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    90

Citat Original postavio tu tu tu Pogledaj poruku
    Ma zeza nas Ugo zna da ima tema a otvara..
    Aaaa, to je Čavez... Nema veze, njemu opraštam. Ionako sam ga utupio sa naslovom...

Iskusan Appel (avatar)
    Učlanjen
    06.02.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    90

Citat Original postavio Bara Kob Ama Pogledaj poruku
    Ja se izvinjavam, ali trebao si dati naziv temi koji je bolje objashnjava. Mozhda ni moj nije najsrecniji, ali se bar vidi o chemu se radi. Predlazhem zato da se tvoja tema preimenuje a moja zatvori ili spoji sa tvojom.
    Slažem se...

Slične teme

1. Bulevar Šabana Bajramovića u Niš!!
    Autor dragosh u forumu Politika
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 18.03.2009., 16:10
  2. Bulevar...
    Autor DellBoy-011 u forumu Politika
    Odgovora: 65
    Poslednja poruka: 13.07.2008., 21:56
  3. Snimak koncerta Sabana Bajramovica
    Autor cleaner u forumu Muzika