Godišnjica zločina u Dobrovoljačkoj!!!

Dragan_srbcg

Ističe se
Poruka
2.641
Ni 17 godina od napada na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, Tužilaštvo BiH nije podiglo nijednu optužnicu. Tada su ubijena 42 vojnika, 70 ranjeno, a zarobljeno 200 pripadnika bivše JNA.

Danas se obeležava 17 godina od zločina u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu. U napadu na kolonu JNA ubijena su 42 vojnika, 70 ranjeno, a zarobljeno 200 pripadnika bivše JNA.


Slučaj je pred Tužilaštvom BiH, ali optužnice još nisu podignute. Tužilaštvo Srbije raspisalo je poternicu za 19 osoba iz BiH, osumnjičenih da su počinili ratne zločine nad pripadnicma JNA u Dobrovoljačkoj ulici.

Konvoj sa vojnicima bivše JNA trebalo je da se mirno povuče iz Sarajeva u Lukavicu.

Garancije da vojska neće biti napadnuta generalu Milutinu Kukanjcu dao je Alija Izetbegović. Dodatna garancija bilo je i njegovo prebacivanje sa sarajeskog aerodroma u Lukavicu. Izetbegović je pušten a kolona u Dobrovoljačkoj ulici napadnuta.

U Tužilaštvu BiH i 17 godina posle Dobrovoljačke kažu da je istraga u toku. Za vlasti RS nezadovoljne radom pravosudnih institucija BiH i ovo je argument da se preispita njihov rad.

"To nisu argumenti za Tužilaštvo, za Tužilaštvo je samo argument da li je neko Srbin pa da ga procesuira. To je apsolutno neprihvatljivo, takve institucije ne trebaju BiH", rekao je predsednik Vlade RS Milorad Dodik.

U Sarajevu je na oštru osudu naišao i potez Tužilaštva u Beogradu koje je zbog Dobrovoljčake raspisalo poternicu za 19 lica iz BiH.

"Mene lično ne zabrinjava, ne treba da zabrinjava ikoga drugog jer za ono što se dešavalo u Sarajevu dva generala srpske vojske su osuđena na 35 i 40 godina zatvora", rekao je penzionisani general Armije BiH Jovan Divjak.

Dodatni razlog za politička neslaganja u BiH izazvao je i nedavni sastanak kojeg je sa ratnim rukovodstvom BiH organizovao ministar inostranih poslova Sven Alkalaj. Tada je traženo da se organizuju sastanci sa ambasadorima najvažnijih zemalja kako bi ih uverili da ignorišu poternice za članovima ratnog Predsedništva BiH.
 
Случај "Добровољачка": Ускоро Интерполове потјернице

Потјерница МУП-а Србије за 19 лица из БиХ осумњичених за ратни злочин, међу којима су и ратни чланови Предсједништва РБиХ важи у Србији већ мјесец дана, па се расписивање Интерполове потјернице може очекивати веома брзо, пише "Глас Српске".

Начелник Управе полиције Републике Српске Гојко Васић рекао је да се Интерполова потјерница обично расписује мјесец до два након што првобитна, коју су расписали полиција или суд неке државе, не покаже резултате.

"Централна и међународна потјерница никад не иду у истом моменту. Кад стигне Интерполова потјерница, све полицијске агенције у БиХ дужне су да хапсе те особе. Aли пошто се ради о држављанима БиХ неће бити екстрадиције па ће их Суд БиХ након привођења ослобађати и обустављати потјерницу за њима", рекао је Васић.

Он додаје да ће сви они имати проблема ако пређу границу БиХ, јер ће их хапсити полиције Хрватске, Црне Горе, Aустрије и вршити екстрадицију у Београд.

МУП Србије је прије мјесец дана расписао потјерницу за 19 лица из БиХ којима су након тога чланови Предсједништва БиХ Жељко Комшић и Харис Силајџић препоручили да не прелазе границу са Србијом јер би то могло да резултује хапшењем.

Незванично се тврдило да се међу осумњиченима за злочине почињене у касарни, Дому ЈНA, војној болници и Добровољачкој улици у Сарајеву 1992. године налазе чланови ратног предсједништва БиХ. Помињани су Ејуп Ганић, Стјепан Кљуић, Aтиф Дудаковић, Сакиб Махмуљин.

Потјерницу је расписао истражни судија Специјалног суда за ратне злочине Србије Милан Дилпарић.

