Kako korisno iskoristiti zemlju od 50a?

Kako korisno iskoristi zemlju od 50 ari, u okolini Panceva. To bi bila neka industrijsko-stambena zona?

Pa vidi, mogao bi eventualno da probaš sa nekim kulturama koje postižu dobre cene na pijacama, šta ja znam, jagoda npr. Da seješ konvencionalne kulture, pšenica, kukuruz- ne bih preporučio, prvo to je stambena zona, drugo za tu površinu mala zarada, treće verovatno nemaš mehanizaciju. Takođe ne bih preporučio neka velika ulaganja, ipak je sve nenormalno nestabilno. Hm, možda neki plastenik, pa prodaja povrća. TReba da nađeš sredinu između profita i uloženog rada, teško je biti pametan u današnje vreme.
Uzdravlje i sa srećom.
 
Ja posedujem rasadnik cetinara u okolini Sapca. Mislim da na toj povrsini moze da se bavi ovim poslom bez problema. Osnovna greska koju mozes da napravis je zaposljavanje radne snage. Samim tim povecavas troskove a to zahteva vecu zaradu, sto u ovom poslu znaci veca povrsina itd itd... Znaci ako bi mogla sama ili sa nekim iz porodice da radis rezultati bi mogli da se vide.

Mozes da se bavis saksijskom proizvodnjom koja zahteva mnogo manje rada i manju povrsinu ali odredjena ulaganja i nesto znanja... Problem nastaje kada saznas da ti za biljku od 80-100cm treba oko 5 godina, dve godine u plasteniku i malim saksijama, pa onda jos tri godine u sve vecim saksijama itd... Zato ti je najbolje da ako kreces sa ovim da se bavis kupis repromaterijal tj dvogodisnje biljke u malim saksijama po niskim cenama [ja proizvodim samostalno tako da nisam siguran ali mislim da je cena oko 50din/biljka]... Zatim to presadis u vece saksije, pa tako jos jedan ili dva puta i onda prodas tu biljku kada bude metar, za to vreme odlucis hoces li repromaterijal kupovati ili proizvoditi sama [zna biti bolno za pocetnike, moja porodica se bavi ovim duze od 20godina porodicno, kao sekundarnim poslom]...

Zarada je korektna ako uzmemo u obzir koliko rada zahteva, najbolji nacin da se lako zaradi jeste da se smanje troskovi... pozdrav
 
A gde da proda? Da li postoji otkup? I da li je tada cena kao sto si naveo, 800 za metar, a kupis za 50. To je velika zarada.

Postoje pojedini preprodavaci koji to kupuju na veliko medjutim tad je manja cena... Uglavnom se prodaje direktno potrosacu - ljudima koji uredjuju dvoriste ili neki objekat sta znam... Uglavnom ne moze da propadne, ako ne prodas ove godine prodajes opet sledece itd...

Nije to velika zarada, ti ga gajis jos 4 godine, zalivas, pazis da se ne osusi, menjas saksije i zemlju itd...
 
Mislis li na repromaterijal ili na odrasle sadnice [3+ godina starosti]? Za sada smo repromaterijal proizvodili za licne potrebe ali mislim da ima i za prodaju, konsultovacu oca povodom toga... Odraslih sadnica imamo u saksijama i u zemlji, zavisi sta ti treba itd...

Imaj na umu da je vreme za presadjivanje od jeseni do proleca [ukljucujuci jesen i prolece] tako da ako sad uzimas nemoj planirati da presadjujes u zemlju ili vece saksije do jeseni, doduse kada presadjujes iz saksije skoro da nema rizika, za razliku od sadjenja iz zemlje, ali opet da znas...

Javicu ti se na PM samo da konsultujem cala povodom repromaterijala ;)
 

Back
Top