Prosjačenje....

ludopileglodjekosku

Buduća legenda
Poruka
27.557
Dok sam popila jedan kapućino i pojela kolač....u bašti Mek Donaldsa na Terazijama, našem stolu je prišlo (brojala sam) 18 prosjaka....neki su nosili fotografije (navodno) bolesne dece i odraslih ljudi kojima treba novac za operaciju, drugi su bili gluvonemi, a treći jednostavno pružili dlan.....
Dajete li novac prosjacima? Oduvek sam se pitala da li su ti ljudi zaista siromašni ili jednostavno lenji da zarade?
U pedeset šestici stalno "ordinira" devojka (Romkinja)..Vodi sa sobom četri klinca starosti od tri do pet godina....Rasporedi ih po autobusu i tera da najpre pevaju a potom od putnika do putnika isprose novac....

Da ne pominjem klince što stalno prose u pekari Toma ili bebu koja baulja kroz podzemni prolaz Zelenjaka....Ista lica svaki dan.....svaki mesec....Da li je prosjačenje organizovani kriminal ili samo jedan od načina da se socijalno ugroženi prehrane....?
 
Joj,pre par godina sam u Tomi videla jedno malo cigance unakazenog lica,kao da je izgoreo negde:sad2:....Dadoh mu picu,nisam imala para....I mnogo mi ga je bilo zao.

Pre par nedelja,videh neku bakicu na groblju,siiiitna,mrsaava,dadoh joj 100 din....I nje mi je bilo mnogo zao,tako stara,a mora da prosi...A kad sam joj dala pare,napravila je tako tuzan i zahvalan izraz lica,da sam se samo odaljila i pocela da placem:(
 
Joj,pre par godina sam u Tomi videla jedno malo cigance unakazenog lica,kao da je izgoreo negde:sad2:....Dadoh mu picu,nisam imala para....I mnogo mi ga je bilo zao.

Pre par nedelja,videh neku bakicu na groblju,siiiitna,mrsaava,dadoh joj 100 din....I nje mi je bilo mnogo zao,tako stara,a mora da prosi...A kad sam joj dala pare,napravila je tako tuzan i zahvalan izraz lica,da sam se samo odaljila i pocela da placem:(

Haha..to Ciganče unakaženog lica još uvek prosi u Tomi....ja sam ga srela prošle nedelje....;)
 
ima tu razno raznog sveta koji prose...mada ako im das pare to im neko uglavnom posle uzme pa je bolje dati nesto kontkretno, recimo ako imas nesto od hrane kod sebe
Misljenja sam da postoje i drugi nacini putem kojih pomazemo ugrozenima od ovog direktog davanja.
Pre svega placamo poreze, drugo postoji crveni krst, trece postoje razni fondovi gde moze da se uplati kinta..
 
Čekaj, pile, koliko si ti dugo sedela kad je stiglo njih 18 da vam priđe?:lol:

Retko dajem novac bilo kome od njih, osim jednom tipu bez noge, na kog naletim par puta godišnje, i nije Rom. Dajem mu jer mi čovek, sa svojih 30 i nešto, ima baš neku napaćenu facu na koju se svaki put naježim. Da li ispadnem ovca za šišanje...nemam pojma, ali nekako meni bude lakše.

"Da li je prosjačenje organizovani kriminal ili samo jedan od načina da se socijalno ugroženi prehrane....?"
Mislim da ima i jednog i drugog u tome.
 
ja nikada, ali nikada ne dajem pare.
ni deci.
ne (samo) jer sam cicija nego zato što neću bre da ohrabrujem prosjačenje
neću da ohrabrujem majke da obogaljuju decu da bi na njima mogle da zarade.
neću da ohrabrujem koga već da šalje decu na ulicu umesto u školu.
baš me briga, zanm da ja sama ništa time ne menjam, ali ja se i inače ponašam onako kako mislim da bi bilo ok da se svi ponašaju kad su u pitanju te socijalne stvari. od koga da krenem ako ne od sebe?
 
Čekaj, pile, koliko si ti dugo sedela kad je stiglo njih 18 da vam priđe?:lol: :whistling:

Retko dajem novac bilo kome od njih, osim jednom tipu bez noge, na kog naletim par puta godišnje, i nije Rom. Dajem mu jer mi čovek, sa svojih 30 i nešto, ima baš neku napaćenu facu na koju se svaki put naježim. Da li ispadnem ovca za šišanje...nemam pojma, ali nekako meni bude lakše.

"Da li je prosjačenje organizovani kriminal ili samo jedan od načina da se socijalno ugroženi prehrane....?"
Mislim da ima i jednog i drugog u tome.

