ZEN PRIČE

Poruka
51.038
Zen (japanski: zen; kineski: čan; sanskrit: dhjana – meditacija) je škola mahajana budizma. Meditaciju su zen/čan-budisti tumačili na nov način – kao spontano samootkrivanje “istinske prirode” čoveka u njegovom svakodnevnom životu.
Zen nema svoje svete knjige, jer se oslanja na pisanu tradiciju.
Letopisci čan-budizma slažu se da njihovu školu odlikuju četiri principa:
Ne ostavljati pismene pouke.
Prenositi istinu mimo učenja, na drugi način.
Neposredno ukazivati na suštinu čovekovog saznanja.
Spoznavati prirodu, postajati Buda.

„Čista kontemplacija“ zena prepostavljala je neobično tananu spoznaju svih percepcija, što oslobađa svest od vezanosti za fizički svet. Dok običan čovek osluškuje samo ono što se čuje, bodisatva osluškuje – pa, dakle, bdi i budno prati – u potpunoj tišini. Njegovo biće je slušanje bez zvuka, opažanje bez likova.

U zen pričama nije važno šta, nego kako – čist kvalitet duha, koji nam je dat u otuđenim odbljescima, nekim sasvim nebitnim detaljima: praznina koncentrisanja stapa se sa prazninom sveprisutne sredine. Čitajući, mi se udubljujemo u živ dijalog bića sa njegovom lirskom isprekidanošću, nepredvidljivo naglim promenama intonacije, ali takvim koje se povinuju neverbalnim zakonima stvaralačke igre - mišljanja. U čan-dijalogu svaka reč zatiče čoveka nespremnog i zahteva spontanu preciznost delovanja, koju sugeriše intuicija. Jer svaka reč je ovde uistinu događaj i čak više od toga.

Primer:
Priča o tome kako je pastir krotio bivola. Poznato je desetak njenih varijanti, prikazanih u seriji slika. Gotovo sve one pojavile su se u Kini, u XII veku – u vreme definitivnog formiranja čan-tradicije. U shemi „kroćenja bivola“ izdvajaju se tri nivoa svesti. Prvi je – stanje pomračenja ili saznanja isprljanog strastima, kada je bivol, tj. naša „životinjska“ priroda, izgubljen i leti „kud ga oči vode“.
Sledeći stadijum je – stadijum „upoznavanja bivola“: čovek saznaje vlastitu ograničenost, spoznaje ispraznost svojih strasti i uči da čvrsto drži unutrašnji fokus saznanja. Sada asketa „gubi svet“ ili „umire za svet“.
Treća etapa usavršavanja označava zbližavanje „ukrotitelja“ i „kroćenog“, koja se završava time što „pastir vraća bivola kući“. To je faza realizacije nedualnosti, u kojoj nestaje suprotstavljenost prosvetljenosti i pomračenja, „principa“ i „pojave“.

Ali, da ne dužim ... :lol: Postoji zaista mnogo zen priča.

Ova tema je osmišljena tako da ih ovde postavljamo i tumačimo.
 
Ono na sta zen price ukazuju jeste ono isto na sta ukazuju i filozofi i umetnici, a to je sustina sveta i zivota izvan pojave.. izvan opazanja. Cilj zen koana jeste coveka osloboditi uma, osloboditi ga formi opazanja intelekta.. prostora , vremena i kauzaliteta. Kada prevazidje intelekt, ono sto ostaje jeste ono veoma zivo u nama, a koje zovemo VOLJA, Kvalitativna mnozina, Sopstvo itd.
Medjutim budizam, pa i zen budizam, iznosi samo zakljucke, ne i znanje kako do tih zakljucaka doci. Tako nesto nijedna religija nema ,,to ima samo filozofija. Zato su zakljucci filozofije i zen koana isti, ali nije isto znanje koje stoji iza njih.
Ponovicu opet one Sopenhaurove reci:
"Svaka posebna izreka uzeta sama za sebe ,a koje sacinjavaju Upanisade moze da se izvede kao zakljucak misli koje ja saopstavam , mada obrnuto nikako nije tacno , to jest moja misao se ne nalazi vec u Upanisadama."

Evo jednog od meni najdrazeg zen koana iz Kapije bez vratnica:

Susret sa zen učiteljem
Goso je rekao: „Kada na putu susretnete zen učitelja, ne možete mu se obratiti recima, ne možete ga pozdraviti ćutanjem. Šta ćete učiniti?"

