Kriminalistika

Kristina:
Sta mislite o Agathi Christie?
MOTIVI RAZNIH KRIMINALNIH RADNJI,A TO SU NAJCESCE UBISTVA,NISU NORMALNI.BOLJE RECENO PROISTICU IZ TOTALNO NE DUHOVNOG NARODA,NARODA SEKULARNOG VASPITANOG I PROZETOG PAGANSKOM KULTUROM.
ZATO SU NJENI ROMANI BIZARNI I NERAZUMLJIVI ZA JEDAN
PRAVOSLAVNI NAROD KAO STO SU SRBI.VECINU NJENIH ROMANA SAM PROCITAO U DOKOLICI I MLADJIM DANIMA I IZ OVOG VREMENA KADA GLEDAM NA TO,SMATRAM DA JE TO BIO CIST GUBITAK VREMENA.
 
radoslav:
Kristina:
Sta mislite o Agathi Christie?
MOTIVI RAZNIH KRIMINALNIH RADNJI,A TO SU NAJCESCE UBISTVA,NISU NORMALNI.BOLJE RECENO PROISTICU IZ TOTALNO NE DUHOVNOG NARODA,NARODA SEKULARNOG VASPITANOG I PROZETOG PAGANSKOM KULTUROM.
ZATO SU NJENI ROMANI BIZARNI I NERAZUMLJIVI ZA JEDAN
PRAVOSLAVNI NAROD KAO STO SU SRBI.VECINU NJENIH ROMANA SAM PROCITAO U DOKOLICI I MLADJIM DANIMA I IZ OVOG VREMENA KADA GLEDAM NA TO,SMATRAM DA JE TO BIO CIST GUBITAK VREMENA.
Ne duhovnog naroda kazes.Vrhunskih pisaca krimi- prica ima svugde od Rusije do Juzne Amerike.Cak se i jedan Borhes oprobao u pisanju krimi-prica.Za mene njeni romani nisu ni bizarni ni nerazumljivi kao i za mnoge druge Srbe.Zena je bila genijalna i divim joj se.
 

Žanr krimi priče, nastao je u prvoj polovini 19.veka i njegovim osnivačem smatra se Edgar Alan Po, sa pričom "Ubistvo u ulici Morg" i "Ukradeno pismo". Ovaj žanr je najprisutniji u anglosaksonskim zemljama. Lično, više mi se dopadaju američki hard-boiled detektivi, za razliku od the sleuth engleskih, koji su to mahom iz hobija, američki su pravi "private eye", koji rade za novac. Omiljeni lik - Filip Marlou, autora Rejmonda Čendlera, a pored njega, tu su Dešijel Hamet, autor prave tvrde krimi priče, Žorž Simeon, Eleri Kvin, Dzon Dikson Kar "The locked room mystery", umalo da zaboravim jednog od velikana, Miki Spilejna.

Jedan od ključnih pisaca 20 v. Horhe Luis Borhes, izuzetan je poklonik krimi priče. U "Alefu", "Opštoj istoriji bezčašća", igrao se pomenutim žanrom.
Aleksandar Dima je napisao "Memoare policajca", Dzejms Dzojs, Fokner, Sejnbek, Anton Pavlovič Čehov "Kutija šibica". Od ruskih pisaca krimi romana, najpoznatiji je Boris Akunjin. Artur Konan Dojl je autor genijalnog "Baskervilskog psa", koji je moj favorit, i jedna od omiljenih knjiga uopšte. Agata mi je uvek bila dosadna i predvidiva.

 

Back
Top