Čabar za državu Srbiju (Upozorenje građevinskih kompanija) !

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
1. maj 2009. | 16:40 | Izvor: B92
Beograd -- Građevinska preduzeća upozoravaju da je oktobar krajnji rok za državu da reši problem dugovanja za izvršene radove, koji iznose oko 600 miliona evra.

Građevinsko preduzeće “Intermost”, deo francuske kompanije “Vinči”, jedna je od prvih stranih kompanija koja je najavila povlačenje sa tržišta Srbije. Razlog su velika dugovanja koja ova kompanija ne može da naplati, pa zbog toga i ona postaje dužnik, jer nema novca da isplati svoje poverioce.

Jedan od najvećih dužnika je država, koja domaćim građevinskim kompanijama duguje oko 600 miliona evra.

Na gradilištu obilaznice oko Novog Sada, jednom od najvećih poslova “Intermosta”, sve stoji.

Zaustavljeni su bageri, isključene sve mašine, a gradilište su napustili i radnici.

Ostao je samo još po neki zaposlen zadužen da čuva mehanizaciju.

“Intermost” je obustavio radove na svim svojim projekatima u Srbiji.

Do proglašenja stečaja, oko 400 radnika biće na prinudnom odmoru, a posle toga na birou.

I pored ovakve situacije na terenu, resorni ministar Milutin Mrkonjić tvrdi da za njegovog mandata niko neće otići u stečaj.

Mrkonjić je obećao radnicima “Intermosta” da će, ako treba, on preuzeti funkciju direktora.

“’Vinči’ je ozbiljna firma. Videćemo šta će biti, ali tih 320 ljudi koji imaju i dalje dobre poslove u ovoj našoj Srbiji neće ostati bez posla. Lično ću rukovoditi tim preduzećem ako ga napuste sadašnji direktori - a neće”, rekao je Mrkonjić.

“Intermost” je, međutim, već ostao bez direktora.

Rene Milošević, koji je upravljao kompanijom, napustio je “Intermost”, a kako je za B92 rečeno, trenutno ga niko ne menja.

Račun ove kompanije je u blokadi zbog preko 800 miliona dinara, a država je, prema njihovim tvrdnjama, najveći dužnik.

U Privrednoj komori Srbije kažu da odluka francuske kompanije da se povuče sa srpskog tržišta nije nimalo iznenađujuća.

“Oni jednostavno procenjuju da su dugovi države veliki, da taj model, odnosno smanjenje opste likvidnosti koje je u znatnoj meri izazvalo neplaćanje države za izvedene radove, i to se jako dugo oteže. Oni neće u tim nesigurnim uslovima da rade, već se ponašaju tržišno. Oni bi takav stečaj objavili i u svojoj zemlji”, kaže Aca Popović, savetnik u Privrednoj komori.

“Intermost” nije jedina građevinska kompanija kojoj država duguje novac.

“Energoprojekt potražuje negde oko 20-25 miliona evra u ovom momentu. Tu su i ‘Ratko Mitrović’, ‘Mostogradnja’, ‘Planum’ i drugi. Svi oni imaju potraživanja”, kaže Goran Rodić iz Udruženja za građevinarstvo.

“Mi svakog dana imamo pritisak i informacije da staje proizvodnja ovde. Imate apsurd da firme dobro posluju, a nemaju para, nelikvidne su”, rekao je Rodić.

Građevinci upozoravaju da je oktobar krajnji rok za Vladu Srbije da reši problem dugovanja.

U suprotnom, kako objašnjavaju, rizikuju sa jednom socijalnom eksplozijom, jer će do tada mnogi ostati bez posla.

Podsetimo, premijer Mirko Cvetković ranije je najavio da će država pokriti svoje dugove komercijalnim zaduživanjem, ali tek pošto MMF Srbiji odobri aranžman.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=05&dd=01&nav_category=9&nav_id=358349

Ništa bankrot,aaa??:think:
 
Nista neobicno.........firma kada ne moze da naplati dugove, a sama zbog toga ne moze da isplati zarade, dobavljace, materijal, dazbine........u kulturnom svetu stavlja kljuc u bravu............

Samo u srbiji firme "rade" po 15 godina, ne isplacujuci zarade i ne uplacujuci doprinose.........pa im posle radnici seku prste i jedu za rucak.......:roll:
Jeste,ali u članku piše da je dužnik u iznosu 600 000 000 e država Srbija...:think:
 
Nista neobicno.........firma kada ne moze da naplati dugove, a sama zbog toga ne moze da isplati zarade, dobavljace, materijal, dazbine........u kulturnom svetu stavlja kljuc u bravu............