Ovo stavlja intelekt u bezizlazan polozaj, pogotovu sto je Zen ucitelj nosio stap i krvnicki udarao svoje ucenike ako mu ne odgovore. Iz toga mozete naslutiti kako je kod njih moglo doci do "satorija"... prosvetljenja u malom, i kako se na zen nacin moze otvoriti uvid u ultimativnu realnost izvan pojave , intelekta i njegovih formi.
 
Ono na sta zen price ukazuju jeste ono isto na sta ukazuju i filozofi i umetnici, a to je sustina sveta i zivota izvan pojave.. izvan opazanja. Cilj zen koana jeste coveka osloboditi uma, osloboditi ga formi opazanja intelekta.. prostora , vremena i kauzaliteta. Kada prevazidje intelekt, ono sto ostaje jeste ono veoma zivo u nama, a koje zovemo VOLJA, Kvalitativna mnozina, Sopstvo itd.
Medjutim budizam, pa i zen budizam, iznosi samo zakljucke, ne i znanje kako do tih zakljucaka doci. Tako nesto nijedna religija nema ,,to ima samo filozofija. Zato su zakljucci filozofije i zen koana isti, ali nije isto znanje koje stoji iza njih.
Ponovicu opet one Sopenhaurove reci:


Evo jednog od meni najdrazeg zen koana iz Kapije bez vratnica:

Susret sa zen učiteljem


Ovo stavlja intelekt u bezizlazan polozaj, pogotovu sto je Zen ucitelj nosio stap i krvnicki udarao svoje ucenike ako mu ne odgovore. Iz toga mozete naslutiti kako je kod njih moglo doci do "satorija"... prosvetljenja u malom, i kako se na zen nacin moze otvoriti uvid u ultimativnu realnost izvan pojave , intelekta i njegovih formi.

Ja sam zen majstor i ja znam pravilan put.
Goso je rekao: „Kada na putu susretnete zen učitelja, ne možete mu se obratiti recima, ne možete ga pozdraviti ćutanjem. Šta ćete učiniti?"
Kako pozdraviti zen učitelja? Razvališ mu šamarčinu pre nego što te je stigao udariti štapom.:hvala:
 
Ja sam zen majstor i ja znam pravilan put.

Kako pozdraviti zen učitelja? Razvališ mu šamarčinu pre nego što te je stigao udariti štapom.:hvala:

Zaboravljas da je daleki osnivac zena Bodidarma, onaj isti koji je osnovao manastir Saolin i koji je "izmislio" kung fu.
Ne bi ti bas bilo lako da mu uzmes stap i opalis samarcinu. :D

Bodidarma
Bodhidharma.jpg
 
Zaboravljas da je daleki osnivac zena Bodidarma, onaj isti koji je osnovao manastir Saolin i koji je "izmislio" kung fu.
Ne bi ti bas bilo lako da mu uzmes stap i opalis samarcinu. :D
]

U tome i jeste caka, ako uspeš da mu odvališ šamarčinu, onda znači da si mu jednak i da možeš da otvoriš svoju školu.:worth:
 
Moj predlog je da ovo bude prva priča.. tek da naslutimo šta bi to zen mogao biti...:D

Zen svakog trena

Učenici zena su sa svojim učiteljima najmanje deset godina pre no što se usude da podučavaju druge. Nanina poseti Teno koji je, prošavši svoje učenje, postao učitelj. Zadesi se da taj dan bude kišovit, pa Teno obu klompe i ponese kišobran. Pošto ga je pozdravio, Nanin primeti: pretpostavljam da si svoje klompe ostavio u predvorju. Hteo bih da znam da li ti kišobran stoji levo ili desno od klompi. Teno, zbunjen, nemade brz odgovor. Shvatio je da nije sposoban da svakog trena uz sebe ima zen. Posta Naninov učenik, učivši još šest godina da bi dosegao prisustvo zena u svakom trenu.
 
Moj predlog je da ovo bude prva priča.. tek da naslutimo šta bi to zen mogao biti...:D

Zen svakog trena

Učenici zena su sa svojim učiteljima najmanje deset godina pre no što se usude da podučavaju druge. Nanina poseti Teno koji je, prošavši svoje učenje, postao učitelj. Zadesi se da taj dan bude kišovit, pa Teno obu klompe i ponese kišobran. Pošto ga je pozdravio, Nanin primeti: pretpostavljam da si svoje klompe ostavio u predvorju. Hteo bih da znam da li ti kišobran stoji levo ili desno od klompi. Teno, zbunjen, nemade brz odgovor. Shvatio je da nije sposoban da svakog trena uz sebe ima zen. Posta Naninov učenik, učivši još šest godina da bi dosegao prisustvo zena u svakom trenu.

