Psu mi iskace kuk ili kako vec da vam objasnim....

Marko mj

Zainteresovan član
Poruka
101
Radi se o zlatnom retriveru 1.5god je star, muzjak u jako dobroj formi je. Aktivni smo stalno...trcimo, igramo se...sta znam bas je aktivan i super se razvio.
Sinoc dok smo bili u setnji hteo je da potrci naglo, i onda je podvio zadnju desnu nogu i poceo puno da cvili, panicno da se vrti u krug. Ja sam u prvi mah mizlio da se ubo na nesto, medjutim nista nisam pronasao on nije mogao da ustane. Onda sam poceo da mu masiram nogu pa sam poceo da mu je ispravljam deo po deo, kada sam dosao do kuka, cuo sam da je nesto jako tupo skljocnulo i noga mu se vratila u prirodni polozaj. Ponovo je ustao i bio onaj stari. Medjuti, veceras se pentrao po nekom pesku da ga "overi" i ponovo isto. I ja mu ponovo namestim taj kuk, noga mu se vratila u prirodni polozaj i on je ponovo prohodao. To ga jako zaboli , a zabrinulo me je sto mu se dogodilo dve veceri zaredom.
Nije povredjivao tu nogu nikada, veterinar je gledao i ustanovio da su mu se kukovi pravilno razvili nije snimao ali on kaze nema nagovestaja da ima displaziju kukova sto se toga tice. Bas veceras dok se to desavalo ja sam stajao sa njim i razgovarali, tako da je i vet. bio prisutan kada se to dogodilo. Sta moze to biti, da li je bas slucajnost ili problem neki postoji. On sada trci sasvim normalno i ne zeli nimalo da stedi tu nogu.
 
Dovedi ga kod Kaleta u Srbovet, ugao Jug Bogdanove i Hajduk Veljkove ovde, u KV, na snimanje a za dugoročnu terapiju pitaj Mačkić, njen Tedić ima displaziju. Na kraće staze pomažu kortizoni, ja sam baš juče Gizma podigla na noge samo jednom dozom Lemod solu iz humane apoteke. I nemoj previše da ga istrčavaš i da ga teraš da skače, bolje da ga vodiš na plivanje.
 
Dovedi ga kod Kaleta u Srbovet, ugao Jug Bogdanove i Hajduk Veljkove ovde, u KV, na snimanje a za dugoročnu terapiju pitaj Mačkić, njen Tedić ima displaziju. Na kraće staze pomažu kortizoni, ja sam baš juče Gizma podigla na noge samo jednom dozom Lemod solu iz humane apoteke. I nemoj previše da ga istrčavaš i da ga teraš da skače, bolje da ga vodiš na plivanje.

e ja se slažem sa svakom njenom ovdi
a na ročito sam boldovala zaključnu reč :)
 
Marko, humana apoteka je ona sa lekovima za ljude. Lemod solu od 20mg sam juče u državnoj plaćala 40 i nešto po dozi, 3 doze i špric sa 3 igle su me koštali ukupno 140 dinara. Verujem da je malo jača doza neznatno skuplja ali vredi svaki dinar.

Jacob, iz Vrnjačke Banje mu je ipak najbliži Trstenik a na drugom mestu KV tako da... Mada i u Čačku ima par stvarno dobrih vetova ali ovo mu je najbliži rentgen aparat i čovek koji stvarno voli životinje.
 
Marko, Jacob je u pravu, kortizoni nekad mogu da naprave više štete nego koristi i sa njima treba biti oprezan. Gizma je pregledao veterinar (moj muž) i odredio mu terapiju, inače ni ja ne bih davala kortizone napamet. Za početak, bez konsultacija sa Kaletom, možeš da mu spremiš aspik (najobičniji goveđi želatin, ubaci unutra, ako hoćeš, neke granulice ili tako nešto... ma občne goveđe i pileće pihtije!), želatin sadrži sastojke neophodne za obnovu zglobne hrskavice. Nosim se mišlju da i ja Gizmu ubacim jednu omanju kolenicu i koju pileću nogicu u expres lonac! Ili bar da mu poparim kupovni želatin i da prelijem Pedigree sosić.
 
Jesi li ga vodio na snimanje?
Ne bih da te bacam u ocaj ali sansa da tvoj pas nema displaziju kukova a da mu kuk ispada je moguca jedino ako ga je nekada u zivotu udario auto ili nesto drugo i taj kuk mu izbacio iz lezista. Dakle skoro nemoguca. Pitanje je sada samo koji je stepen.
Tediju se isto to desavalo kad je bio mladji, pa sam mu ja vracala kuk na mesto izvijanjem noge ka spolja i svaki put se culo to tupo "krc" kad se vrati na mesto. On nije nesto aktivan, a to mu se desavalo kad je jurcao za lopticom.
Ovako na oko, bez snimka, nema sanse da vet ustanovi da li je displazija i koji stepen, moja preporuka je da ga odvedes na veterinarski da ga snime. Mene su tamo pre snimanja skoro ubedjivali da sa Tedijem nije nista, a snimak je pokazao 4. stepen, tako da i ljudi koji po cele dane gledaju pse sa displazijama ne mogu da ti kazu da li je pas ok ili ne.
Veruj mi mnogo je bolje kad to otkrijes dok je pas mlad pa da mu lekovima odrzavas hrskavicu u dobrom stanju, nego da se to ustanovi u 8.,9. ili 10. godini kada ces ga jedva dizati na noge i uz lekove zbog potrosenih zglobova.
 
