teretana...!!!!!...!!!!

Mozes da ostanes nizak eto to nevalja i mozes ukoliko nepravilno radis vezbe da se izdeformises! Jos si ti mlad za teretanu,uzmi kuci radi sklekove,zgibove,cucnjeve,trbusnjake i trci ili se bavi nekim sportom sto je iscrpan i ne treba ti teretana! :) Moj ti je savet da ne ides u teretanu bar do 17-18 godine i nikad nemoj nista da koristis od preparata sto mnogi u teretani piju,samo prirodno! Pozdrav!
 
Moze da ti naskodi ako se ne konsultujes sa lekarom, i pravilno ne vezbas.
Moj savet ti je da se bavis nekim sportom, plivanje je idealno, ali i ekipni sportovi, trcanje...
Teretana je manje zdrava od tih sportova, i ne preporucuje se osobama tvog uzrasta, zato sto jos uvek rastes.
Ovo mozda deluje kao da preterujem, ali mislim da nije tako, postoje mnogi slucajevi kada su ljudi mislili da su savrseno zdravi, pa ih je svasta snaslo.
Nije mi cilj da te zaplasim, vec da ti ukazem na to dobronamerno.
S obzirom na tvoje godine, ne verujem da ce ti preporuciti teretanu, ali ako ipak budes odlucio da ides u nju, vazno je da se ne opterecujes odjednom, da se dobro istegnes pre i posle, da odradis kardio program, ali pre svega da pitas kvalifikovanog trenera za savet. Pravilno vezbanje je izuzetno vazno. Teretana je bolja ako se njome bavis uz neki sport.
S obzirom da je cilj teretane uglavnom izgled (da se ne lazemo, ja priznajem da tamo idem radi izgleda, ne radi nekakvog zdravlja), onda ce ti put do tog boljeg izgleda olaksati pravilna ishrana bogata proteinima.
NE preporucujem nikakve suplemente, samo zdravu hranu. Ona je dovoljna za dobar izgled.
Ali ipak mislim da savet ne treba da trazis na forumu, nego kod strucnog lica- lekara.
 
Poslednja izmena:
Mozes da ostanes nizak eto to nevalja i mozes ukoliko nepravilno radis vezbe da se izdeformises! Jos si ti mlad za teretanu,uzmi kuci radi sklekove,zgibove,cucnjeve,trbusnjake i trci ili se bavi nekim sportom sto je iscrpan i ne treba ti teretana! :) Moj ti je savet da ne ides u teretanu bar do 17-18 godine i nikad nemoj nista da koristis od preparata sto mnogi u teretani piju,samo prirodno! Pozdrav!

chemu ovolika koilichina...dezinformacija, u jednom postu?!?!
da ostane nizak ne moze, i ko kaze da oni shto piju u teretani svashta (npr whey, bcaa, glm, kreatin) nisu natural, odnosno prirodni?! daj neki dokaz za svoje tvrdnje...

Od teretane necesh ostati nizak, ali treba obratiti paznju na opterecenje sa kojim se radi... jer vrlo lako moze doci do povreda, zbog toga shto telo nije u potpunosti razvijeno, ukoliko se preoptereti.
Ukoliko se ne bavish nekim sportom, preporuchio bih ti da krenesh da se bavish, pa da paralelno radish i teretanu...
U svakom sluchaju, svakako se konsultuj sa sportskim lekarom, i trenerom u teretani, oko izbora i pomoci oko treninga i ishrane, i bicesh ok. I imaj u vidu ako budesh uzimao suplemente da oni od tebe NECE napraviti snagatora ili supermena ili shta vec... oni su tu ISKLJUCHIVO kao pomoc i dodaci dobroj ishrani... tako da bih te u startu jedino savetovao, ako bash zelish da ih uzimash, da uzmesh neke amino... tj bcaa i glutamin... ostalo moze i da sacheka...
i ponovicu... posavetuj se dobro sa lekarom i trenerom, i ne pretreniravaj se i ne preteruj... bavi se sportom zbog zdravlja i sebe, a izgled ce doci sam vremenom... ;)
 