A oni što vas presreću ispred pošte ili prodavnice i traže dinar za lek ili mu nestalo benzina....?
 
ja nikada, ali nikada ne dajem pare.
ni deci.
ne (samo) jer sam cicija nego zato što neću bre da ohrabrujem prosjačenje
neću da ohrabrujem majke da obogaljuju decu da bi na njima mogle da zarade.
neću da ohrabrujem koga već da šalje decu na ulicu umesto u školu.
baš me briga, zanm da ja sama ništa time ne menjam, ali ja se i inače ponašam onako kako mislim da bi bilo ok da se svi ponašaju kad su u pitanju te socijalne stvari. od koga da krenem ako ne od sebe?

Meni su pričali, ne znam da li je istina, da je u Hrvatskoj zakonom zabranjeno davati pare prosjacima na ulici baš iz tog razloga.
 
ja nikada, ali nikada ne dajem pare.
ni deci.
ne (samo) jer sam cicija nego zato što neću bre da ohrabrujem prosjačenje
neću da ohrabrujem majke da obogaljuju decu da bi na njima mogle da zarade.
neću da ohrabrujem koga već da šalje decu na ulicu umesto u školu.
baš me briga, zanm da ja sama ništa time ne menjam, ali ja se i inače ponašam onako kako mislim da bi bilo ok da se svi ponašaju kad su u pitanju te socijalne stvari. od koga da krenem ako ne od sebe?
Dobro, to razumem... ali sta je sa gladnim penzionerima, recimo? kad te neka fina bakuta zamoli za sicu, kao Sibil?
 
Pre par godina u prolazu na Terazijama prosjačila je jedna majka Romkinja sa dvoje jako male dece. Par, policajac i policajka su ih svako jutro privodili...i ništa.
Sada ona ima troje dece....i prosi na Zelenjaku....beba joj je na minus četrdeset zimus bila samo u štramplicama i bosa...a drugo dvoje dece je rasporedila na par metara od sebe da prose zasebno....
Gledala sam dete koje plače i moli majku-prosjakinju da ga ne ostavlja jer mu je hladno i gladno je ali se ona nije obazirala na njegove molbe.....
Zar ne postoji neki, bilo kakav način da se ta deca sa ulice sklone na sigurno..toplo....da budu nahranjena i obučena....?
Da ne pominjem sklonište za decu koja žive na ulici...prostituišu se i prosjače....
 
A oni što vas presreću ispred pošte ili prodavnice i traže dinar za lek ili mu nestalo benzina....?

e ti su mi omiljeni...gde si posao, ako nemas para?!

o boze, svasta...naravno da j eorganizovani kriminal..ima malo ljudi..koji na primer prodaju cvece (tj neki korov)...za njih se vidi da su bas siromasni..i kao hoce nesto da zarade...

a ovi cigancici..pa to im je profesija...

nekad dam, nekad ne, zavisi kako sam raspolozena...

povodom pitanja, savetuje svima d aprocitaju knjigu niko i nista u parizu u londonu od orvela... skroz mi je promenila pogled na ovu pojavu...kao i sve njegove knjige uostalom...
 
većina dece prosjaka je u nekoj, ne znam kako da nazovem, organizovanoj grupi. imaju nekog ko je na čelu te "organizacije" i kome ide sva lova. :confused:

ne zna čovek jel oni prose zato što im gazda tako kaže ili stvarno nemaju pare, pa su prinuđeni:confused: neki prosjaci kad im ne daš pare, postaju agresivni, pljuju, psuju...
nekako mi je bolje da im se da hrana, nego novac. bar znaš da će to stvarno da pojedu, a ne da im uzme neko.sad, šta je tačno, a šta nije, ne znam :confused:
a što se tiče unakaženih, priča se da im roditelji to namerno rade ne bi li tako dobijali više novca. ne znam koliko je tačno.

par puta su mi prilazile osobe oba pola i svih uzrasta (pristojnog izgleda) da traže pare za kartu, lek...:( ko će ga znati da li je stavrno za to ili nešto drugo :confused:
 
A oni što vas presreću ispred pošte ili prodavnice i traže dinar za lek ili mu nestalo benzina....?