Којице ти си достигла зен. Ти увек имаш брз одговор.:cmok:
 
Hahahahaa.. hvala Anto...:lol:

Al nemam sabranost pažnje u svakom trenutku. Zapravo.. mnooogo sam daleko od toga...
Biti sada i ovde... to je zen.. potpuno svestan svega što se dešava sada...

Барем си ти паметна. Да ли ти мислиш да је у будизму све идеално?:confused:
То што ти причаш о сабраности пажње и савршеној свесности је исто као оно што иморталка прича о савршеној љубави код ЈС или међеди о исправности њиховог православља или Ђелић о стабилности наше економије. Све је лепо кад се прича, али је пракса сасвим другачија. Ко говори о зену нема зен, а ко га има не говори о њему. :hvala:
 
Барем си ти паметна. Да ли ти мислиш да је у будизму све идеално?:confused:
То што ти причаш о сабраности пажње и савршеној свесности је исто као оно што иморталка прича о савршеној љубави код ЈС или међеди о исправности њиховог православља или Ђелић о стабилности наше економије. Све је лепо кад се прича, али је пракса сасвим другачија. Ко говори о зену нема зен, а ко га има не говори о њему. :hvala:
Ne, u budizmu nije sve idealno. I daleko je lakše nabubati teoriju i pričati o budizmu, nego savladati praksu i dostići zen.
Ja sam zapravo simpatizer theravada budizma, jer je to najstarija grana budizma, gde se uporedo sa teorijom se savladava i praksa. Zen je malo drugačiji, ali mi se jako sviđaju priče..
zato...
Ne bih kvarila ovako lepu temu.
Imamo već temu Budizam na religiji i ako budeš hteo da nastavimo ovaj razgovor, ja predlažem da nastavimo tamo. :D

Hajde da ovde porazgovaramo o tome kako ko doživljava zen priče.
 
Hajde da ovde porazgovaramo o tome kako ko doživljava zen priče.

Hajde.

Recimo, ova, relativno jednostavna za razumevanje:

Blatnjavi put

Jednom Tanzan i Ekido zajedno putovaše po blatnjavom putu. Jaka kiša je još uvek padala.
Idući putem, sretoše lijepu djevojku obučenu u svileni kimono obavijen pojasom, koja nije mogla da pređe raskršće.
"Dođi, djevojko", reče odmah Tanzan. Podigavši je u svoje naručje, prenese je preko blata.
Ekido ne progovori do uveče, sve dok ne stigoše do hrama u kome je trebalo da prenoće. Tada više nije mogao da se suzdrži. "Mi sveštenici ne prilazimo blizu ženama", reče Tanzanu, "posebno ne mladim i lijepim. To je opasno. Zašto si to učinio?"
"Ja sam devojku ostavio tamo", reče Tanzan. "Da li je ti još uvijek nosiš?"


p.s. Zanimljiv je naslov priče.
 
Hajde.

Recimo, ova, relativno jednostavna za razumevanje:

Ja mogu samo da kažem da je najgori mogući put pokušaj da se zen RAZUME, a još gore ga je tumačiti.:(
Majcin savet
Dun, ucitelj singona, bese poznat kao dobar poznavalac sanskrta u periodu Tokugava. Kao mlad, uobicavao je da drzi predavanja svojoj braci ucenicima.
Njegova majka cu za ovo i napisa mu pismo:
"Sine, ja mislim da nisi postao Budin poklonik iz zelje da za druge postanes hodajuci recnik. Nema kraja poucavanju i tumacenju, sjaju i slavi. Zelela bih da prekines sa tim predavanjima. Zatvori se u neki mali hram u udaljenom delu planine. Posveti svoje vreme meditiranju i na taj nacin dosegni pravu spoznaju."
 
Hajde.

Recimo, ova, relativno jednostavna za razumevanje:

Blatnjavi put

Jednom Tanzan i Ekido zajedno putovaše po blatnjavom putu. Jaka kiša je još uvek padala.
Idući putem, sretoše lijepu djevojku obučenu u svileni kimono obavijen pojasom, koja nije mogla da pređe raskršće.
"Dođi, djevojko", reče odmah Tanzan. Podigavši je u svoje naručje, prenese je preko blata.
Ekido ne progovori do uveče, sve dok ne stigoše do hrama u kome je trebalo da prenoće. Tada više nije mogao da se suzdrži. "Mi sveštenici ne prilazimo blizu ženama", reče Tanzanu, "posebno ne mladim i lijepim. To je opasno. Zašto si to učinio?"
"Ja sam devojku ostavio tamo", reče Tanzan. "Da li je ti još uvijek nosiš?"


p.s. Zanimljiv je naslov priče.
Aha...:klap: e htela sam tu priču da postavim zbog tebe...:D
al sam ipak odlučila da ''zen svakog trena'' bude prva... nadaju ći se da će posle nje i ova biti jasnija...
jer.. jedan od ove dvojice ima prisustvo zena u svakom trenu...