Samo u srbiji firme "rade" po 15 godina, ne isplacujuci zarade i ne uplacujuci doprinose.........pa im posle radnici seku prste i jedu za rucak.......:roll:

bajo da si ikad radio privatno bilo sta , posteno, znao bi neke stvari

najveci problem u srbiji jeste nefunkcionisanje drzavnih mehanizama naplate potrazivanja

tj , ja izvrsim neki posao , uradim ti , ili isporucim robu, i ti mozes da me zavlacis je yebes u mozak kako hoces. ne mogu ti nista. bas nista - sem da te ubijem. i onda mi ti nudis mesto para za izvrseno , polovne ventilatore iz singapura ili jeftine kineske ljubicaste kisobrane.

i ja dodjem i kazem burazeru pa mi smo se pogodili za novac , ti meni dugujes pare a ti mi kazes "nemam pare mogu da ti dam samo kisobrane uzmi ili ostavi" . i ja pokusam da angazujem advokata da naplatim potrazivanje i kad vidim da je to uzaludna rabota ja dignem ruke i prihvatim kisobrane.

eto tako ti sve funkcionise na trzistu srbije, niko skoro ne daje kes, vec svi prave trange frange kombinacije . tante za kukuriku.

e zato ova drzava propada jer rezimu borisa tadica nije u interesu da se to jedno od najvaznijih pitanja - uredi.

i tako miskovic moze da yebe svoje dobavljace godinama i da im ne isplacuje pare ili da kad mu traze pare da im nudi za recimo isporuceno i prodato mleko "zenske uloske" ili pomade protiv celavosti....
 
Jeste,ali u članku piše da je dužnik u iznosu 600 000 000 e država Srbija...:think:

Pa da...........pa ako su srpske firme lude, francuske nisu.......njih ne interesuje ko im je duzan........samo ovde moze drzava da ti duguje, pa kada i ako se smiluje.......i nigde na drugom mestu.........

Zato , francuzi nece da ih jure za struju, poreze, materijal i da im racunaju kamate, a da im srbija duguje pare..........katanac, kljuc u bravu, radnici kuci na spavanje, pa neka se yebe i drzava i dobavljaci..........tako se svuda radi............

samo je srpska drzava , naravno, samo prema srpskim firmama, nedodiraljivi duznik.....
 
bajo da si ikad radio privatno bilo sta , posteno, znao bi kakve nebuloze valjas

najveci problem u srbiji jeste nefunkcionisanje drzavnih mehanizama naplate potrazivanja

tj , ja izvrsim neki posao , uradim ti , ili isporucim robu, i ti mozes da me zavlacis je yebes u mozak kako hoces. ne mogu ti nista. bas nista - sem da te ubijem. i onda mi ti nudis mesto para za izvrseno , polovne ventilatore iz singapura ili jeftine kineske ljubicaste kisobrane.

i ja dodjem i kazem burazeru pa mi smo se pogodili za novac , ti meni dugujes pare a ti mi kazes "nemam pare mogu da ti dam samo kisobrane uzmi ili ostavi" . i ja pokusam da angazujem advokata da naplatim potrazivanje i kad vidim da je to uzaludna rabota ja dignem ruke i prihvatim kisobrane.

eto tako ti sve funkcionise na trzistu srbije, niko skoro ne daje kes, vec svi prave trange frange kombinacije . tante za kukuriku.

e zato ova drzava propada jer rezimu borisa tadica nije u interesu da se to jedno od najvaznijih pitanja - uredi.

i tako miskovic moze da yebe svoje dobavljace godinama i da im ne isplacuje pare ili da kad mu traze pare da im nudi za recimo isporuceno i prodato mleko "zenske uloske" ili pomade protiv celavosti....

Ovaj put mogu sve da se slozim sa tobom, sem one glupost , da ti mena pitas da li sam ja nekada radio privatno???:hahaha::hahaha::hahaha:

Pa ja sam privatnik od kraja osamdesetih , dete........:dash:

BTW.........a cime se ti bavis u zivotu???.......mislim , stalno nesto mrsis mooda o ekonomiji , a ne znamo sta radis, i da li uopste nesto radis u zivotu, ili ti je ekonomisanje kako da potrosis 100 kinti od keve........dal na burek, dal na pljuge........:)
 
