Pravopis

M r v i c a

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
231
Sve vise i vise me divi kada vidim koliki se znacaj daje pravopisu. Normalni razgovori prelaze u svadju, bezbroj rasprava o tome sta je pravilno a sta nije, retardirani argumenti koji napadaju na osnovu pravopisnih gresaka i jos mnogo toga.

Meni je poznato da je pravopis lepa stvar i da ima svoju (ma kakva bila) korist u pojedinim situacijama ali meni nije objasnjiv razlog da se zbog jednog glupog pravopisa koljemo.

Umesto da uce da komuniciraju svoja osecanja, ljudi se mlate oko glupog pravopisa.

To me rastuzuje. :(
 
Наравно да те растужује... А у осталом, што се уопште бавиш овим, пошто правопис није толико битан. То је само скуп правила која је неко утемељио јер њему то боље звучи. Дакле, изузетно је глупо свађати се око правописа, лепо га је знати, али ако говориш српски језик, то ти је довољно. само опуштено! :):
 
Trudim se da sto manje gresim u pravopisu. Nekad bi trebalo konsultovati i literaturu, priznajem, pogotovo kada se radi o pisanju dokumenata gde greske u pravopisu nisu dopustive, ali ne mislim da su osecanja manje vazna, pogotovu u vremenu gde ih jedni nemaju, drugi nauce da ne smeju da ih pokazuju, treci zazale (uglavnom) sto ih imaju i pokazuju itd, itd...

Cinjenica je da ako neko zeli da mi napise nesto lepo (korisno, interesantno..) bilo kojim povodom,a to uradi kao polupismena osoba... uf... Nece bas dobiti prelaznu ocenu :D.
 
Sve vise i vise me divi kada vidim koliki se znacaj daje pravopisu. Normalni razgovori prelaze u svadju, bezbroj rasprava o tome sta je pravilno a sta nije, retardirani argumenti koji napadaju na osnovu pravopisnih gresaka i jos mnogo toga.

Meni je poznato da je pravopis lepa stvar i da ima svoju (ma kakva bila) korist u pojedinim situacijama ali meni nije objasnjiv razlog da se zbog jednog glupog pravopisa koljemo.

Umesto da uce da komuniciraju svoja osecanja, ljudi se mlate oko glupog pravopisa.

To me rastuzuje. :(

Jel si to inspirisan onime sto se desilo na mojoj temi?!:p
 
valjda su jezik, pravopis, komunikacija povezani, te shodno tome elementarno nepoznavanje pravopisa uglavnom znaci da neko ne ume normalno ni da komunicira, izrazi svoje misli isl. i prosto sam sebe diskredibilituje, koliko god je možda sadržina ispravna, forma ga unakazi; tako je sa svime. klanje ne kapiram oko bilo čega, a kamoli oko pravopisa... mislim da retko grešim, naročito u formalnom izražavanju, ali neke stvari ne samo što su preupadljive nego i dovode do faktičke nerazumljivosti...
 
Mene samo nervira ovo :

- Gde si ?
- Kuci .

U skoli cak i profane ispravljamo xD

Без жеље да неког исправљам и '' лупам пацке'', али, волела бих да ми неко одговори шта је овде правилно:
- У кући?
- Код куће?
;)
:hvala:
 
КУЋИ САМ!
Употреба у значењу места боравка не сматра се за књижевну. Правилно је код куће сам. Када бисте отишли код пријатеља Милана и неко вам пошаље СМС поруку са питањем где се налазите, да ли бисте рекли да сте Милану или код Милана?
Када именица кућа треба да представља циљ кретања онда је, наравно, дозвољен (и потребан) датив, и тада је исправо рећи идем кући.

Да додам: На питање - Где си, правилно је рећи - Код куће сам, али, исто тако правилно је и - У кући сам, само је ретко у употреби!

П.С. Коцо, биће једна лепа трица ( 3) на крају године! ;) :super:
 
Poslednja izmena:
valjda su jezik, pravopis, komunikacija povezani, te shodno tome elementarno nepoznavanje pravopisa uglavnom znaci da neko ne ume normalno ni da komunicira, izrazi svoje misli isl. i prosto sam sebe diskredibilituje, koliko god je možda sadržina ispravna, forma ga unakazi; tako je sa svime. klanje ne kapiram oko bilo čega, a kamoli oko pravopisa... mislim da retko grešim, naročito u formalnom izražavanju, ali neke stvari ne samo što su preupadljive nego i dovode do faktičke nerazumljivosti...