Nisu to losi saveti posto se svako nalozi da moze vise uz lozenje drustva..narocito u tim godinama..treba biti pametan pa smisliti neke svoje vezbe..dobro se zagrevati i najvaznije biti razgiban..ako tako krene sa poluinformacijama odma na tegove skratice ruke 1000% i postati drven
 
Nisu to losi saveti posto se svako nalozi da moze vise uz lozenje drustva..narocito u tim godinama..treba biti pametan pa smisliti neke svoje vezbe..dobro se zagrevati i najvaznije biti razgiban..ako tako krene sa poluinformacijama odma na tegove skratice ruke 1000% i postati drven

U pravu si. Viđeno mnogo puta!

Savet: Ako si već zapeo da sa 14. god kreneš u teretanu, nemoj da radiš ništa na svoju ruku, isključivo u dogovoru sa instruktorom.
 
Mozes da ostanes nizak eto to nevalja i mozes ukoliko nepravilno radis vezbe da se izdeformises! Jos si ti mlad za teretanu,uzmi kuci radi sklekove,zgibove,cucnjeve,trbusnjake i trci ili se bavi nekim sportom sto je iscrpan i ne treba ti teretana! :) Moj ti je savet da ne ides u teretanu bar do 17-18 godine i nikad nemoj nista da koristis od preparata sto mnogi u teretani piju,samo prirodno! Pozdrav!

Vecu gomilu smeca od posta nisam procitao za neke 3god koliko sam na krsti...
 
Bavim se ja ODBOJKOM 4 god.Poceo sam da idem u teretanu iskljucivo zbog izgleda a ne planiram da uzimam nikakve suplemente i te preparate.Pre nego sto sam posao u teretanu radio sam dosta sklekova,trbusnjaka,zgibova..itd.Ne opterecujem se velikim tezinama,cak idem na to da radim sa sto manjim.I jos jednom da napomenem da se bavim odbojkom 4 god i jos treniram!
 
ako se vezbe izvode pravilno, pun pokret, bez trzanja nepotrebnog i preopterecenja, ne moze nishta loshe da se desi...

ali bih ti svakako, zbog kombinacije odbojka i teretana, preporuchio da pochnesh da pijesh neshto za zglobove i ligamente... jer oba sporta su dosta agresivna za te delove tela...
recimo kolagen, ili neki suplement koji u sebi ima kolagen, glukozamin i slichno... chisto preventivno ;)
 
Teretana sama po sebi-ne,ti mozes sam sebi da naskodis...ako ne upotrebljavas sprave na pravilan nacin....Raspitaj se prvo kako se koja sprava koristi.....dzaba ti je da vezbam nepravilno....mozes se povrediti,a i nema efekta nikakvog...
 
Kakve to savete dajes?
Da krlja...:)
Pi mleka puno,jedi belo meso,j edi belance,zumance odbaci,hleb nemoj total da izbacis iz ishrane zbog creva,ali nemoj da mesas ugljene hidrate sa proteinima.Pi zelenog caja dosta...vode itd.
Dodatke za fitness boy-eve itd.:)Glukozamine je isto dobar...zbog zglobova...id.Raspitaj se :)
 
zashto ne bi mogli i kompleksni uh da se meshaju sa proteinima??
npr kuvana piletina i pirinach, ili oslic+kuvan krompir i blitva.... to su sve sasvim ok kombinacije, i sve ce biti adekvatno iskorishceno...
jedino zashto mozda ne treba meshati sve to je ako imate bash slab stomak, pa vam bude teshko da varite, pa vam je lakshe ponaosob... al imash ljude koji mogu i eksere da svare... zashto ne bi mogli i ovo :)

shto se tiche 'krljanja'... ne preterivati sa mlekom... previshe laktoze... bolje ubaciti neki nemasni sir zbog kalcijuma, takodje ne treba ni sa vocem preterivati zbog fruktoze...