Za te sto im je nestalo benzina, ili one sto im svako vece treba po 4,20 evra za bus kartu ne dajem pet para... :thumbdown:

Ali, kada vam pridje gladno dete, ili neko bez noge koga je zivot naterao da to radi jer nema drugog izbora... Kako ostati ravnodusan... Mogu samo da se cudim pojedinim komentarima koje sam procitao... Mada, ne poricem da ima onih koji zele od toga da naprave biznis, ali to ne znaci da ce vas osiromasiti 5-10 dinara da nekom detetu pruzite za hleb... :sad2:
 
Za te sto im je nestalo benzina, ili one sto im svako vece treba po 4,20 evra za bus kartu ne dajem pet para... :thumbdown:

Ali, kada vam pridje gladno dete, ili neko bez noge koga je zivot naterao da to radi jer nema drugog izbora... Kako ostati ravnodusan... Mogu samo da se cudim pojedinim komentarima koje sam procitao... Mada, ne poricem da ima onih koji zele od toga da naprave biznis, ali to ne znaci da ce vas osiromasiti 5-10 dinara da nekom detetu pruzite za hleb... :sad2:

Ono što pokušavam da ovde prodiskutujemo je: Da li će to dete zaista za naš novac kupiti hleb, ili će mu ga oteti "gazda"? Mnogi su ovde naveli da baš iz tog razloga kupuju deci-prosjacima hranu....
 
kako gde :lol: u posetu prijateljima (bas u vreme rucka), ili na posao, ili ili ili... Ti stvarno nikada nisi bila bez kinte u dzepu?


jok meni su kupovali verace pelene kad sam bila beba...i tako...celog zivota...ponekad nemam sitno...za kartu ebi ga...onda stanem ispred kioska pa zickam...

hahahah

evo skoro mi se desilo...uskrsnji ponedeljak...a ja nemam kinte u dzepu, i krenula u grad, svraticu na bankomat...medjutim...4 neradna dana..i svi bankomati prazni...ja upozrno svracam na svaki...dok sam obavljala sta sam imala u gradu...i napokon skupim 5 sati bez dinara i bez cigare...i pitam finog gospodina da mi da cigaruobjasnjavajuci mu celu situaciju...on covek..dobro, dobro, u redu je...
:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:
 
Ponekada ali veoma, veoma retko, dam kintu onim mališanima što peru šoferke na semaforu kod Skupštine ili u N.fronta... I to samo zato, što nisu seli na trotoar nego su uzeli da nešto "rade"..
Ostalima, nikada.

A užasavam se džankija koji prilaze čak i na parkingu i traže kintu jer su navodno zaboravili kod kuće
novčanik a baš im tada treba i ne mogu da se vrate kući.. ma... neću da zvučim fašistički.. ćutaću...

Što se tiče organizovanog kriminala, svaki od tih malih cigančića ili žena sa decom su deo lanca.. Teško je naći nekog od njih
da to radi "za sebe" ili zato što ne može nešto drugo...

Potpuno je drugačiji slučaj sa staricama koje sve češće viđam na ulicama, male su im penzije, stare su i nemoćne, to im je jedino
preostalo pošto ih očigledno niko od rođaka ne ferma... Njima pomognem, ne verujem da star može da bude kriminalac i prevarant,
pre će biti da je gladan... Ako su me prevarili, neka ih.. ne zameram njima...
 
Poslednja izmena:
evo skoro mi se desilo...uskrsnji ponedeljak...a ja nemam kinte u dzepu, i krenula u grad, svraticu na bankomat...medjutim...4 neradna dana..i svi bankomati prazni...ja upozrno svracam na svaki...dok sam obavljala sta sam imala u gradu...i napokon skupim 5 sati bez dinara i bez cigare...i pitam finog gospodina da mi da cigaruobjasnjavajuci mu celu situaciju...on covek..dobro, dobro, u redu je...

ali ja ne pricam o praznom bankomatu, ja pricam o praznom racunu (recimo mesecima praznom)... da ne pricamo o onima koji nikda nisu imali ni racun...
 
Ono što pokušavam da ovde prodiskutujemo je: Da li će to dete zaista za naš novac kupiti hleb, ili će mu ga oteti "gazda"? Mnogi su ovde naveli da baš iz tog razloga kupuju deci-prosjacima hranu....

Nisam nikada video tog "gazdu"... Sto ne znaci da ne postoji... Vidjao sam da roditelji rasporede decu po gradu i da znaju da ih obidju i pokupe novac... Ja sam to i naglasio, da ne poricem da neko od toga zeli da napravi biznis... Ali, ne treba to da bude izgovor da se toj deci ne pruzi par dinara... Oni nikada i ne traze bogatstvo, vec par dinara... A par dinara nikoga od nas nece osiromasiti...

A vec sam naglasio da me je jedan tip sretao jako cesto i trazio 4,20 evra (trenutno nisam u Srbiji) za bus da ne ceka oca do 11 kada ovaj dolazi sa posla... I jedna "skromnija" zena me je skoro svako vece sretala i trazila 50 centi isto za bus... Na to sam potpuno ravnodusan... Zdravi su, pravi, pa neka zarade... Ali, budimo dovoljno ljudi da takve i slicne primere razdvojimo od dece koja su evidentno gladna...
 

Back
Top