Портпарол Министарства правде БиХ Марина Бакић каже да је Србији упућен захтјев за достављањем потјернице и имена особа за којима је расписана, али да одговор још није стигао.

http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=1329
 
Ni 17 godina od napada na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, Tužilaštvo BiH nije podiglo nijednu optužnicu. Tada su ubijena 42 vojnika, 70 ranjeno, a zarobljeno 200 pripadnika bivše JNA.

Danas se obeležava 17 godina od zločina u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu. U napadu na kolonu JNA ubijena su 42 vojnika, 70 ranjeno, a zarobljeno 200 pripadnika bivše JNA.


Slučaj je pred Tužilaštvom BiH, ali optužnice još nisu podignute. Tužilaštvo Srbije raspisalo je poternicu za 19 osoba iz BiH, osumnjičenih da su počinili ratne zločine nad pripadnicma JNA u Dobrovoljačkoj ulici.

Konvoj sa vojnicima bivše JNA trebalo je da se mirno povuče iz Sarajeva u Lukavicu.

Garancije da vojska neće biti napadnuta generalu Milutinu Kukanjcu dao je Alija Izetbegović. Dodatna garancija bilo je i njegovo prebacivanje sa sarajeskog aerodroma u Lukavicu. Izetbegović je pušten a kolona u Dobrovoljačkoj ulici napadnuta.

U Tužilaštvu BiH i 17 godina posle Dobrovoljačke kažu da je istraga u toku. Za vlasti RS nezadovoljne radom pravosudnih institucija BiH i ovo je argument da se preispita njihov rad.

"To nisu argumenti za Tužilaštvo, za Tužilaštvo je samo argument da li je neko Srbin pa da ga procesuira. To je apsolutno neprihvatljivo, takve institucije ne trebaju BiH", rekao je predsednik Vlade RS Milorad Dodik.

U Sarajevu je na oštru osudu naišao i potez Tužilaštva u Beogradu koje je zbog Dobrovoljčake raspisalo poternicu za 19 lica iz BiH.

"Mene lično ne zabrinjava, ne treba da zabrinjava ikoga drugog jer za ono što se dešavalo u Sarajevu dva generala srpske vojske su osuđena na 35 i 40 godina zatvora", rekao je penzionisani general Armije BiH Jovan Divjak.

Dodatni razlog za politička neslaganja u BiH izazvao je i nedavni sastanak kojeg je sa ratnim rukovodstvom BiH organizovao ministar inostranih poslova Sven Alkalaj. Tada je traženo da se organizuju sastanci sa ambasadorima najvažnijih zemalja kako bi ih uverili da ignorišu poternice za članovima ratnog Predsedništva BiH.

Veoma tuzno,nekom nije u interesu da se jednom zauvjek sazna prava istina i da oni koji su naredili napad na kolonu se nadju tamo gdje im je i mjesto iza resetaka.Nikad niko nije trazio i odgovornost Ujedinjenih Nacija,pogotovo Francuza koji su i pratile kolonu.Pojedini kreteni kojima se na forumu kaze u lice sta je ucinjno u Sarajevu to nazivaju odbranom grada.Napasti kolonu koja se kretala ne u BORBENOM vec Marsevskom poretku samo govori o kukavickom napadu onih koji su sa mrznjom ubijali.
picture.php
 
Годишњица злочина у Добровољачкој

Ни 17 година од напада на колону ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву, Тужилаштво БиХ није подигло ниједну оптужницу. Тада су убијена 42 војника, 70 рањено, а заробљено 200 припадника бивше ЈНА.

Данас се обележава 17 година од злочина у Добровољачкој улици у Сарајеву. У нападу на колону ЈНА убијена су 42 војника, 70 рањено, а заробљено 200 припадника бивше ЈНА.

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/3/Регион/59220/Годишњица+злочина+у+Добровољачкој.html
 
Ovo je samo jedan u nizu dogadjaja koji su pokazali , da su balije i rvati znali sta hoce , a Milosevic,Karadzic....itd.(sve sami CRVENI BANDITI) su izgleda cekali da im se ukaze copavi zagorac, pa da im kaze sta da rade.

:rotf::rotf:

Ма да ус бар то чекали...чекали да им се укаже како Милошевић једном рече...добри чико...Рошилд...
 
znam da su bili dogovorili zamjenu alije za generala ili generale iz maršalke, ali da nije bio dogovor izvlačenje cijelog garnizona
picture.php

Znas dogovor je bio no Ganic je zajedno sa Silajdjicem naredio da se napadne kolona.Sva pucnjava je bila od strane muslimana ,Kad su zaustavili kolonu Tad su je i presjekli otvorili su vatru i poceli da ubijaju vojnike.to bi ti bilo ukratko.
picture.php
 
Псалам 34.
(Псалам) Давидов.(МТ: Псалам 35)

1. СУДИ, Господе, онима који ми чине неправду,
војуј против војујућих на ме.