i shto se tiche konsultacija sa lekarom, konsultuj se sa SPORTSKIM lekarom... jer ce skoro svaki drugi lekar opshte prakse da ti kaze da je teretana opasna, i da svaki problem koji imash, ukljuchujuci i hemoroide i opadanje kose, je od teretane, 'hemije' (whey, bcaa, kreatin...) i tako...
 
shto se tiche 'krljanja'... ne preterivati sa mlekom... previshe laktoze... bolje ubaciti neki nemasni sir zbog kalcijuma, takodje ne treba ni sa vocem preterivati zbog fruktoze...
Naravno nisam mislio da popije 3 litre na dan. Kupovnom mleku su ionako uzeli dusu tako da mu masnoca nece predstavljati problem.
Voce isto tako. Nas covek uglavnom ne jede voce tako da ce za njega "krljanje" voca biti 2-3 jabuke na dan. ;)
 
Ja bih ispravio pogresnu informaciju za hleb i zumance. Nista licno, mislim ni ja nisam znao ove stvari dok nisam malo vise citao o njima. Malo vise cu ih prokomentarisati i mislim da nije lose procitati neke stvari i razmotriti tudja misljenja ;)

Hleb je smrt za crevo zato sto sadrzi rafinisano brasno i ne sadrzi vitamine niti enzime (otud kvari zube, kosti i goji). Napisano je stotinu puta (sa moje strane i od ostalih) da je hleb opste nepotrebna stvar. Ljudi su kroz tradiciju navikli da ga konzumiraju i danasnji hleb nije isti kao pre 100 godina. Jer se onda drugacije pravio, zitarice su se udarale i susile i za jedan hleb je trebalo oko 4-5 dana da bude kako treba. I bio je mnogo tezi. Danas se hleb proizvodi od rafinisanog brasna brzinom kao kolacici.

Sto se tice zumanceta, znam i zasto ljudi preporucuju da se ne jedu. Zbog holesterola koji ubija.
Ajde da razmislimo malo o ovome, holesterol/zivotnjske masnoce su kod nas jos odavno (jos u vreme pecinskih ljudi, plemenskih naroda i civilizacije). I ljudi su konstantno jeli visoko-masnu hranu. Zasto?
Zato sto masnija hrana je mnogo nutritivnija (zdravija) od hrane koja nije. Zivotinjski unutrasnji organi (kao jetra, dzigerica, srce - sto imaju velik nivo masnoce) sadrze neuporedivu vecu kolicinu nutricija uporedjenju sa obicnim misicnim tkivom (mesom). Pogledajte tabelu nutricija kod jetre i kod obicnog mesa.
I ovo je upravo razlog zasto su ljudi kroz istoriju cenili unutrasnje organe kao sveti deo njihove ishrane. Cak sta vise, lav kada ubije svoj plen, on uvek prvo pojede iznutrice. Postoje mnoge studije koje govore kako pecinski covek nije jeo masnu hranu sto naravno nije istina kada pogledamo studije nekadasnjih primitivnih plemena i njihov nacin ishrane (koji je jako slican praistorijskom nacinu ishrane). Razlog zasto su ljudi jeli toliko masnu hranu zato sto sadrzi veci nivo nutricija i ENERGIJE. Sto znaci da bi ceo dan trcali i lovili potrebno im je bilo da imaju dosta snage i izdrljivosti, takodje i oporavak od fizickih napora, koji je nemoguc bez dobre nutritivne hrane. I plemenski (ili pecinski) ljudi se smatraju da su bili MNOGO zdraviji od danasnjeg modernog coveka, postoje mnogo dokaza koji ukazuju to.

Dakle, mogao bih da se raspravljam u vezi holesterola ceo dan ali sustina je u tome da holesterol ne utice na nas koliko smo uceni (kroz beskorisnu televiziju, glupe fitness casopise i ljude koji nemaju pojma o tome).
Mi ljudi imamo balans za holesterol, sto znaci da nas organizam proizvodi vise holesterola nego sto covek moze pojesti ikada kroz hranu. I jednostavno kada mislis da se "zdravo" hranis i ne jedes uopste holesterola, organizam ce ga svakako praviti. Ako se napucas holesterola, organizam ce praviti manje, tako da uvek ima balans. Oni koji ne veruju u ovo mogu se lako uveriti tako sto ce jednog dana pojesti visoko-masnu hranu (mnogo zumanca, jetre, dzigerice, puno-masno mleko) i posle toga izvaditi krv (nakon apsorbcije hrane + sledeceg dana) i sledeceg dana (ili posle nedelju dana) ne jesti uopste nikakvu kolicinu masti i pogledati nivo holesterola i shvaticete da su priblizno isti rezultati. Naravno ovo se odnosi na ljude koji su fizicki aktivni.

