Prodavac elektro opreme

djolemaxim

Početnik
Poruka
2
Dobio sam punudu za posao u jednoj prodavnici niskonaponske elektropreme (radio bih kao prodavac krajnjim kupcima) ali s`obzirom da slabo poznajem tu oblast zamolio bih nekoga da mi sa makar po jednom recenicom opise cemu sluze delovi poput sabirnica, kontaktora, releja prekidaca i neke njihove osnovne karakteristike?
 
sabirnice koliko ja znam i nisu bas niskonaponske, to su ti neizolovani provodnici koji razvode el. energiju od (nekog npr transformatora) do potrosaca, obojeni u razlicite boje da bi se obelezile faze (razmak izmedju njih zavisi od visine napona) . . . releji obicno imaju mirni i radni kontakt, sluze da preko nekog tastera upalis ili ugasis potrosac koji vuce dosta veliku jacinu struje ( preko elektromagneta povlaci kontakt ili ga otpusta) . . . pogledaj malo po ne2, nacices nesto sigurno na wiki ili tu negde . . .
 
Dobio sam punudu za posao u jednoj prodavnici niskonaponske elektropreme (radio bih kao prodavac krajnjim kupcima) ali s`obzirom da slabo poznajem tu oblast zamolio bih nekoga da mi sa makar po jednom recenicom opise cemu sluze delovi poput sabirnica, kontaktora, releja prekidaca i neke njihove osnovne karakteristike?

To baš i nije tako jednostavno, postoje i razlike u terminologiji. Recimo prekidači bi bili uređaji za rad u najtežim uslovima-trebali bi da prekidaju velike struje, a većina ljudi i običnu instalacionu sklopku za rasvjetu naziva tako (kao i taster i sl.) sabirnice se koriste i na NN razvodima i obično su to sabirnice za izjednačavanja potencijala, za nulti vod i sl. većinu sklopne opreme karakterišu radni napon, nazivne struje, prekidna moć, broj ciklusa, stepen zaštite itd, možda je najbolje da nabaviš neki od kataloga poznatih proizvođača npr ABB, Legrand, Siemens itd (imaš u pdf-u) sa slika i opisa ćeš dosta skontati, a pored toga i neki srednjoškolski ili udžbenik sa faksa.
 
Druze, samo hrabro !
Prethodnici su rekli sve kako treba. Ja bih samo dodao da i kad naucis sta je sta, onda vidis u zavisnisti od proizvodjaca i koliko se medjusobno razlikuju. Na kraju se sve svodi na isto. ( Dalje koristi wikipediju i google, opcija images i sl.)
Evo ja ovako na nevidjeno, mogu da se kladim da ces za 7 dana biti expert. Dok ti neko jednom pokaze. Vise ces imati muke sa kataloskim, fiskalnim brojevima i cenama da ih naucis napamet. Ostalo je samo trgovacki pristup i "sharmiranje" musterije. Nikad ne dozvoli da posumnjaju da nesto ne znas i ne koristi negacije. Nemamo, neznam, ne verujem i sl. Sve to se moze reci na prigodno izvrnuti nacin...Sretno !
 
sabirnice koliko ja znam i nisu bas niskonaponske, to su ti neizolovani provodnici koji razvode el. energiju od (nekog npr transformatora) do potrosaca, obojeni u razlicite boje da bi se obelezile faze (razmak izmedju njih zavisi od visine napona) . . . releji obicno imaju mirni i radni kontakt, sluze da preko nekog tastera upalis ili ugasis potrosac koji vuce dosta veliku jacinu struje ( preko elektromagneta povlaci kontakt ili ga otpusta) . . . pogledaj malo po ne2, nacices nesto sigurno na wiki ili tu negde . . .

Sabirnice mogu da budu i niskonaponske........obicno u obliku bakarnih sina........najcesci vid razvodjenja u razvodnim ormanima,kada ima dosta potrosaca..... U trafo stanicama sa niskonaponske strane....itd........
 

Back
Top