Relativno jednostavna za razumevanje? :think:.
Ja bih volela da čujem kako si je ti razumela.
meni baš nije jednostavna...:lol:
 
Тунел
Зенкаи, син самураја, допутова у Едо где постаде пратилац једног високог службеника. Заљуби се у службеникову жену и би откривен. У самоодбрани, усмрти службеника, а затим побеже са женом.
Обоје касније постадоше крадљивци. Али жена беше толико похлепна, да се Зенкаиу поче гадити. На крају, оставивши је, отпутова далеко, у покрајину Бизен, где постаде лутајући просјак.
Да би се искупио за своју прошлост, Зенкаи одлучи да у свом животу учини неко добро дело. Знајући за опасни пут који се пружао над једном литицом, а узрок смрти и повреда многих људи, он одлучи да пробије тунел кроз планину.
Док је дању просио, Зенкаи је ноћу копао тунел. Када је прошло тридесет година, тунел је био 684 метра дуг, 6 метара висок и 9 метара широк.
Две године пре но што је посао био готов, син службеника кога је усмртио, а који беше искусан мачевалац, пронађе Зенкаиа и дође да га из освете убије.
"Даћу ти радо свој живот", рече Зенкаи. "Само ми допусти да завршим овај посао. Оног дана када буде готов, можеш ме убити."
Тако младић сачека на тај дан. Неколико месеци прође, а Зенкаи је и даље копао. Младић се умори не радећи ништа и поче да му помаже у копању. Помажући му годину дана, поче се дивити Зенкаиевој чврстој вољи и карактеру.
Најзад тунел беше завршен и људи могаше да га безбедно користе.
"Сада ми одсеци главу", рече Зенкаи. "Мој посао је обављен".
"Како могу одсећи главу свом сопственом учитељу?", упита младић са сузама у очима.
 
kojica
. jedan od ove dvojice ima prisustvo zena u svakom trenu...
Samo da primetim da "prisustovo ZENA" ne bi trebalo poistovecivati sa obicnom paznjom na nevazne stvari.
Poenta ZEN budizma i "Satori" prosvetljenja tesko da se sastoji u obracanju paznje na cipele i kisobrane u svakom trenu, niti na zivot u sadasnjosti uzetoj kao nedeljiva tacka koja razdvaja linije proslosti od linije buducnosti.
 
Poslednja izmena:
kojica

Samo da primetim da "prisustovo ZENA" ne bi trebalo poistovecivati sa obicnom paznjom na nevazne stvari.
Poenta ZEN budizma i "Satori" prosvetljenja tesko da se sastoji u obracanju paznje na cipele i kisobrane u svakom trenu, niti na zivot u sadasnjosti uzetoj kao nedeljiva tacka koja razdvaja linije proslosti od linije buducnosti.
Ali dobro, neka svako sledi svoj ZEN. :)
I neka svako deli stvari na važne i nevažne. :)

:lol:
 
Aha...:klap: e htela sam tu priču da postavim zbog tebe...:D
al sam ipak odlučila da ''zen svakog trena'' bude prva... nadaju ći se da će posle nje i ova biti jasnija...
jer.. jedan od ove dvojice ima prisustvo zena u svakom trenu...

Relativno jednostavna za razumevanje? :think:.
Ja bih volela da čujem kako si je ti razumela.
meni baš nije jednostavna...:lol:

Hmm.... Ja nisam budista, i kad čitam, čitam kao publicista - kritički. :) Tako je i razumem, ograničeno sa aspekta nekog ko nije budista.
Blatnjav put - proći ga a ne ostati kaljav? :lol:
Ono što duhovno okupira naše biće veći je teret od fizičkog. Rasteretiti se misli teže je nego rasteretiti se balasta. Ono što mislimo o drugima, odnosno o tome šta drugi imaju u glavi, često je projekcija sopstvenih težnji. Prosvetljenje je moguće i u svakodnevnom životu.

Jesam li na dobrom putu?
 