A šta ćemo ako nas neće niko...što je najverovatnije..:D
Е,ако нико неће да вас издржава,онда немате више разлога за живот...:lol::lol::lol:
Како ћете ви без ЕУ кредита???Па,треба онда засукати рукаве па нешто сејати да би нешто родило....ју наопако...:lol::lol::lol:
 
jedan lik sto ga znam proizvodi platnene dzakove. i zamislite za taj njegov proizvod on ne moze da uzme ni od koga pare vec mu svi nude u kompenzaciji svoje . i on tako uzimao u zamenu za platnene dzakove brasno i stocno brasno . i nekad valjda to brasno bilo 30 din za kg a sad 15 kg . i sve u svemu covek je puko...

a puko je zato sto ga je Tadicev rezim sveo u ravan. Isti taj lik je hteo da pocne izvoz tih dzakova prosle godine al je odustao kad mu je neki Dinkicev lik iz ministarstva ekonomije trazio 20.000 evra kesa na ruke da mu izdaju izvoznu dozvolu.

Jedina zemlja gde za izvoz mora da imas dozvolu izdatu od bagre na vlasti....

Koja to koristi da ti posle lupa reket...

Nema ovde srece ni napretka dok jedna generacija politicara ne zavrsi ispred streljackog voda ili povesana po banderama
 
Pa da...........pa ako su srpske firme lude, francuske nisu.......njih ne interesuje ko im je duzan........samo ovde moze drzava da ti duguje, pa kada i ako se smiluje.......i nigde na drugom mestu.........

Zato , francuzi nece da ih jure za struju, poreze, materijal i da im racunaju kamate, a da im srbija duguje pare..........katanac, kljuc u bravu, radnici kuci na spavanje, pa neka se yebe i drzava i dobavljaci..........tako se svuda radi............

samo je srpska drzava , naravno, samo prema srpskim firmama, nedodiraljivi duznik.....

ovde moze da ti duguje svako i drzava i druga firma ne mozes im nista. a to je tako zato sto tako odgovara lopovima na vlasti. da love u mutnom , i da ti posle traze recimo od 500.000 evra izvrsenog posla 10.000e na ruke da ti plate ostatak i slicno.
 
Е,ако нико неће да вас издржава,онда немате више разлога за живот...:lol::lol::lol:
Како ћете ви без ЕУ кредита???Па,треба онда засукати рукаве па нешто сејати да би нешто родило....ју наопако...:lol::lol::lol:

Yebote, pa ne mozemo svi seljaci da budemo........ima nas koji od zemlje imaju samo ono malo u saksijama sa mushkatlama............bilo bi dovoljno , da se vi, koji ste ostavili dedovine po srpskim selima, vratite na svoje.......i ova zemlja bi procvetala..........

ako ne ide krompir, sadite kanabis.........:super:
 
Yebote, pa ne mozemo svi seljaci da budemo........ima nas koji od zemlje imaju samo ono malo u saksijama sa mushkatlama............bilo bi dovoljno , da se vi, koji ste ostavili dedovine po srpskim selima, vratite na svoje.......i ova zemlja bi procvetala..........

ako ne ide krompir, sadite kanabis.........:super:

Ма не можете ви ништа,јер нећете.Зато вам требају ЕУ кредити.А,то неће дуго трајати.Још годину-две и то је то.Крај ЕУропске Србије...:D
 
Yebote, pa ne mozemo svi seljaci da budemo........ima nas koji od zemlje imaju samo ono malo u saksijama sa mushkatlama............bilo bi dovoljno , da se vi, koji ste ostavili dedovine po srpskim selima, vratite na svoje.......i ova zemlja bi procvetala..........

ako ne ide krompir, sadite kanabis.........:super:

95% stanovnistva danasnjih srpskih gradova je poreklom iz nekog sela od 1 ili 3 generacije. tj ako ti nisi sa sela ili otac ti onda jeste sigurno deda ili pradeda.
 
ovde moze da ti duguje svako i drzava i druga firma ne mozes im nista. a to je tako zato sto tako odgovara lopovima na vlasti. da love u mutnom , i da ti posle traze recimo od 500.000 evra izvrsenog posla 10.000e na ruke da ti plate ostatak i slicno.

Pa ti si ili mnogo mlad, ili si nedavno poceo nesto da radis.........tako je bilo uvek........

Ali, uvek..........nikada nisi mogao nista od drzave da naplatis, narocito ako ne znas coveka da mu gurnes kintu da ti pusti pare...............

Sudski procesi su oduvek trajali godinama.....................

A najveca korupcija i kriminal je ipak bio za vreme JULa i slobe.......kada niko nikome nista nije placao, kada su se sticovale devize, kada je i za uvoz i za izvoz trebala dozvola iz glavnog staba JULa , i kada su ljudima otimane firme tako sto je neki mali marko ili slican bolid skupio ekipu i upao coveku u radnju ili firmu i isterao ga napolje............