Jedno jaje koje sadrzi zumance i belance je veoma mocna stvar. Ljudi aktuelno ne mogu da shvate veliku sliku i ocemu je rec.
Kada kokoska snese jaje u jajetu ima zumance i belance, to svi znamo. Belance je zastitni fluid zumanceta, belance je tu da stiti zumance, jer je sve vredno u zumancetu. Razmislite samo.
Kada kokoska snese jaje ona nema nikakav kontakt sa jajem. Mislim ona snese i samo sedi na jaje, nije kao slucaj psa, macke, koze, krave, da mora da doji svoju mladuncad. Vec pile ima sve potrebno u zumancetu da naraste. Sve hranljive nutricije i masti se nalaze u zumancetu. Pile se formira iz zumanceta. Dakle od nutricija i hormona(tj masti) do malog pilenceta, sve to je u zumancetu. Veoma mocna stvar. I jaje zaista treba da bude deo svakodnevne ishrane za sportiste (pogotovo zumance). Kao sto je kod mene, ja ih obicno praktikujem u sirovom stanju (jer ih onda organizam mnogo lakse svari nego kad su pecene/kuvane).
Za skeptike koji ne veruju da je zumance zdravije i ima veci nivo nutricija, neka pogleda listu nutritivne tabele i uporedi zumance i belance.

Jedino koncentrovana kolicina proteina i masnoce su dozvolila nasem mozgu i misicnoj masi da se razvije, to su veoma esencijalne stvari za covekov organizam.

P.S. Tema u vezi "teretane" vec postoji, sto je naravno bodybuilding.
 
Poslednja izmena:
Jedno jaje koje sadrzi zumance i belance je veoma mocna stvar. Ljudi aktuelno ne mogu da shvate veliku sliku i ocemu je rec.
Kada kokoska snese jaje u jajetu ima zumance i belance, to svi znamo. Belance je zastitni fluid zumanceta, belance je tu da stiti zumance, jer je sve vredno u zumancetu. Razmislite samo.
Kada kokoska snese jaje ona nema nikakav kontakt sa jajem. Mislim ona snese i samo sedi na jaje, nije kao slucaj psa, macke, koze, krave, da mora da doji svoju mladuncad. Vec pile ima sve potrebno u zumancetu da naraste. Sve hranljive nutricije i masti se nalaze u zumancetu. Pile se formira iz zumanceta. Dakle od nutricija i hormona(tj masti) do malog pilenceta, sve to je u zumancetu. Veoma mocna stvar. I jaje zaista treba da bude deo svakodnevne ishrane za sportiste (pogotovo zumance). Kao sto je kod mene, ja ih obicno praktikujem u sirovom stanju (jer ih onda organizam mnogo lakse svari nego kad su pecene/kuvane).
Za skeptike koji ne veruju da je zumance zdravije i ima veci nivo nutricija, neka pogleda listu nutritivne tabele i uporedi zumance i belance.

izvini, nadam se da se ne ljutis ali da pojasnim oko jajeta da ne dodje do zabune...

Belance je animalni deo jajeta tj belance je pile kasnije, iz belanceta se formira embrion.
Zumance je vegetativni deo jajeta, tj zumance ishranjuje pile kasnije. Pile se razvija iz belanceta hraneci se zumancetom, za embrion su mnogo vazne supstance iz zumanceta, ali i za nas danas, sem ako niste na definiciji slobodno mozete jesti i zumanca...

pozz, vidi na drugoj temi da mi kazes za mericu od wheya i glutamina :ok:
 

Back
Top