ANEMIJA

Saally

Početnik
Poruka
22
Posto ovde ima dosta medicinski upucenih ljudi-moze pomoc?
Sta se desava u organizmu ako anemicna osoba pretera sa unosenjem Fe u organizam(bez obzira da li su u pitanju tablete ili samo hrana),ili ga povecano unosi,a ne zna da li je jos uvek anemicna?
Odnosno da li ih ima i kakve su nezeljene posledice toga?
 
Naravno da to ima svoje posledice, Fe se deponuje u organzimu i naste hemohromatoza, stanje u kome vremenom usled deponovanja Fe dolazi do nekroze i fobroze parenhimskih organa(jetre, pankreasa, miokarda, koze...).
Do moze dovesti do velikog broja bolesti.
Preparati gvozdja se smeju uzimati samo pod kontrolom lekara uz stalnu kontrolu krvi.
 
hvala na odgovorima,jer moram vam priznati da se misljenja zdravstvenih radnika medjusobno razlikuju-jedni su za,drugi protiv,tako da vise i ne znam ko je u pravu i kome treba verovati.
 
Ma ne razlikuju se misljenja toliko, anemije se moraju leciti sad je samo stvar koliko je teska anemija, da li zahteva injekcije gvozdja ili tablete pa uz to vitamin c,ili preparate u kojima se sve nalazi u jednom obliku...
 
Moze mala pomoc? Anemicna sam (ne preterano, ali dovoljno da sam pospana, neskoncentrisana, jako bleda, hladnih ruku i nogu), pa se pitam koje bih sve mere trebalo da preduzmem, i da li bih trebala da pocnem da unosim neke vitamine/minerale i tabletama osim ishranom? Hvala... :?
 
Kao sto rekoh par postova gore lecenje anemije zavisi od toga koji tip anemije je u pitanju,u kom stepenu je izrazena ,da li zateva primenu injekcija gvozdja ili tableta...
To nije nesto sto se leci vitaminima a jos manje samostalno bez nadzora lekara.
Dakle javite se lekaru,uradite potrebne pretrage i on ce Vam prepisati potrebnu terapiju.
Molim Vas ni u ludili nemojte mislite da preparate gvozdja smete da uzimate na svoju ruku.
Pozdrav!
 
Da, da, da... Bila sam kod doktora, u studentskoj poliklinici... Znam da ste dr, ali trebalo bi da na svojoj kozi osetite kako je kada se tamo lecite, i zasto mi je uopste palo na pamet da se ovde raspitujem o ovoj temi... Doktor (nije bitno prezime, a ako vas zanima mogu i da napisem) mi je rekao da na osnovu nalaza vidi da sam "malo anemicna, ali nije to nista strasno"... i da pozovem sledeceg... Nemorate da mi verujete, ali to mi se zaista dogodilo... Pitala sam ga sta da radim po tom pitanju, on je rekao da imam preparate po apotekama, i da su bolji sirupi od tableta kada je gvozdje u pitanju... a toliko sam i sama znala... Valjda su navikli da samo pisu opravdanja, i ne rade nista. Istog dana sam otisla i da proverim vid, jer me je tih dana jako bolela glava... Kod malo starije doktorke (oftamologa), dobila sam grdnju: "POBOGU! pa vi vidite dobro, cim nekome nesto fali- on trk kod ocnog, a meni stalno red ispred ordinacije...!". Ne mislim nista lose protiv vase struke, ali mi (obicni mali ljudi) imamo sve manje koristi od toga sto vi radite, a sto mi placamo... Dobro, ok... priznajem... nisam ponela ni viski, ni kafu! a vase plate nisu nesto velike niti onolike kolike bi trebale da budu, ALI nisu ni nase! :shock:
Samo jos da spomenem da sam pre par dana bila u Domu zdravlja ( valjda se jos uvek te ustanove tako zovu :( :?: ), gde sam dala oko 1.500 din za lekarsko uverenje za voznju... Koliko sam shvatila, toliko kosta onaj papir na kome se udaraju pecati, jer osim lupkanja cekicem, nisam dobila nikakav pregled!!! Ocni lekar me je pitao "Vidite dobro?", ja sam rekla "Valjda", i ona je popunila papir...

Izvinite zbog malo arogantnijeg "tona" pisma, ali... nesto je trulo u nasem/vasem zdravstvu... :?: :?
 