2. Узми оружје и штит, и устани у помоћ моју;
3. извуци мач и препречи (пут) насупрот гонитеља мојих;
реци души мојој: Ја сам спасење твоје.

4. Неке се постиде и посраме који траже душу моју,
нека се поврате натраг и посраме који ми смишљају зло.
5. Нека буду као прах пред лицем ветра,
и Анђео Господњи нека их сатре;
6. нека буде пут њихов тама и склизнуће,
и Анђео Господњи нека их прогони.
7. Јер ми узалуд скрише јаму замке своје,
узалуд вређаше душу моју.
8. Нека му дође замка коју не зна,
и гвожђа која (мени) прикри нека њега ухвате,
и нека (сам) у исту замку упадне.
9. А душа моја обрадоваће се Господу,
узвеселиће се спасењу Његовом.
10. Све ће кости моје рећи: Господе, (Господе), ко је сличан Теби?
Који избављаш сиромаха из руке јачих од њега,
и сироту и убогог од грабитеља њихових.
11. Усташе на ме сведоци неправедни, оно што не знађах питаху ме;
12. узвратише ми зла за добра,
и безплодност (учинише) души мојој.
13. А ја, када ми они досађиваху, одевах се у врећу (жалости)
и постом смиравах душу моју,
и молитва моја у недра моја вратиће се.
14. Као ближњем, као брату нашем, тако угађах;
као плачући и сетујући, тако се смиравах.
15. А (они) против мене веселише се и окупише,
сабраше на ме ударце, и не знадох (зашто);
раздељују ме, и не бише ганути (да престану).
16. Искушаваху ме, ругаше ми се поругом,
шкргутаху на ме зубима својим.
17. Господе, када ћеш погледати?
Поврати душу моју од злодејства њиховог,
од лавова јединицу моју.
18. Исповедаћу Ти се у цркви великој,
у народу многом хвалићу Те.
19. Нека се не порадују нада мном који ми непријатељују неправедно,
који ме мрзе узалуд и намигују очима.[1]
20. Јер мени говорише мирне (ствари),
а с гњевом лукавства замишљаху.
21. И раширише на ме уста своја,
и рекоше: добро! добро! видеше очи наше.
22. Видео си, Господе, не прећути;
Господе, не одступи од мене.
23. Устани, Господе, и похитај на суд мој,
Боже мој и Господе мој, на парбу моју.
24. Суди ме, Господе, по правди Твојој, Господе Боже мој,
и нека се не порадују због мене.
25. Нека не кажу у срцу своме: добро! добро!души нашој;
нити да кажу: Прогутасмо га!
26. Нека се постиде и посраме уједно који се радују злу моме;
нека се обуку у стид и срамоту који су надамном велеречиви.
27. Нека се радују и веселе који хоће правду моју,
и нека кажу заувек: Нека се велича Господ!
они који хоће мир слузи Твоме.
28. И језик мој поучаваће се правди Твојој,
сав дан похвали Твојој.

1. Јн. 15, 25
 
JNA je oteo Aliju da bi ga zamenili sa otetim pripadnicima JNA koje su zarobili muslimani, zarobili su ga na aerodromu, a posle su muslimani napali kolonu JNA koja se povlacila, Alija je bio u prvom oklopnom vozilu medjunarodnih snaga sa njegovom cerkom i Kukanjcem, onda su muslimani presjekli kolonu na pola in pobili vojnike a neke zarobili i posle se zna sto je bilo i kako,.......
 
Najgora stvar u celoj toj prici je da se nije ni znalo da su Alija i njegova cerka zarobljeni na aerodromu neko vreme, a on je 'slucajno' dosao do telefona i javio kome je trebalo da javi.
Sta se kasnije desavalo to svi znaju.

Na isti taj nacin izdaja se desila i u Tuzli, kada se JNA povlacila i kada je uslov za povlacenje bio da prvo prodju tenkovi, a za njima kamioni i ostala prevozna sredstva. Tenkovi su prosli, a iz zgrada su prvo pucali bazukama (i zoljama), a posle cime su stigli. To je cak i prenoseno uzivo na nekoj televiziji (verovatno Tuzlanskoj), a snimano je sa vrha zgrade.
 