Hmm.... Ja nisam budista, i kad čitam, čitam kao publicista - kritički. :) Tako je i razumem, ograničeno sa aspekta nekog ko nije budista.
Blatnjav put - proći ga a ne ostati kaljav? :lol:
Ono što duhovno okupira naše biće veći je teret od fizičkog. Rasteretiti se misli teže je nego rasteretiti se balasta. Ono što mislimo o drugima, odnosno o tome šta drugi imaju u glavi, često je projekcija sopstvenih težnji. Prosvetljenje je moguće i u svakodnevnom životu.

Jesam li na dobrom putu?
Sviđa mi se. :D I slažem se sa tobom.

verovatno je svaka reč ovde bitna pa i naslov, ali...
nisam o tome razmišljala...:lol:
Žena nije mogla da peđe preko blata.. nije želela da se ukalja...
a oni su mirno išli blatnjavim putem...:think:
ne znam.. možda ipak jeste jedan od onih njihovih trikova sa lepo - ružno, dobro - loše...
blatnjavi put je bljak...:lol: Šta je to što ga takvim čini?
al vidiš.. nisu stali da ženi održe lekciju o tome...
Naišli su na nekoga sa drugačijim pogledom na svet, primetili to, pomogli mu onoliko koliko je sam očekivao/tražio i nastavili dalje.
E to mi se sviđa kod budističkih monaha... kojoj god školi pripadali...
Nemaju običaj da ljude vuku za rukav i menjaju njihov način razmišljanja.
 
Sviđa mi se. :D I slažem se sa tobom.

verovatno je svaka reč ovde bitna pa i naslov, ali...
nisam o tome razmišljala...:lol:
Žena nije mogla da peđe preko blata.. nije želela da se ukalja...
a oni su mirno išli blatnjavim putem...:think:
ne znam.. možda ipak jeste jedan od onih njihovih trikova sa lepo - ružno, dobro - loše...
blatnjavi put je bljak...:lol: Šta je to što ga takvim čini?
al vidiš.. nisu stali da ženi održe lekciju o tome...
Naišli su na nekoga sa drugačijim pogledom na svet, primetili to, pomogli mu onoliko koliko je sam očekivao/tražio i nastavili dalje.
E to mi se sviđa kod budističkih monaha... kojoj god školi pripadali...
Nemaju običaj da ljude vuku za rukav i menjaju njihov način razmišljanja.

Mislim da je bukvalno svaka reč važna.
Osim što su oni mirno išli blatnjavim putem (i blato je deo prirode, sve je Buda, otelovljen u materijalnom svetu?), a žena nije ... možda je ovde "blatnjav put" i nešto drugo. Da je reč o zapadnjačkoj priči, mogla bih sa sigurnošću da tvrdim kako je blatnjav (nečist) put = nečista misao, u koju se zaglibljujemo, kojom se ukaljamo, koja se lepi za nas i teško je spiramo.

Da, i meni se sviđa to (ne)delovanje.
 
Mislim da je bukvalno svaka reč važna.
Osim što su oni mirno išli blatnjavim putem (i blato je deo prirode, sve je Buda, otelovljen u materijalnom svetu?), a žena nije ... možda je ovde "blatnjav put" i nešto drugo. Da je reč o zapadnjačkoj priči, mogla bih sa sigurnošću da tvrdim kako je blatnjav (nečist) put = nečista misao, u koju se zaglibljujemo, kojom se ukaljamo, koja se lepi za nas i teško je spiramo.

Da, i meni se sviđa to (ne)delovanje.
Blato je svakako samo blato. Kao što je i misao samo misao.
Naše je šta ćemo sve da im pripišemo... lepo, ružno, čisto, nečisto....
Pa da... :D verovatno je za Ekida Tanzanov postupak isto onoliko blatnjav/nečist koliko je za ženu blatnjav/nečist put...
Ekido pokušava da se oslobodi želje tako što će je preskočiti(izbeći situaciju u kojoj bi mogla da se javi)... Buda nije učio tome.

E sad malo bolje razumem priču.. Hvala..
 
mrzi me da prevodim....ali prva je uvek i najbolja.. sholjica caja...


Nan-in, a Japanese master during the Meiji era (1868-1912), received a university professor who came to inquire about Zen.

Nan-in served tea. He poured his visitor's cup full, and then kept on pouring.

The professor watched the overflow until he no longer could restrain himself. "It is overfull. No more will go in!"

"Like this cup," Nan-in said, "you are full of your own opinions and speculations. How can I show you Zen unless you first empty your cup?"
 

Back
Top