A sta sam Vam ja zgresila? :shock:
Lepo Vam rekoh, anemija se mora leciti, niko Vas ne tera da se lecite u studentskoj poliklinici, ako vec nemate poverenje u drzavne ustanove imate privatne...tamo ne morate da nosite kafu ni viski,imate cenovnik pa izvolite.
Ono sto je ocigledno kad ste Vi u pitanju to je anemija za koju po Vasim simptomima ja ne bih rekla da nije nista strasno.
Prvo mora da se utvrdi kakav je tip anemije, lecenje svake anemije je dugo, ako su u pitanju tezi oblici krece se sa injekcijama gvozdja, pa nastavlja sa oralnom terapijom s tim da se pacjentu kaze da to lecenje mora trajati izmedju 3 i 6 meseci.

Za Vase dobro ostavite nezadovoljstvo premo mojoj profesiji sa strane, Vas zivot je u pitanju i Vase zdravlje, ja na Vasem mestu ne bih kukala kako su lekarima lose plate pa ne rade svoj posao nego bih ucinila sve da nadjem onoga od koga cu dobiti adekvatan tretman.
Naravno za vecinu vas je ipak najlakse da ode u apoteku i od silnih preparata izabere nesto,pa pije 3 dana, pa onda zaboravi malo na anemiju dok im se opet ne slosi...i kako se situacija ne popravlja ...kriv doktor,ko drugi.
 
Hajde, de... Da uzmem stvar u svoje ruke... O tome Vam i pricam... Zelela sam to da uradim, ali mi niko nije objasnio da je to ozbiljan problem...
Hvala na Vasem savetu, poslusacu :wink: ...
 
malik:
Moze mala pomoc? Anemicna sam (ne preterano, ali dovoljno da sam pospana, neskoncentrisana, jako bleda, hladnih ruku i nogu), pa se pitam koje bih sve mere trebalo da preduzmem, i da li bih trebala da pocnem da unosim neke vitamine/minerale i tabletama osim ishranom? Hvala... :?
Ovde sam se prepoznala. Povremeno idem kod lekara i trazim uput za vadjenje krvi na sopstvenu inicijativu bas zbog simptoma koje si ti opisala. Ranije sam pila sumece tablete ali su mi bile uzasno teske za zeludac. Sada pijem sirup Legofer i naravno, vitamin C. Ovo ne znaci da bi i ti trebalo da otrcis u apoteku i kupis isto, vec prvo da poslusas lekara. Cudi me kada ljudi nailaze na tako nadrkane lekare, nasi studentski su stvarno super. Uglavnom, sta god da dobijes da pijes dzaba ti ako ne pijes redovno, to je nesto sto traje mesecima; ali, moras da pazis i sta jedes i pijes, a nadam se da znas na koju hranu mislim- tamni sokovi, dzigerica, spanac, povremeno casa crnog vina (ja ga ne volim, ali pri pomisli da je dobro za krvnu sliku, moram)... + kretanje na svezem vazduhu. Posle nekog vremena sigurno ce ti biti bolje ;)
 
Da, sirupi su uvek bolji od sumecih tableta (tako mi je objasnila apotekarka :) ), a pogotovo od granula gvozdja... Meni leti odlicno pomaze trcanje... tako da tada uglavnom nema problema, i osecam se super :D , ali zimi je malo teze... trcati po ledu :wink: ... Setam cesto i dosta, a vino cak volim... ali i pored svega... imam sitnijih problema oko ovoga... Jedno vreme sam svako jutro jela rendanu svezu cveklu, sok od jednog limuna, i malo soli... i nije lose... mada ne treba ocekivati rezultate preko noci, naravno...
Napokon lepo vreme, pa patikice i pravac strafta oko 4km... videces ako probas, super je! :) Idem ove nedelje po uput i proveru, nadam se da ce biti bolje :roll: ...
Svakako, hvala najlepse :D :D :D
 
Da se nadovezem na temu sa jednim pitanjem:
Da li je tacno da mleko i mlecni proizvodi remete apsorpciju gvozdja i da ih ne treba konzumirati odredjeno vreme pre i nakon uzimanja preparata (sirupa, tableta, sta god)?
 
