Zdravstveno osiguranje - nemoguća misija.

babavera

Početnik
Poruka
33
Ne znam koliko ste upoznati sa modifikacijama za sticanje mogućnosti zdravstvenog usiguranja u državi Srbiji ali verujem da znate više od mene.

Pre tri godine dijagnostikovana mi je aplastična anemija zbog koje sam nesposoban za rad. U to vreme, bio sam osiguran preko statusa studenta. Međutim, više nisam sposoban ni fakultet da pohađam pa sam pre godinu dana promenio status na budžet republike Srbije. Od tada nisam imao nikakvih problema što se osiguranja tiče.
Prošlog meseca mi je istekla overa pa sam otišao kod nadležnih da overim knjižicu, gde su mi rekli da ja više (po nekom novom "antirecesijskom" zakonu) nemam prava da budem osiguran preko statusa rep. Srbije i predložili mi jedinu preostalu mogućnost: da platim 75.000 dinara (25.000 za roditelje i po 25.000 za mene i sestru) na godišnjem nivou, radi registrovanja poljoprivrednog gazdinstva (pošto živimo na selu i imamo nešto malo zemlje), da bi dobio knjižicu na osnovu tog statusa. Pošto su mi roditelji nezaposleni (otac dobija socijalnu pomoć posle otkaza zbog viška radne snage, majka je domaćica), sestra ima jadna primanja a lekovi za mene su astronomski skupi (1.000 evra svaki mesec), pitam ja Vas:
Kako do zdravstvenog osiguranja?
 
Dali su ti loš savet, imaš pravo kao invalidno lice na besplatno osiguranje. Nemoj da registruješ privatno gazdinstvo jer ćeš onda morati da plaćaš porez kao da od njega privredjujete i da uplaćujete staž a vama ono služi za prehranu. Ako poljoprivrede nije prijavljena kao delatnost, a nije, onda kao nezaposleno lice i invalid ne plaćaš ništa. Raspitaj se malo bolje, idi kod pravnika u socijalno sa potrebnom dokumentacijom. Ako je potrebno, prijavi se kao odvojeno domaćinstvo, jer ta imovina se ne vodi na tebe. Ima načina samo treba da te iz socijalnog upute kako treba. :bye:
 
Radosti nikad kraja :mrgreen:!

Naime, probao sam i tako.
Sredio sam papire u opštini i došao do zadnjeg koraka: socijalno u Novom Sadu, gde su trebali da mi overe papire sa kojima idem na lekarsku komisiju.
Naravno, tu priča završava negativno po mene. Rekli su mi da ja, jednostavno nemam prava na invalidsko zdravstveno osiguranje. Ceo sastanak nije trajao duže od pet minuta. Po njihovim rečima (koliko sam shvatio) autoimuni poremećaji ne spadaju u tu kategoriju. Na sajtu ministarstva zdravstva našao sam da to nije istina.

Sad shvatate u čemu je problem. zar ne?


Nedam nikome mito, niti sam ikada dao, niti primio.
 
Znala sam da nisi. E ovako ćeš morati da uradiš, prijavi se na evidenciju, ispoštuj tu malu proceduru a onda pravac u socijalno sa potvrdom iz biroa. Zatim idi kod specijaliste medicine rada i traži da te obrade za IK, prodji sve preglede, moraš tako da bi ostvario i druga prava. Ajde najpre kreni od prijave na evidenciju, uzmi odmah potvrdu i dodaj tim dokumentima i pravac socijalno. Možeš da imaš zdravstvenu knjižicu i da plaćaš samo participaciju za lekove.
 

Back
Top