Hmm... jesu povezani, ali veza nije takva. Mnoge greske oko kojih se dize frka su tesko upactljive kada si fokusiran na smisao a ne na pravopis. A poznato je i to da ljudski mozak moze da cita i rice as pormeanism simolva. Tako da dobar pravopis ne znaci dobra komunikacija, i los pravopis ne znaci losa komunikacija.

Uz to, za dobru komunikaciju ponekad su reci suvisne ili samo nepotrebne. (to recimo pokazuje Zlango jezik.)
 
Да додам: На питање - Где си, правилно је рећи - Код куће сам, али, исто тако правилно је и - У кући сам, само је ретко у употреби!

П.С. Коцо, биће једна лепа трица ( 3) на крају године! ;) :super:

Da,zato što je dativ (koji označava cilj/pravac kretanja) padež koji označava kretanje,
a akuzativ (koji označava mesto) je padež mirovanja.
 
КУЋИ САМ!
Употреба у значењу места боравка не сматра се за књижевну. Правилно је код куће сам. Када бисте отишли код пријатеља Милана и неко вам пошаље СМС поруку са питањем где се налазите, да ли бисте рекли да сте Милану или код Милана?
Када именица кућа треба да представља циљ кретања онда је, наравно, дозвољен (и потребан) датив, и тада је исправо рећи идем кући.

Да додам: На питање - Где си, правилно је рећи - Код куће сам, али, исто тако правилно је и - У кући сам, само је ретко у употреби!

П.С. Коцо, биће једна лепа трица ( 3) на крају године! ;) :super:

Ma sta trica:D
Pricala nam srpkinja i ja sam prihvatio to ,,kod kuce sam,, i nista drugo me ne zanima...Imacu peticu ako je zgazi trkator:D
 
E, a umesto što pronalaziš razloge zašto je pravopis beskoristan, zašto jednostavno ne naučiš par prostih pravila, i oduzmeš drugima razlog da se prave pametni i da prave svađe zato što nemaju ništa pametno da kažu?
Lakše je, stvarno, naučiti da pravilno pišeš, makar nešto osnovno, nego da pronalaziš razloge i izgovore zašto si nepismen.
 
Dobra je ideja, samo ne znam koliko izvodljiva.

Medjutim, glavni razlog zbog kojeg sam otvorio temu je verovatno obzervacija da ljudi daju vise znacaja pravopisu nego nacinu komunikacije.
 
Pa jeste sve ovo, ali da kad neko ne pise lepo ono osnovno , kao "neznam", "sa nikim" i slicno. Stvarno, odbija, tj. ne odbija ali se stvori neki utisak odmah na pocetku. Greske svi pravimo, kod padeza, ili nesto. Oke je to. I ne bi trebalo osudjivati, ali ipak...
 
Dobra je ideja, samo ne znam koliko izvodljiva.

Medjutim, glavni razlog zbog kojeg sam otvorio temu je verovatno obzervacija da ljudi daju vise znacaja pravopisu nego nacinu komunikacije.

Nisi u pravu,to je tako ovde na forumu,ali u RL ljudi se ne cimaju puno oko tih stvari,pa ako neko pogresi,nije smak sveta,gotovo nikad ne ispravljam ljude, jednostavno ne smatram sebe dezurnim korektorom...
 
moje poznavanje gramatike srpskog jezika je jako lose, pisem samo po sluhu
i nisam nimalo ponosna na to ili da pravopis smatram necim nevaznim

neobrazovanost ne znaci da je neko glup, ali neobrazovanost ipak jeste sramota
 
Nisi u pravu,to je tako ovde na forumu,ali u RL ljudi se ne cimaju puno oko tih stvari,pa ako neko pogresi,nije smak sveta,gotovo nikad ne ispravljam ljude, jednostavno ne smatram sebe dezurnim korektorom...

Na Internetu se radi svasta. Ne znas ti koliko cimanja oko pravopisa kod mene u "RL"-u ima. :lol:

ali neobrazovanost ipak jeste sramota

Nedovoljno poznavanje pravopisa te uskracuje za neke stvari, kao sto te i recimo razni komunikativni stilovi uskracuju. Visak kilograma te uskracuje za neke stvari. Nedostatak misica te uskracuje za neke stvari. Alkohol te uskracuje za neke stvari. Koka kola i McDonalds te uskracuju za neke stvari. Kada provodis vreme na jedan nacin a ne na drugi i to te uskracuje za neke stvari. Ako je to sramota, onda bi trebalo i ovo ostalo da bude sramota.
 
pa ono.... ako ti je zivotni cilj da radis u mcdonalds-u, a vrhunac kulturnog uzdizanja skandal..... ni nemas zasto da poznajes pravopis, a daleko od toga da smatras da bi to trebalo promjeniti :)
 

Back
Top