Kako postaviti pitanje

Psiholog Jovana

Obećava
Poruka
53
Izgubila sam volju za zivotom. Treba mi pomoc... Ili: Patim od nesanice, sta da radim?

Na ovaj nacin nemojte postavljati pitanja jer necete dobiti nikakav odgovor. Na takva pitanja ce vam odgovoriti “filozofi” koji imaju odgovor na sve (ima ih ovde na forumu puno) ili najbolja drugarica uz kafu, koja uvek ima neki “instant” savet za vas.

Ako hocete misljenje strucnjaka, u ovom slucaju psihologa, morate se potruditi u formulaciji pitanja ispunjavanjem bar dva uslova:

1. Detaljno opisite problem, a ne samo povrsno, sa uopstenim formulacijama.
2. Napisite zivotni kontekst problema (koliko imate godina, u kakvoj ste porodicnoj situaciji, da li ste radno aktivni, kakvo je vase zdravstveno stanje, imate li jos nekih problema, osim onog za koji postavljate pitanje, ima li jos neko u porodici slican problem, da li ste i kako vec pokusali da resite svoj problem i druge pojedinosti koje mogu biti bitne za uvid u pravo stanje stvari).

Za spesan rad psihologa pretpostavlja se licni kontak kojeg ovde nemamo i zato je neophodno da ga nadoknadimo uspesnim opisom problema.
Nadam se da cu onima koji zele sami sebi da pomognu, i ja pomoci.
 
A da ne mislis da bi tako previse odali o sebi. U ovom "virtuelnm svetu" gde su svi vise ili manje poremećeni, nisu se bas pretrgli da se otkrivaju. (Inace, samo da napomenem, ja spadam u one koji su vise poremeceni-cega se pametan stidi, budal.a.....)

Mogu ti oni sve to pisati i kao privatnu poruku, ali onda ostali koji imaju isti problem ne bi mogli procitati odgovor.

Znaci, ukupan, multiplicirajuci faktor interkontinentalnih aeronautickih gljiva (UMFIAG) je u potpunosti neodlucan u ovom slucaju sa kibernetikom. :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Lucidnost je ono sto nas drzi na okupu. Pretvaranje da je sve u redu. Samo se pitam kada ce zver koja je stesnjena da provristi napolje i unisti sve oko sebe. One koje ne volimo, a na zalost, i one koje volimo i do kojih nam je stalo.
 
Psiholog Jovana:
Potrebno je nesto dodati da bi se ova tema opet nasla na prvoj strani foruma, pri vrhu :D
Ljudi nekako ne vole mnogo da prelistavaju forume pa su opet poceli da prave iste propuste pri postavljanju pitanja...

Lepo zvuce tvoje reci koje si napisala sa strpljenjem. Ali ja mislim da kada bi neko mogao zaista tako lepo da opise svoj problem onda bi ga lako sam resio sto i nadam se jeste cilj psihologije, da natera osobu da sama resi svoj problem. Mozda lupetam jer se i sam trudim da postavim pravo pitanje ... Ali treba ljudima da se kaze da znaju; (da napisana rec mnogo manje vredi od izgovorene reci.)
Kada to shvate a ja sam misljenja da negde i shvataju
tu cinjenicu.
Zasto to mislim ?
Zato jer vidim da neki ljudi imaju kratke poruke i kratke odgovore te zato oni negde i imaju svest o tome da je vrednija izgovorena od napisane reci.
Eto tolio d ane zamaram dalje...
Pozdrav!
 
Blizi se kraj leta, izgleda da su prosli godisnji odmori pa su i pitanja cesce pocela da mi pristizu. Ipak, kako ljudi nemaju obicaj da listaju po starim porukama, pojavila se potreba da nesto napisem ovde kako bi se ovo uputstvo za postavljanje pitanja pojavilo na prvoj stranici foruma.
Srdacan pozdrav svima!
 

Back
Top