DA... Kalcijum i kofein otezavaju apsorpciju gvozdja... a vitamin C olaksava.
Gvozdje koje se nalazi u namirnicama zivotinjskog porekla (svinjsko meso, ostrige, govedina, dzigerica, piletina i curetina), lakse se apsorbuje od gvozdja u namirnicama biljnog porekla (susheno voce, zeleno povrce i vise vrsta pasulja)...
Ovo bi znacilo da u spanac ne treba da se dodaje ni mleko ni pavlaka, jer se stvaraju odredjene soli kalcijuma (Ca-oksalat)...
:arrow: Pored gvozdja, citala sam da anemija moze da nastane i od nedostatka vitamina B12 (njega ima u mesu, ribi, jajima, i mlecnim proizvodima), B6 (zobena kasha, cerealije, piletina, govedja dzigerica, i manje u dinjama, kupusu, mleku), i bakra(on pretvara telesno gvozdje u hemoglobin, a ima ga u skoljkama, integralnoj psenici, pasulj, kostunjavi plodovi, semenke, suve sljive, teleca i govedja dzigerica)...
Preporucuje se da jedemo kvasac, posto on sadrzi vitamine B- grupe, i da kombinujemo SVE ovo sto sam nabrajala :shock: :wink: Pozdrav!
 
Znaci ne smem mlekce da pijem ... A koliko vremena pre i koliko posle uzimanja gvozdja?
Ja sam vodu skoro zamenila jogurtom i mlekom... a gvozdje mi ne mrda... eto zasto :?
 
lady me:
Ja sam vodu skoro zamenila jogurtom i mlekom... a gvozdje mi ne mrda... :?
... :!: mislim da imamo istu situaciju... meni govore u shali da sam bleda jer pijem samo jogurt, pa sam pobelela od njega :shock: ...
Oko 1h pre i posle... Znam, znam, cisto mucenje :cry: ...
 
To znachi da ne smesh ni kafu da pijes isto toliko :roll: ...
Inache, mislim da mnogo vishe ljudi (zena) ima ove probleme, ali se i ne zapitaju... te i ne odu da provere...
 
Ja sam takodje slucajno saznala da sam anemicna.... Secam se stomacnih muka onih koji su pili tablete gvozdja... Meni je jako dobar lekar prepisao lek "Ferofolgama", nabavila sam ga u Madjarskoj, i nema nikakve lose efekte!!! A ja bas imam jaako osetljiv stomak i zeludac. I u toj jednoj kapsuli je spakovano sve sto treba!!
Tako, ako imate tu nesrecu da morate da pijete gvozdje, razmislite o ovome :)
 
Evo, da razmislite josh o nechemu: kod nas vec nekih 8 godina postoji preparat na bazi matichnog mlecha. Mnogi misle da znaju shta je matichni mlech i kako se koristi (mnogi zaista i znaju) ali o njemu postoje mnoge zablude. Da ne bih nepotrebno duzila: u asortimanu ovih proizvoda pod nazivom "Revita" ima jedan koji je sa dodatkom Fe-a. Shta ga razlikuje od ostalih? To, shto veoma brzo i efikasno pomaze bez ikakvih nus-problema i tegoba, a potpuno je prirodan. Naime, svi ostali preparati u sebi sadrze trovalentno gvozdje, koje organizam mora da preradi u dvovalentno, da bi se ono moglo vezati u krvi za shta vec treba (nisam dovoljno struchna, znace onaj ko treba, a ne mogu sada da otvaram literaturu). U Reviti FE nalazi se dvovalentno helatno gvozdje (vezano za protein soje), koje organizam odmah, bez prerade prima i zato se postizu brzi rezultati. Josh neshto: ovo gvozdje se u max. procentu i deponuje u organizmu (shto nije sluchaj sa dr. preparatima, kod kojih se veci deo toga izbaci a manji ostane). Ostali preparati daju efekat u nekoliko narednih meseci, posle toga situacija se vraca na staro. Delotvoran je kod svih vrsta anemije, samo se u zavisnosti o kojoj se radi, drugachije konzumira. Provera svih ovih preparata je na nivou najvishih institucija tog ranga,a sve se pakuje u Apotekarskoj ustanovi u Bg-u.
Zainteresovani mogu da mi se jave priv. porukama, kako bih ih dalje uputila, da ne bi ovo bilo tretirano kao reklamiranje proizvoda, jer i nije.
Pozdrav.
 
E ovo je neshto novo :idea: ... Mada, ima neki makedonski sirup koji sam koristila po preporuci, i takodje je imao dvovalentno helatno gvozdje (blago nama kad "znamo" hemiju 8) ) ... Vecina sirupa i ima, ali je procenat apsorpcije u organizmu ipak mali jer je sve to iz laboratorije, a ne od prirode... Javljam se na pp, cena :?: ...
 

Back
Top