BANKROT: Srbiji za vraćanje dugova ove godine treba 11.1 milijardi evra!

Тихи

Starosedelac
Poruka
160.840
B92 Biz Vesti Srbija

Kovačević:Biće teško vratiti dugove
15:16 | Izvor: Tanjug
Beograd -- Ekonomista Mlađen Kovačević kaže da Srbiji preti opasnost da zapadne u velike teškoće zbog nemogućnosti da prikupi dovoljno novca da otplati dospele dugove.

"Čak ako se deficit tekućeg računa platnog bilansa smanji 25 odsto, on će iznositi oko sedam milijardi dolara. Kada se tome dodaju i potrebe servisiranja dospelih dugovanja Srbija bi morala da obezbedi oko 14,7 milijardi dolara, ili oko 11,1 milijardi evra", izjavio je Kovačević.


On je dodao da postoje šanse da se Srbija zaduži i kod drugih zemalja - Rusije i Kine - koje još raspolažu visokim deviznim rezervama, ali je ocenio da ni to neće biti dovoljne sume, ali ni jeftini krediti, jer će ih pratiti visoke kamate.

Srbiji će biti teško da se zaduži i zbog toga što ima nizak kreditni rejting, a i otežani su uslovi zaduživanja u inostranstvu, jer se veruje da će kriza trajati nekoliko godina, kaže Kovačević.

On je rekao da je Srbija postala "drogerski zavisna od stranog kapitala", na šta ukazuje i to da smo se samo prošle godine zadužili za blizu osam milijardi dolara.


Prema njegovim rečima, i privatni dug preduzeća i banaka rastao je brzo, pa se tako u poslednjih osam godina povećao sa dve na 20 milijardi dolara. "Zalagao sam se da imamo kontrolu zaduživanja i da preduzeće kad se zadužuje ulaže u opremu, kupovinu znanja i uvoznog reprodukcionog materijala, a ne da se zaduži i proda na domaćem tržištu te devize i da time plaća struju i angažovanje radne snage", kazao je Kovačević.

On je istakao i da je naša zemlja daleko od ekonomske stabilnosti na šta ukazuje i smanjena industrijska priozvodnja za više od 20 odsto, a vrlo je verovatno da je proizvodnja usluga još veća, iako za sada još postoji zvanična statistika. "Izvoz i uvoz su pali za jednu trećinu, inflacija iznosi 5,8 odsto, tako da ima mnogo razloga koji ukazuju na to da smo daleko od makroekonomske stabilnosti", rekao je on.

Kovačević se na kraju postavio i pitanje efekata zaduživanja. "Ako je Srbija od 1. januara 2001. do kraja 2008. godine koristila 27,38 milijardi dolara dugoročnih i srednjoročnih kredita i 3,41 milijardu dolara kratkorovvnih kredita i ako se i, pored toga, našla u ovako teškoj situaciji, postavlja se pitanje da li će uzimanje novih kredita i odlaganje vraćanja dugova u dugom roku doneti više štete nego koristi", rekao je on.

Kovačević je podsetio da je vrlo mali deo do sada uzetih stranih kredita bio upotrebljen u širenje izvozno orijentisanih kapaciteta u proizvodnji i uslugama, razvoj infrastrukture, pa je vrlo verovatno, da će u uslovima teške ekonomske krize tako biti i sa korišćenjem novih stranih kredita.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2009&mm=04&dd=27&nav_id=357679&fs=1


---------

a ukupne devizne rezerve su mozda 4-5 milijarde evra , realne (ostatak su repo plasmani ) . srbija je ako su podaci profesora Kovacevica tacni ove godine bankrotirala. Samo je pitanje datuma kada ce se ozvaniciti ovaj bankrot jer mi nema teorije da mozemo da skupimo ovih 11.1 milijardi za vracanje kredita ove godine.

Cak i ako ukupnim deviznim rezervama dodas i jos 2 milijarde od MMF-a opet ne mozes da vratis vise od pola duga.

SRBIJA JE BANKROT
 
Poslednja izmena:
  • Podržavam
Reactions: 27E
konstantin ti to meni?
ko je *Bota*?
pitanje tebi, jel voliš t i kao srbin šiptare?
ti vidiš ovo kao glupost ja vidim kao importanten fakt da srbija ne bi bila u ovi situaciji
to su mnogi znali 89 gpodine kako bit če
pa i moj tata koji hteo je otvoriti fabriko u srbiji
ali ne oni kazali: eeeee janeze nemoj lupetati vidi kako srbin majstore to radi.
smao sem se oglasio da kažem da
violence doesnt pay off
 
konstantin ti to meni?
ko je *Bota*?
pitanje tebi, jel voliš t i kao srbin šiptare?
ti vidiš ovo kao glupost ja vidim kao importanten fakt da srbija ne bi bila u ovi situaciji
to su mnogi znali 89 gpodine kako bit če
pa i moj tata koji hteo je otvoriti fabriko u srbiji
ali ne oni kazali: eeeee janeze nemoj lupetati vidi kako srbin majstore to radi.
smao sem se oglasio da kažem da
violence doesnt pay off

:hahaha::hahaha: Da čovjek ne povjeruje! :hahaha::hahaha:
 
prilicno je opasna situacija. mozda na kraju godine svi ostanemo bez posla !

serbia_logo_en.jpg
 
konstantin ti to meni?
ko je *Bota*?
pitanje tebi, jel voliš t i kao srbin šiptare?
ti vidiš ovo kao glupost ja vidim kao importanten fakt da srbija ne bi bila u ovi situaciji
to su mnogi znali 89 gpodine kako bit če
pa i moj tata koji hteo je otvoriti fabriko u srbiji
ali ne oni kazali: eeeee janeze nemoj lupetati vidi kako srbin majstore to radi.
smao sem se oglasio da kažem da
violence doesnt pay off

Tito komunjaro jedna slovenska... BoTa ti je pre§ednik Srbije hebo te on... :hahaha: :hahaha: :hahaha:
 
konstantin ti to meni?
ko je *Bota*?
pitanje tebi, jel voliš t i kao srbin šiptare?
ti vidiš ovo kao glupost ja vidim kao importanten fakt da srbija ne bi bila u ovi situaciji
to su mnogi znali 89 gpodine kako bit če
pa i moj tata koji hteo je otvoriti fabriko u srbiji
ali ne oni kazali: eeeee janeze nemoj lupetati vidi kako srbin majstore to radi.
smao sem se oglasio da kažem da
violence doesnt pay off

Ili ste ti i tihi jedna te ista osoba.

I jos nesto, bota je boris Tadic,.
 
znaci za pokrivanje deficita + vracanje dugova treba nam ove godine 11.1 milijardi evra.

Nemoguca misija

BANKROT BANKROT BANKROT z:(

Нека,нека...Тако и треба!:super:
Ко хоће издебилисане хедонистичке евро-економске системе,мора да пропадне.Што пре то боље.:D
 

Back
Top