Srbija je , bre, jednotavno, vukoyebina, nenavikla i nesposobna za civilizacijski nacin poslovanja i zivota uopste..........zato nam treba neko ko ce da nas vodi, kao ovce................staratelj iz evropske unjie
 
Pa ti si ili mnogo mlad, ili si nedavno poceo nesto da radis.........tako je bilo uvek........

Ali, uvek..........nikada nisi mogao nista od drzave da naplatis, narocito ako ne znas coveka da mu gurnes kintu da ti pusti pare...............

Sudski procesi su oduvek trajali godinama.....................

A najveca korupcija i kriminal je ipak bio za vreme JULa i slobe.......kada niko nikome nista nije placao, kada su se sticovale devize, kada je i za uvoz i za izvoz trebala dozvola iz glavnog staba JULa , i kada su ljudima otimane firme tako sto je neki mali marko ili slican bolid skupio ekipu i upao coveku u radnju ili firmu i isterao ga napolje............

Srbija je , bre, jednotavno, vukoyebina, nenavikla i nesposobna za civilizacijski nacin poslovanja i zivota uopste..........zato nam treba neko ko ce da nas vodi, kao ovce................staratelj iz evropske unjie

Па тај старатељ те води већ читаву деценију.А,и он сам у задње време није способан да се брине о себи.

Ко хоће да други брину његову бригу, лоше ће да прође.Онда добије "економску кризу" и заврши на отпаду и сметлишту историје.
 
Pa ti si ili mnogo mlad, ili si nedavno poceo nesto da radis.........tako je bilo uvek........

Ali, uvek..........nikada nisi mogao nista od drzave da naplatis, narocito ako ne znas coveka da mu gurnes kintu da ti pusti pare...............

Sudski procesi su oduvek trajali godinama.....................

A najveca korupcija i kriminal je ipak bio za vreme JULa i slobe.......kada niko nikome nista nije placao, kada su se sticovale devize, kada je i za uvoz i za izvoz trebala dozvola iz glavnog staba JULa , i kada su ljudima otimane firme tako sto je neki mali marko ili slican bolid skupio ekipu i upao coveku u radnju ili firmu i isterao ga napolje............

Srbija je , bre, jednotavno, vukoyebina, nenavikla i nesposobna za civilizacijski nacin poslovanja i zivota uopste..........zato nam treba neko ko ce da nas vodi, kao ovce................staratelj iz evropske unjie

ja sam privatnik vec 8 godina

a sranje smo od drzave jer ne postoji volja onih koji su na vlasti da stvari u zemlji urede identicno onako kako te stvari funkcionisu u drugim modernim drzavama kao sto su recimo svedska rusija amerika kanada nemacka engleska.

I kad im kazes "e bajo u americi/rusiji/kanadi ti je ovako" . E onda ce glupavi srbin da ti dodje i kaze "EEEE A EL SI NASO DA NAS POREDIS SA NJIMA"

Pa sakime da se poredimo ? Sa gorima od nas ? Pa logicno je da usvajas pametne stvari od uspesnijih od tebe i to primenjujes.

I nikad nece ova drzava da pomeri sa mesta jer je OVDE NAROD VECINSKI GLUP. Ovde narod ocekuje da mu drzava daje pare i obezbedjuje da ne radi nista a lepo zivi mesto da trazi od drzave da mu omoguci SISTEM koji ce biti pozitivan i koji ce mu omoguciti da radi i zaradi.

Ovde drzava privatniak i izvoznika tretira kao neprijatelja. Gleda da mu otme sto vise moze i da ga odere sto moze. Od njega trazi da joj redovno izmiruje sve obaveze al ako drzava duguje tebi - e onda bato "ima da se nacekas" . Svoje pare mozda dobijes nekad a mozda nikad.

I onda ljudima padaju na pamet neverovatne stvari kao recimo da odsecaju sebi prste. I na zalost nema drugog resenja . Sit gladnom ne veruje. Ovi radnici Fabrike Raske su dobili na sudu da drzava mora da im isplati sve plate od 1993 i nikom nista . Dobili na sudu - a nema ko da naplati dug a drzava nece da plati

Pa licno je onaj Ilic iz DInkicevog ministarstva Ekonomije poslao dopis sudovima da sve slucajeve u kojima neko tuzi drzavu posalju u fioku.

Ma ovde sem revolucionarnih metoda nista drugo ne pomaze.
 

Back
Top