Bo nije isao na snimanje, puno mu je bolje, ali pocetkom nedelje definitivno ide bez obzira na njegovo stanje. Dosao sam do nekog saznanja, kada se prvi put desila ta povreda, njegova noga kada je pojurio za drugim psom propala kroz neki krticnjak, tako se desilo prvo ispadanje tog kuka. Njega je tada vodila komsinica jer sam ja na trafici pazario. Ja zivim na spratu , a Bou je dostupno i prizemlje tako da on seta po sopstvenom izboru i bezbroj puta sidje i popne se. Nisam siguran koliko je to dobro. Ali znate kakav je on, on se iz bukvalno 3 skoka popne na sprat, bukvalno leti.

I da ponovim snimacemo se pocetkom nedelje. Obavesticu odmah o rezultatima.
 
nasoj kerusi je ispadalo rame.. kad god bi u jednu stranu trcala i promenila naglo pravac- .. bolno jeste- svako ispadanje kuka , ramena.. fizikalna terapija pomogla je.
ako tvoj pas ima malo jacu kilazu (ne znam pitam samo), i neko je lepo pomenuao 'jel on nije mnogo aktivan ovako" ?
ima niz razloga zasto ispada kuk ili rame.. :-(
ipak, pas je "heroj" sam po sebi i cesto ogugla na bol nakon par dana- to sto ne pokazuje da ga nesto bilo- ne znaci da nema bolove.
pokusaj sa fizikalnom terapijom (kucnom)
najlakse i najbezbolnije je da radite vezbu biciklica (za psa)
dok je na ledjima ti mu vrsis lagani pritisak na sapice- prvo gornji deo tela, pa donji - pa ukrsteno..
ne vrsi pritisak na sape samo mu daj uvod da te prati kako tvoje sake idu..
takodje plivanje je dobro- ako mozes to da izvedes..
trebalo bi da ojaca malo misice oko kostiju inace postoji mogucnost da predje u hronicno.. jer se misic istegne i onda mora na operaciju- koja ne garantuje da ce misic ostati zbijen i posle operacije-osteceni misic zna da se izvuce opet..
trebalo bi ga snimiti, posebno muskulaturu mu proveri- cesto ako neki misic je u losem stanju ("odumire" ) on proizvodi mioglobin - to podize kreatin (u bubrezima se taloze toksini) .. te nesto sto ti se cini tako minorno- moze odvesti psa u jako tesko oboljenja (niz razlicitih oboljenja) pa i u smrt.

Takodje ne daj mu da trci po rastresitom terenu -tu moze cesto doci do propadanja noge- sto njemu (kako si naveo pentranje po pesku)

Bilo bi dobro da psu nadjes fizikalnog terapeuta.. njemu bi to bio naj- benefit- jer lekovima (posebno za humanu upotrebu- takodje stetis psu- pas ima svoje dobre hemikalije- samo mu pomozi da ih aktivira.)

Bo je junak- on izdrzava bol- ocigledno je- ipak- nema potrebe da se muci i trpi
p.s.
propadanja kukova ili ramena se cesce desavaju po toplijem vremenu..
 
Izvini moram da te ispravim - u slucaju da pas ima displaziju samostalna vezba njegovih nogu (kao sto je navedeno da se imitira voznja bicikla) moze samo da mu skodi. Problemi kod displazije nastaju usled potrosene hrskavice, i to psu moze biti jako bolno ukoliko se karlica i butna kost taru jedna o drugu a da izmedju njih nema hrskavice.
Dakle nista ne treba raditi na svoju ruku dok se psu ne snime nozice, a stvari koje pomazu za bezbolniji zivot psa je izuzetno duga setnja, bez jurcanja, i plivanje, u kombinaciji sa lekovima. Fizioterapeut moze da mu pomogne samo ako ima bazen u kojem pas moze da pliva. Svako drugo opterecivanje zglobova (kao naprimer to guranje sapica dok je pas na ledjima) je nepotrebno i nepozeljno.
Dakle - setnja, setnja, setnja, plivanje, i lekovi za obovnu hrskavice. Eventualno lekovi protiv bolova, to treba veterinar da proceni nakon snimka (na snimku se vidi da li kukovi "plivaju" pa psa ne boli toliko ili su pomereni van casice sto moze biti vrlo bolno).
Trajno resenje je naravno operacija zamene kuka vestackim, ali to je vec poslednje pribeziste...
 

Back
Top