Злочинце из Доброволјачке 17 година нема ко да казни

СAРAЈЕВО - Истрага коју правосудни органи у Србији воде против 19 држављана БиХ у вези са ратним злочином у Добровољачкој улици 3. маја 1992. године, када је у центру Сарајева нападнута колона ЈНA која се повлачила са Бистрика, још увијек траје.

Иако је прошло 17 година од напада у Добровољачкој улици на колону ЈНA, која се, према договору, повлачила према тадашњој касарни у Лукавици, када су убијена 42 војника и официра, док су 73 рањена, а 215 заробљено, за овај ратни злочин још нико није одговарао.

Тужилаштво за ратне злочине Србије расписало је недавно потјерницу за 19 лица за које се основано сумња да су наредили или најдиректније учествовали у овом злочину.

Под истрагом су бивши чланови Предсједништва Републике БиХ Ејуп Ганић и Стјепан Кљујић, а спекулише се и именима бившег министра унутрашњих послова Јусуфа Пушине, команданта штаба Територијалне одбране Хасана Ефендића, те команданта Специјалне полиције Драгана Викића.

Истрагу води и Тужилаштво БиХ, али резултата нема. Злочин у Добровољачкој директно је преносила тадашња ТВ Сарајево.

Напад на колону ЈНA, којој је руководство тадашње Републике БиХ гарантовало миран и безбједан излазак из Сарајева, извршили су припадници паравојних формација Зелених беретки, Патриотске лиге и јединица МУП-а и Територијалне одбране БиХ.

Већ годинама у различитим тужилаштвима како Хашком, тако и Тужилаштву БиХ, Окружном тужилаштву Источно Сарајево и Тужилаштву за ратне злочине Србије постоје докази који јасно упућују на то ко су налогодавци и извршиоци овог злочина.

Координатор Тима за истрагу и документовање ратних злочина МУП-а Републике Српске Симо Тушевљак напоменуо је да је МУП РС 27. априла 2005. године поднио допуну кривичне пријаве из маја 1996. године Окружном тужилаштву Источно Сарајево против 15 лица за која се основано сумња да су починила злочин у Добровољачкој.

- Окружно тужилаштво Источно Сарајево је Тужилаштву БиХ доставило предмет Добровољачка коју је ова институција оцијенила као високо осјетљив предмет и ово тужилаштво води даљу истрагу. Према мојим сазнањима, Тужилаштво БиХ интензивно спроводи истрагу о злочинима у Добровољачкој и позива свједоке који су били очевици. Надамо се да ће истрага бити окончана и да ће оптужнице бити подигнуте против свих оних који су учествовали у том догађају - казао је Тушевљак.

Према свједочењу преживјелих, један број официра и војника убијен је на лицу мјеста, а већи број је рањен, док су остали заробљени.

У просторијама ДТВ "Партизан" један број припадника ЈНA, прије него што су размијењени или спроведени у Централни затвор, злостављан је и мучен.

Кажу да су се у Централном затвору, поред осталих, у злостављању посебно истицали Aвдо Пењета, командир страже у том затвору и Решад Јусуповић.
Обиљежавање

Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова данас ће у Источном Сарајеву обиљежити 17. годишњицу страдања припадника ЈНA у сарајевској Добровољачкој улици. Парастос погинулим војницима биће служен у десет часова у Спомен-цркви у Миљевићима у Источном Сарајеву, након чега ће на Централном крсту на Војничком гробљу бити положено цвијеће.
БОРС

Борачка организација РС оцијенила је да је Јавни сервис БХТ1, емитовањем тенденциозног прилога о страдању колоне ЈНA у Добровољачкој улици "поново показао да је телевизија искључиво бошњачког народа и политичке опције која се залаже за унитарну БиХ". Они су реаговали на прилог БХТ1 емитован у суботњем Дневнику у коме је наведено да је тада "одбрањено Сарајево од паравојних снага СДС-а и агресије ЈНA".

http://www.glassrpske.com/vijest/2/...Dobrovoljacke-17-godina-nema-ko-da-kazni.html
 
Najveći krivac za Dobrovoljačku, i što su uopšte turci došli u poziciju da pobiju te nesrećne momke na odsluženju vojnog roka, je general Milutin Kukanjac.

Kada je došao gen. Mladić da preuzme komandu nad jedinicama, nakon što se sve to izdešavalo, pita njega Kukanjac: "Kud ću sad ja Rale? Šta sad ja da radim?"
"Ubij se", odgovori mu Mladić, k'o iz topa. "Ako nemaš čime, evo ti moj pištolj. Ubij se, Milutine!"

Kučka, nije imao ni toliko snage da presudi sam sebi. Ako... Sudiće mu Bog.
 

Back
Top