Разговор из Хало новина са Јарославом Фолдyном ,устецким регионалним заступником(ЧССД).
Јавност Вас познаје као великог противника одцепљења Косова од Србије и критичара косовске УЧК.

Да ли се нешто променило на Вашем мишљењу?

На свом мишљењу немам намеру ништа да мењам.Одцепљење Косова од Србије у сукобу је са медјународним правом у шта не треба сумњати.

Када је у питању УЧК која је још 1998 године била на списку терористичких организација са којег су је њени заштитиници из УСА избрисали није могуће мењати мишљење.УЧК је криминална организација финансирана наркомафијом,учествовала је у мучењу и убијању , није постала организација спаса.

Медјународни суд у Хаагу почиње да испитује да ли је самостална косовска држава настала у складу са медјународним правом.Шта мислите како ће се тај процес окончати?

Бојим се да кад је у питању суд у Хаагу да се не ради о објективном суду.Био би изненадјен када би грешио.Последња вест ББЦ која информише о уништавању доказа против УЦК показује да сам у праву.

Како објашњавате да чешка влада која је пала, веома често је истицала јудска права и као таква признала је нову косовску државу која је предводјена људима који су спојени са доказивим злочинима?

Чешка влада је признавањем Косова пљунула на Масарикове идеале и показала да је вазалска влада.Завидим Словацима што не морају да се за своју владу срамоте..

Какво је Ваше објашњење за став Карла Сцхwарзенберга о овој теми , министар иностраних послова именован од стране зелених који рецимо тврде да јудска права у њиховом изборном програму заузимају почасно место?

Бурсик и његово руководство страном зелених је Европски промашај зелених.У европи су зелени против војничких касарни,Бурсикови зелени подржавају америчку касарну код нас,у Европи су зелени за еколошки превоз , код нас Бурсикови зелени блокирају аутопутеве,противе се речном превозу.И на крају од господина Сцхwарзенберга нико неочекује да би медјународно право узимао у обзир када је у питању Србија и људско право-то је исто када би сте данас веровали да љубав и истина победјују над лажи и мржњом.

Каква је садашња ситуација Срба на територији Косова?Да ли сте у контакту са њима?

На данашњем Косову су гажена људска права свих неалбанаца.Ситуација српског становништва на Косову је понекад веома критична.На пример село насељено Србима –Осојани,Шаиновац,Фучело и Кош-су дуже од три недеље без струје.У Ораховцу где живи последњих 300 Срба на територији од 300 метара веома често им је искучљивана вода.Деца Срба су нападана албанском омладином .Косовска полиција напдаче уопште некажњава.Знате,лично сам се у Ораховцу и Великој Хочи срео са Србима и најтужи поглед је био на очи њихове деце.Када вас та деца питају на нешто што вашој деци непадне напамет да питају зато што не морају.На пример,какве су продавнице код вас?Усред Европе живе данас Српски становници на својој украденој земљи као у терезинском логору.Ајде да поставимо питање зашто таква хуманитарна организација као што је „човек у тешкоћи „неучествује у питањима о људским правима и помоћи Србима на Косову?

Замолио бих Ваше читаоце да погледају wеб странице www.косовоонлине.цз где могу наћи информације градјанског удружења „пријатељи Срба на Косову“ које смо заједнички основали.Нашим циљем је да упозоримо на кршење људских права Срба на Косову као и помоћ људима.Усвајање породица,подршка деце,који ма је помоћ најпотребнија.

У марту сте били главним говорником на помену организованим испред србске амбасаде у Прагу на десет година од бомбардовања Југославије.Говорили сте веома отресито.Како на ваше некомпромисно мишљење посматрају ваше колеге из ЧССД и колеге из општине?

Нашао сам код чланова ЧССД велику подршку, са мојим ставовима немају проблема у социјалној демократији иако неки људи самном нису сагласни.

Госта на састанку ЧССД генерала Цларка који је командовао бомбардовању Југославије сам преко медија слао у затвор зато што сам сигуран да је учествовао у убијању цивилиста.